06.03.2015.
Aptekarz Polski
Start.
Aktualności
Opieka farmaceutyczna
Wszechnica
Manuał aptekarski
W aptece
Lex Apothecariorum
Edukacja
Farmacja na świecie
Rynek leków
Panorama samorządu
Biblioteka
Historia farmacji
Muzealny kalejdoskop
PharmaExpert
Nowe rejestracje
Świat w pigułce
Chwila oddechu
Sport to zdrowie
Forum wydarzeń
Galeria
Przegląd prasy
Warto wiedzieć
Rozmowy Redakcji
Listy do Redakcji
Z uniwersytetu
Numer 102/80 online
022015.jpg
Menu witryny
Wydawnictwo NIA
Zamów Aptekarza


mapa strony: Start. arrow Nowe rejestracje arrow 04.2011 - PL - nowe rejestracje.


 


04.2011 - PL - nowe rejestracje. Drukuj Email

NOWE REJESTRACJE - PL

KWIECIEŃ 2011

W kwietniu 2011 r. Minister Zdrowia wydał 138 pozwoleń na dopuszczenie do obrotu w Polsce nowych produktów leczniczych, w tym 135 pozwoleń dla nowych produktów leczniczych i 3 nowe pozwolenia dla leków już wcześniej zarejestrowanych (Alprox 0,5 mg i Alprox 1 mg – Orion; Sorbifer Durules - Egis), które zostały pominięte w niniejszym zestawieniu. Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – zestawienie rejestracyjne za kwiecień 2011 zostało udostępnione 11 maja 2011.

 

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A06/A06A – Leki przeczyszczające; A06AD - Leki przeczyszczające działające osmotycznie; A06AD65 – Makrogol w połączeniach

Macrogolum+kalii chloridum+natrii chloridum+natrii hydrocarbonas: Laxaherm i Hermalax (oba: Hermes) to odpowiednio 2. i 3. zarejestrowany preparat o podanym składzie. Do sprzedaży od kwietnia 2011 wprowadzono Moxalole (Meda Pharma).

A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin;

A10BA - Biguanidy

Metforminum: Glucophage XR (Merck Santé) w dawce 1 g w nowej dla tej dawki postaci o przedłużonym uwalnianiu to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej niższych dawek tego leku. Zarejestrowanych jest 20 marek metforminy. Na rynku pojawiło się 12 marek: Glucophage i Glucophage XR (Merck Santé), Gluformin (Pliva Kraków), Metfogamma (Wörwag), Metformax (Teva Kutno), Metformin (Galena), Metifor (Polfarmex), Siofor (Berlin-Chemie), od grudnia 2007 Formetic (Polpharma), od maja 2008 Metral (Polfa Warszawa), od maja 2010 Metformin Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals), od sierpnia 2010 Etform (Sandoz) i od września 2010 Avamina (Bioton). Do sprzedaży nie zostały jeszcze wprowadzone: Glumetsan (Pro.Med.CS), Metformin-1A Pharma, Metformin Aurobindo (Aurobindo Pharma), Metformin ESP Pharma, Metformin Teva, Metformin USV (USV Europe), Mylformet (Vale Pharmaceuticals) i Normaglic (Jelfa). Skreślono z Rejestru preparaty: Gluformin 1000 (Farmacom), Mefrin (Hexal), Metforatio (Ratiopharm), Metformina-Anpharm i Stadamet (Stada).

A10BB – Sulfonamidy, pochodne mocznika

Gliclazidum: Gliclagamma MR (Wörwag) o zmodyfikowanym uwalnianiu to 20. zarejestrowana marka gliklazydu. Na rynek wprowadzono 4 leki o standardowym uwalnianiu: Diabrezide (Molteni), Diaprel (Servier), Diazidan (ICN Polfa Rzeszów) i Glazide (Galena), a także 2 leki o przedłużonym uwalnianiu: Diaprel MR (Anpharm) i od sierpnia 2008 Gliclada (Krka).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Clazistada (Stada), Corazide MR (Tabuk Poland), Diagen (Generics), Diamicron (Servier), Gliclabare (Disphar), Gliclazide-1A Pharma, Gliclazide Gentian Generics, Gliclazide Richter (Gedeon Richter Polska), Glimatin SR (Polpharma), Glisan MR (Apotex), Gluctam MR (Egis; dawka 30 mg zarejestrowana wcześniej pod nazwą Gliclazide MR Servier), Glydium MR (Anpharm), Normodiab MR (Actavis) i Salson (Sandoz) o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Skreślono z Rejestru: Apo-Lazid (Apotex), Diabezidum (Jelfa), Diaklat (Biofarm), Diaquit (Gedeon Richter Polska), Gliclazide (Generics), Gliklazyd (Unia), Glinormax (Teva Kutno), Glirat (Krka), Neoglic (Teva), Norsulin (Polfa Pabianice).

Glimepiridum: Glimegamma (Wörwag) to 25. zarejestrowana marka glimepirydu. Na rynek wprowadzono 19 leków: Amaryl (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), GlimeHexal (Sandoz), Glipid (Genexo), od stycznia 2006 Betaglid (Pliva Kraków) i Glidiamid (ICN Polfa Rzeszów), od lutego 2006 Diaril (Biofarm), Glibezid (Jelfa) i Glimepirid-Ratiopharm, od kwietnia 2006 Glibetic (Polpharma) i Pemidal (Polfa Pabianice), od maja 2006 Glimesan (Sandoz), od lipca 2006 Symglic (SymPhar), od sierpnia 2006 Avaron (Bioton) i Glemid (Egis), od marca 2007 Limeral (+Pharma), Melyd (Stada) i Oltar (Berlin-Chemie/Menarini), od stycznia 2009 Glimepiride Arrow (Arrow Poland) i od maja 2011 Glimepiride Accord (Accord Healthcare; lek zarejestrowany wcześniej przez Astron Research pod nazwą Glimepiride Astron).

Do sprzedaży nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Everyl (GlaxoSmithKline, Poznań), GlimTek (Ratiopharm), Glitoprel (Polfarmex) i Meglimid (Krka).

Skreślono z Rejestru: Amyx (Zentiva), Apo‑Glim (Apotex), GlimeGen (Generics), Glimepiride-1A Pharma, Glimepiride Andissa (Aventis Pharma), Glimepiride Sanwin (Aventis Pharma), Glimepiride Walmark, Glimepiride Winthrop (Winthrop Medicaments), GlimTeva (Teva), Glindia (Gedeon Richter),

 

B – Krew i układ krwiotwórczy

B05 – Substytuty osocza i płyny do wlewów; B05B – Roztwory do podawania dożylnego; B05BA – Roztwory do żywienia pozajelitowego;

Nutrimentum: Numeta G 13% E, Numeta G 16% E i Numeta G 19% E (wszystkie: Baxter) to emulsje do infuzji. Na rynek zostało wprowadzonych wiele różnego typu roztworów do żywienia pozajelitowego, zarówno w postaci roztworów glukozy, jak również preparatów złożonych, z elektrolitami i bez, a także do zastosowań specjalnych – w określonych stanach chorobowych (np. przy niewydolności nerek lub wątroby) lub dla określonych grup pacjentów (np. dzieci), wytwarzanych przez firmy: Baxter (Aminomel, Clinoleic, Ivelip, Multimel, Primene), Braun (Aminoplasmal, Lipofundin, Nutriflex), Fresenius Kabi (Aminomix Novum, Aminosteril, Aminoven, Intralipid, Kabiven, Nephrotect, Omegaven, SmofKabiven, SmofKabiven EF, SmofKabiven Peripheral, Smoflipid, Vamin, Vaminolact). Nie zostały jeszcze wprowadzone: Clinimix (Baxter) i Olimel (Baxter). Skreślono z Rejestru preparaty: Aminoplasmal B. Braun 10% E (Braun), Clinomel (Baxter), Compleven (Fresenius Kabi), Glamin (Fresenius Kabi), Lipovenoes (Fresenius Kabi), OliClinomel (Baxter), Periplasmal z glukozą (Braun), Salviamin Hepar (Clintec) i Soyacal (Grifols).

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C01 – Leki stosowane w chorobach serca; C01E – Inne leki stosowane w chorobach serca; C01EB – Inne leki stosowane w chorobach serca

Trimetazidinum: Trimetazidine-Ratiopharm PR to 9. zarejestrowana marka trimetazydyny. Do sprzedaży wprowadzono preparaty jednodawkowe o standardowym i przedłużonym uwalnianiu: Cyclo-Protectin MR (Ethifarm), Metazydyna (Polfa Pabianice), Preductal (Servier) i Preductal MR (Anpharm), Trimetaratio (Ratiopharm), od sierpnia 2008 Setal MR (Polfarmex), od listopada 2008 Protevasc SR (Gedeon Richter Polska) i od kwietnia 2010 Trimeductan MR (Lekam). Nie pojawił się jeszcze na rynku Vascotazin (Actavis). Skreślono z Rejestru: Adexor (Egis).

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;

C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste

Perindoprilum: Perindopril Medana (Medana Pharma) to 23. zarejestrowana marka preparatów peryndoprylu. Na rynek zostało wprowadzonych 9 leków: Peryndopryl Anpharm (obecna nazwa: Irpax; jednak preparat o nowej nazwie nie pojawił się jeszcze na rynku), Prestarium (Servier), Prenessa (Krka Polska), od lutego 2009 Vidotin (Gedeon Richter), od marca 2009 Apo-Perindox (Apotex; zarejestrowany wcześniej jako Perindox), od kwietnia 2009 Lextril (Glenmark) i Stopress (Polpharma), od października 2009 Perindoran (Ranbaxy) i od kwietnia 2010 Cardipen (Lekam; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Presdopril). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Coverex (Egis), Ikarium i Ikarium forte (Polfarmex), Percarnil (Actavis), Perilan (Sandoz), Perinace (Teva), Perindopril (Krka), Perindopril Arrow (Arrow Generics), Perindopril BMM Pharma, Perindopril Pfizer, Perindopril-Ratiopharm (dawka 8 mg zarejestrowana wcześniej przez Krka Polska pod nazwą Perotens), Peryl (ICN Polfa Rzeszów), Pritnox (Galex d.d.) i Rindolex (Galex d.d.). Skreślono z Rejestru: Perindopril-1A Pharma.

C09C/C09CA – Antagoniści angiotensyny II, leki proste

Candesartanum: Candesartan Teva to 8. zarejestrowana marka kandesartanu. Na rynek został wprowadzony lek oryginalny Atacand (AstraZeneca) i od czerwca 2010 Karbis (Krka). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Candepres (Sandoz), Candertan (Gedeon Richter Polska), Candesartan-1A Pharma, Candesartan-Ratiopharm i Ranacand (Ranbaxy).

