Do Naczelnej Izby Aptekarskiej wpłynęły informacje o zniszczonych i zalanych aptekach na terenie trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Poszkodowane są apteki między innymi w Kłodzku, Stroniu Śląskim i Jeleniej Górze.
Dolnośląskie, opolskie i śląskie: woda zalała apteki
– „Sytuacja miejscami jest bardzo poważna, ale na chwilę obecną dostęp do leków dla pacjentów powinien być względnie zabezpieczony. Możliwe niestety będą utrudnienia w dostawie nowych produktów leczniczych do części miejscowości, do czasu udrożnienia dróg” – podsumował Marcin Repelewicz, Prezes Dolnośląskiej Rady Aptekarskiej w swoim wpisie na platformie X.
Działania samorządu aptekarskiego w obliczu powodzi
16 września odbył się nadzwyczajny Konwent Prezesów Okręgowych Rad Aptekarskich w związku z powodzią na południu Polski. Podczas spotkania podkreślono konieczność udziału farmaceutów w działaniach zarządzania kryzysowego, aby zapewnić ciągłość dostępu pacjentów do niezbędnych leków. Zwrócono także uwagę na rolę aptecznych punktów szczepień – w związku z powodzią szczególnie istotne są szczepienia przeciw tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Zaplanowano również spotkania z przedstawicielami wojewódzkich oddziałów NFZ oraz Wojewódzkimi Inspektoratami Farmaceutycznymi w celu omówienia trudnej sytuacji aptek i wypracowania wspólnych rozwiązań.
Wsparcie dla poszkodowanych aptek
Poszkodowane apteki mogą liczyć na wsparcie prawne w postępowaniach odszkodowawczych oraz pomoc, w tym przy wsparciu wolontariuszy.
NIA: farmaceuci mają prawo wystawiać recepty farmaceutyczne
Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu farmaceuty może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta: „W obecnej sytuacji powodziowej, gdy inne placówki ochrony zdrowia mogą być czasowo niedostępne, farmaceuci mają prawo działać w oparciu o tę możliwość, aby zapewnić pacjentom dostęp do leków”. W trudnej sytuacji mogą być pacjenci, którzy utracili swoje leki w powodzi, ale również ci, którzy nie mogą dokończyć realizacji recepty w aptece unieruchomionej przez wodę.
Oprócz wystawiania recept farmaceutycznych zarekomendowano promowanie korzystania z aplikacji mObywatel i platformy MojeIKP, co ułatwi dostęp do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).
Ważne informacje dla pacjentów
Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych przekazują na bieżąco zalecenia dla ludności. Najważniejsze dotyczą ryzyka skażenia wody:
- nie należy spożywać żywności, która miała kontakt z wodą powodziową, niezależnie od stanu opakowania
- woda ze studni prywatnych zalanych przez powódź nie jest odpowiednia do picia
- odradza się samodzielne uzdatnianie wody
- najlepiej korzystać z wody butelkowanej
Niebezpieczne dla zdrowia mogą być także zanieczyszczone wodą powodziową leki. Główny Inspektor Farmaceutyczny zaapelował także, aby nie organizować na własną rękę zbiórek leków.