W lipcu 2024 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 51 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, w tym 50 pozwoleń dla nowych marek produktów leczniczych i 1 nowe pozwolenie dla produktu leczniczego, który już wcześniej był zarejestrowany i obecny na rynku i w związku z tym został pominięty w niniejszym opracowaniu (Influvac – Viatris). Pozwolenia dla nowych produktów leczniczych obejmują 27 jednostek klasyfikacyjnych na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład).
Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, Globalne Numery Jednostki Handlowej – GTIN [Global Trade Item Number], czyli numery kodów kreskowych), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-lecznicze/2024) – „Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lipcu 2024 r.” został opublikowany przez Urząd 19 sierpnia 2024.
A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A07 – Leki przeciwbiegunkowe, leki o działaniu przeciwzapalnym/przeciwzakaźnym stosowane w chorobach jelit; A07D/A07DA – Leki hamujące perystaltykę jelit
Loperamide: Stoperan Junior (US Pharmacia) w postaci roztworu doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej kapsułek. Zarejestrowano 13 marek loperamidu. Na rynek wprowadzono 11 marek: Dissenten (SPA), Imodium Instant (McNeil), Laremid (Polpharma), Loperamid WZF (Polpharma), Stoperan (US Pharmacia), od października 2012 Lopacut (Vitabalans), od października 2014 Loper (Sun-Farm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Loperam-SF), od czerwca 2019 Loperamid Dr. Max kapsułki (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Loperamid Farmax), od grudnia 2019 Loperamide Aurovitas, od października 2020 Aurostop (Aurovitas) i od stycznia 2022 Loperamid Apteo Med (Synoptis).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: AuroBlock Fast (Aurovitas; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Aurostop Fast) w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej i Loperamide Grindeks.
A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin; A10BA – Pochodne biguanidu
Metformin: Formetic SR (Polpharma) w 3 dawkach o przedłużonym uwalnianiu to rozszerzenie względem wprowadzonego wcześniej leku Formetic o standardowym uwalnianiu. Zarejestrowano 26 marek metforminy. Na rynku pojawiło się 14 marek: Glucophage i Glucophage XR (Merck Santé), Metformax (Teva), Siofor (Berlin-Chemie), od grudnia 2007 Formetic (Polpharma), od maja 2010 Metformin Bluefish, od sierpnia 2010 Etform (Sandoz), od września 2010 Avamina (Bioton), od grudnia 2015 Metformin Vitabalans, od czerwca 2018 Symformin XR (Symphar; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metformin XR SymPhar), od sierpnia 2019 Avamina SR (Bioton), od stycznia 2021 Siofor XR (Berlin-Chemie), od marca 2021 Metcrean XR (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metformin XR Genoptim), od maja 2021 Metcrean (Synoptis), od stycznia 2022 Diabufor XR (Farmak), od kwietnia 2022 Etform SR (Sandoz) i Zenofor SR (Zentiva), od stycznia 2023 Ranmet XR (Ranbaxy; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metformin SR Actavis, a następnie Lyomet SR) i od kwietnia 2023 Zenofor (Zentiva).
Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Abmetfina XR (Polfa Tarchomin), Meladine SR (Accord Healthcare), Metformin hydrochloride Biofarm, Metformin hydrochloride Inventia (Inventia Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metformin hydrochloride ELC), Metformin hydrochloride Teva, Metformin hydrochloride Sandoz, Metformin hydrochloride Sandoz GmbH, Metformin hydrochloride Stada, Metformin Medreg, Normoton (Health-Med), Valimar (Polpharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Formetic SR), Xuvelex XR (Egis).
A11 – Witaminy; A11C – Witaminy A i D, włączając preparaty złożone zawierające obie witaminy; A11CC – Witamina D i analogi
Colecalciferol: Vitamin D3 Krka w dawce 30000 j.m. to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej 3 niższych dawek. Zarejestrowano 19 marek produktów leczniczych z cholekalcyferolem. Do sprzedaży wprowadzono 12 marek: Devikap krople (Polpharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Vitaminum D3 solutio aquosa), Juvit D3 (Hasco-Lek), Vigantol (Procter & Gamble), Vigantoletten (Procter & Gamble), od sierpnia 2017 Solderol (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Vitamin D3 Radaydrug), od października 2017 Dekristol (Sun-Farm), od lutego 2020 Fultium-D3 (Stada; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atrium D3) i kapsułki Devikap (Polpharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Vitaminum D3 Medana), od sierpnia 2020 Vigalex Bio, Vigalex Forte i Vigalex Max (Biofarm) oraz Ibuvit D3 (Polpharma), od października 2020 Dekristol Pro (Sun-Farm), od grudnia 2021 Detritin (Natur Produkt Pharma), od grudnia 2022 Calsus (Teva), od czerwca 2023 Dekristol Forte (Sun-Farm), od sierpnia 2023 Juvit D3 Max (Hasco-Lek; preparat wprowadzony od września 2021 pod pierwotną nazwą Juvit Kids D3), od września 2023 Vitamin D3 Krka w dawce 7000 j.m. na receptę, od grudnia 2023 Ibuvit D3 Kids (Polpharma) i od maja 2024 Soligamma (Wörwag).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Boncel (Orivas), Colecalciferol Polpharma, Detrical (Natur Produkt Pharma), OlVit D3 (Fresenius Kabi), Thorens (Italfarmaco), bezreceptowy Vitamin D3 Krka w dawkach 500 j.m. i 1000 j.m. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Vitamin D3 Billev), Vitamin D3 Meditop (Biofarm).