Irbesartanum: Irbesartan Genepharm to 20. zarejestrowana marka irbesartanu. W sierpniu 1997 zarejestrowano centralnie w UE preparaty Aprovel (Sanofi Pharma Bristol-Myers Squibb; zarejestrowany w Polsce w ramach procedury narodowej w sierpniu 1998) i Karvea (Bristol-Myers Squibb), w styczniu 2007 preparat Irbesartan Winthrop (Sanofi-Aventis), w grudniu 2008 Ifirmasta (preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Irbesartan Krka) i w październiku 2009 Irbesartan Teva. W listopadzie 2009 wycofano z unijnego rejestru preparat Irbesartan BMS (Bristol-Myers Squibb). Do sprzedaży w Polsce wprowadzono 2 leki: Aprovel (Sanofi Pharma Bristol-Myers Squibb) i od kwietnia 2011 Irprestan (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Irkartaban). Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek zarejestrowane w Polsce preparaty: Diasykrun (Medis), Irbenidda (Pharma Resources Dr. Schulting), Irbesartan +Pharma, Irbesartan Accord (Accord Healthcare), Irbesartan Farmaprojects, Irbesartan Invent Farma, Irbesartan Miklich, Irbesartan Ranbaxy, Irbesartan Richter (Gedeon Richter Polska), Irbesartan Sandoz, Irbesartan Viketo (Invent Farma), Irtucalan (Medis) i Polsar PPH (Polpharma).

Valsartanum: Valsargen (Generics) to 27. zarejestrowana marka walsartanu. Na rynku pojawiło się 12 leków: Diovan (Novartis; lek oryginalny), od marca 2008 Valsacor (Krka), od marca 2009 Valzek (Celon Pharma), od października 2009 Tensart (Egis; zarejestrowany wcześniej przez Nucleus pod nazwą Ramartan), od grudnia 2009 Anartan (Ratiopharm), od marca 2010 Nortivan (Gedeon Richter Polska) i Zelvartan (Nucleus), od lipca 2010 Bespres (Teva), od listopada 2010 Valtap (Zentiva) i od lutego 2011 Avasart (Polfarmex), Valsotens (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Valsartan Nucleus) oraz Vanatex (Polpharma).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu preparaty: Axudan (Sandoz), Cezoryn (Labomed; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Yosovaltan), Valsaran (Sun-Farm), Metrival (Sigillata), Nuclaval (Sigillata), Valitazin (Mepha), Valpress (Actavis), Valsartan-1A Pharma, Valsartan Bluepharma, Valsartan Pliva (Teva), Valsartan-Ratiopharm, Valsartan Tecnimede, Valsartan Teva i Valsavil (Pharma Resources Dr. Schultting).

C09D – Antagoniści angiotensyny II, leki złożone; C09DA - Antagoniści angiotensyny II i leki moczopędne;

C09DA01 – Losartan i leki moczopędne

Losartanum+hydrochlorothiazidum: Losartan Hydrochlorotiazyd HCS w dawce 100 mg + 12,5 mg to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej 2 innych dawek tego leku. Zarejestrowanych jest 15 marek preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 9 marek - preparaty: Hyzaar i Hyzaar forte (Merck Sharp & Dohme), Lorista H (Krka), od lutego 2008 Lozap HCT (Zentiva; poprzednia nazwa: Lozap H), od sierpnia 2008 Lorista HD (Krka), od listopada 2009 Presartan H (ICN Polfa Rzeszów), od maja 2010 Lakea HCT (Sandoz), od lipca 2010 Losartan+HCT Arrow (Arrow Poland), od sierpnia 2010 Stadazar HCT (Stada; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Vilbinitan), od lutego 2011 Loreblok HCT (Orion) oraz od marca 2011 Losacor HCT (Biofarm) i Lorista HL (Krka). Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Losagen Combi (Generics), Losartan HCT Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals), Losartan Hydrochlorotiazyd HCS, Losartan Potassium Hydrochlorothiazide Liconsa, Lostanorm HCT (+Pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez Alet Pharmaceuticals pod nazwą Losartan Potassium HCT Alet) i Sortabax HCT (Ranbaxy). Skreślono z Rejestru: Losartan HCT-1A Pharma, Sentor HCT (Gedeon Richter Polska).

C09DA03 – Walsartan i leki moczopędne

Valsartanum+hydrochlorothiazidum: Vanatex HCT (Polpharma) to 16. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 9 leków: Co-Diovan (Novartis), od września 2009 Tensart HCT (Egis), od grudnia 2009 Anartan HCT (Ratiopharm), od stycznia 2010 Co-Valsacor (Krka), od maja 2010 Co-Bespres (Teva; wcześniejsza nazwa preparatu: Bespresco), od lipca 2010 Zelvartancombo (Galex d.d.), od sierpnia 2010 Co-Nortivan (Gedeon Richter Polska), od listopada 2010 Valtap HCT (Zentiva) i od maja 2011 Axudan HCT (Sandoz).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Valsartan HCT-1A Pharma, Valsartan HCT Bluepharma, Valsartan HCT-Ratiopharm, Valsartan + hydrochlorothiazide Krka, Valsartan Hydrochlorothiazide Pliva (Teva) i Valsavil HCT (Pharma Resources Dr. Schultting).

C09DA04 – Irbesartan i leki moczopędne

Irbesartanum+hydrochlorothiazidum: Irbesartan/hydrochlorothiazid +Pharma oraz Irbezyd Combi (Polpharma) to odpowiednio 7. i 8. zarejestrowany lek zawierający irbesartan będący antagonistą receptora angiotensyny II i tiazydowy lek moczopędny hydrochlorotiazyd. Na rynek w Polsce wprowadzono tylko CoAprovel (Bristol-Myers Squibb). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Ifirmacombi (Krka), Irbesartan/Hydrochlorothiazide Teva, Irbesartan Hydrochlorothiazide Winthrop (Sanofi-Aventis), Irprezide (Actavis), Karvezide (Bristol-Myers Squibb).

C09DA06 – Kandesartan i leki moczopędne

Candesartanum+hydrochlorothiazidum: Candesartan HCT Teva to 4. rejestracja preparatów o podanym składzie, w 2 dawkach. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty Candapres HCT (Sandoz), Candertan HCT (Gedeon Richter Polska) i Candesartan HCT-Ratiopharm.

C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A - Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy HMG CoA

Atorvastatinum: Atorlip (Sun-Farm) to 32. zarejestrowana marka preparatów atorwastatyny. Do obrotu wprowadzono 16 leków: Atoris (Krka), Sortis (Pfizer/Parke-Davis; lek oryginalny), Tulip (Sandoz), od czerwca 2006 Torvacard (Zentiva), od października 2006 Atorvox (Teva), od lutego 2007 Atrox (Biofarm), od stycznia 2008 Torvalipin (Actavis), od marca 2008 Atorvasterol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorvin), od kwietnia 2008 Atractin (PharmaSwiss; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Copastatin), od listopada 2008 Corator (Lekam), od grudnia 2008 Larus (Gedeon Richter Polska; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorpharm), od maja 2009 Atorvastatinum Farmacom, od czerwca 2009 Torvazin (Egis), od grudnia 2009 Xavitor (Tabuk Poland; zarejestrowany wcześniej przez Medis pod nazwą Copator), od lipca 2010 Storvas (Ranbaxy) i od września 2010 Apo-Atorva (Apotex). Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Atorgamma (Wörwag), Atorvanorm (+Pharma), Atorvastatin-1A Pharma, Atorvastatin Egis, Atorvastatin-Ratiopharm, Atorvastatin Teva, Atorvastatin Teva Pharma, Atosener (Sandoz), Euroclast (Sandoz), Gletor (Glenmark), Haepcard (Sandoz), Mephator (Mepha), Orztiza (Actavis), Pharmastatin (Stada) i Voredanin (Labomed).

 

D – Leki stosowane w dermatologii

D01 – Leki przeciwgrzybicze stosowane w dermatologii; D01A – Leki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo; D01AE – Inne leki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo

Terbinafinum: Terbilum krem (Oceanic) to 8. zarejestrowana marka terbinafiny do stosowania miejscowego. Na rynek wprowadzono 5 leków: Lamisilatt (Novartis) w postaci aerozolu, kremu, żelu i płynu do stosowania na skórę oraz Tenasil (Homeofarm), Terbiderm (Gedeon Richter), Undofen Max (GlaxoSmithKline, Poznań) i od października 2007 Terbistad (Stada) w postaci kremu. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży kremy: Dermogen (Generics) i Myconafine (Axxon; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Temapharm pod nazwą Zelefion ).

D10 – Leki przeciwtrądzikowe; D10B – Leki przeciwtrądzikowe działające ogólnie; D10BA – Retinoidy stosowane w leczeniu trądziku

Isotretinoinum: Isoderm (Acis) to 6. zarejestrowana marka doustnej izotretynoiny. Na rynek wprowadzono 5 preparatów: Aknenormin (Almirall Hermal), Izotek (Blau Farma), od sierpnia 2006 Tretinex (Medana Pharma), od stycznia 2007 Curacne (Pierre Fabre) i od kwietnia 2010 Axotret (Axxon; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ranbaxy pod nazwą Sotret). Skreślono z Rejestru: Acnetret (Sandoz) i Roaccutane (Roche; lek oryginalny).

 

G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe

G04 – Leki urologiczne; G04B – Inne leki urologiczne, w tym przeciwskurczowe; G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji

Sildenafilum: Vilgendra (Sigillata) i Sildenafil Stada to odpowiednio 23. i 24. zarejestrowana marka syldenafilu. Na rynek zostało wprowadzonych 8 preparatów z opisanym wyżej zastosowaniem: Maxigra (Polpharma), Viagra (Pfizer), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od grudnia 2010 Sildenafil Medana (Medana Pharma), od stycznia 2011 Sildenafil Teva i od marca 2011 Falsigra (Polfarmex).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Amfidor (Egis), Ecriten (Jelfa), Sildenafil-1A Pharma, Sildenafil Apotex, Sildenafil BMM Pharma, Sildenafil Mylan, Sildenafil Pfizer, Sildenafil Ratiopharm, Sildenafil Tecnimede, Sildenafilum Farmacom, Silderec (Gedeon Richter), Silfeldrem (+Pharma) i Vigrande (Zentiva).

Do sprzedaży wprowadzono także preparat Revatio (Pfizer). Lek zawiera sildenafil umieszczony przez WHO w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tego preparatu (leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym sklasyfikowanym według WHO jako klasa II i III - lek stosuje się w celu poprawy zdolności wysiłkowej; wykazano skuteczność działania leku w pierwotnych postaciach nadciśnienia płucnego oraz wtórnych związanych z chorobami tkanki łącznej) bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.

 

H – Leki hormonalne działające ogólnie, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin

H01 – Hormony przysadki i podwzgórza oraz ich analogi; H01C – Hormony podwzgórza; H01CB – Hormony hamujące wzrost

Octreotidum: Octrin (Sandoz) to 3. zarejestrowany preparat oktreotydu. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Sandostatin i Sandostatin LAR (Novartis). Nie pojawił się jeszcze na rynku Siroctid (Chemi).

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;

J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne;

J01DC – Cefalosporyny drugiej generacji

Cefuroximum: Cefuroxim Kabi (Fresenius Kabi) to 7. zarejestrowany iniekcyjny preparat cefuroksymu. Na rynek wprowadzono 5 leków iniekcyjnych: Biofuroksym (Polpharma), Tarsime (Polfa Tarchomin), Xorim (Sandoz), Zinacef (GlaxoSmithKline; lek oryginalny) i od grudnia 2008 Cefuroxim-MIP (MIP Pharma). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży iniekcyjny Cefuroxime Actavis. Skreślono z Rejestru: Plixym (Pliva Kraków). Ponadto do sprzedaży wprowadzono 8 leków doustnych: Bioracef (Polpharma), Ceroxim (Ranbaxy), Novocef (Pliva Kraków), Xorimax (Sandoz), Zinnat (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2006 Zamur (Mepha), od listopada 2008 Cefuroxime-1A Pharma (zarejestrowany wcześniej jako CefuHexal) i od września 2009 Zinoxx (Tabuk Poland). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty doustne Cefuroxime-Ratiopharm, Cefuroxim Teva i Xelacef (Actavis).

