Ukazała się oczekiwana przez farmaceutów publikacja – „Raport 2022. Rozwiązania w zakresie farmacji klinicznej oraz działalności farmaceutów w podmiotach leczniczych”. Jest on efektem prac zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia, które trwały przez rok. Zawiera on 37 rekomendacji działań w obszarze farmacji klinicznej i szpitalnej zmierzających do właściwego umiejscowienia farmaceutów w systemie ochrony zdrowia.
Rekomendacje wskazują między innymi na potrzebę dookreślenia standardu dla usług farmacji klinicznej, zapewnienia dostępu farmaceuty do pełnej dokumentacji medycznej oraz możliwość proaktywnego uczestniczenia w procesie decyzyjnym. Wskazano również na rolę farmaceutów w edukacji na temat zasad farmakoterapii oraz na potrzebę położenia większego nacisku na kształcenie i zniesienie barier – w tym finansowych – dla świadczenia usług farmacji klinicznej. Rekomendacje mówią także o wsparcie obszaru automatyzacji w obszarze farmacji szpitalnej, potrzebie powstania ogólnopolskiego receptariusza czy wytycznych dotyczących tworzenia zapasu bezpieczeństwa leków.
Jak czytamy w komunikacie wprowadzającym Ministerstwa Zdrowia do raportu: „[…] należy poszukiwać dotychczas niewykorzystanych rozwiązań w efektywnej opiece nad pacjentem. Takim rozwiązaniem jest zagospodarowanie potencjału farmaceutów i zwiększenie roli jaką mogą, a nawet powinni, pełnić w systemie ochrony zdrowia„.
Zespół liczył 28 osób i złożony był z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz uczelni medycznych, konsultantów krajowych farmacji szpitalnej i klinicznej, przedstawicieli samorządu aptekarskiego, lekarskiego i diagnostów laboratoryjnych oraz towarzystw farmaceutycznych i związków zawodowych zrzeszających farmaceutów.
Czytaj także: Jak wzmocnić rolę farmaceuty szpitalnego?
Raport_2022_Rozwiazania_w_zakresie_farmacji_klinicznej_oraz_dzialalnosci_farmaceutow_w_podmiotach_leczniczych