Do sprzedaży zostały wprowadzone także środki spożywcze zawierające witaminę D3, głównie jako suplementy diety.
B – Krew i układ krwiotwórczy
B01/B01A – Preparaty przeciwzakrzepowe;
B01AC – Inhibitory agregacji płytek krwi (z wyłączeniem heparyny)
Ticagrelor: Ticagrelor MSN (MSN Labs) to 16. zarejestrowana marka tikagreloru. Do sprzedaży od marca 2011 wprowadzono lek oryginalny Brilique (AstraZeneca).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Atirabo (Tad Pharma), Atixarso (Krka), Ecugra (Bausch Health), Igzelym (Viatris), Kogavant (Gedeon Richter Polska), Legrex (Adamed), Orebriton (Zentiva), Ticagrelor Aristo (Aristo Pharma), Ticagrelor Farmak, Ticagrelor Reddy (Reddy Holding), Ticagrelor Teva, Ticatrom (Polpharma), Tigrix (Stada), Tilobrastil (Sandoz).
B01AF – Bezpośrednie inhibitory czynnika Xa
Apixaban: Baxiren (PharmaPath) to 13. zarejestrowana marka apiksabanu. Do sprzedaży od listopada 2011 wprowadzono lek oryginalny Eliquis (Bristol-Myers Squibb/Pfizer).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Abatixent (Sandoz), Aboxoma (Krka), Apixaban Accord (Accord Healthcare), Apixaban Aurovitas, Apixaban Orion, Apixaban Teva, Apixabanum Teva, Axipio (Stada), Banxiol (Viatris), Poltixa (Polpharma), Treftenin (Day Zero).
C – Układ sercowo-naczyniowy
C07/C07A – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; C07AB – Selektywne leki blokujące receptory b-adrenergiczne
Metoprolol: Blobet ZOK (Zentiva) to 10. zarejestrowana marka metoprololu. Do sprzedaży wprowadzono 8 marek: Betaloc i Betaloc ZOK (AstraZeneca), Beto ZK (Sandoz), Metocard i Metocard ZK (Polpharma), Metoprolol VP (Bausch Health), od października 2012 Metoprolol Biofarm ZK (Biofarm), od maja 2013 Symlok SR (SymPhar), od sierpnia 2016 Bloxazoc (Krka) i od października 2022 Metoprolol Medreg.
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Sumetop (Aflofarm).
C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna; C09D – Blokery receptora angiotensyny II (ARBS) w połączeniach;
C09DA – Blokery receptora angiotensyny II (ARBS) w połączeniach z lekami moczopędnymi; C09DA03 – Walsartan w połączeniach z lekami moczopędnymi
Valsartan+indapamide: Vabinxo (Krka) to 1. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Lek jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego, jako leczenie substytucyjne u dorosłych pacjentów odpowiednio kontrolowanych za pomocą walsartanu i indapamidu podawanych jednocześnie w takiej samej dawce jak w skojarzeniu, ale w postaci oddzielnych tabletek.
C09DX – Blokery receptora angiotensyny II (ARBS) w innych połączeniach; C09DX06 – Kandesartan, amlodypina i hydrochlorotiazyd
Candesartan+amlodipine+hydrochlorothiazide: Candesartan cilexetil + Amlodipine + Hydrochlorothiazide Adamed to 3. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Candesartan cilexetil + Amlodipine + HCT +Pharma, Candesartan cilexetil + Amlodipine + HCT Sandoz.
Leki są wskazane do zastępczego leczenia samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których ciśnienie krwi jest odpowiednio kontrolowane za pomocą skojarzenia cyleksetylu kandesartanu, amlodypiny i hydrochlorotiazydu (HCT), przyjmowanych jednocześnie w takich dawkach, jak zawarte w produkcie leczniczym o złożonym składzie.