J01DD – Cefalosporyny trzeciej generacji

Ceftazidimum: Ceftazidime Kabi (Fresenius Kabi) to 7. zarejestrowany lek zawierający ceftazydym. Do sprzedaży wprowadzono 5 leków: Biotum (Polpharma), Fortum (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Mirocef (Pliva Kraków), od kwietnia 2010 Ceftagen (Stragen) i od września 2010 Zefadym (Actavis). Nie pojawił się jeszcze na rynku Ceftazidime Pfizer.

Ceftriaxonum: Ceftriaxone Actavis w 2 dawkach to 8. zarejestrowana marka ceftriaksonu. Na rynek wprowadzono 7 leków: Biotrakson (Polpharma), Ceftriaxon-MIP (MIP Pharma), Ceftriaxone Pliva (Pliva Kraków), Lendacin (Lek, Sandoz), Oframax (Ranbaxy), Tartriakson (Polfa Tarchomin) i od września 2008 Ceftriaxon Kabi (Fresenius Kabi). Skreślono z Rejestru: Ceftriaxone Teva, Ceftriaxon Torrex, Megion (Sandoz), Mesporin (Mepha) i Rocephin (Roche; lek oryginalny).

J01DH – Karbapenemy

Meropenemum: Meropenem Kabi (Fresenius Kabi) to 7. zarejestrowana marka meropenemu. Do sprzedaży wprowadzono 2 leki: Meronem (AstraZeneca) i od marca 2011 Meropenem Sandoz. Nie pojawiły się jeszcze w obrocie: Mepereost (Sandoz), Meropenem Hospira, Nableran (Ranbaxy) i Reopemest (Sandoz).

J01F – Makrolidy, linkozamidy i streptograminy, J01FA – Makrolidy

Azithromycinum: Azigen (Generics) w postaci doustnej jednodawkowej to aktualnie 19. zarejestrowana marka azytromycyny. Na rynek wprowadzono 16 leków: Azibiot (Krka Polska), Azimycin (Polfa Tarchomin), Azitrox (Zentiva), Oranex (Farmacom), Sumamed (Pliva Kraków; lek oryginalny) i Sumamed forte (Teva), od lipca 2006 Azithromycin-Ratiopharm, od sierpnia 2006 Macromax (ICN Polfa Rzeszów), od stycznia 2007 AzitroLek (Sandoz), od lutego 2007 Nobaxin (Lekam), od maja 2008 AziTeva (Teva; preparat wprowadzony w grudniu 2006 pod poprzednią nazwą Azithromycin Teva), od czerwca 2008 Azycyna (Polfa Pabianice), od października 2008 Azitrin (Genexo), od września 2009 Zetamax (Pfizer), od października 2009 Azitro-Mepha (Mepha), od listopada 2010 Canbiox (Apotex; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Azimox) i od marca 2011 Bactrazol (Farmacom). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Azitrogen (Generics) i Azithromycin-1A Pharma (zarejestrowany wcześniej jako AzitroHexal) w postaci doustnej wielodawkowej.

J01M – Chinolony przeciwbakteryjne, J01MA – Fluorochinolony

Levofloxacinum: Xyvelam (+Pharma) to 7. zarejestrowana marka lewofloksacyny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Tavanic (Sanofi-Aventis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aflobax (Temapharm), Levofloxacin FP (Farmaprojects), Levoxa (Actavis), Levofloxacin Teva i Oroflocina (Jelfa). Skreślono z Rejestru: Levofloxacin Pharmabill.

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe;

L01A – Leki alkilujące; L01AX – Inne leki alkilujące

Temozolomidum: Temozolomid-Ratiopharm to 8. zarejestrowana marka temozolomidu. Na rynek wprowadzone zostały 3 preparaty: Temodal (Schering-Plough), od czerwca 2010 Temozolomide Teva (Teva Pharma) i od sierpnia 2010 Temomedac (Medac). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Temostad (Stada), Temozolomide Hospira, Temozolomide Hexal i Temozolomide Sandoz.

L01C – Alkaloidy roślinne i inne środki naturalne; L01CD – Taksany

Docetaxelum: Celotax (Celon) i Taxegis (Egis) to odpowiednio 10. i 11. zarejestrowany preparat docetakselu. Na rynek wprowadzono 4 leki: Taxotere (Aventis Pharma), od lipca 2010 Docetaxel-Ebewe (Ebewe Pharma), od listopada 2010 Docetaxel Teva i od grudnia 2010 Daxtere (Actavis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Cetadocure (Stada), Docefrez (Sun Pharmaceuticals Industries Europe), Docetaxel Hospira, Docetaxel Teva Pharma i Docetaxel Winthrop (Aventis Pharma).

Paclitaxelum: Paclitaxel Dr. Schlichtiger to 13. zarejestrowany preparat paklitakselu. Na rynek wprowadzono 4 leki: Paclitaxel AWD (Pliva Kraków; obecnie: Paclitaxelum Pliva [Teva], ale preparat pod nową nazwą nie pojawił się jeszcze w sprzedaży), Sindaxel (Actavis), od stycznia 2007 Paclitaxin (Hospira) i od sierpnia 2007 Paclitaxel-Ebewe. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Egilitax (Egis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Pacline), Eucol (Gedeon Richter), Paclimedac (Medac), Paclitaxel Lefarm, Paclitaxel-Ratiopharm, Paclitaxelum Accord (Accord Healthcare), Paclitaxel WZF (Polfa Warszawa) i preparat Abraxane (Celgene Europe) zarejestrowany w ramach unijnej procedury scentralizowanej. Skreślono z Rejestru: Paclitaxel Hospira (zarejestrowany wcześniej jako Paclitaxel Mayne), Poltaxel (Polfa Tarchomin), Paxene (Norton) i Taxol (Bristol-Myers Squibb).

L01D – Antybiotyki cytotoksyczne i substancje o zbliżonym działaniu;

L01DB – Antracykliny i substancje o podobnej budowie

Doxorubicinum: Doxorubicin Medac to 10. zarejestrowana marka doksorubicyny, w tym w nowej dawce 150 mg/75 ml. Do sprzedaży wprowadzono 7 marek: Adriblastina PFS i Adriblastina RD (Pfizer), Adrimedac (Medac), Biorubina (Instytut Biotechnologii i Antybiotyków), Caelyx (Janssen-Cilag), Doxorubicin-Ebewe, Myocet (Cephalon) i Rastocin (Pliva Kraków). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Doxorubicinum Accord (Accord Healthcare) i Xorucin (ESP Pharma). Preparaty Caelyx i Myocet są lekami przygotowanymi w postaci liposomalnej.

L01X – Inne leki przeciwnowotworowe; L01XA – Związki platyny

Oxaliplatinum: Oxaliplatin Kabi (Fresenius Kabi) to 16. zarejestrowana marka oksaliplatyny. Na rynku pojawiło się 6 leków: Eloxatin (Sanofi-Synthelabo), Oxaliplatin-Ebewe, od czerwca 2007 Platox (Hospira), od maja 2008 Oxaliplatin Teva, od sierpnia 2009 Oxaliplatin Mylan (Mylan; poprzednia nazwa preparatu: Oxaliplatin Merck) i od czerwca 2010 Oxaliplatinum Winthrop (Sanofi-Aventis). Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Gessedil (Egis), Goxyral (Bioton), Oxaliplatin BMM Pharma, Oxaliplatin Hospira (Hospira; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Platox), Oxaliplatin Jubilant (Jubilant Pharmaceuticals), Oxaliplatinum Accord (Accord Healthcare), Oxaliplatin Stada, Oksaliplatyna medac (Medac) i Sinoxal (Actavis). Skreślono z Rejestru: Kiplatin (UKR Regulatory Affairs; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Oxaliplatin), Oxalidix (Medac), Oxaliplatin Farmacom, Oxaliplatin Lek (Sandoz), Oxaliplatin Pliva (Pliva Kraków).

L02 – Leki hormonalne; L02B – Antagoniści hormonów i leki o zbliżonym działaniu;

L02BB - Antyandrogeny

Bicalutamidum: Calumid (Diamed) to 18. zarejestrowana marka bikalutamidu. Na rynku pojawiło się 8 preparatów: Casodex (AstraZeneca; lek oryginalny), Bicalutamide Teva (Teva; preparat wprowadzony w marcu 2008 pod nazwą Bicalutamide Ingers), od sierpnia 2007 Bicalutamide Polpharma i Calubloc (Actavis), od września 2009 Prostide (ICN Polfa Rzeszów), od listopada 2009 Bicalutamid Mylan (wcześniejsza nazwa preparatu: Calumerck) oraz Binabic (Oncogenerika) i od lutego 2010 Bicalutamide Apotex. Nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu: Atembin (Temapharm), Bicalex (Medana Pharma), Bicalutamida Pentafarma, Bicalutamida Tecnimede, Bicalutamide Accord (Accord Healthcare), Bicalutamide Medac, Bicastad (Stada), Festone (Sandoz; wcześniejsza nazwa preparatu: BicaLek) i Neoprost (Ranbaxy). Skreślono z Rejestru: Bicalutamide-1A Pharma (wcześniejsza nazwa preparatu: BicaHexal), Calutin (MPX International) i Cespirex (Pliva Kraków).

L02BG – Inhibitory enzymów

Exemestanum: Symex (SymPhar) i Exemestane Medac to odpowiednio 9. i 10. zarejestrowana marka eksemestanu. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Aromasin (Pfizer). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Astexana (Vipharm), Exemestane Accord (Accord Healthcare), Exemestane GlenmarkPharma (Glenmark), Exemestane PharOs Generics, Exestralan (ICN Polfa Rzeszów), Glandex (Hasco-Lek) i Nosteron (Gedeon Richter Polska).

 

N – Układ nerwowy

N02 – Leki przeciwbólowe;

N02A – Opioidy; N02AX – Inne opioidy; N02AX52 – Tramadol, preparaty złożone

Tramadolum+paracetamolum: Traparac (Disphar) to 6. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 5 leków: Zaldiar (Grünenthal), od stycznia 2010 Doreta (Krka), od maja 2010 Acutral (Grünenthal; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Primiza), od marca 2011 Poltram Combo (Polpharma) i od kwietnia 2011 Padolten (Teva).

N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; N02BE – Anilidy;

Paracetamolum: Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki, Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji oraz Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące to odpowiednio 32., 33., 34. i 35. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek zostały wprowadzone 22 marki o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowe i wielodawkowe: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap (US Pharmacia, Wrocław), Calpol (McNeil), Codipar (Medagro), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Grippostad (Stada), Malupar (Aflofarm; wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug), Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Rapid i od kwietnia 2010 Panadol Strong (GlaxoSmithKline; nastąpiła zmiana nazwy na Panadol Max, ale lek o nowej nazwie nie pojawił się jeszcze na rynku), Paracetamol Rubital (Gemi), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb) oraz preparaty o nazwie międzynarodowej Paracetamol wytwarzane przez wielu producentów (Aflofarm, Biofarm, Farmina, Filofarm, Galena, Hasco-Lek, Herbapol Wrocław, Marcmed, Polfa-Łódź, Polfarmex).

