We wrześniu 2021 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 56 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce. Pozwolenia dla nowych produktów leczniczych obejmują 29 jednostek klasyfikacyjnych na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład).
Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, Globalne Numery Jednostki Handlowej – GTIN [Global Trade Item Number], czyli numery kodów kreskowych), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-lecznicze/2021) – „Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu we wrześniu 2021 r.” został opublikowany przez Urząd 12 października 2021.
A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością; A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BC – Inhibitory pompy protonowej
Esomeprazole: Esomeprazole Sun (Sun Pharmaceutical Industries) to 12. zarejestrowana marka ezomeprazolu. Na rynek wprowadzono 9 marek: Nexium (AstraZeneca; lek oryginalny), od października 2010 Emanera (Krka), od stycznia 2012 Helides (Zentiva; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Ethypharm pod nazwą Prazectol), od września 2013 Mesopral (Polpharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Ethypharm pod nazwą Meprene), od stycznia 2014 Stomezul (Sandoz), od maja 2014 Esomeprazole Polpharma, od lipca 2014 Texibax (Ranbaxy), od grudnia 2018 Esomeprazol Accord (Accord Healthcare) i od marca 2020 Esomeprazole Adamed.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Esogasec (Aristo), Esomeprazole Genoptim (Synoptis), Nexium Control (GlaxoSmithKline).
A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i nudnościom; A04AA – Antagoniści serotoniny (5HT3)
Ondansetron: Ondansetron Kalceks to 9. zarejestrowana marka ondansetronu. Na rynek wprowadzono 5 marek leków dożylnych: Zofran (Novartis; lek oryginalny), od sierpnia 2008 Ondansetron Kabi (Fresenius Kabi), od kwietnia 2012 Ondansetron B.Braun (Braun), od września 2012 Ondansetron Claris (Claris Lifesciences; ostatnio zmieniono nazwę preparatu na Ondansetron Baxter) i od lutego 2013 Ondansetron Accord (Accord Healthcare).
Ponadto do obrotu wprowadzono 4 marki doustne: Atossa (Egis), Setronon (Teva), Zofran i Zofran Zydis (Novartis; lek oryginalny) i od stycznia 2012 Ondansetron Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals).
Do sprzedaży wprowadzono także Zofran (Novartis) w postaci czopków doodbytniczych.
A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin; A10BH – Inhibitory peptydazy dipeptydylowej IV (DPP-4)
Vildagliptin: Anvildis (Vipharm) to 13. zarejestrowana marka wildagliptyny. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono od maja 2008 lek oryginalny Galvus (Novartis Europharm).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Agartha (Gedeon Richter Polska), Agnis (Belupo), Gluadda (Merck), Glypvilo (Krka), Jalra (Novartis Europharm), Kwikaton (Stada), Melkart (G.L. Pharma), Pernuvi (Teva), Saxotin (Sandoz), Viglita (Zentiva) i Xiliarx (Novartis Europharm).
A14 – Środki anaboliczne do stosowania ogólnego; A14A – Sterydy anaboliczne; A14AA – Pochodne androstanu
Prasterone: Femistelin (Lekam) to 5. zarejestrowana w tej klasie marka prasteronu (dehydroepiandrosteronu, DHEA). Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: Biosteron (Lekam), Stymen (Aflofarm; lek wprowadzony wcześniej pod nazwami DHEA 10 mg, BioStym Balance, DHEA AFL), od czerwca 2019 Novostella (Aflofarm; zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Prasteronum Aflofarm) i od sierpnia 2021 DHEA Aflofarm (lek wprowadzony pierwotnie pod nazwą DHEA Eljot).
C – Układ sercowo-naczyniowy
C01 – Leki stosowane w chorobach serca; C01C – Leki pobudzające pracę serca, z wyłączeniem glikozydów nasercowych;
C01CA – Leki adrenergiczne i dopaminergiczne
Norepinephrine: Noradrenaline Kabi (Fresenius Kabi) to 6. zarejestrowana marka norepinefryny (zwanej też noradrenaliną). Na rynek wprowadzono 4 marki: Levonor (Polfa Warszawa), od stycznia 2019 Sinora (Sintetica) w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji, od czerwca 2021 Noradrenalin Kalceks i od sierpnia 2021 Norepinephrine Sopharma. Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Noradrenaline Sun (Sun Pharmaceutical Industries).