D – Leki stosowane w dermatologii
D08/D08A – Środki antyseptyczne i odkażające; D08AJ – Czwartorzędowe związki amoniowe; D08AJ57 – Oktenidyna w połączeniach
Octenidine+phenoxyethanol: Octefortan (Aflofarm) to 7. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 marek: Octenisept (Schülke & Mayr), od marca 2017 Linoseptic (Dr. Wolff), od lipca 2017 Maxiseptic (Bausch Health), od września 2018 Oktaseptal (Unia) i od kwietnia 2023 Help4Skin Septi-Spray (Polpharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Octicide).
Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Actisept MED (Hasco-Lek).
G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G04 – Leki urologiczne;
G04B – Leki urologiczne; G04BE – Preparaty stosowane w zaburzeniach erekcji
Sildenafil: Sildenafil Dr. Max (Dr. Max Pharma) to 36. zarejestrowana marka syldenafilu. Dawki syldenafilu 25 mg, 50 mg, 75 mg i 100 mg mają wskazania odpowiadające nazwie klasy G04BE. Na rynek wprowadzono 30 marek: Maxigra (Polpharma), Viagra (Upjohn), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy, od stycznia 2015 Sildenafil Bluefish, od czerwca 2015 Maxigra Go (Polpharma), od sierpnia 2015 Maxon (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom), od kwietnia 2016 Maxon Active (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom, a następnie Maxon), od maja 2016 Sildenafil Medreg, od listopada 2016 Inventum (Aflofarm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xalugra), od marca 2017 Mensil (Hasco-Lek; preparat wprowadzony pierwotnie pod nazwą Sildenafil Hasco), od października 2017 Mensil Med Max (Hasco-Lek; preparat wprowadzony od stycznia 2014 pod nazwą Sildenafil Hasco) i Sildenafil Espefa, od sierpnia 2018 Silcontrol i Silcontrol FC (Zentiva; leki zarejestrowane wcześniej pod nazwą Sildenafil Liconsa), od września 2019 Valinger (Orion), od kwietnia 2020 Maxon forte (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom, a następnie Maxon), od grudnia 2020 Silandyl (IBSA; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil IBSA), od stycznia 2021 Sildenafil Medical Valley (Medical Valley Invest), od marca 2021 Maxigra Max (Polpharma; wprowadzony pierwotnie na rynek pod nazwą Maxigra), Mensil Max (Hasco-Lek; wprowadzony pierwotnie na rynek pod nazwą Mensil) i DoppelSil (Doppelherz Pharma), od kwietnia 2021 Inventum Max (Aflofarm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xalugra, a następnie Inventum 50), od września 2021 Sildenafil PPH (Polpharma; lek wprowadzony na rynek od grudnia 2010 pod pierwotną nazwą Sildenafil Medana), od grudnia 2021 Actigra i Actigra Forte (Biofarm), od lutego 2022 Princex (Accord Healthcare), od maja 2022 DoppelSil Max (Doppelherz Pharma, lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Doppelherz), Valinger Forte (Orion) i Viagra Connect Max (Upjohn; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Viagra Direct), od maja 2023 Silderos (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Silderos Active), od września 2023 Permen Med Forte (Walmark; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Walmark), od lutego 2024 Ervasil (Promedo Pharma Products; lek w dawce 25 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Abecek) i Ervasil Max (Promedo Pharma Products; lek w dawce 50 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Adamed), od kwietnia 2024 Sildenafil Synoptis (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Silderos), od maja 2024 Silderos Max (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Silderos) i od lipca 2024 Sildenafil Aristo (Aristo Pharma).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Azurvig (Alpen Pharma), Menup (Silesian Pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Biodemada), Menup Max (Silesian Pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Serocek), Menup Forte (Silesian Pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Biodemada), Permen Med (Walmark), Sildenafil Aurovitas w dawkach 50 mg i 100 mg, Sildenafil Walmark w dawce 100 mg, Sildenafil Polpharma (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Maxigra, a następnie pod nazwą Maxigra Go), Sildenafilum Promedo (Promedo Pharma Products; lek w dawce 100 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Adamed), Valinger Med (Orion), Viagra Connect (Upjohn) oraz Xirect (Medical Valley Invest; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Medical Valley) i Xirect Forte (Medical Valley Invest; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Medical Valley).
Ponadto zarejestrowano 7 marek syldenafilu w dawce 20 mg ze wskazaniem do stosowania u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym w celu poprawy wydolności wysiłkowej. Do sprzedaży w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego wprowadzono 6 marek: Revatio (Upjohn), od listopada 2017 Remidia (Polpharma), od stycznia 2018 Granpidam (Accord Healthcare), od lutego 2019 Sildenafil Zentiva, od grudnia 2019 Sildenafil Aurovitas i od sierpnia 2021 Silungo (Norameda).
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Mysildecard (Viatris).
