Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pomogą dzieciom z atopowym zapaleniem skóry. Grant Agencji Badań Medycznych w wysokości 16 mln pozwoli na uruchomienie pierwszego na świecie badania klinicznego u pacjentów z umiarkowaną i ciężka postacią AZS, od 2 roku życia.
Celem badania jest określenie skuteczności oraz bezpieczeństwa cyklosporyny i metotreksatu w populacji pediatrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych pacjentów. Projekt jest unikatowy – będzie to pierwsze na świecie, randomizowane, podwójnie zaślepione i kontrolowane placebo badanie kliniczne tego typu.
„Nasz projekt zakłada przeprowadzenie po raz pierwszy na świecie badania klinicznego w grupie pacjentów pediatrycznych na AZS od 2 roku życia, mającego na celu określenie bezpieczeństwa i skuteczności terapii cyklosporyną i metotreksatem. Przeprowadzone szeroko badania i konsultacje przyczynią się do lepszego zrozumienia istoty choroby i umożliwią klinicystom prowadzenie bezpiecznej i skutecznej terapii w oparciu o uzyskanie obiektywnych wyników badania” – podkreśla koordynator projektu prof. dr hab. n.med. Joanna Narbutt.
Aktualnie podawanie metotreksatu i cyklosporyny u dzieci jest leczeniem off-label, czyli poza zarejestrowanymi wskazaniami.
Czytaj więcej: Wyniki raportu na temat sytuacji pacjentów z AZS oraz Ile kosztuje życie z atopowym zapaleniem skóry?