W sierpniu 2024 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 39 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce. Pozwolenia dla nowych produktów leczniczych obejmują 23 jednostki klasyfikacyjne na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład).
Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, Globalne Numery Jednostki Handlowej – GTIN [Global Trade Item Number], czyli numery kodów kreskowych), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-lecznicze/2024) – „Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w sierpniu 2024 r.” został opublikowany przez Urząd 13 września 2024.
A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A07 – Leki przeciwbiegunkowe, leki o działaniu przeciwzapalnym/przeciwzakaźnym stosowane w chorobach jelit; A07D/A07DA – Leki hamujące perystaltykę jelit
Loperamide: Stoperan Fast (US Pharmacia) w postaci liofilizatu doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej kapsułek Stoperan i zarejestrowanego roztworu doustnego Stoperan Junior. Zarejestrowano 13 marek loperamidu. Na rynek wprowadzono 11 marek: Dissenten (SPA), Imodium Instant (McNeil), Laremid (Polpharma), Loperamid WZF (Polpharma), Stoperan (US Pharmacia), od października 2012 Lopacut (Vitabalans), od października 2014 Loper (Sun-Farm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Loperam-SF), od czerwca 2019 Loperamid Dr. Max kapsułki (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Loperamid Farmax), od grudnia 2019 Loperamide Aurovitas, od października 2020 Aurostop (Aurovitas) i od stycznia 2022 Loperamid Apteo Med (Synoptis).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: AuroBlock Fast (Aurovitas; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Aurostop Fast) w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, Loperamide Grindeks w kapsułkach i Stoperan Junior (US Pharmacia) w postaci roztworu doustnego.
A11 – Witaminy; A11J – Inne preparaty witamin w połączeniach; A11JB – Witaminy z minerałami
Biotin+zinc: BiotinoZin (Aflofarm) to 1. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Lek jest wskazany do leczenia niedoborów biotyny i cynku z objawami takimi jak: wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci oraz ich nadmierna łamliwość, stany zapalne skóry zlokalizowane wokół oczu, nosa, ust i uszu, oraz zapobieganie następstwom niedoborów, po wykluczeniu przez lekarza innych przyczyn.
B – Krew i układ krwiotwórczy
B01/B01A – Preparaty przeciwzakrzepowe;
B01AE – Bezpośrednie inhibitory trombiny
Dabigatran etexilate: Dabigatran Etexilate Viatris i Sianta (Egis) to odpowiednio 19. i 20. zarejestrowana marka eteksylanu dabigatranu. Do sprzedaży wprowadzono 8 marek: od lipca 2008 Pradaxa (Boehringer Ingelheim; lek oryginalny), od sierpnia 2023 Telexer (Gedeon Richter Polska), od stycznia 2024 Dabigatran Eteksylan Stada, od lutego 2024 Daxanlo (Krka), od maja 2024 Dabigatran etexilate +pharma i Mirexan (Biofarm), od czerwca 2024 Abagat (Polfarmex) oraz od lipca 2024 Gribero (Sandoz).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Bigetra (Adamed), Dabigatran Eteksylan Leon Farma (nazwa rejestracyjna w UE: Dabigatran etexilate Leon Farma), Dabigatran Etexilate Accord (Accord Healthcare), Dabigatran Etexilate Adamed, Dabigatran etexilate Orion, Danengo (Tad Pharma), Daroxomb (Zentiva), Tuxanuva (Stada), Wasedoc (Ranbaxy), Zali (Farmak).
B01AF – Bezpośrednie inhibitory czynnika Xa
Rivaroxaban: Rivaroxaban Bluefish to 38. zarejestrowana marka rywaroksabanu. Do sprzedaży wprowadzono 14 marek: od listopada 2008 lek oryginalny Xarelto (Bayer), natomiast po wygaśnięciu ochrony patentowej w kwietniu 2024 wprowadzono 11 marek: Bevimlar (Stada), Kardatuxan (Gedeon Richter Polska), Mibrex (Polpharma), Rivanoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rivaroxaban Coripharma), Rixacam (Adamed), Runaplax (Sandoz), Vixargio (Viatris; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rivaroxaban Viatris), Xanirva (Zentiva), Xerdoxo (Krka), Xiltess (Egis), Zarixa (Celon Pharma), po czym: od czerwca 2024 Thinban (Teva), od lipca 2024 Rivaroxaban Ranbaxy.