WHO umieściła syldenafil tylko w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tych preparatów bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Sildenafil Genoptim (Synoptis; lek był obecny na rynku od marca 2014, zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Jubilant).
G04C – Leki stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego; G04CA – Antagoniści receptora α-adrenergicznego
Tamsulosin: Omnicare (Polpharma) i Tamsulosin Aristo (Aristo Pharma) to odpowiednio 25. i 26. zarejestrowana marka tamsulozyny. Na rynek wprowadzono 19 marek: Omnic i od lipca 2006 Omnic Ocas (Astellas; lek oryginalny), Tanyz i Tanyz Eras (Krka), od marca 2006 Uprox (Recordati) i Bazetham Retard (Teva), od maja 2006 Fokusin (Zentiva), od czerwca 2006 Tamsudil (Actavis), od sierpnia 2006 Prostamnic (+Pharma), od listopada 2006 Omsal (Gedeon Richter), od stycznia 2007 Tamsugen (Mylan), od sierpnia 2007 Symlosin SR (SymPhar), od kwietnia 2008 Ranlosin (Lekam), od maja 2008 Apo-Tamis (Aurovitas), od sierpnia 2013 Tamispras (Aurovitas), od grudnia 2015 Tamsulosin Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tamsulosin Aurobindo; nastąpiła zmiana podmiotu odpowiedzialnego i nazwy na Tamsulosin Aurovitas, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się na rynku), od marca 2016 Uprox XR (Recordati), od sierpnia 2016 Adatam (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Kiron pod nazwą Tamsulijn, a następnie przez firmę Menarini pod nazwą Flosin), od maja 2019 Tamoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą TamsuHexal, a wprowadzony na rynek od czerwca 2006 przez firmę Sandoz pod nazwą TamsuLek), od marca 2020 Tamiron (Orion), od grudnia 2021 Tamsiger (G.L. Pharma) i od marca 2023 Tamsulosin Medreg.
Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Adatam XR (Adamed), Fokusin SR (Zentiva), Omi-Tam (+pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tamsulosin +pharma), Ranlosin XR (Lekam), Suprostiv (Aflofarm), TamisPras Auro (Aurovitas; lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu o pierwotnej nazwie rejestracyjnej Tamsulosin Aurovitas), Tamsulosin APC Instytut, Tamsulosin US Pharmacia, Tamur (Polpharma).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Urostad (Stada, lek był obecny na rynku od maja 2006).
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie; J01A/J01AA – Tetracykliny
Tigecycline: Tigecycline AptaPharma (Apta Medica) to 6. zarejestrowana marka leków zawierających antybiotyk glicylocyklinowy tigecyklinę, o budowie podobnej do tetracyklin. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: od sierpnia 2006 Tygacil (Pfizer; lek oryginalny), od grudnia 2018 Tigecycline Mylan (Viatris), od czerwca 2023 Tigecycline Accord (Accord Healthcare) i od maja 2024 Tigecycline TZF (Polfa Tarchomin; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tigecycline Genoptim).
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Tigecycline Solinea.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Tigecycline Fresenius Kabi.
L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy
L04/L04A – Leki hamujące układ odpornościowy;
L04AA – Selektywne leki hamujące układ odpornościowy
Apremilast: Bratiti (AdAlvo) to 4. zarejestrowana marka apremilastu. Do sprzedaży od marca 2018 wprowadzono lek oryginalny Otezla (Amgen). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Apremilast Accord (Accord Healthcare) i Apremilast Aristo (Aristo Pharma).
L04AE – Modulatory receptora fosforanu sfingozyny-1 (S1P)
Fingolimod: Fingolimod Pharmaselect to 27. zarejestrowana marka fingolimodu. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od kwietnia 2011 lek oryginalny Gilenya (Novartis Europharm) i od maja 2022 Gaxenim (Bausch Health; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Semfine).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Bonaxon (Egis), Chantico (G.L. Pharma), Efigalo (Krka), Fenoxa (Polpharma), Fimodigo (Vipharm), Fingolimod +pharma, Fingolimod Accord (Accord Healthcare), Fingolimod Adamed, Fingolimod Aurovitas, Fingolimod Bluefish, Fingolimod Fresenius Kabi, Fingolimod Glenmark, Fingolimod Lupin, Fingolimod MSN (MSN Labs; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Fingolimod Tiefenbacher), Fingolimod Mylan, Fingolimod Pharmascience, Fingolimod Reddy (Reddy Holding), Fingolimod Richter (Gedeon Richter; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Heuristin), Fingolimod Solinea, Fingolimod Stada, Fingolimod Sun (Sun Pharmaceuticals Industries), Fingolimod Teva, Fingolimod Zentiva, Golpimec (neuraxpharm).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Fingolimod Alvogen (Zentiva), Fingolimod Aristo (Aristo Pharma), Fingolimod Symphar (Synthon), Inzolfi (Sandoz).