Nie pojawiły się dotychczas: Galpamol (Galpharm Healthcare), Paracetamol Actavis inj., Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol Vancombex inj. (Combino Pharm), Paralen Sus (Zentiva), Paramax Rapid (Medinet), Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol) i Tespamol (Galpharm Healthcare).

Skreślono z Rejestru syropy Paracetamol o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Plicet syrop (Pliva Kraków), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Tazamol (Polfa Tarchomin).

N05 – Leki psychotropowe;

N05A – Leki neuroleptyczne; N05AH – Diazepiny, oksazepiny, tiazepiny i oksepiny

Olanzapinum: Olanzapina Lilly (Eli Lilly) to 48. zarejestrowana marka olanzapiny. Do sprzedaży wprowadzono 19 leków: Zyprexa (Eli Lilly; lek oryginalny) i od listopada 2009 Zyprexa inj. 10 mg o standardowym uwalnianiu, Olzapin (Lekam), Zalasta (Krka), Zolafren (Adamed), Zolaxa (Polpharma), od kwietnia 2008 Olanzin (Actavis), od lipca 2008 Ranofren (Adamed), od stycznia 2009 Olanzapine Teva, od lipca 2009 Sanza (Glenmark), od listopada 2009 Synza (+Pharma), od stycznia 2010 Lanzapin (Biogened; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Nucleus pod nazwą Olanzapin Nucleus), od marca 2010 Olzin (Egis; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Synthon jako Olanzapine Synthon), Parnassan (Gedeon Richter Polska) i Zapilux (Sandoz), od lipca 2010 Olasyn (Celon Pharma), od sierpnia 2010 Olpinat (Vipharm), od września 2010 Zypadhera inj. o przedłużonym uwalnianiu (Eli Lilly), od grudnia 2010 Olanzapina Mylan (Generics) i od kwietnia 2011 Olanzaran (Ranbaxy).

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Arkolamyl (Generics), Anzorin (Orion), Clingozan (Excalibur Pharma), Egolanza (Egis), Kozylex (Quisisana Pharma; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Asterilon), Lazapix (Quisisana Pharma), Nykob (IWA Consulting), Olanzamin (Sun-Farm), Olanzapin Actavis (Axxon), Olanzapina Invent Farma, Olanzapina Krka, Olanzapina Olpin (Blubit; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Olanzapina Nyzol), Olanzapina Viketo (Invent Farma), Olanzapine Accord (Accord Healthcare), Olanzapine Adamed, Olanzapine Arrow (Arrow Poland), Olanzapine Galenicum (Galenicum Health), Olanzapine Ranbaxy, Olanzapin-Ratiopharm, Olanzomer (Unia; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Olanzapina Niolib), Olstadryn (Medis) i Trylan ODT (Medis). Nie pojawiło się w Polsce 6 leków zarejestrowanych w ramach centralnej procedury unijnej: Olanzapine Apotex (Apotex Europe), Olanzapine Glenmark (Glenmark Generics), Olanzapine Glenmark Europe (Glenmark Generics), Olazax (Glenmark Pharmaceuticals), Olazax Disperzi (Glenmark Pharmaceuticals) i Olanzapine Neopharma.

Skreślono z Rejestru: Olfanzafloc (Hexal) i Olanzapin Pliva (Pliva Kraków).

Quetiapinum: Quepsan (Pro.Med) to 34. zarejestrowana marka kwetiapiny. Na rynek wprowadzono 18 leków: Seroquel i Seroquel XR (AstraZeneca; lek oryginalny), Ketrel (Celon Pharma), od grudnia 2007 Ketipinor (Orion), od marca 2008 Ketilept (Egis) i Kventiax (Krka), od lipca 2008 Nantarid (Gedeon Richter), od października 2008 Loquen (Teva), od lipca 2009 Symquel (SymPhar; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Quetiapine Tiefenbacher), od sierpnia 2009 Kwetaplex (Adamed), od listopada 2009 Gentiapin (Biogened), od grudnia 2009 Quentapil (ICN Polfa Rzeszów), od stycznia 2010 Kefrenex (Axxon), od maja 2010 Poetra (GlaxoSmithKline; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Medis pod nazwą Quemed), od sierpnia 2010 Bonogren (Vipharm), od października 2010 Pinexet (Medana Pharma) i Vorta (Glenmark), od grudnia 2010 Quetiser (Sun-Farm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Quetiapin Sunfarm) i od lutego 2011 Stadaquel (Stada).

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Etiagen (Generics), Geldoren (Vale Pharmaceuticals), Hedonin (Lannacher), Ketiap (Polpharma), Kvelux (Sandoz), Kwetax (Teva), Kwetinor (Lekam), Quetap (Ratiopharm), Quetiapine Medis, Quetiapine-Ratiopharm (zarejestrowany wcześniej pod nazwą Quetifi), Quetiapine Arrow (Arrow Poland), Quetiapinum Invent Farma, Quetiapinum Viketo (Invent Farma), Quetilis (Medis) i Setinin (+Pharma). Skreślono z Rejestru: Quetiapine Pliva (Pliva Kraków), Quetin (Zentiva).

N05B – Leki przeciwlękowe; N05BA – Pochodne benzodiazepiny

Alprazolamum: Alprox (Orion) w dawce 0,5 mg to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej innych dawek tego leku. Zarejestrowanych jest 6 marek preparatów alprazolamu. Na rynek wprowadzono 3 preparaty o przedłużonym uwalnianiu: Neurol SR (Zentiva), Xanax SR (Pfizer, lek oryginalny) i Zomiren SR (Krka), a także 6 preparatów o standardowym uwalnianiu: Afobam (Egis), Alprazomerck (Generics; nastąpiła zmiana nazwy preparatu na Alpragen, ale lek pod nową nazwą nie pojawił się jeszcze na rynku), Alprox (Orion), Neurol (Zentiva), Xanax (Pfizer, lek oryginalny) i Zomiren (Krka). Skreślono z Rejestru: Frontin (Egis).

N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CF – Leki działające podobnie jak benzodiazepiny

Zolpidemum: Zolpidem Pfizer to 19. zarejestrowana marka zolpidemu. Do sprzedaży zostało wprowadzonych 12 leków: Hypnogen (Zentiva), Nasen (Polfarmex), Sanval (Sandoz), Stilnox (Sanofi-Aventis), Xentic (United Pharma), Zolpic (Polpharma), Zolsana (Krka), od października 2006 Polsen (Polfa Pabianice) i Zoratio (Ratiopharm), od lutego 2007 Onirex (Orion) i ZolpiGen (Generics) oraz od grudnia 2009 Apo-Zolpin (Apotex). Nie wprowadzono dotychczas preparatów: Insom (Vulum; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Zolpidem Walmark), Noxizol (Actavis), Sendimol (Egis), Sonirem (ITF Pharma), Zoltis (Biofarm) i Zonadin (Pliva Kraków). Skreślono z Rejestru: Alfavarol (Temapharm), Filan (Polfa Tarchomin; poprzednia nazwa: Zolpidem), Zoldem (Expharm), Zolpidem-1A Pharma (poprzednia nazwa: Zoldam) i Zolpix (Chance).

N06 – Psychoanaleptyki;

N06A – Leki przeciwdepresyjne; N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne

Tianeptinum: Aneptinex (Temapharm) to 2. zarejestrowana marka tianeptyny. Na rynek wprowadzono Coaxil (Servier).

Venlafaxinum: Venlagamma (Wörwag) to 31. zarejestrowana marka preparatów wenlafaksyny. Do obrotu wprowadzono 15 marek leków: Efectin ER (Pfizer), Velafax i od września 2007 Velafax XL (Farmacom), od grudnia 2006 Venlectine kaps. o przedłużonym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), od sierpnia 2007 Symfaxin ER (SymPhar), od października 2007 Alventa (Krka), od listopada 2007 Velaxin ER (Egis), od października 2008 Axyven (Temapharm; po zmianie nazwy i podmiotu odpowiedzialnego z Venlafaxine Liconsa), od maja 2009 Lafactin (Apotex), od września 2009 Prefaxine (Polpharma), od listopada 2009 Faxolet ER (Polfa Pabianice), od grudnia 2009 Faxigen XL (Generics), od lutego 2010 Venlabax MR (Ranbaxy), od kwietnia 2010 Efevelon SR (Actavis), od lutego 2011 Venlafaxine Bluefish XL (Bluefish Pharmaceuticals) i od kwietnia 2011 Oriven (Orion).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Efexiva (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxin Sandoz), Jarvis (Gedeon Richter), Lanvexin (Gerot; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxine Gerot), Nopekar (Labomed; wcześniejsza nazwa: Estaq), Paxifar ER (Biofarm), Tavex (Krka), Tifaxin PR (Stada), Tonpular PR (Wockhardt), Velahibin (Actavis), Velaxiran MR (Ranbaxy), Venlafaxine Arrow (Arrow Poland), Venlafaxin-Ratiopharm PR, Venlafaxinum XL Farmacom, Venlax XL (Celon Pharma), Venlectine tabl. o standardowym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów) i Xaveksin ER (Tabuk Poland).

Skreślono z Rejestru: Agrofan SR (Zentiva), Enlaf (Teva), Velaxin (Egis), Venlafaxine-1A Pharma, Venlafaxinum Pliva (Pliva Kraków).

N06D – Leki przeciw demencji; N06DA - Antycholinoesterazy

Rivastigminum: Loristiven (Blau Farma Group), Signelon (Synteza) i Rivastigmine Tiefenbacher (Alfred E. Tiefenbacher) to odpowiednio 22., 23. i 24. zarejestrowana marka rywastygminy. Do sprzedaży wprowadzono 9 leków: Exelon (Novartis Europharm), od sierpnia 2009 Nimvastid (Krka), od grudnia 2009 Rivastigmine Teva, od maja 2010 Prometax (Novartis Europharm), od sierpnia 2010 Ristidic (ICN Polfa Rzeszów), od stycznia 2011 Rivastigmin Orion, Rivaxon (Biogened) i Riveka (Unia) oraz od marca 2011 Symelon (SymPhar; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Rivaller).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Evertas (Zentiva), Ivagalmin (Galex d.d.), Niddastig (Stada), Rivalong (Farma-Projekt), Rivastigmine 1A Pharma, Rivastigmine Hexal, Rivastigmine Mylan, Rivastigmine Pol-Nil, Rivastigmine-Ratiopharm, Rivastigmine Sandoz, Rivastinorm (+Pharma) i Velastina (Polfa Pabianice).

 

P – Leki przeciwpasożytnicze, środki owadobójcze i repelenty

P02 – Leki przeciwrobacze; P02C – Leki przeciw nicieniom; P02CAPochodne benzimidazolu

Albendazolum: Zentel (GlaxoSmithKline) w nowej postaci tabletek do rozgryzania i żucia oraz w nowej dawce 400 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabl. 200 mg i zawiesiny 20 mg/ml.