C01CE – Inhibitory fosfodiesterazy
Milrinone: Milrinone Zentiva to 3. zarejestrowana marka milrynonu. Na rynek wprowadzono 2 marki: Corotrope (Sanofi-Aventis; lek oryginalny) i od maja 2015 Asicor (Pharmaselect).
C03 – Leki moczopędne; C03C – Leki moczopędne wysokiego pułapu; C03CA – Sulfonamidy, leki proste
Furosemide: Furosemid Medreg to 9. zarejestrowana marka furosemidu. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: Furosemidum Polpharma w postaci doustnej i iniekcyjnej, Furosemidum Polfarmex w postaci doustnej, od czerwca 2008 iniekcyjny Furosemide Kabi (Fresenius Kabi) i od września 2017 iniekcyjny Furosemid Accord (Accord Healthcare).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku Furosemide Kalceks, Furosemide Norameda, Furosemid Hameln, Furosemidum Aurovitas.
C03D – Leki oszczędzające potas; C03DA – Antagoniści aldosteronu
Eplerenone: Eplerenon MSN (Vivanta Generics) to 9. zarejestrowana marka eplerenonu. Na rynek wprowadzono 6 marek: Inspra (Upjohn; lek oryginalny), od kwietnia 2013 Eleveon (Zentiva), od czerwca 2013 Nonpres (Adamed), od września 2014 Espiro (Polpharma), od grudnia 2014 Eplenocard (Bausch Health) i od listopada 2016 Malidum (Accord Healthcare).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Enplerasa (Krka), Eplerenon Medical Valley (Medical Valley Invest).
C10 – Środki wpływające na stężenie lipidów; C10B – Środki wpływające na stężenie lipidów w połączeniach;
C10BA – Połączenia różnych środków wpływających na stężenie lipidów; C10BA06 – Rosuwastatyna i ezetymib
Rosuvastatin+ezetimibe: Rozesta (Zentiva) to 9. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 marek: od marca 2015 Rosulip Plus (Egis), od lipca 2018 Ezehron Duo (Adamed) i Suvardio Plus (Sandoz), od grudnia 2018 Suvezen (Sanofi-Aventis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Zenon), od maja 2019 Coroswera (Krka).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Rosulip Pro (Egis), Rosuvastatin/Ezetimib Aristo, Rosuvastatin + Ezetimibe Rafarm, Rosuvastatin/Ezetimibe Teva, Suvezen Neo (Sanofi-Aventis).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Rozor (Mylan; lek był obecny na rynku od czerwca 2018), Sorento (Mylan; lek był obecny na rynku od października 2019).
C10BX – Środki wpływające na stężenie lipidów w połączeniach z innymi lekami; C10BX09 – Rosuwastatyna i amlodypina
Rosuvastatin+amlodipine: Rosuvastatin/Amlodipine Teva w 4 zestawieniach dawek to 3. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od sierpnia 2018 Zahron Combi (Adamed). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży preparat Rozuwastatyna + Amlodypina Aristo.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Rosudapin (Krka; lek był obecny na rynku od stycznia 2016).
D – Leki stosowane w dermatologii
D05 – Leki przeciw łuszczycy; D05A – Leki przeciw łuszczycy stosowane miejscowo; D05AX – Inne leki przeciw łuszczycy stosowane miejscowo; D05AX52 – Kalcypotriol w połączeniach
Calcipotriol+betamethasone: Duosone (Bausch Health) w postaci żelu to 5. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Do obrotu zostały wprowadzone 3 marki: Daivobet (Leo) w postaci maści i żelu, od grudnia 2016 Enstilar (Leo) w postaci piany na skórę i od sierpnia 2020 Psotriol (Sun-Farm) w postaci maści. Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Betacal (Aristo Pharma) w postaci żelu.