L04AX – Inne leki hamujące układ odpornościowy
Dimethyl fumarate: Dimethyl fumarate Reddy (Reddy Holding) to 15. zarejestrowany w tej klasie lek zawierający fumaran dimetylu. Do sprzedaży od marca 2014 wprowadzono Tecfidera (Biogen).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Arbicen (Egis), Balfumon (G.L. Pharma), Dimethyl fumarate Accord (Accord Healthcare), Dimethyl fumarate Glenmark, Dimethyl fumarate Mylan, Dimethyl fumarate Neuraxpharm, Dimethyl fumarate Stada, Dimethyl fumarate Teva, Dimtelzo (Sandoz), Dimtruzic (Sandoz), Fumaran dimetylu Adamed, Jaxteran (Zentiva), Noroplex (+pharma).
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01AE – Pochodne kwasu propionowego
Ibuprofen: Ibufast Forte (Fortis Pharmaceuticals) to 47. zarejestrowana w tej klasie marka ibuprofenu.
Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostało wprowadzonych 26 marek: Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Adamed), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprom i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Express Forte (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Nurofen Caps), Nurofen Forte i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Sprint Caps), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od stycznia 2012 Ibuprom Max Sprint (US Pharmacia), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm), od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek), od września 2014 Ibuprofen Dr. Max, od stycznia 2015 Metafen Ibuprofen (Polpharma; lek wprowadzony na rynek od września 2009 przez firmę Polfarmex pod nazwą Aprofen), od marca 2015 Ibufen Mini Junior (Polpharma), od czerwca 2016 Ibuprom RR (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Max, a wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Ibuprom Duo), od lipca 2016 Ibuprofen Forte DOZ (lek w dawce 400 mg wprowadzony do sprzedaży od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO), od grudnia 2016 Iburapid (Farmak), od stycznia 2017 Metafen Ibuprofen Caps (Polpharma) oraz od października 2017 Nurofen Mięśnie i Stawy Forte (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony od października 2008 pod nazwą Nurofen Forte Express), Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max (Urgo; lek w dawce 400 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Sensilab) i Lizymax (Hasco-Lek), od stycznia 2019 Ibuxal (Laboratorium Galenowe Olsztyn; lek wprowadzony od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO) i Ibum Supermax (Hasco-Lek), od listopada 2019 Ibuprex i Ibuprex Max (Olimp), od czerwca 2020 Ibuprofen Apteo Med (Synoptis), Ibuprofen Forte Apteo Med (Synoptis) i Nurofen Express Forte Tabs (Reckitt Benckiser; preparat wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte, a następnie od stycznia 2010 pod nazwą Nurofen Express Tab 400 mg), od października 2020 Ibuprom Ultramax w dawce 600 mg (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Dermogen), od grudnia 2020 Ibum Comfort minicaps (Hasco-Lek) i Ibum Femina (Hasco-Lek), od maja 2021 Axoprofen (Aristo Pharma; tabletki powlekane 200 mg po zmianie nazwy z Ibuprofen Aristo) i Axoprofen Forte (Aristo Pharma; tabletki powlekane 400 mg po zmianie nazwy z Ibuprofen Aristo), od marca 2022 Ibum Express Forte (Hasco-Lek; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Forte Hasco, wprowadzony na rynek od grudnia 2013 pod nazwą Ibum Forte Minicaps, a następnie od lipca 2015 pod nazwą Ibum Express), od maja 2022 Ibum Sprint (Hasco-Lek; preparat wprowadzony wcześniej pod pierwotną nazwą rejestracyjną Ibum), od listopada 2022 Ibuprom Rapid (US Pharmacia), od grudnia 2022 Ibuprom Max Rapid (US Pharmacia), od stycznia 2023 Nurofen Express Caps (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP, następnie zmiana nazwy i wprowadzenie na rynek pod nazwą Nurofen Ultra, z kolei zmiana nazwy i wprowadzenie od czerwca 2013 pod nazwą Nurofen Express Femina i ostatecznie zmiana nazwy na Nurofen Express Caps), od maja 2023 Inflanor (Zentiva; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Zentiva) i Inflanor Max (Zentiva; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Zentiva), od sierpnia 2023 Paduden Express i Paduden Express Forte (Ranbaxy), od listopada 2023 Ibuprofen Aurovitas i od marca 2024 Ibuprofen TZF (Polfa Tarchomin).
Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 11 marek: Ibufen dla dzieci o smaku malinowym (Polpharma), Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym (Polpharma; lek wprowadzony wcześniej do sprzedaży pod nazwą Ibufen D), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte o smaku truskawkowym (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od września 2012 Ibum forte o smaku malinowym (Hasco-Lek), od maja 2013 Ibum forte o smaku bananowym (Hasco-Lek), od sierpnia 2013 MIG dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina (Berlin-Chemie), od lipca 2014 Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Polpharma), od sierpnia 2015 Nurofen dla dzieci Forte pomarańczowy i Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy (Reckitt Benckiser), od kwietnia 2017 Ibum forte o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo Forte), od grudnia 2017 Babyfen (Dr. Max; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Alkaloid-INT), Ibuprom dla dzieci (US Pharmacia) i Ibuprom dla dzieci Forte (US Pharmacia), od stycznia 2019 zawiesina Axoprofen Forte (Aristo Pharma) i Ibutact (Tactica Pharmaceuticals), od czerwca 2020 Ibum Forte Pure (Hasco-Lek), od września 2020 Ibunid dla dzieci forte (Vitama) oraz od listopada 2021 Kidofen Max (Aflofarm).
W postaci iniekcyjnej wprowadzono 2 marki: od października 2019 Ibuprofen B. Braun i od lipca 2022 Ibuprofen Kabi (Fresenius Kabi).
Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Byfonen (Alkaloid-Int), Ibenal, Ibenal Forte i Ibenal Max (Lekam), Ibum o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo), Ibum Easy, Ibum Easy Forte i Ibum Easy Junior (Hasco-Lek), Ibuprofen Alkaloid-INT (zawiesina 2% zarejestrowana pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Mercapharm), Ibuprofen Altan, Ibuprofen Aristo, Ibuprofen Banner (Patheon), Ibuprofen Catalent, Ibuprofen Dermogen, Ibuprofen Dr. Max Pharma, Ibuprofen Farmalider, Ibuprofen Lysine InnFarm (Inn-Farm), Ibuprofen Max Aurovitas, Ibuprofen Pharmaclan, Ibuprofen Strides, Ibuprom Forte, Ibuprom Regular i Ibuprom Ultramax Sprint (US Pharmacia), Ibuxal Forte Dla Dzieci (Biofarm), Nurofen Express Forte Mini (Reckitt Benckiser).
M03 – Środki zwiotczające mięśnie; M03B – Środki zwiotczające mięśnie działające ośrodkowo; M03BX – Inne środki działające ośrodkowo
Baclofen: Baclofen Accord (Accord Healthcare) to 4. zarejestrowana marka baklofenu. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: Baclofen Polpharma, Lioresal Intrathecal (Novartis) i od marca 2021 Baclofen Sintetica.
N – Układ nerwowy
N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AF – Pochodne karboksamidu
Carbamazepine: Karbamazepina Tillomed to aktualnie 5. zarejestrowana marka karbamazepiny. Do sprzedaży wprowadzono: Amizepin (Polpharma), Neurotop Retard (G.L. Pharma), Tegretol i Tegretol CR (Novartis) oraz od czerwca 2005 Finlepsin i Finlepsin Retard (Teva).
Skreślono z Rejestru: Amizepin prolongatum (Polpharma; lek był obecny na rynku), Tegretol czopki (Novartis; lek był obecny na rynku), Timonil i Timonil Retard (Desitin; leki były obecne na rynku).
N05 – Leki psychotropowe; N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CH – Agoniści receptora melatoniny
Melatonin:Melatonina Biofarm to 12. zarejestrowana marka produktu leczniczego zawierającego melatoninę.
Do sprzedaży wprowadzono:
- 2 leki receptowe o przedłużonym uwalnianiu w dawce 2 mg wskazane jako monoterapia w krótkotrwałym leczeniu pierwotnej bezsenności, charakteryzującej się niską jakością snu, u pacjentów w wieku 55 lat lub starszych: od sierpnia 2008 Circadin (RAD Neurim Pharmaceuticals) i od sierpnia 2023 Senaxa PR (Lekam);
- 3 leki bezreceptowe wskazane jako środki pomocnicze w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania np. związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową, a także jako środki ułatwiające regulację zaburzeń dobowego rytmu snu i czuwania u pacjentów niewidomych: Melatonina LEK-AM, od listopada 2019 Melabiorytm (Aflofarm; preparat wprowadzony pierwotnie pod nazwą Melatonina Medicplast, a następnie od maja 2011 pod nazwą Tonasen), od lipca 2021 Melatonina Polfarmex;
- 1 lek bezreceptowy wskazany w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych: od października 2022 Melatonina Pharma Nord;
- 1 lek bezreceptowy wskazany do krótkotrwałego leczenia zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych u osób dorosłych oraz leczenia bezsenności u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), gdy środki zapewniające higienę snu okazały się niewystarczające: od stycznia 2023 Sental (Vitabalans).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku leki receptowe:
- Melatonin Neurim (RAD Neurim Pharmaceuticals) i Meldream PR (Lekam) wskazane jako monoterapia w krótkotrwałym leczeniu pierwotnej bezsenności, charakteryzującej się niską jakością snu, u pacjentów w wieku 55 lat lub starszych;
- Slenyto (RAD Neurim Pharmaceuticals) o przedłużonym uwalnianiu wskazany w leczeniu bezsenności u dzieci i młodzieży w wieku 2-18 lat z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ang. Autism Spectrum Disorder, ASD) i (lub) zespołem Smith-Magenis, gdy środki zapewniające higienę snu okazały się nieskuteczne;
- Voquily (Clinigen) w postaci roztworu doustnego wskazany w: krótkotrwałym leczeniu zespołu nagłej zmiany strefy czasowej u dorosłych; bezsenności wynikającej z niemożności zaśnięcia u dzieci i młodzieży w wieku 6–17 lat z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention deficit hyperactivity disorder, ADHD), gdy środki zapewniające higienę snu okazały się niewystarczające;
- Melatonina Biofarm wskazana jako środke pomocniczy w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania np. związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową, a także jako środek ułatwiający regulację zaburzeń dobowego rytmu snu i czuwania u pacjentów niewidomych.