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Axaltra (+pharma), Mantreda (Sigillata), Razarxo (Tad Pharma), Rivaroxaban Accord (Accord Healthcare), Rivaroxaban APC (APC Instytut), Rivaroxaban Aurovitas, Rivaroxaban Bayer, Rivaroxaban Farmak, Rivaroxaban G.L. Pharma, Rivaroxaban Intas (Intas Third Party Sales 2005), Rivaroxaban Lek-Am, Rivaroxaban Medreg, Rivaroxaban Olimp, Rivaroxaban Polpharma (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rivaroxaban Medana), Rivaroxaban Reddy (Reddy Holding), Rivaroxaban Stada, Rivaroxaban Synoptis (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rivanoptim), Rivaroxaban Viatris (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rivaroxaban Mylan), Rivaxar (S-Lab), Rivertaxo (Aflofarm), Roxan (Adamed), Varodoax (G.L. Pharma), Xaboplax (Sandoz).
B03 – Preparaty stosowane w niedokrwistości; B03B – Witamina B12 i kwas foliowy; B03BA – Witamina B12 (cyjanokobalamina i jej analogi)
Cyanocobalamin: Ankermann (AAA-Pharma) to 4. zarejestrowana marka cyjanokobalaminy. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: Vitaminum B12 WZF (Polpharma), od października 2021 Energamma (Wörwag; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Troponerwita) i od grudnia 2022 Vitaminum B12-SF (Sun-Farm).
W sprzedaży znajdują się także suplementy diety w postaci doustnej.
D – Leki stosowane w dermatologii
D11/D11A – Inne preparaty dermatologiczne; D11AX – Różne preparaty dermatologiczne
Finasteride: Finjuve (Polichem) w nowej postaci aerozolu na skórę to 6. zarejestrowana w tej klasie marka finasterydu. Na rynek wprowadzono 5 marek doustnych: Propecia (Organon), od maja 2008 Androstatin (Lekam), od października 2014 Nezyr (Aristo Pharma), od listopada 2017 Finahit (Accord Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Finasteride Accord) i od sierpnia 2018 Finapil (Sun-Farm).
Finjuve jest wskazany do stosowania w miejscowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) u dorosłych mężczyzn w wieku od 18 do 41 lat, w celu zwiększenia wzrostu włosów i zapobiegania dalszej utracie włosów.
Doustne preparaty finasterydu w dawce 1 mg są wskazane w leczeniu łysienia typu męskiego u mężczyzn (łysienie androgenowe), w celu zwiększenia wzrostu włosów i zapobiegania ich dalszej utracie. Nie są przeznaczone do stosowania u kobiet, dzieci i młodzieży.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Finasteride Medreg.
H – Leki hormonalne działające ogólnie, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin
H02 – Kortykosteroidy działające ogólnie; H02A – Kortykosteroidy działające ogólnie, leki proste; H02AB – Glukokortykoidy
Dexamethasone: Deksametazon Accord (Accord Healthcare) to 10. zarejestrowana w tej klasie marka deksametazonu. Do sprzedaży wprowadzono 6 marek, w tym 3 leki doustne Demezon (Sun-Farm), Pabi-Dexamethason (Adamed) i od grudnia 2016 Dexamethasone Krka oraz 5 leków iniekcyjnych zawierających fosforan sodowy deksametazonu: Dexaven (Bausch Health), od października 2014 Demezon (Sun-Farm), od maja 2017 Dexamethasone phosphate SF (Sun-Farm), od lipca 2020 Dexamethasone Krka i od czerwca 2022 Dexamethasone Kalceks.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Dexamethasone Hameln, Dexamethasone Zentiva, Neofordex (CTRS).
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;
J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne; J01DC – Cefalosporyny drugiej generacji
Cefuroxime: Zyntax (Aristo Pharma) i Cefuroxime Aristo (Aristo Pharma) to odpowiednio 19. i 20. zarejestrowana marka cefuroksymu, w tym 12. i 13. zarejestrowana marka doustna.
Do sprzedaży wprowadzono 11 leków doustnych: Bioracef (Polpharma), Ceroxim (Ranbaxy), Xorimax (Sandoz), Zinnat (Sandoz; lek oryginalny), od sierpnia 2006 Zamur (Teva), od września 2009 Zinoxx (Tabuk Poland), od września 2015 Furocef (Krka), od sierpnia 2016 Cefox (S‑Lab), od maja 2018 Tarsime (Polfa Tarchomin), od grudnia 2018 Cefuroxime Genoptim (Synoptis) i od października 2023 Cefuroxime Axetil Aurovitas (lek wprowadzony od czerwca 2014 pod pierwotną nazwą Cefuroxime Aurobindo).