D11/D11A – Inne preparaty dermatologiczne; D11AX – Różne preparaty dermatologiczne
Minoxidil: Agrocia (Medical Valley Invest) to 8. zarejestrowana w tej klasie marka preparatów z minoksydylem. Do sprzedaży wprowadzono 6 marek: Loxon i Loxon Max (Perrigo Poland), Piloxidil (Aflofarm), od października 2014 Alopexy (Pierre Fabre Dermatologie), od października 2016 Minovivax (Aristo Pharma), od października 2017 Alocutan i Alocutan Forte (Sun-Farm) oraz od grudnia 2019 DX2LEK (Aflofarm).
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Minorga (Bailleul; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Minoxidil Lavineli).
G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G04/G04B – Leki urologiczne; G04BE – Preparaty stosowane w zaburzeniach erekcji
Sildenafil: Actigra i Actigra Forte (Biofarm) w dawkach 25 mg i 50 mg to 31. zarejestrowana marka syldenafilu, a Valinger Forte i Valinger Med (Orion) w dawkach 50 mg i 100 mg to rozszerzenie względem wprowadzonego wcześniej preparatu Valinger w dawce 25 mg. Dawki 25 mg, 50 mg, 75 mg i 100 mg mają wskazania odpowiadające nazwie klasy G04BE. Na rynek wprowadzono 25 marek: Maxigra (Polpharma), Viagra (Upjohn), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm, od grudnia 2011 Sildenafil Apotex, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od października 2012 Lekap (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Syldenafil Jubilant), od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy, od marca 2014 Sildenafil Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Jubilant), od stycznia 2015 Sildenafil Bluefish, od czerwca 2015 Maxigra Go (Polpharma), od sierpnia 2015 Maxon (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom), od kwietnia 2016 Maxon Active (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom, a następnie Maxon), od maja 2016 Sildenafil Medreg, od listopada 2016 Inventum (Aflofarm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xalugra), od marca 2017 Mensil (Hasco-Lek; preparat wprowadzony pierwotnie pod nazwą Sildenafil Hasco), od października 2017 Mensil Med Max (Hasco-Lek; preparat wprowadzony od stycznia 2014 pod nazwą Sildenafil Hasco) i Sildenafil Espefa, od sierpnia 2018 Silcontrol i Silcontrol FC (Alvogen; leki zarejestrowane wcześniej pod nazwą Sildenafil Liconsa), od września 2019 Valinger (Orion), od kwietnia 2020 Maxon forte (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom, a następnie Maxon), od grudnia 2020 Silandyl (IBSA; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil IBSA), od stycznia 2021 Sildenafil Medical Valley (Medical Valley Invest), od marca 2021 Maxigra Max (Polpharma; wprowadzony pierwotnie na rynek pod nazwą Maxigra), Mensil Max (Hasco-Lek; wprowadzony pierwotnie na rynek pod nazwą Mensil) i DoppelSil (Doppelherz Pharma), od kwietnia 2021 Inventum Max (Aflofarm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xalugra, a następnie Inventum 50) i od września 2021 Sildenafil PPH (Polpharma; lek wprowadzony na rynek od grudnia 2010 pod pierwotną nazwą Sildenafil Medana).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Azurvig (Farmalider), Licosil (Liconsa), Princex (Accord Healthcare), Sildenafil Aurovitas w dawkach 50 mg i 100 mg, Sildenafil Polpharma (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Maxigra, a następnie pod nazwą Maxigra Go), Sildenafilum Doppelherz (Doppelherz Pharma), Viagra Connect (Upjohn), Viagra Direct (Upjohn).
Ponadto zarejestrowano 7 marek syldenafilu w dawce 20 mg ze wskazaniem do stosowania u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym w celu poprawy wydolności wysiłkowej. Do sprzedaży w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego wprowadzono 6 marek: Revatio (Upjohn), od listopada 2017 Remidia (Polpharma), od stycznia 2018 Granpidam (Accord Healthcare), od lutego 2019 Sildenafil Zentiva, od grudnia 2019 Sildenafil Aurovitas i od sierpnia 2021 Silungo (Norameda).