 

R – Układ oddechowy

R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01B – Leki udrażniające nos do stosowania ogólnego; R01BA – Sympatykomimetyki;

Pseudoephedrinum: Apselan (Polfarmex) w dawce 60 mg to 3. zarejestrowany preparat pseudoefedryny. Na rynek wprowadzono Sudafed (McNeil) w dawce 60 mg. Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży lek o przedłużonym uwalnianiu Contac ZTK (GlaxoSmithKline) w dawce 120 mg.

R03D - Inne leki działające ogólnie stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych;

R03DC – Antagoniści receptorów leukotrienowych

Montelukastum: Montelukast Sandoz i Montelukast-1A Pharma w postaci jednodawkowego granulatu to rozszerzenia w stosunku do zarejestrowanych wcześniej tabletek powlekanych i tabletek do rozgryzania i żucia. Zarejestrowanych jest 40 marek montelukastu. Do sprzedaży zostało wprowadzonych 18 leków: Singulair (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), od października 2008 Drimon (Teva), od stycznia 2009 Astmirex (Temapharm), Hardic (Teva) i Monkasta (Krka), od lutego 2009 Montest (Genexo), od kwietnia 2009 Milukante (Adamed) i Promonta (Nycomed Pharma), od maja 2009 Asmenol (Polpharma), od października 2009 Eonic (Gedeon Richter) i Montelak (Medreg), od grudnia 2009 Montessan (Apotex; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Montekast), od czerwca 2010 Montespir (Biofarm) i Vizendo (GlaxoSmithKline; preparat zarejestrowany wcześniej przez Synthon pod nazwą MontSyn), od listopada 2010 Montenorm (+Pharma) i Symlukast (SymPhar) oraz od marca 2011 Montelukast Sandoz i Spirokast (Zentiva).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Actamone (Actavis), Airathon (Merck Sharp & Dohme), Airuno (Blubit), Astmontex (Farma-Projekt), Elukan (Specifar), Miralust (Adamed), Montekast (Blau Farma Group II [nastąpiła zmiana nazwy podmiotu odpowiedzialnego z Arti Farma]), Montelukast-1A Pharma, Montelukast Invent Farma, Montelukast Miklich, Montelukast MSD (Merck Sharp & Dohme), Montelukast-Ratiopharm, Montelukast Stada, Montelukast Sunfarm (Sun-Farm), Montelukastum Synthon, Montetrinas (Sigillata), Montexal (ICN Polfa Rzeszów), Montulind (Sigillata), Sigilukad (Sigillata), Singuratio (Ratiopharm), Sitemortak (Sigillata), Telumantes (Sigillata). Skreślono z Rejestru: Lukast (Grünwalder).

R03DX - Inne leki działające ogólnie stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych

Fenspiridum: Pulneo (Aflofarm) w nowej postaci kropli o nowej dawce 25 mg/ml to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonego wcześniej syropu. Zarejestrowane są 4 marki fenspirydu. Na rynek wprowadzono: Eurespal tabl. powl. (Servier), od marca 2009 Pulneo (Aflofarm), od kwietnia 2009 Elofen (Polfarmex) i od grudnia 2009 Fenspogal (Galena). Elofen, Fenspogal i Pulneo to syropy. Skreślono z Rejestru: Eurespal syrop (Servier).

R05 – Leki stosowane w kaszlu i przeziębieniach;

R05C – Leki wykrztuśne, z wyłączeniem preparatów złożonych zawierających leki przeciwkaszlowe; R05CB – Leki mukolityczne

Ambroxolum: Ambrotaxer (Sopharma) to 14. zarejestrowana marka ambroksolu. W postaci doustnej wielodawkowej (roztwór i syrop) do sprzedaży wprowadzono 8 marek: Ambro S (1A Pharma), Ambroksol Nycomed (Nycomed Pharma), Ambrosol Teva (Teva; poprzednia nazwa preparatu: Ambrosol Pliva), Deflegmin (ICN Polfa Rzeszów), Entus Junior i Entus Max (Aflofarm; poprzednia nazwa preparatu: Ambroxol), Flavamed i od listopada 2010 Flavamed Max (Berlin-Chemie), Mucosolvan (Boehringer Ingelheim; lek oryginalny) i Mukobron (Gedeon Richter Polska). Nie pojawiła się na rynku 1 marka: Medox (Zentiva; poprzednia nazwa preparatu: Mucosin). W postaci doustnej jednodawkowej do sprzedaży wprowadzono 8 marek: Ambro (1A Pharma), AmbroHexal (1A Pharma), Ambrosan (Pro.Med), Deflegmin (ICN Polfa Rzeszów), Entus Max (Aflofarm), Flavamed (Berlin-Chemie), Mucosolvan (Boehringer Ingelheim; lek oryginalny) i Tussal Expectorans (Biofarm). Nie pojawiła się na rynku 1 marka: Medox (Zentiva). W postaci iniekcji na rynek wprowadzono 3 leki: Aflegan (ICN Polfa Rzeszów), AmbroHexal (Sandoz) i Mucosolvan i.v. (Boehringer Ingelheim; lek oryginalny). W postaci inhalacyjnej wielodawkowej do sprzedaży wprowadzono preparat Mucosolvan inhalacje (Boehringer Ingelheim). Skreślono z Rejestru: Ambrogem i Ambrogem forte (Gemi), Solvolan (Krka).

R05D – Leki przeciwkaszlowe, z wyłączeniem preparatów złożonych ze środkami wykrztuśnymi;

R05DA – Alkaloidy opium i pochodne

Dextromethorphanum: Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy (Wick) to 7. zarejestrowana marka preparatów dekstrometorfanu. Do sprzedaży trafiło 6 marek leków: Acodin (Sanofi-Aventis), Dexatussin i Dexatussin Junior (Espefa), Robitussin Antitussicum i Robitussin Junior (Pfizer), Tussal Antitussicum (Biofarm), Tussidex (Hasco-Lek) i Tussidrill (Pierre Fabre Sante). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Tussidex mite (Hasco-Lek). Skreślono z Rejestru: Dekstromet (Amilek), Mucotussin (Boehringer Ingelheim).

R05DA20 – Preparaty złożone

Codeinum+sulfogaiacolum: Thiocodin (Unia) w nowej postaci syropu to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej tabletek.

R05DB – Inne leki przeciwkaszlowe

Butamiratum: Atussan (Polfarmex) to 3. zarejestrowana marka butamiratu. Do sprzedaży wprowadzono 2 leki: Sinecod (Novartis; lek oryginalny) i Supremin (Teva).

 

S – Narządy zmysłów

S01 – Leki okulistyczne; S01G – Leki zmniejszające przekrwienie i przeciwalergiczne; S01GA – Sympatykomimetyki zmniejszające przekrwienie

Tetryzolinum: Tetrylin (1A Pharma) i Droteryn (Sandoz) to odpowiednio 4. i 5. zarejestrowana marka tetryzoliny w kroplach do oczu. Na rynek wprowadzono 3 leki: Berberil (Mann), Starazolin (Polpharma) i Visine Classic (McNeil).

 

V – Preparaty różne

V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AX – Inne produkty lecznicze

Homeopathicum: Mucosa Comp. (Heel) tabletki to nowa postać leku, dostępnego dawniej w postaci ampułek do iniekcji lub do picia.

