Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Krakowie kolejną osobę, związaną z jednym z podmiotów uczestniczących w procederze nielegalnego wywozu leków za granicę Polski, który zbył produkty lecznicze o wartości ponad 13,5 milionów złotych.
Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanej zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej kwalifikowane z art. 126b ustawy prawo farmaceutyczne.
Wobec podejrzanej zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 tysięcy złotych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Zatrzymana działała w latach 2015-2018 w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także zbywali z ogólnodostępnych aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, które następnie odsprzedawali i wywozili poza granice Polski (m.in. leki onkologiczne, przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe znajdujące się w wykazie Ministra Zdrowia leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce). Wskazanego procederu dokonywano za pośrednictwem prowadzącego fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Sprzedaż leków odbywała się z naruszeniem zakazu odwróconego łańcucha dystrybucji leków, wynikającego z art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne.
Dotychczas w toku śledztwa zarzuty przedstawiono łącznie 18 osobom.