Na rynek wprowadzono 6 leków iniekcyjnych: Biofuroksym (Polpharma), Tarsime (Polfa Tarchomin), Zinacef (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od grudnia 2008 Cefuroxim-MIP (MIP Pharma), od lutego 2012 Cefuroxim Kabi (Fresenius Kabi) i od września 2021 Cefuroxime TZF (Polfa Tarchomin).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku leki iniekcyjne: Cefuroxime Dali Pharma i Cefuroxime Kalceks.
J01M – Chinolony przeciwbakteryjne, J01MA – Fluorochinolony
Levofloxacin: Levocin (Solinea) to 10. zarejestrowana w tej klasie marka lewofloksacyny. Na rynek wprowadzono 9 marek: Tavanic (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od czerwca 2011 Levoxa (Actavis), od marca 2012 Xyvelam (+pharma), od listopada 2014 Levofloxacin Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Levofloxacin Macleods), od września 2015 Levalox (Krka), od grudnia 2015 Levofloxacin Kabi (Fresenius Kabi), od czerwca 2017 Levofloxacin Sandoz, od sierpnia 2018 Levofloxacin Aurovitas i od listopada 2019 Quinsair (Chiesi) roztwór do nebulizacji.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Levofloxacin Beximco (N R Pharma), Levofloxacin FP (Farmaprojects), Levofloxacinum B. Braun (Braun), Oroflocina (PharmaSwiss; lek był obecny na rynku od czerwca 2012).
J02/J02A – Leki przeciwgrzybicze działające ogólnie; J02AC – Pochodne triazolu i tetrazolu
Voriconazole: Voriconazole hameln to 9. zarejestrowana marka worykonazolu. Do sprzedaży wprowadzono 6 marek: Vfend (Pfizer; lek oryginalny), od września 2014 Voriconazole Accord (Accord Healthcare), od kwietnia 2015 Voriconazol Polpharma, od lipca 2015 Voriconazole Sandoz, od stycznia 2016 Voriconazole Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Voriconazole Pharmathen), od lutego 2018 Voriconazole Accordpharma (Accord Healthcare; lek wprowadzony od stycznia 2017 pod pierwotną nazwą Voriconazole Actavis).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Voriconazole Fosun Pharma, Voriconazole Hikma (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Voriconazole Hospira).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Voriconazol Adamed (lek był obecny na rynku od sierpnia 2016), Voriconazole Fresenius Kabi (lek był obecny na rynku od lipca 2016).
J07 – Szczepionki; J07A – Szczepionki bakteryjne; J07AM – Szczepionki przeciw tężcowi
Vaccinum tetani: Tetana Pro (Biomed Kraków) zarejestrowana w ramach unijnej procedury zdecentralizowanej zawierająca w adiuwancie (uwodnionym wodorotlenku glinu) 500 mcg glinu to rozszerzenie względem szczepionki Tetana (Biomed Kraków) zarejestrowanej w procedurze narodowej zawierającej w adiuwancie nie więcej niż 700 mcg glinu. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Szczepionka tężcowa adsorbowana (T) (Biomed Warszawa; zawiera nie więcej niż 1,25 mg glinu) i Tetana (Biomed Kraków; lek wprowadzony wcześniej pod pierwotną nazwą TT szczepionka tężcowa adsorbowana).
L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy
L01 – Leki przeciwnowotworowe; L01X/L01XX – Inne leki przeciwnowotworowe;
Eribulin: Eribulin Ever Pharma (Ever Valinject) to 4. zarejestrowana marka erybuliny. Do sprzedaży wprowadzono od maja 2011 Halaven (Eisai). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Eribulin Baxter, Mevlyq (Yes Pharmaceutical Development Services).
L02 – Leczenie związane z wydzielaniem wewnętrznym; L02B – Antagoniści hormonów i środki o zbliżonym działaniu; L02BG – Inhibitory aromatazy
Exemestane: Exemestan Symphar to 5. zarejestrowana marka eksemestanu. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od kwietnia 2012 Glandex (Hasco-Lek) i od marca 2013 Etadron (Krka; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Nosteron).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Astexana (Vipharm), Symex tabl. drażowane (Symphar; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Exemestane SymPhar).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Alvostan (Alvogen), Exemestane Accord (Accord Healthcare), Exemestane Fair-Med Healhcare (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę FirstGenerixInternational pod nazwą Exemestane FGX), Symex tabl. powl. (SymPhar; lek był obecny na rynku od grudnia 2011).