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL

IMS Poland

2011-06-17

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
cookies.jpg
DOKUMENTY
strategia.jpg
viagra pill nyc viagra chewing gum dottori commercialisti buy viagra combo pack valtrex order in canada cialis tadalis tadalafi nurofen plus robaxin 750 mg no rx methotrexate no prescription viagra professional online anastrozole barcalona does robaxin require an rx in canada viagra and on line prescription vigora tablet hindi cialis bonus pills pharm support group viagra wholesale accutane discount xenical to bye ace drug store genericmedication wal mart viagra price como usar cytotec retin a cream no prescription needed no prescription sildenafil citrate best online pharmacy wit lowest price dapoxetine cialis safe order buy cialas on line from north america viagra send to po box purchase levothyroxine no prescription cheap trazodone 100mg no prescription order compazine viagra for sale in mississauga exocin where to purchase alli buy hctz no prescription buy medicine from cannada orlistat generic cialis canada propecia procepia finasteride bp cheaper rx viagra indonesia india generic viagra canadian-pharmacy-androgel acheter misotrol www healthy male viagra misoprostol buy online uk buy paxil phenergan without prescription fast zovirax price in the philippines etodolac lawsuits elocon over the counter prescription cough medicine by mail digoxin purchase buying legal drugs in mexico online 200 mg zovirax free sample of alli how much does propecia cost good rx meds nolvadex come in 60 mg vemox purchase mastercard online viagra pharmacy paypal bupropion for sale uk doxycycline without a script kamagra canadian generic viagra india no prescription aflamax over the counter diabetes medicine alli weight loss cheap imagenes con frases de futbol buy orlistat 60mg capsules obagi tretinoin cream uk levitra price walmart price colchicine canada overnight glicerine soap flagyl forte obat apa periactin 4mg weight gain store fast shipping viagra online viagra generic dealers in canada flagyl pediatrico viagra cialis combo rumalaya forte cialis 10mg canada methotrexate prescriptions news vega tablets online buy levitra generic online prednisone and cialis erectile dysfunction drugs phenergan without a prescription pfizer vgr 100 effects overnightpharmacy rayh health care pills cialis professional 100 mg 30 tablet 2092 best online pharmacy no script alli availability 2014 buy cialis amazon 139 cialis in shanghai can you buy aldactone over the counter internet pharmacy quick delivery where to buy trental. canada 24hour canadianpharmacy presidone by mail depakpte no prescription usa vegera-sildenafil-50mg buy clomid online with echeck buy fliagra with a mastercard escrow refills invitation code online pharmacy that takes amex levitra 3 day delivery cheap med shq when to take viagra for best results were to order female cialis combivent respimat cost tricor 145 mg need buy cymbalta generic walmart nolvadex paypal cozaar in china cheapest fastest canadian pharmacy viagra online pharmacy no prescription buy generic 200mg antabuse online erythromycin buy online elyzol 500 mg lunesta without prescription viragra with noprescription cheap cialis "on line" no rx cialis on line contrassegno pfizer viagra 100mg online anafranil for sale chinese herbal viagra jia yi jian supreme suppliers sagar avenue lbhs callender viagra para mujeres ordering 20mg prednisone cost of levaquin without insurance cialis jovenes xenical 120 gr orlistat no prescription usa aldara metronidazole 500mg and alcohol mexico lantus usa viagra brand ship 2 3 days viagra 800mg reviews lamisil zopiclone sales uk walgreens viagra price 100mg price of gabapentem as per gems buy prednisolone without prescription buy tadalafil online canada diazide pump it global caplet viagra purchase in ireland levitra in cyprus mail order pharmacy wiki is mebendazole over the counter tenormin tablets cost of viagra at cvs buy viagra next day purchase viagra online canada generic viagra online china northwest pharmacy canada reviews comprar pastillas dapoxetin cialis 20 mg best price canadian candianpharamacy vigora use in hindi absence of thyroxine would result in ulcizone can you buy cipro 250mg online viagra shipped from the us accutane buyzoloftinusa kamagra blue pills thailand prescription solutions login onlinefilmer canadian pharmacy for pets nautisol ordering cytotec from uk no prescription estrase buy cytotec without prescription female viagra fda pharm support group product malegra 50 online pharmacies in india cialis 5 mg daily effectiveness get free cialis samples canada pham colchicine more drug uses afib and viagra pharm top online pills fenazopiridina comprare 20 cialis tablets cheap orlistat from china buy anafranil 10mg ordering zofran cialis brand name usa price finasteride 1mg no prescription ordering domperidone soft tab cialas valacyclovir hcl 1 gram tablet hair fungus pills indian aunty cheapdrugs no article 58 cialis sales what pharmacy has cheapest viagra is buying viagra from canada safe does walgreens sell cytotec cheap viagra in europe discount cialis online overnight buy atarax cheap sildenafil citrate 100mg pills india buy elavil without prescription pure viagra para que sirve la crema fucidin cialis payed with paysafecard gp canada inc pharmacy belize city can u get high off of indomethacin amantadine order natural sources of tadalafil where to buy viagra in edmonton how to get high on buspar fast shipping cialis daily best pharmacy to buy generic viagra cialis 5 mg online without prescription brandlevitraovernight dog antibiotics online pronor finasteride buying legal tamoxifin alli weight loss amazon bali viagra atorvastatin walmart viagra for sale in the uk promethazine codeine syrup companies free viagra uk us cheap viagra albuterol, no prescription, mastercard generic online pharmacies viagra 100 mg pill univerzitet u travniku lisinopril 20 mg without prescription costco pharmacy price list 2014 micardis 80 mg vancover fluoxetine without a prescription mexican pharmacies online obat celebrex cialis 5mg reviews online pharmacy india paypal kamagra oral jelly kako koristiti order prednisone via mail pharmacy buy tadalis online canadian viagra from boots pronil 30 pastillas prezzi del viagra zoloft withdrawal virgra merck finasteride kaufen online use of betnovate n skin cream universal pharmacy online 40 viagra for $99 viagra kaufen bar bezahlen sildenafil without prescription what do fake viagra pills look like terramycin eye ointment voltaren gel dose card print lybrel birth control buy furosemide orders viagra price insurance no perscription acyclovir in the us buy tramadol overnight delivery cod tetracycline shortage 2012 alli weight loss buy online can a man use hydroxycut max for women propecia best price buy slimex online zenerex betnovate n for face amitriptyline price increase proterium without prescription buy cialis in singapore 166 ed meds overnight delivery suhagraat ka tarika in hindi official canadian pharmacy cum while sleep dosage of erythromycin for tonsillitis buy domperidone online como comprar pastillas cytotec canadianbreez get viagra prescription online luvox e check buy 5mg cialis from canada discount levitra pharmacy purchase xalatan no prescription ed sample pack canada drugs discount viagra no prescription pifier viagra online primatene mist tablets canadian pharmacies online zithromax gonorrhea dosage canadienpharmacy24 international viagra online how to make natural viagra nizagra orlistat in usa no prescription prednisone for dogs celebrex in mexico tadalafilincanada buy estrace online uk professional medicines buy byetta without presciption natural viagra foods list of reputable online pharmacies cialis soft tablet googleclomid for cheap levitra canada no prescription buy lasix online europe furosemide pharmacy pitampura india mexican drugs online viagra patent extension buy ed pills online how do i buy viagra online spain viagra 100mg without prescriptions cipla pharmaceuticals india mellman group amoxicillian paypal acheter du cialis en suisse cheap cialis professional online is cymbalta over the counter viagra generic no prescription betamethasone healthy man viagra phone number cheap pain pills to buy water pills for bloating do us pharmacy sell generic cialis buy urosin viagra generico indiano levitra in south africa acheter cialis 5mg en pharmacie purple_pharmacy_mexico_price_list how to use wellbutrin recreationally periostat penicillin pills for std for sale cialis professional generico generic orlistat viagra an best erectile dysfunction drugs order levitra online obesity slogans cialis 20 mg tab lilly generic tadalafil 20mg mexican pharmacy online purchase reasonable drug discounter, cialis kamagra oral jelly reviews viagra online forum prednisone no prescription tadalafil online no prescription malegra fxt viagra estonia buy 5mg propecia in the uk aubrey lynch where can i find cialis on the street tadalafil canada pfizer viagra cheap uk shops to buy roaccutane sex pills generic viagra subutex buy lithium carbonate online dapoxetine usa prochlorperazine best price buying viagra thur mail site de confiance viagra buy prednisolone acetate eye drops canada prescription online finasteride tablets for sale new cialis pharmacy buy metoprolol without a prescription daily cialis is it better canada law on cialis prescription prednisolone purchase order viagra online canada isoniazid retail sale doxycycline hcl 100mg over the counter pills order proventil generic buy zithromax 1.0 gm power bull 100 sildenafil comprare cialis contrassegno tadalafil 10mg cheap lipitor lawsuit maxalt for sale medrol mail order sildenafil generico online pharmacy canada echecks accepted order supradol sex pills like viagra 294 types cialis super viagra from canada cialis price europe retino-a johnson vigora tablet in hindi legal viagra online cialis daily no rx where to buy viagara in toronto buy misoprostol online no prescription buy lavitra10mg sales@buy kamagra mercilon pil perancang water pills online pharmacy vega 100 side effects viagra samples american express viagramax order viagra professional allopurinol 300 mg australia how can i buy ed medicines to hk furosemide online rezeptfrei buy seroxat online no prescription us drugstore discount code methocarbamol no prescription propranolol buy mastercard amerrimedrx vigra vegetal female viagra free sample valtrex x zovirax purchase viagra thru canada yasminelle buy online uk generic cialis rechnung order viagra online overnight delivery antabuse for sale nortriptyline price uk finasteride online retail compra de sineldafil blue steel erection pills ed pills at walmart viagra online generic fast delivery were to buy levothyroxine indian viagra brands rhine inc india complaints buy viagra using mastercard viagra online 150 drugstore usa where to buy zithromax chlamydia prescription overnight conseguir cytotec en cochabamba azithromycin yellow tablets cvs std pills propecia online pharmacy sellers brand name viagra cheapest buy xenical over the counter no online pharmacy prescription vicodin comprar viagras baratas tadalis parlodel and grapes cheap generic vardenafil tamoxifen citrate 20mg blue force viagra eurax cream medicine online order pharmacie en ligne espagne mail order cialis how to buy virga 50mg alzen medicament buy prednisolone for dogs uk can i buy viagra on line levaquin no prescription elifepharmacy ampicillin purchase buy generic tadalafil online cialis generika billiger find trusted website to buy viagra products in german pharmacy alli diet on amozon cipla field call buy viagra in san diego viagra order canadian pharmacy in dubai buying asthma inhalers mexico test tadacip 20 california anthem cialis coverage amoxin 500 mg no prescription betnovate n cream on sale clarisonic pro sale where to buy albuterol levitra canada periactin online order buy adderall in the uk tadalafil kaufen medrol online no prescription sale viagra singapore pharmacy 4 u on line ed drug store can i buy nolvadex over the counter doxycycline shoppers drug mart can i buy viagra without a prescription viagra best buy uk cefuroxime purchase no rx buy xenical online us pharmacy terbutaline free cialis samples canada buy single viagra muestras sin coste overnight us pharmacy best american series buy vpxl online ivermectin cost in india cheap nursing shoes new fast acting viagra cheap cialis canada pharmacy fda approved viagra clomiphene citrate 50 mg for men 247drugshop brand cialis with echeck how to use levitra implantation calculator sildenafil blueberry 100 healthy men prescriptions clomid online with mastercard parlodel amoxicillin order from canada prevacid online without prescription canadian pills 160 buy liquid antibiotics online cialis100mg serequel xr 50mg adderall canada pharmacy azithromycin 500mg dosage for chlamydia kako se koristi kamagra provera buying viagra in mexico cialis samples tesco cialis american cialis cara menggunakan obat cytotec buy 2 grams azithromycin is anything work better than acyclovir purchase proscar through paypal ortho tri cyclen with no prescription substitute for albuterol for sale erex sildenafil cialis 5mg rezeptfrei viagra capsule canadian pharmacy spam propescia for sale how to get real viagra spanish pharmacy online canadadomperidone no prescription ivermectin dosage india kamagra 40 pills for 99 dollars viagra jelly reviews for men liquid sildynafil buy cipro from india online chemist clomid australia best generic viagra review belize-pharmacy-online apparition de viagra canadian medications no prescription india viagra contrareembolso doctor online pharmacy thyroid online pharmacy viagra cytotec en walmart sildenafilo normon 100mg prozac online usa