Rządowego Centrum Legislacji są już oficjalnym źródłem prawa
To ważny krok w budowie państwa prawa gdyż tzw. elektroniczny Dziennik Ustaw czy Monitor Polski są takim samym oficjalnym źródłem prawa jak forma drukowana (papierowa). Każdy, kto ma dostęp do internetu, może poznać treść aktu prawnego w dniu, w którym ukazuje się on w wirtualnym publikatorze.
Na stronie internetowej RCL widnieje klauza, zgodnie, z którą „prezentowane w serwisie dokumenty powstały z plików źródłowych, które służą do wykonywania wydruku wersji papierowej dzienników”. Poprzednio Dzienniki Ustaw w internecie miały charakter wyłącznie informacyjny. Teraz stały się kwalifikowanym źródłem prawa. – Wykorzystującym tzw. bezpieczny podpis elektroniczny dający gwarancję identyczności papierowej i informatycznej wersji aktu prawnego. To są te same i tak samo wyglądające dokumenty. Znak wodny na tym elektronicznym wskazuje, że dokument pochodzi z RCL. Wszystkie opublikowane w sieci dokumenty można bezpłatnie ściągnąć na własny komputer, wydrukować.
pozwoleń na dopuszczenie do obrotu sybutraminy
Lek wspomagający odchudzanie związany ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych ma być wycofany ze wszystkich rynków w Unii Europejskiej.
Europejska Agencja Leków zakończyła analizę bezpieczeństwa leków zawierających sybutraminę. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) działający w ramach Agencji uznał, że ryzyko związane ze stosowaniem tych leków jest większe niż korzyści i zalecił zawieszenie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu tych leków w całej Unii Europejskiej.
Leki zawierające sybutraminę są stosowane wraz z dietą i programem ćwiczeń w celu pobudzenia utraty masy ciała u pacjentów otyłych i cierpiących na nadwagę, u których stwierdza się także inne czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca typu 2 czy dyslipidemia (nieprawidłowe stężenie tłuszczów we krwi).
Lekarze nie powinni już ordynować, a farmaceuci wydawać tego leku. Pacjenci przyjmujący obecnie sybutraminę powinni w najbliższym dogodnym dla nich terminie umówić się na wizytę u lekarza, aby omówić z nim alternatywne metody odchudzania. Pacjenci, którzy zechcą odstawić lek, zanim skontaktują się z lekarzem, mogą to uczynić w każdej chwili. (…)
Zalecenie Komitetu dotyczące zawieszenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu zostało obecnie przekazane Komisji Europejskiej, która ma podjąć decyzję w tej sprawie.
Uwagi
(…) Sybutramina została dopuszczona do obrotu w państwach członkowskich Unii Europejskiej pod nazwami handlowymi: Afibon, Ectiva, Lindaxa, Meissa, Meridia, Minimacin, Minimectil, Obesan, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Redoxade, Reductil, Zelixa i Zelium. (…)
(…) Zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jest środkiem zapobiegawczym skutkującym brakiem dostępności leku w czasie zawieszenia. (…)
Wyciąg z informacji prasowej podanej przez Biuro prasowe EMA/39408/2010 z 21 stycznia 2010 r.
Źródło: http://www.urpl.gov.pl/komunikaty/2010/EMA_Sibutramine_PL.pdf udostępnione 27 stycznia 2010 roku w internetowym serwisie AKTUALNOŚCI Ministerstwa Zdrowia