L04/L04A – Leki hamujące układ odpornościowy; L04AX – Inne leki hamujące układ odpornościowy
Dimethyl fumarate: Dimethyl fumarate Gedeon Richter (Gedeon Richter Polska) to 16. zarejestrowany w tej klasie lek zawierający fumaran dimetylu. Do sprzedaży od marca 2014 wprowadzono lek oryginalny Tecfidera (Biogen).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Arbicen (Egis), Balfumon (G.L. Pharma), Dimethyl fumarate Accord (Accord Healthcare), Dimethyl fumarate Glenmark, Dimethyl fumarate Mylan, Dimethyl fumarate Neuraxpharm, Dimethyl fumarate Reddy (Reddy Holding), Dimethyl fumarate Stada, Dimethyl fumarate Teva, Dimtelzo (Sandoz), Dimtruzic (Sandoz), Fumaran dimetylu Adamed, Jaxteran (Zentiva), Noroplex (+pharma).
N – Układ nerwowy
N02 – Leki przeciwbólowe;
N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
N02BB – Pirazolony
Metamizole: Pixalzina (Zentiva) w postaci iniekcyjnej to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Zarejestrowano 15 marek metamizolu. Do sprzedaży wprowadzono 13 marek: Pyralgin inj. (Polpharma), Pyralgina tabl. 500 mg (Polpharma), od września 2017 Metamizole Kalceks, od listopada 2017 Metamizole Kabi (Fresenius Kabi), od lipca 2018 Dialginum (Chemax Pharma) w dawce 500 mg, od sierpnia 2018 Gardan (Adamed; lek wprowadzony od lipca 2013 przez firmę Sopharma pod nazwą Re‑Algin; od czerwca 2021 zmiana z Gardan z powrotem na Re-Algin, ale produkt pod przywróconą nazwą jeszcze nie pojawił się w sprzedaży), od sierpnia 2020 Metamizol-SF (Sun-Farm), od grudnia 2022 Pyretolek (Sun-Farm), od stycznia 2023 Pyralgina Ból i Gorączka (Polpharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pyralgina Aqua, wprowadzony na rynek od czerwca 2011 pod nazwą Pyralgina Sprint, następnie od czerwca 2018 pod nazwą Pyralgina Gorączka i ostatecznie zmiana nazwy na Pyralgina Ból i Gorączka), od marca 2023 Pixalzina (Zentiva), od sierpnia 2023 Metamizol Promedo (Promedo Pharma Products; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gardan Neo, a następnie pod nazwą Metamizolum Promedo) oraz od lipca 2024 Metamizol Dr. Max (Dr. Max Pharma) i Pyreox (Bausch Health).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Axonalgin (Aristo Pharma), Dialginum w dawce 1000 mg (Chemax Pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metamizolum Didactica), Pyralgina Max (Polpharma), Pyreoxing (Bausch Health; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metamizole sodium Bausch Health).
N02BF – Gabapentynoidy
Pregabalin: Lusama (Aristo Pharma) w nowej postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w 3 nowych dawkach to 16. zarejestrowana marka pregabaliny. Do sprzedaży wprowadzono 12 marek: Lyrica (Upjohn; lek oryginalny), od października 2015 Pregabalin Zentiva, od lutego 2016 Egzysta (Adamed) i Pregabalin Pfizer (Upjohn), od kwietnia 2016 Pregabalin Accord (Accord Healthcare) i Pregamid (G.L. Pharma), od sierpnia 2017 Pragiola (Krka), od kwietnia 2018 Pregabalin Mylan (zmieniono podmiot odpowiedzialny a Viatris i nazwę preparatu na Pregabalin Viatris, lecz lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się na rynku), od sierpnia 2018 Linefor (Polpharma), od lipca 2019 Naxalgan (Vipharm) i Pregabalin Sandoz, od grudnia 2019 Tabagine (Ranbaxy), od sierpnia 2020 Preato (neuraxpharm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pregabalin McCrowley and Hughes) i od września 2023 Pregabalin Aurovitas.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Bulgaplin (Orion), Pregabalin Reddy (Reddy Holding), Pregabalin Vivanta (Vivanta Generics).
N02C – Preparaty przeciwmigrenowe; N02CC – Selektywni agoniści serotoniny (5HT1)
Almotriptan: Trymigan (Biofarm) dostępny bez recepty to 4. zarejestrowana marka almotryptanu. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: od sierpnia 2016 receptowy Almozen (Zentiva), od grudnia 2022 bezreceptowy Dezamigren (Aflofarm) i od czerwca 2023 bezreceptowy Nomigren (Hasco-Lek).