cialis lieferanten free estrogen samples cheap good viagra uk cooper pharma tadalafil geriforte no prescription online synthroid how do i order cialis from mexico canadian soft viagra flomax prescription plavix generic can i buy viagra in soho no persciption silagra brand name viagra pills on line on line pharm adhd pharmacy making viagra at home buy prednisone over the counter flagyl online pharmacy no prescription buy clonidine in the united states no presription linfocitos atipicos healthy man order tamoxifen trusted mail order medications from mexico viamedic complaints buy bromocriptine online seropuel for sale drugs without a prescription medicine for sale in canada sildenafil hydrochlorothiazide 25 mg weight loss tretinoin cream doxazosin in canada lipitor by mail buy clomid with mastercard albuterol sulfate inhalation solution finpecia buy order cialis from canada non prescription cymbalta cialis_50_mg canadian pharmacy without prescription cheap prescription prices quanto costa il viagra in farmacia buy modafinil paypal canadian meds online levitra malaysia celebrex no prescription needed 280 retin a without prescription usa buy terramycin in the uk should i combine viagra and aspirin apcalis tablets rhine inc palghar m.s india where to buy good 100 mg furosemide buy meds india online amoxil 500mg dosage albendazole dosage betnovate scalp application buy how much is viagra at walmart sicher cialis in amerika kaufen azithromycin chlamydia buy antibodies without pres buy cialis china dalacin t zoloft 100mg reviews comprar cialis profesional viagra from america no prescription candian pharmacy new healthy man viagra viagra tab cara minum obat cytotec buy novaldex in glasgow motrin no prescription viagra billig kaufen cytotec express usa apa itu doxycycline 100mg cephalexin levitra generika telefonisch bestellen aque telefomo puedo ordenar cialis augmentin posologia metformin 500 mg femara buy avapro online no prescription price of viagra south africa ed pharmacy express best canadian pharmacy online xerograx para que sirve pharmacy express belize city doxycycline-yt kamagra... viagra over the counter canada metrodinazole for birds albuterol for sale canada 479 trusted medstore online viagra blogs valsartan 80 mg buy viagra in person clamoxyl will it kill gonorrhea buy test booster uk ordercialis by check zebeta mail kumaden.co.jp non script toradol european pharmacies online purple pharmacy prices zoloft overdose metronidazole for dogs side effects pills online canada peritol cyproheptadine walmart cheap medications accutane online pharmacy canada mail order viagra from us pharmacy lowest price tadalafil buy rogaine in greece how to order sildenafilo without persci can i buy albuterol over the counter estreva gel kaufen viagra india mastercard lamisil tablete cena accutane 40mg sale need to by cipro 500 milligram viagra from canada meloxicam obat apa lexapro from india canadian pharmacy cialas buy ventolin on line in usa amsterdam pharmacy noprescription meds paypal better than cialis purchase zoloft online no prescription cialis coupon discounts what is metronidazole used for tac dung thuoc medrol 16mg free 30 day trial of cialis medication walgreens pharmacy prices generic viagra visa debit buy duloxetine without prescription cialis 5mg in canada lowest price viagra 100mg get a prescription for viagra online celexa generic cost online medication no prescription buy propranolol with no prescriptions tv ads viagria where may i purchase ciplactin viagra in germany revatio cost viagra effects clavamox for humans purchase maxifort sildenafil what is metformin buy cheap furosemide online viagra from england canadian drugs no script cialis online pharmacy amex mcafee home made trimix name brand valtrex without prescription acyclovir 800 mg tablets for sale genuine cialis cheap buy zostavax order viagra in canada on line alcobuse for sale proper dosage for propecia best website to by viagra cialis under the counter viagra generic for salebest price sex tablets in india cvs pharmacy locations canada malegra dxt no prescription metformin and gliclazide together can you inject buspirone generic viagra online india 222 pills canada drugs whole sale viagra nd ceislis pentoxifylline to buy no prescription needed from canada pharmacyone buy sperm count online reliable place to buy nolvadex for pct alli avaibility canadian pharmacy dunedin fl generic cialis online cheap lipothin sale cialis, greece clomid-for-men viagra for sale philippines comprare viagra sicuro generic celias buy amoxicillin from mexico online 401 buy clomid online achat de cialis 5 mg buy cialis online cheap prices cialis and prostate mengatasi ketergantungan dexamethasone clomid for sale glaxo cialis buy pharmacy in canada super p force master card fluconazole 150mg mexican viagra online desyrel 100 mg canadian pharmacy cheap amoxil arcoxia flagyl cheap cialis pagamento paypal alli in canada viagra vs cialis viagra pills shipped in 1 or 2 days www.canadian meds florinef what does cialis cost at walmart ... viagra in pakistan flovent no prescription frumil without a perscription diclofenac online pharmacy us no rx is mupirocin ointment over the counter about vigora 100 in hindi crestor online no prescription 100 mg cialis tadalafil buy online mifepristone klonopin without script aricept no prescription where can i buy promethazine syrup metronidazole 500mg tablets amazon cialis with alcohol colchicine online calis shopingtrackid canada pharmacy online alli diet pill table and chair rentals temple texas nolvadex ireland active ingredient in cialis black canada pharmacy pay with paypal alli generic name viagra jellies wikipedia buy lipitor online inderalici side effects diarex pills metronidazol counter viagra no email clopidogrel free hydrocodone prescriptions online hq-canadian-meds safest place to buy generic viagra what is the shelf life of prednisone my canadian pharmacy meds synthroid 112 mcg price no rx srilankasex geneic cialis abra-100 buy cialis in pakistan generic viagra super active terbinafine 250 mg crushed granuals genuine branded pharmaceuticals buy atarax hydroxyzine mexico online tadacip20, canada prednisone canada how to use viagra tablets b2 agonistas ereccion how to buy safe viagra online order cutotec online in usa azax how long after last dose misoprostol si tienes miomas safe to buy cialis online viagra in dubai cheap cialis from canada buy viagra without prescription online augmentin and reflux side effects cialis super active review doxycycline canadian pharmacy can you get high off indomethacin no prescription goldshield mod156 clonidine buy without prescription places to order viagara primatene mist mexico betnovate n cream in pakistan 24 hour medstore viagra drink kgr100 buy online fluconazole buy fucidin cream online buy clonidine 400 buy cheap propecia propeciaon line purchase buy clomid online in usa elocom crema zentel worm medicine nolvadex for research purposes trazodone 50 mg heads preferance generic plavix may 2012 buy canada pills viagra cheap prdnisone no prescription buy acyclovir without prescription adalat ppt canadian viagra accepts master card uk online propranolol adcirca vs cialis price predam orig.cialis. clomid for sale in uk diurin 40 no prescription pharmacy near me spedizione sicura ordine viagra phenergan overnight buy dog prednisolone does cialis help you last longer orlistat canada pharmacy xanax from canada no prescriptionamitryptiline linezolid 600 mg online no prescription bayer20 otc substitute for prednisone can buy erection drugs store asda in uk buy cabergoline without prescription buy cialis pattaya buying clonidine in united states isha yoga guitar music download sumatriptan buy cialis online no prescription viagra newyork trusted tablets nizagara from india flagyl for pigeons nolvadex for sale in usa viagra and coumadin medicine pricing where can i get antibiotics cialis online paypal payment cialis generico drugsbroker substitute for micardis generico viagra cialis sublingual review where to buy viagra over the counter ativan best cialis price 2 levofloxacino order z pack online no prescription bull 100tablets canadian phrmacey steroid pills over the counter forskelaxin purchase abilify where can i buy clomid in italy cialis 5 mg experience the blue pill for men silagra us fluoxitine without a prescription india drugs generic cialis 200 online viagra reviews erection pills for sale viagra south africa price buy viagra in prague buy alli refill pills online torontodrugstore buy accutane canadian pharmacy nolvadex sold in canada cheapest generic 400mg viagra cialis with dapoxetine review where to buy viagra in los angeles cheap single viagra pills buy ovral l online fucidin ointment over the counter cialis soft tabs mastercard gimmepills cialis n0 prprsscription best cialis order online foreign pharmacies online acheter driptane en ligne cipla pharmaceuticals india ranbaxy legit online pharmacies fucidin cream over the counter uk renova penicillin pills for std for sale buy clomid 100mg cheap online online pharmacy no prescription haldol healthy man cialis free porn albendazole walgreens average price of cialis herbal medicine for depression viagra pill non prescription cheap generic viagra online alli 120 count best price for generic levitra temovate cheap viagra free shipping cialis 40mg best price cheap propanalol can indocin painkiller kill rats indian pharmacies without prescription herbal erection pills canada what supplement acts like viagra how much is viagra with a prescription amaryl m1 composition cheap generic cialis from india veera desi tashan canadian pharmacys how to buy viagra pills dermosone accutane at a discounted rate pil perancang terbaik where can i buy code red 7 cheapest alli pills vigora tablet buy pain meds online no prescription purchase synthroid mexico where to get clomiphene citrate flagyl over the counter cialis super active for sale ic doxycycline hyc 100mg cap online pharmacies to avoid viagra price in indian rupees vgr 100 pill wellbutrin for sale generic viagra pictures cialis men4 new zealand domperidone generic viagra levitra long time sex tablet in uk buy one live pharmicy viagra scarborough toronto northwest canadian pharmacy viagra next day usa where to buy bayer levitra 20mg no prescription carvedilol what is the best viagra mg prescritiondrugswithoutscript nolvadex tablets buy uk hydrochlorothiazide no prescription zithromax and valium viagra pills in chennai cvs pharmacy in nigeria viagra to buy with debit mastercard propecia 1mg vs 5mg generic-medshop tadalafil in deutschland kaufen tadalafil 20 mg via pay pal pliva buying ativan in mexico cheap cialis melbourne order bilharzia medication online cialis online bestellen cheap advair without prescription super viagra active how long for cialis to work epratenz vermox100 vardenafil best canadian online pharmacy suhag rat ka tarika viagra bonus pack acquista vardenafil gabapentin 600 mg street value order_levitra_from_canada cialis 200 mg buy cefixime online no prescription discount propecia clomid over the counter xenical roche buy online tamsulosin y ibuprofen how many years can i take cialas generic drugs for tooth pain levitra agizda eriyen tablet 117 generic viagra india 5 mg cialis prices translate google http ibichos elarc... cytotec over the counter usa buy celexa without prescription kamagra jelly ebay uk my ebay propranolol overseas pharmacy buy hydromorphone online www.cheapestvigorapills acquistare cialis online sicuro acomplia 20mg pills vicodin pills fir sale in montreal buy ritalin online uk no prescription 50 mg trazodone and alcohol where can i buy alli diet pills online paxil viagra using paypal login sildenafil citrate 100mg lowest price viagra50mg soft viagra pharmacy express valtrex via internet stendra sale buy ashwafera cialis from canada online pharmacy help i want to order vermox from canada genuine viagra online be sactisfied with cheapest alli pharmacy 24 buy pentoxifylline 400 online farmacia online viagra usa angela women gingseng propecia price cialis 30 day trial non perscription candian drugs pfizer viagra discount card xenical donde compro online usa paxil overnight is buy sildenanael genericpillsshop sex tablets names buy spironolactone online uk buy online zopiclone viagra vs cialis online pharmacy mobic 7.5 high how to buy cialis online usa doxycycline buy online no prescription walmart viagra pricing tadalafil effets secondaires weight gain pills online clomid uk pharmacy without prescription lipitor recall ambassador university viagra made in india mail order viagra buy differin gel cialis sale online canada cheap genuine viagra uk promethazine tablets 25 mg 500 mg flagyl cheapest 20 mg of cialis for sale in mi. viagra from usa pharmacy overseasrxdrugs coupon xm radio viagra generic cialis online reviews sildenafil citrate tablets 100 mg priligy review maxalt 10mg citalopram street price lithium price chart cymbalta generic 2013 cialis delivered overnight low dose birth control clomid with free viagra samples next day delivery cheap cialis uk cheapantibiotics mamba 36 long time sex tablets for men suprax antibiotic buy buy lasix canada buy levitra in arizona safe viagra sites where can i buy cialis online safely 56 maria fro best alternative to celebrex aristocort tablets without prescription the most trusted viagra sites import stemetil australia can you get tinidazole over the counter cialis for daily use 5 mg for sale azathioprine buy cialis online using pay pal promethazine with codeine for sale cialis street price kamagra postal order otc amoxicillin clarithromycin apotheke_viagra_ohne ampcillin from canada prices cheap diflucan 150 renova online india sildenafil citrate generic sialis 20mlg where to buy tetracycline