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Mysildecard (Mylan).
WHO umieściła syldenafil tylko w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tych preparatów bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.
H – Leki hormonalne działające ogólnie, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin
H01 – Hormony przysadki i podwzgórza oraz ich analogi; H01B – Hormony tylnego płata przysadki; H01BB – Oksytocyna i analogi
Oxytocin: Oxytocin Grindeks to rozszerzenie względem wprowadzonego wcześniej preparatu Oxytocin-Grindex. Zarejestrowano 3 marki oksytocyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Oxytocin-Grindex i Oxytocin-Richter (Gedeon Richter). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat Oxytocin Panpharma (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Oxytocin Medipha Sante).
H02 – Kortykosteroidy działające ogólnie; H02A – Kortykosteroidy działające ogólnie, leki proste; H02AA – Mineralokortykoidy
Fludrocortisone: Fludrocortisone Adamed to 2. zarejestrowana w tej klasie marka fludrokortyzonu. Do sprzedaży wprowadzono Cortineff (Adamed).
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie; J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne;
J01DD – Cefalosporyny trzeciej generacji
Ceftriaxone: Ceftriaxone TZF (Polfa Tarchomin) w dawce 2 g to rozszerzenie względem wprowadzonej wcześniej dawki 1 g. Zarejestrowano 7 marek ceftriaksonu. Na rynek wprowadzono 6 leków: Biotrakson (Polpharma), Ceftriaxon-MIP (MIP Pharma), Tartriakson (Polfa Tarchomin), od września 2008 Ceftriaxon Kabi (Fresenius Kabi) w dawce 1 g, od maja 2020 Ceftriaxone Kabi (Fresenius Kabi) w dawce 2 g oraz od lipca 2021 Ceftriaxone TZF (Polfa Tarchomin) w dawce 1 g.
Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Ceftriaxone AptaPharma (Apta Medica).
J01DE – Cefalosporyny czwartej generacji
Cefepime: Cefepime TZF (Polfa Tarchomin) to 5. zarejestrowana marka cefepimu. Na rynek wprowadzono 2 marki: od stycznia 2012 Cefepime Kabi (Fresenius Kabi) i od kwietnia 2018 Cefepim MIP Pharma.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Cefepime Hospira, Cefepime Panpharma (Panmedica).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Cefepime Dotopharma, Critipeme (Sandoz; lek był obecny na rynku od lutego 2013).
J05 – Leki przeciwwirusowe działające ogólnie; J05A – Bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe; J05AF – Nukleozydowe i nukleotydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy
Lamivudine: Lamivudine Aurovitas w dawce 100 mg to 6. zarejestrowana marka lamiwudyny.
Przeciwko wirusowi powodującemu przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lamiwudynę stosuje się w dawkach: 100 mg dla postaci jednodawkowej oraz 5 mg/1 ml dla postaci wielodawkowej. Na rynku z tymi wskazaniami dostępny jest lek oryginalny Zeffix (GlaxoSmithKline) i od sierpnia 2016 Lamivudine Mylan w dawce 100 mg. Nie pojawił się jeszcze preparat Lamivudine Teva.
Przeciwko ludzkiemu wirusowi upośledzenia odporności (HIV) lamiwudynę stosuje się w dawkach: 150 mg i 300 mg dla postaci jednodawkowych oraz 10 mg/1 ml dla postaci wielodawkowej. Na rynku z tymi wskazaniami dostępny jest preparat Epivir (ViiV Healthcare) i od marca 2012 Lamivudine Teva Pharma B.V. (Teva Pharma).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Lamivudine Mylan w dawce 150 mg (lek był obecny na rynku od lutego 2013).
L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy
L01 – Leki przeciwnowotworowe;
L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny
Azacitidine: Azacitidine Stada i Gerodaza (G.L. Pharma) to odpowiednio 9. i 10. zarejestrowana marka azacytydyny. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: Vidaza (Bristol-Myers Squibb; do 22 grudnia 2018 miał status leku sierocego), od listopada 2020 Azacitidine Accord (Accord Healthcare), od lipca 2021 Azacitidine Mylan i od września 2021 Azacitidine Pharmascience.
