Ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept. Co ważne, rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 listopada 2023 r., z wyjątkiem § 1 pkt 2, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Co ta nowelizacja oznacza dla aptek?
Od listopada 2023 roku osoba realizująca receptę, na której przepisano lek na więcej niż 120 dni terapii samodzielnie wyliczyć, kiedy można wydać kolejne opakowanie, zgodnie z „zasadą 3/4”. Pomyłka – w przypadku kontroli ze strony NFZ – mogła oznaczać cofnięcie refundacji i nałożenie kary umownej. Dopiero od marca 2024 roku odpowiedzialność za obliczenia i wskazanie daty kolejnej realizacji została przesunięta na systemy informatyczne. Zmiana w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept oznacza, że apteka nie będzie ponosić konsekwencji błędnego wyliczenia ilości leku do wydania z recepty rocznej.
Jak czytamy w komunikacie Naczelnej Izby Aptekarskiej: Celem tych zmian jest dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb rynku farmaceutycznego oraz zapewnienie większej precyzji w przepisach prawa farmaceutycznego. Rozporządzenie ma również na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla aptek i farmaceutów.
Natomiast w ocenie skutków regulacji można zapoznać się ze stanowiskiem regulatora: „W ocenie projektodawcy nie powinna istnieć możliwość nakładania ww. kar ani żądania zwrotu nienależnej refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z ewentualnym naruszeniem art. 96a ust. 7aa u.p.f., gdyż nie powinno się oczekiwać odpowiedzialności podmiotu prowadzącego aptekę ogólnodostępną albo punkt apteczny za dokonanie przez personel tego podmiotu realizacji recepty skutkującej wydaniem produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego albo wyrobu medycznego niezgodnie z ww. art. 96a ust. 7aa u.p.f., skoro ust. 7ab tego samego artykułu stanowi, że wyliczenia ilości ww. produktu, środka albo wyrobu do wydania przy recepcie na ilość przekraczającą 120 dni stosowania ma dokonywać stosowny system informatyczny (…)„.