Na rynku są także dostępne środki spożywcze zawierające melatoninę.
Melatonin+pyridoxine: Melabiorytm B6 Max (Aflofarm) to rozszerzenie względem wprowadzonego do sprzedaży od września 2009 preparatu Melatonina + B6 o dwukrotnie mniejszych dawkach obu składników, któremu zmieniono nazwę na Melabiorytm B6 (Aflofarm), lecz który pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się na rynku.
N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne; N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny
Sertraline: Apiolin (Zentiva) to 15. zarejestrowana marka sertraliny. Na rynek wprowadzono 12 marek: Asentra (Krka), Asertin (Biofarm), Stimuloton (Proterapia), Zoloft (Upjohn; lek oryginalny), Zotral (Polpharma), od lipca 2006 Setaloft (Actavis), od października 2007 Sertagen (Viatris), od października 2010 Sertranorm (+pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Actavis jako Sertralin Actavis), od kwietnia 2011 Miravil (Orion), od marca 2013 Sertralina Krka, od września 2017 Sastium (Accord Healthcare) i od października 2021 ApoSerta (Aurovitas; lek wprowadzony do sprzedaży od sierpnia 2019 pod pierwotną nazwą Sertraline Aurovitas).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Sertraline Medreg, Sertraline Zentiva.
R – Układ oddechowy
R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrożniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa; R01AD – Kortykosteroidy; R01AD58 – Flutykazon w połączeniach
Fluticasone propionate+azelastine hydrochloride: Azelin (Polfarmex) to 8. zarejestrowana w tej klasie marka preparatów o podanym składzie.
Na rynek zostały wprowadzone 2 marki: od marca 2014 Dymista (Mylan Healthcare) i od czerwca 2024 Allerduo (Stada).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Azecort (Mylan Healthcare), Azelastine hydrochloride + Fluticasone propionate Teva, Dymol (Viatris), Fanipos Plus (Teva), Tibumoca (Day Zero).
R02/R02A – Preparaty stosowane w chorobach gardła;
R02AA – Antyseptyki; R02AA20 – Różne
Amylmethacresol+dichlorobenzyl alcohol+lidocaine: Aspigola smak miętowy bez cukru i Aspigola smak miodowo-cytrynowy bez cukru (Bayer) w postaci pastylek to 3. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Do sprzedaży od sierpnia 2016 wprowadzono Inovox Express smak miętowy (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gardocan o smaku miętowym), Inovox Express smak pomarańczowy (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gardocan o smaku pomarańczowym) i Inovox Express smak smak miodowo-cytrynowy (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gardocan o smaku miodowo-cytrynowym) (US Pharmacia) w postaci pastylek.
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Labipray spray (Geiser Pharma).
R02AX – Inne preparaty stosowane w chorobach gardła
Flurbiprofen: Inovox Ultra (US Pharmacia) w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej pastylek. Zarejestrowano w tej klasie 7 marek flurbiprofenu. Na rynek wprowadzono 4 marki: Strepsils Intensive (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony pierwotnie pod nazwą Strepfen, a następnie Strepsils DoloIntensive) w postaci tabletek do ssania, od września 2015 Strepsils Intensive Direct (Reckitt Benckiser) w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej, od stycznia 2018 Flurbifex (Stada; zmieniono nazwę preparatu na Cholinex Direct, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się na rynku), od listopada 2019 Strepsils Intensive bez cukru pomarańczowy (Reckitt Benckiser) w postaci pastylek, od czerwca 2020 Inovox Ultra smak miętowy (US Pharmacia; lek wprowadzony od maja 2018 pod pierwotną nazwą Ultravox Maxe smak miętowy) w postaci pastylek oraz od lipca 2021 Polopiryna Gardło (Polpharma) w postaci pastylek i Polopiryna Gardło Spray (Polpharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą PoloVox spray).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: aerozol do stosowania w jamie ustnej Flurbiprofen Farmak, pastylki Straben (Uni-Pharma Kleon Tsetis), Strepsils Intensive o smaku miodu i eukaliptusa (Reckitt Benckiser) i Vocaflam (Mapaex).
