Agencja Badań Medycznych we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH na zlecenie Ministra Zdrowia uruchamia „Ogólnopolskie Badanie Sero-epidemiologiczne COVID-19: OBSER-CO”. Projekt ma na celu ocenę rzeczywistego rozpowszechnienie wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.
Ocena sytuacji epidemiologicznej występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce tylko na podstawie zarejestrowanych przypadków jest ograniczona jest ograniczona ze względu na brak objawów u części chorych. Projekt prowadzony przez dr hab. Grzegorza Juszczyka ma pomóc ustalić, jaki jest rzeczywisty odsetek populacji w Polsce, który już przebył infekcję SARS-CoV-2 i posiada odporność przeciwko tej chorobie. Metodologia obejmuje badania seroepidemiologiczne – test z krwi w kierunku przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.
Jak czytamy w komunikacie: Dzięki porównaniu odsetka osób, u których wykrywa się przeciwciała ze wskaźnikiem liczby zarejestrowanych przypadków zakażeń w odniesieniu do populacji (zapadalność skumulowana) będzie możliwe określenie liczby nierozpoznanych zakażeń. W większości krajów/regionów, w których wykonano takie badania, szacowny odsetek nierozpoznanych zakażeń waha się nawet od 95% do prawie 99%.
Wyniki badania pozwolą lepiej konstruować prognozy dotyczące przebiegu epidemii: Duży odsetek uodpornionych spowalnia szerzenie się wirusa, a zatem umożliwia większą kontrolę nad epidemią, a co za tym idzie podejmowanie ważnych postanowień organizacyjnych i luzowanie restrykcji. Bez tej informacji decyzje o ewentualnych obostrzeniach muszą być podejmowane w oparciu o bardziej pesymistyczne prognozy.