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Azacitidine Betapharm, Azacitidine Sandoz, Onureg (Bristol-Myers Squibb), Zassida (Zentiva).
L01E – Inhibitory kinazy białkowej; L01EX – Inne inhibitory kinazy białkowej
Sunitinib: Sunitinib Ranbaxy to 11. zarejestrowana marka sunitynibu. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Sutent (Pfizer).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Klertis (Egis), Subinit (Lekam), Sunitinib Accord (Accord Healthcare), Sunitinib Glenmark, Sunitinib Sandoz, Sunitinib Stada, Sunitinib Teva, Sunitinib Zentiva i Sunitynib Mylan.
L02 – Leczenie związane z wydzielaniem wewnętrznym; L02B – Antagoniści hormonów i środki o zbliżonym działaniu;
L02BG – Inhibitory aromatazy
Letrozole: Letrozole Aurovitas to 9. zarejestrowana marka letrozolu. Na rynek wprowadzono 7 marek: Aromek (Celon Pharma), Lametta (Vipharm), od września 2009 Etruzil (Egis), od lipca 2011 Clarzole (Actavis), od lipca 2012 Letrozole Bluefish, od stycznia 2013 Symletrol (SymPhar), od czerwca 2013 Lortanda (Krka).
Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży preparat Letrozolum Genthon.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Letrozole Accord (Accord Healthcare; lek był obecny na rynku od czerwca 2010), Letrozole Apotex (lek był obecny na rynku od lipca 2013, zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Letrozole Reg Europe), Letrozole Fair-Med Healthcare (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Letrozole FGX), Letrozole Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Letraxon), Letrozol Farmax (SVUS), Lostar (Polpharma; lek był obecny na rynku od lutego 2010, zarejestrowany wcześniej pod nazwą Letrozolum Polpharma), Trozel (Glenmark).
L02BX – Inni antagoniści hormonów i środki o zbliżonym działaniu
Abiraterone: Abiraterone Sandoz w dawce 1000 mg to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej dawek 250 mg i 500 mg. Zarejestrowano 6 marek abirateronu. Lek oryginalny Zytiga (Janssen-Cilag) pojawił się na rynku w Polsce od marca 2012. Nie wprowadzono jeszcze do sprzedaży: Abiraterone Accord (Accord Healthcare), Abiraterone Krka, Abiraterone Mylan, Abiraterone Orion, Abiraterone Sandoz.
L04/L04A – Leki hamujące układ odpornościowy; L04AX – Inne leki hamujące układ odpornościowy
Lenalidomide: Kleder (Stada) to 14. zarejestrowana marka lenalidomidu. Lek oryginalny Revlimid (Bristol-Myers Squibb), dopuszczony pierwotnie w roku 2003 jako lek sierocy, pojawił się na rynku w Polsce od września 2017.
Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Lenalidomide Accord (Accord Healthcare), Lenalidomide G.L. (G.L. Pharma), Lenalidomide Glenmark, Lenalidomide Grindeks, Lenalidomide Krka, Lenalidomide Krka d.d., Lenalidomide Krka d.d. Novo Mesto, Lenalidomide Mylan, Lenalidomide Pharmascience, Lenalidomide Sandoz, Lenalidomide Zentiva i Linorion (Orion).
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01AE – Pochodne kwasu propionowego
Ibuprofen: Ibuprofen Zentiva to 47. zarejestrowana marka ibuprofenu, a Ibuprom Rapid i Ibuprom Max Rapid (US Pharmacia) to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej postaci i dawek preparatów Ibuprom.
Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostało wprowadzonych 25 marek: Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Adamed), Ibuprofen-Pabi (Adamed), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibuprom i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Express Forte (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Nurofen Caps), Nurofen Forte i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Sprint Caps), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od stycznia 2012 Ibuprom Max Sprint (US Pharmacia), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm), od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek), od czerwca 2013 Nurofen Express Femina (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP, następnie zmiana nazwy i wprowadzenie na rynek pod nazwą Nurofen Ultra), od września 2014 Ibuprofen Dr. Max, od stycznia 2015 Metafen Ibuprofen (Polpharma; lek wprowadzony na rynek od września 2009 przez firmę Polfarmex pod nazwą Aprofen), od marca 2015 Ibufen Mini Junior (Polpharma), od lipca 2015 Ibum Express (Hasco-Lek; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Forte Hasco, wprowadzony na rynek od grudnia 2013 pod nazwą Ibum Forte Minicaps), od grudnia 2015 Ibuprofen Teva i Ibuprofen Teva Max (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Irfen, a następnie Ibuprofen 123ratio), od czerwca 2016 Ibuprom RR (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Max, a wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Ibuprom Duo), od lipca 2016 Ibuprofen Forte DOZ (lek w dawce 400 mg wprowadzony do sprzedaży od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO), od grudnia 2016 Iburapid (Nord Farm), od stycznia 2017 Metafen Ibuprofen Caps (Polpharma) oraz od października 2017 Nurofen Mięśnie i Stawy Forte (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony od października 2008 pod nazwą Nurofen Forte Express), Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max (lek w dawce 400 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Sensilab) i Lizymax (Hasco-Lek), od stycznia 2019 Ibuxal (Biofarm; lek wprowadzony od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO) i Ibum Supermax (Hasco-Lek), od listopada 2019 Ibuprex i Ibuprex Max (Olimp) oraz od lutego 2020 IbuTeva (Teva; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin, wprowadzony do sprzedaży od listopada 2012 pod nazwą Ifenin) i IbuTeva Max (Teva; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte; wprowadzony do sprzedaży od maja 2011 pod nazwą Ifenin forte), od czerwca 2020 Ibuprofen Apteo Med (Synoptis), Ibuprofen Forte Apteo Med (Synoptis) i Nurofen Express Forte Tabs (Reckitt Benckiser; preparat wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte, a następnie od stycznia 2010 pod nazwą Nurofen Express Tab 400 mg) oraz od października 2020 Ibuprom Ultramax w dawce 600 mg (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Dermogen).
Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 11 marek: Ibufen dla dzieci o smaku malinowym (Polpharma), Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym (Polpharma; lek wprowadzony wcześniej do sprzedaży pod nazwą Ibufen D), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte o smaku truskawkowym (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od września 2012 Ibum forte o smaku malinowym (Hasco-Lek), od maja 2013 Ibum forte o smaku bananowym (Hasco-Lek), od sierpnia 2013 MIG dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina (Berlin-Chemie), od lipca 2014 Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Polpharma), od sierpnia 2015 Nurofen dla dzieci Forte pomarańczowy i Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy (Reckitt Benckiser), od kwietnia 2017 Ibum forte o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo Forte), od grudnia 2017 Babyfen (Dr. Max; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Alkaloid-INT), Ibuprom dla dzieci (US Pharmacia) i Ibuprom dla dzieci Forte (US Pharmacia), od stycznia 2019 zawiesina Axoprofen Forte (Aristo Pharma) i Ibutact (Tactica Pharmaceuticals), od czerwca 2020 Ibum Forte Pure (Hasco-Lek) oraz od września 2020 Ibunid dla dzieci forte (Vitama).
W postaci iniekcyjnej wprowadzono 1 markę: od października 2019 Ibuprofen B. Braun.
Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Axoprofen (Aristo Pharma; tabletki powlekane 200 mg po zmianie nazwy z Ibuprofen Aristo), Axoprofen Forte (Aristo Pharma; tabletki powlekane 400 mg po zmianie nazwy z Ibuprofen Aristo), Buscofem (Ipsen), Byfonen (Alkaloid-Int), Ibenal, Ibenal Forte i Ibenal Max (Lekam), Ibudolor Quick (Stada), Ibum Comfort minicaps (Hasco-Lek), Ibum Femina (Hasco-Lek), Ibum o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo), Ibum Easy, Ibum Easy Forte i Ibum Easy Junior (Hasco-Lek), Ibuprofen Alkaloid-INT, Ibuprofen Altan, Ibuprofen Aristo, Ibuprofen Banner (Patheon), Ibuprofen Bril (Brillpharma), Ibuprofen Dermogen, Ibuprofen Farmalider, Ibuprofen Kabi (Fresenius Kabi), Ibuprofen Lysine InnFarm (Inn-Farm), Ibuprofen TZF (Polfa Tarchomin).