N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe
Sultiame: Sultiame Desitin to 1. zarejestrowana marka sultiamu. Lek jest wskazany w leczeniu padaczki rolandycznej (łagodna padaczka dziecięca z iglicami w okolicy centralnoskroniowej).
Sultiam należy do grupy inhibitorów anhydrazy węglanowej i wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w teście elektrowstrząsów (szczur i mysz) oraz w teście konwulsji z pentametylenotetrazolem (mysz).
N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne; N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne
Vortioxetine: Banavin (Gedeon Richter) to 3. zarejestrowana marka wortyoksetyny. Do sprzedaży od kwietnia 2014 wprowadzono lek oryginalny Brintellix (Lundbeck). Nie pojawił się jeszcze na rynku Vortioxetine Stada.
P – Leki przeciwpasożytnicze, środki owadobójcze i repelenty
P02 – Leki przeciwrobacze; P02C – Leki przeciw nicieniom; P02CF – Awermektyny
Ivermectin: Scavertin (Orifarm Healthcare) to 3. zarejestrowana w tej klasie marka iwermektyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od września 2021 Posela (Substipharm) i od sierpnia 2022 Ivermectin Medical Valley (Medical Valley Invest).
R – Układ oddechowy
R02/R02A – Preparaty stosowane w chorobach gardła; R02AA – Antyseptyki; R02AA20 – Różne
Amylmethacresol+dichlorobenzyl alcohol+lidocaine: Aspigola spray smak miętowy (Bayer) to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej pastylek w 2 smakach. Zarejestrowano 3 marki leku o podanym składzie. Do sprzedaży od sierpnia 2016 wprowadzono: Inovox Express smak miętowy (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gardocan o smaku miętowym), Inovox Express smak pomarańczowy (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gardocan o smaku pomarańczowym) i Inovox Express smak smak miodowo-cytrynowy (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gardocan o smaku miodowo-cytrynowym) (US Pharmacia) w postaci pastylek.
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Aspigola smak miętowy bez cukru i Aspigola smak miodowo-cytrynowy bez cukru (Bayer) w postaci pastylek, Labipray spray (Geiser Pharma).
R05 – Preparaty stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05C – Leki wykrztuśne, z wyłączeniem preparatów złożonych zawierających środki przeciwkaszlowe; R05CA – Leki wykrztuśne
Hederae helicis folii extractum: Strepsils Natur kaszel mokry (Reckitt Benckiser) to 14. zarejestrowana marka preparatów z wyciągiem z liści bluszczu pospolitego. Do sprzedaży wprowadzono 11 marek: Hedelix syrop (Fortis Pharmaceuticals), Hederasal (Herbapol Wrocław), Hederoin (Herbapol Wrocław), PiniHelix (Farmina), Prospan (Engelhard), od stycznia 2015 Herbion na kaszel mokry (Krka; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Herbion Hedera helix, a następnie Herbion Ivy), od sierpnia 2015 HeliPico (Polpharma; lek wprowadzony pierwotnie do sprzedaży pod nazwą Helical), od listopada 2015 Hedussin (Phytopharm Klęka), od grudnia 2018 Herdripsan (Dr. Max), od października 2019 Helituspan (Sopharma; lek wprowadzony od lutego 2016 pod pierwotną nazwą Tuspan), od listopada 2020 Pectolvan (Farmak), od listopada 2022 Hederasal Max (Herbapol Wrocław) i od czerwca 2023 Hedussin o smaku owocowym (Phytopharm Klęka).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Hedecton (Krewel Meuselbach), Hedelix tabl. musujące (Kreuwel Meuselbach), Mucoplant na kaszel bluszcz (Dr. Theiss Naturwaren), Mucoplant na kaszel bluszcz forte (Dr. Theiss Naturwaren).
V – Preparaty różne
V03/V03A – Pozostałe środki stosowane w lecznictwie; V03AF – Środki odtruwające stosowane podczas chemioterapii przeciwnowotworowej
Calcium folinate: Calcium Folinate Kalceks to 3. zarejestrowana marka folinianu wapnia. Na rynek wprowadzono od września 2017 Calcium Folinate Sandoz.
Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Calcium Folinate Kabi (Fresenius Kabi).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Calciumfolinat-Ebewe (lek był obecny na rynku), Leucovorin Ca Teva (lek był obecny na rynku).
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL
IQVIA
2024-10-03
Źródła:
- nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2024”, Oslo 2024; “ATC classification Index with DDDs 2024”, Oslo 2024), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2024 – tłumaczenie własne;
- nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska XIII”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;
- informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;
- informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;
- opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;
- pozostałe opinie i komentarze: autorskie.