Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła do terapii choroby Alzheimera lek Leqembi (lecanemab-irmb) w ścieżce przyspieszonej procedury zatwierdzania. Jest to już drugi preparat z nowej kategorii leków działających na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzących jej objawy.
Czytaj także: FDA zatwierdza w trybie przyspieszonym pierwszą terapię przyczynową w chorobie Alzheimera.
Choroba Alzheimera to nieodwracalna i postępująca choroba mózgu, która upośledza pamięć i zdolność myślenia. Chociaż jej etiopatogeneza nie została jeszcze dokładnie poznana, to wiadomo, że występują charakterystyczne zmiany w mózgu – płytki amyloidu beta i splątki neurofibrylarne lub tau – które powodują utratę neuronów i ich połączeń. Leqembi powoduje widoczną w pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) redukcję liczby płytek beta-amyloidu.
Lekanemab-irmb jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko zagregowanym rozpuszczalnym i nierozpuszczalnym formom amyloidu beta. Lek jest wynikiem strategicznego sojuszu badawczego między firmami Eisai i BioArctic. Jego stosowanie – podobnie jak kilku innych przeciwciał monoklonalnych tej klasy – wiąże się z występowaniem nieprawidłowości radiologicznych związanych z β-amyloidem (amyloid-related imaging abnormalities, ARIA), które obejmują obrzęk oraz wysięki przez barierę krew–mózg lub krwotoki wynikające z naruszenia tej bariery. Mogą one przebiegać bezobjawowo, ale jeśli pojawią się dolegliwości, to mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, splątanie, drgawki, zaburzenia widzenia czy nudności. Inne możliwe działania niepożądane to reakcje związane z infuzją leku.