R03 – Leki stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych; R03B – Inne leki stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych, preparaty wziewne; R03BB – Leki antycholinergiczne
Tiotropium bromide: Lungamo (Stada) w postaci proszku do inhalacji w kapsułce w dawce dostarczanej 10 mcg tiotropium to 8. zarejestrowana marka bromku tiotropium. Na rynek wprowadzono 4 marki w postaci kapsułek z proszkiem do inhalacji z dawką dostarczaną 10 mcg tiotropium: Spiriva (Boehringer Ingelheim), od lutego 2017 Braltus (Teva), od czerwca 2017 Srivasso (Boehringer Ingelheim) i od lutego 2023 Ontipria (Zentiva), a także roztwór do inhalacji Spiriva Respimat (2 dawki odmierzane po 2,5 mcg = 1 dawka lecznicza 5 mcg tiotropium).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Acopair (Mylan Healthcare) w postaci kapsułek z proszkiem do inhalacji w dawce dostarczanej 12 mcg tiotropium, Gartior (Glenmark) w postaci proszku do inhalacji w kapsułce w dawce dostarczanej 10 mcg tiotropium oraz Tiotropium Elpen w postaci proszku do inhalacji w inhalatorze w dawce dostarczanej 10 mcg tiotropium.
R05 – Preparaty stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05C – Leki wykrztuśne, z wyłączeniem preparatów złożonych zawierających środki przeciwkaszlowe; R05CB – Leki mukolityczne
Carbocisteine: Pulnozin Muco o smaku czarnej porzeczki, Pulnozin Muco o smaku malinowym i Pulnozin Muco o smaku limonki (Solinea) w postaci tabletek do ssania dostępnych bez recepty to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej leków receptowych: syropu Pulnozin oraz tabletek do ssania Pulnozin o smaku limonki, Pulnozin o smaku czarnej porzeczki i Pulnozin Junior o smaku malinowym. Zarejestrowano 7 marek karbocysteiny. Do sprzedaży wprowadzono 6 marek: Pecto Drill (Pierre Fabre; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą PectoDrill), od lutego 2018 Flegamax (Polpharma), od lipca 2019 Bronles (Alkaloid-Int; zmieniono nazwę preparatu na Auropect Comfort, lecz lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się w sprzedaży), od stycznia 2021 Mucopect Control (Adamed), od lipca 2021 Flegamax Forte (Polpharma), od września 2021 syrop Pulnozin (Solinea), od października 2021 Strepsils na kaszel (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Carbocisteine Inn-Farm), od grudnia 2021 Mucopect i Mucopect Kids (Adamed) w postaci syropu, od września 2023 Pulnozin o smaku limonki (Solinea), od listopada 2023 Pulnozin Junior o smaku malinowym (Solinea) i od kwietnia 2024 Pulnozin o smaku czarnej porzeczki (Solinea).
Nie pojawił się jeszcze na rynku: Mucoflav (Biofarm).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Mukolina (Teva; lek był obecny na rynku).
S – Narządy zmysłów
S01 – Leki oftalmologiczne; S01B – Leki przeciwzapalne; S01BC – Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Bromfenac: Brofestill (Pharm Supply) to 2. zarejestrowana marka bromfenaku, w tym w pojemnikach jednodawkowych. Do sprzedaży wprowadzono od lipca 2011 lek oryginalny Yellox (Bausch & Lomb). Leki są wskazane w leczeniu pooperacyjnego zapalenia gałki ocznej po zabiegu usunięcia zaćmy u dorosłych.
Bromfenak jest niesterydowym lekiem przeciwzapalnym. Blokuje syntezę prostaglandyn, głównie przez hamowanie cyklooksygenazy 2 (COX-2). Hamowanie cyklooksygenazy 1 (COX-1) zachodzi w bardzo małym stopniu.
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL
IQVIA
2024-08-28
Źródła:
- nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2024”, Oslo 2024; “ATC classification Index with DDDs 2024”, Oslo 2024), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2024 – tłumaczenie własne;
- nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska XIII”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;
- informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;
- informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;
- opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;
- pozostałe opinie i komentarze: autorskie.