online buy valtrex without prescription prednisoe for sale canadian pharmacy propecia for sale in usa real viagra from canada manfaat metformin sex tablets for women buy to london cytotec buying sildenafil citrate use viagra and cialis together cymbalta from india cialis order to nigeria buy actos without a prescription buy cough syrup with codeine ciprotab ppw viagra buy sildenafil online no prescription what is the work of zopranol finesteride fast delivery buy clomid for women viagra generico in malesia cheap kamagra paypal canidian pharmacys on creigs list priligy forum cialis online purchase pancha tulasi reviews buy zofran online flagyl precio cheap doxycycline 20mg cialis best supply for uk domperidone from new zealand generic cialis professional misoprostol pill where can i get it alli weight loss pills low digoxin level tadalafil online paypal canadian meds 24hr viagra bestellen per nachnahme female viagra pharmacy store 14204 best viagra site viagra for sale in nz orlistat bula overseas pharmacy original levitra 20 mg von bayer viagra in slovenia levitra kaufen viagra italia vendita italia buy lexapro from india order synthroid online no prescitption forum levitra buying xanax online legally online pharmacy inhalers generic cialis online prescription propranolol clorhidrato 40 mg xenical 600 mg mail online wellbutrin purchase indocin amy ried is there a generic for allopurinol buy lasix mexico titanium dioxide cialis 50mg pills priligy hong kong pharmacy online store propecia canada pharmacy venta de cialis en miami quien uso cytotec alas 13 semanas instant erection pill cipla generic product price list mambo 36 pills buy malegra names of water pills can i order penicillin online buy finasteride online no prescription rock it man erection pills for sale where can i buy vermox over the counter where can i order 20 gm retin a tubes 50 mg amitriptyline without rx mebendazole cvs seroflo viagra no perscribtion metformin without rx pharmadrugcanada buying roaccutane online thyroxine tablets to buy tadalafil 200 mg online two unisom tablets buy chemo pills online ubat dexamethasone cheap lipitor koupit herpesin bez receptu healthy man viagra cymbalta side effects in women elife pharmacy buy spironolactone no prescription order periactin online no prescription viagra equivalent in india viagra coupons how long does viagra last aciclovir suhagra tablet how much does singulair cost buy metronidazole 400 mg tablets uk varfendil overseas prednisone 10 mg too much cialis viagra brazil what's in fake accutane bought online? cialis in australia generico levitra viagra online 20 pills buy viagraa online canada viagra for women in bangalore lisinopril 5mg tablets como conseguir cytotec en usa clomiphene for sale in us cheap brandname viagra online pharmacy beta blocker lexapro 30 mg dose mercury drugstore medicine price list free viagra sample uk buy nodict online buy lisinopril 10 mg without receipt pain meds online viagra substitutes that work can i take two nexium over the counter stopping metformin for pcos effect yasminelle propecia finasteride bali maxalt-10mg order online canadian pharmacies for accutaine chewable viagra tablets generic cialis 99cents vancouver cialis livial permethrin buy online genuine pfizer viagra drug finasteride without prescription uk replacing seroxat to zoloft experience order valrex without prescr over counter viagra cvs is one diflucan enough viagra in canada prescription required plant vigra wholesale 24 hour canadian pharmacy generic viagra online 25 mg acyclovir 400 no prescription online certified vipps online pharmacies can i buy viagra in cvs pharmacy 387 is there viagra for women mh drugs kd 19 sildenafil cialis vendita italia pharmacy express coupon ed supplements overnight blueberry 100 viagra review viagra pharmacy vipps awc canadian phar 1447 erectile dysfunction and pe primrose oil precio del viagra usa discount cialis no scrip pharmacy cealis generic comprar viagra canada buy nexium 20mg vermox no prescription cheap viagra online usa azithromycin tablets 250 mg achat cialis sans ordonnance pet medicine online buy stendra 200 mg mexican care pharmacy over the counter viagra boots order propecia by phone uk prednisone overnight acheter cialis avec paypal longterm use of baclofen buy buspar cheap does doxycycline work for acne viagra without side effects buy dihydrocodeine buy muscle relaxants online viagra sale online viagra on line best price reviews gastrol efek live pharmacy 247 levitra doxycycline asia viagra moneypak slimex mambo 36 for sale over the counter viagra online canada medications pharmacy bestherbal generic levitra reviews virgara acutane pharmacy in canada buy std antibiotics online canada bob viagra commercial combo packs viagra cialis generic orlistat 120mg how long does lasix stay in your system buy brand pfizer viagra manforce sildenafil citrate tablets use hyzaar without prescription clomid side effects doxycycline with beta cyclodextrin kamagra purchase viagra with prescription generic-cialis-soft-gel viagra delivered overnight original_viagra_apotheke online pharmacy that accept paypal non percription diflucon elavil without rx online scrips finasteride dr reddys tadalafil 20mg price sildenafil tablets for sale canadian pharmacy without perscription tetrocycline vs doxycycline order viagra in chennai quel plaisir donne le viagra buy thyroxine online deliver to uk viagra einzeln kaufen amebidal viagra cost nz 177 cheap misoprostol cialis vs generic i want to buy cialis prednisone over the counter substitute where to buy toradol 60 mg over the counter diflucan viagra pills to buy 24hr cialis levitra in malaysia where to buy passion rx in canada pharmacy viagra com erythromycin, india periaktin uk chewable viagra pills for sale us pharmacy benzac in the usa doxycycline sale cheapest cialis in australia viagra naturale prezzo clonidine hcl 0.1mg overnight delivery thadafil atarax over the counter equivalent leconfield where do you get viagra cheap? levitra brand 200mg antibiotics no prescription canada cialis tadalafil 20mg sale reliable site for viagra next day generic viagra wallgreenspharmacy drugs pharmacy24online generic levitra 20mg buying diflucan online medication without precriptions discount drugs of canada buy viagra uk tesco cialis online next day delivery generic lipitor and pharmacy craigslist edinburgh rush delivery antibiotic purchase buy furosemide lasix atacand without a precsrition nizagara uk sildenafil sri lanka viagra kaufen rezeptfrei sinequan on line custom top kick 4x4 for sale my pham tenamyd penegra for sale levitra prices at walmart buying brand viagra online online prescription drugs without rx viagra online for men generic valtrex for sale when should i take cialis is pharmacy rx one legit united pharmacy canada non prescription periactin citrato de clomifeno 50mg cheapest xenical 120mg express scripts prior authorization cipla drugs generic 5mg cialis best price generic xenical reviewa order prednizone cheap online pills order viagra levitra overnight pharmacy mycanadianhealthcare discreet cialis meds prednisone 10mg pack directions buy cialas from usa risperidone 2mg no prescription lankasex best prices for usa..viagra buy retin a gel clomid usa licensed pharmacy vermox sciroppo quanto costa buy pet chlorampheticol buy cheap cialis overnight periactin pills online e buy.uk pastillas_cialis_yahoo viagra samples usa pharma non-prescription cialis escorts buy meloxicam uk how long does cialis take to work best site to buy viagra in australia voltaren manufacturer albuterol sulfate for sale patent expiration for viagra lasixpurchase real viagra canada buy ampicillin no rx trusted meds order toprol without rx donde comprar cytotec en maracay aragua viagra prague how good is cialis generic how much is lithium without insurance erectile dysfunction drugs for sale gris peg price antibiotics canada over the counter walmart discount drug list prednisolone buy usa eliferx cialis esomeprazole no prescription lisinopril generic equivalent thailand-pharmacy-online-diflucan buy azithromycin 5 day dose pack canadian pharm meds viagra hk benolaxe venlafaxina 75 mg en linea purple pharmacy algodones levitra profecional when is viagra going generic no script synthroid can you buy zofran over the counter search,http,centrohipicobuitrago,index buy tretinoid cream online online pharmacy sa online pharmacy cialis finpecia cheap pepricie low cost viagara buy furosemide tablets online uk fluoxitine online canada antabuse 200mg online viagra express shipment cheap viagra 100mg where can i buy fentanyl patches tetracycline eye ointment viagra by mail buy orlistat canada vardenafil online pharmacy bestrxonlinepharmacy aurochem laboratories tadalafil fastest delivery of online viagra cost of nexium 40 mg cheapest alli to buy dapoxetine pills sold in america order suprax without prescription doxycycline and cold medicine propecia rezeptfrei hytrin cost commander nizagara en ligne buy metronidazole 400mg amantadina clorfenamina free viagra samples uk mercado livre viagra mail order no prescription viagra for male and female online uk super cheap meds online compazine otc online pet doxycycline from canada buy ritalin no prescription uk viagra for women uk finasteride 1 mg buy uk buy actavis promethazine codeine power bull 100 viagra antibiotics fast delivery to uk articulo 71 dutasteride without prescription buy doxycycline acne pariet 20mg lady era sildenafil sildenafil generico prezzo order orlistat online emc spc buying viagra online safe pharmacy uk india no prescription buy silagra india amoxicillin clavulanate 875 mg cost 7 cialis not working for me cialis for cheap gout meds from canada,no prescription liposafe cheap retin a methocarbamol online online valtrex no prescription canada pharmacy viagra no prescription tamoxifen 606 pharmacy rx world order diflucan online fastestshiponcialis buy dyazide levothroid no prescription azithromycin and keflex together buy azithromycin single dose sex pills for men over the counter vendita viagra on line italia my canadian pharmacy alesse price without insurance generic tadacip cipla cialis verified by visa uk laboratorios india cialis metformin order india branded levitra cialis purchase by mastercard viagra pfizer for sale vermox cheap viagra pills for sale where to buy salbutamol nebules levitra walmart price where can i buy antivirals weakest to strongest ... get digoxin prednisone for dogs over the counter buy nolvadex in uk vida tadalafil healthy male cialis etodolac abuse acyclovir no prescription 0.39 malaysian viagra buy amlodipine without a orescription plavix generic date 2012 buy cialis online uk reviews canadian erectile dysfunction pills mexicopharmacy metformin by echeck kamagra thailand what is lypothin viagra coupon walgreens suprax in canada celebrex buzz mambo 36 vimedic buy estradiol without prescription www1stlevitra pharmacy cheap penicillin no prescription best place to buy generic cialis 150 mg viagra generic best place to buy brand viagra online 800 viagra gold viagra for men in hyderabad aciclovir tablets without prescription pharmacy unscripted how to order triamterene online can you buy amoxicillin at walgreens 42 us overnight pharmacy no prescription get actoplus met in mexico find viagra robaxin otc usa canada drug generic cialis best cialis online order clomid pregnancy signs tadalafil overnight kamagra now uk buy cialis pay with paypal paroxetine hcl 20 mg tablet www.intrance result of ascol nolvadex research usa viagra 100mg canadian pharmacy clomid private purdchase cheap viagara 100 mg buy alli in other country buy generic propecia 2012 sale floxin advair generic release date buy moduretic pastillas cytotec en usa ordering domperidone from new zealand price of viagra tablet buying prescriptions from canada phentermine 37.5 mg canada its hard to cum when i take cialis buy flomax brand forced male cum 5mg cialis prices online canada pharmacy no prescription methylprednisolone 4mg dosepak buy generic viagra australia chloroquin cheap viagra that work viagra india pharmacy pcod erection pills cialis with prescription ejeculation where to get viagra online forum cytotec price in kuwait medication for type 2 diabetes online cheap research chemicals usa viagra from mexico buy nizagara sildenafil uk research chemicals clomid herpes simplex order valtrex eritromicina para que sirve where to purchase cialis prescription en ligne india cialis sales online xerograx 120 mg retin a micro gel pain meds uk viagra shop in budapest canadian 80 cialis generic medrol without rx generic cialis dapoxetine where to buy alli diet pill available where to buy cabergoline buy neurontin 800mg no prescription motilium otc order viagra online cheap meds on line online birth control pill cheap my canadian pharmacy corp ssl pharmacy i want to buy clomid online roaccutane buy estrace no perscription prednisone 10mg cialis to buy in usa real cialis order phenergan from india viagra generico in italia pictures of marlene dietrich order bulk cialis counterfeit levitra order depoprovera online buy nexium from mexico diclofenac to buy in walgreen quien receta la viagra online pharmacy review buy tadapox online antabuse to purchase cialis_5mg_filmtabletten_28_stuck druggenericonline doxycycline hyclate 50 mg side effects no legit canadian pharmacy cialis cialis sales no prescription drugs does indomethacin get you high flagyl over the counter walgreens viagra prescription cost drugsonlinenoprescription buy lamotrigine online from usa pfizer viagra 100mg pills au quebec viagra sans ordonnance ordering ivermectin online clopidogrel bisulfate 75 mg novartis cafergot pills pill_price_levitra online pain meds no prescription cheap on line generic cialis accutanedelyveri