M02/M02A – Leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni; M02AA – Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane miejscowo
Ibuprofen: Ibuprofen Apteo Med (Synoptis) w postaci żelu 6. zarejestrowana w tej klasie marka ibuprofenu. Na rynek wprowadzono 4 marki: Dolgit (Dolorgiet) w postaci kremu i żelu (żel wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Ibutop, następnie pod nazwą Dolgit, później pod nazwą Ibuprom żel i Ibuprom Sport, po czym powrót do nazwy Dolgit Gel), Metafen żel Forte (Polpharma; lek wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Ibufen), od września 2017 Nurofen Mięśnie i Stawy (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen) w postaci żelu i Ibuprom Sport Żel (US Pharmacia; nastąpiła zmiana nazwy na Ibuprom Effect żel, ale lek o nowej nazwie we wrześniu 2021 jeszcze nie był dostępny na rynku – został wprowadzony od listopada 2021), od maja 2019 Ibuprom Sport Spray (US Pharmacia) i od lipca 2019 Nurofen Mięśnie i Stawy (Reckitt Benckiser) w postaci plastrów leczniczych.
Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Ibured i Ibured Forte (Amara).
M03 – Środki zwiotczające mięśnie; M03A – Środki zwiotczające mięśnie działające obwodowo;
M03AC – Inne czwartorzędowe związki amoniowe
Cisatracurium: Cisatracurium Accordpharma (Accord Healthcare) to 6. zarejestrowana marka leków z cisatrakurium. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Nimbex (Aspen; lek oryginalny), od sierpnia 2012 Cisatracurium Kabi (Fresenius Kabi), od marca 2016 Cisatracurium Accord (Accord Healthcare), od sierpnia 2019 Cisatracurium Noridem i od stycznia 2020 Cisatracurium Kalceks.
M03AX – Inne środki zwiotczające mięśnie działające obwodowo
Botulinum toxin A: Alluzience (Ipsen Pharma) w nowej postaci roztworu do wstrzykiwań to 8. zarejestrowana marka preparatów zawierających toksynę botulinową typu A. Na rynek wprowadzono 6 marek: Botox (Allergan), Dysport (Ipsen), od maja 2009 Vistabel (Allergan), od maja 2010 Azzalure (Ipsen), od stycznia 2013 Xeomin (Merz) i od października 2016 Bocouture (Merz). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży preparat Nuceiva (Evolus Pharma).
R – Układ oddechowy
R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie;
R06AA – Etery aminoalkilowe
Doxylamine: Doxylamine Biofarm i Doxylamina Polpharma to odpowiednio 6. i 7. zarejestrowana marka doksylaminy. Do sprzedaży wprowadzono od marca 2019 Noctis (Biofarm). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Doksylamina Geiser, Nitedor (Krka), Noctis Forte (Biofarm), Senamina Forte (Adamed), Sonoxen (Vitama).
R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie
Bilastine: Bilargena (Sandoz) i Adablix (Adamed) to odpowiednio 4. i 5. zarejestrowana marka bilastyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od lipca 2011 Clatra (Menarini) i od sierpnia 2011 Bilaxten (Menarini). Nie pojawił się jeszcze na rynku: Clatexo (Polpharma).
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL
IQVIA
2021-11-10
Źródła:
– nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2021”, Oslo 2020; “ATC Index with DDDs 2021”, Oslo 2020), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2021 – tłumaczenie własne;
– nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska XI”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;
– informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;
– informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;
– opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;
– pozostałe opinie i komentarze: autorskie.