22.10.2014.
Aptekarz Polski
Start.
Aktualności
Opieka farmaceutyczna
Wszechnica
Manuał aptekarski
W aptece
Lex Apothecariorum
Edukacja
Farmacja na świecie
Rynek leków
Panorama samorządu
Biblioteka
Historia farmacji
Muzealny kalejdoskop
PharmaExpert
Nowe rejestracje
Świat w pigułce
Chwila oddechu
Sport to zdrowie
Galeria
Przegląd prasy
Warto wiedzieć
Rozmowy Redakcji
Listy do Redakcji
Forum wydarzeń
Z uniwersytetu
Numer 97/75 online
Menu witryny
Wydawnictwo NIA
Zamów Aptekarza


mapa strony: Start.


 


02.2013 - PL - nowe rejestracje. Drukuj Email
NOWE REJESTRACJE - PL

LUTY 2013

 

W lutym 2013 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 85 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, obejmujących 34 jednostki klasyfikacyjne na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład). Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, urzędowe kody kreskowe), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lutym 2013, został opublikowany przez Urząd 10 maja 2013.

 

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością;

A02A – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe; A02AX – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe w innych połączeniach

Calcii carbonas+natrii alginas+natrii hydrogenocarbonas: Gaviscon Duo (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jednodawkowej to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej preparatów Gaviscon o smaku mięty (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jedno- i wielodawkowej oraz Gaviscon o smaku mięty TAB (Reckitt Benckiser) w postaci tabl. do rozgryzania i żucia.

A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BA – Antagoniści receptora H2

Ranitidinum: Ranitidine Accord Healthcare to 12. zarejestrowana marka ranitydyny, zaś Ranitidine Accord (Accord Healthcare) w postaci tabletek powlekanych to rozszerzenie w stosunku do zarejestrowanych wcześniej tabletek musujących. Na rynek wprowadzono 9 marek: Gastranin Zdrovit (NP Pharma), Raniberl (Berlin-Chemie), Ranic (Sandoz), Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro (Polpharma), Ranisan (Pro.Med.CS), Ranitydyna Sanofi (Sanofi-Aventis), Riflux (Polfarmex), Solvertyl (ICN Polfa Rzeszów), Zantac (GlaxoSmithKline). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ranimax (Teva; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Riflux), Ranitidine Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Apo-Ranitidine (Apotex), Histac (Ranbaxy), Ranigast forte (Polpharma), Ranitidinum Pliva (Teva Kraków; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ranimax), Ranitydyna (Teva Kraków), Ulran (Krka).

A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i nudnościom; A04AA – Antagoniści serotoniny (5HT3)

Ondansetronum: Ondatran (Polfa Tarchomin) to 10. zarejestrowany doustny preparat ondansetronu. Do obrotu wprowadzono 6 marek leków doustnych: Atossa (Egis), Emetron (Gedeon Richter), Setronon (Teva), Zofran i Zofran Zydis (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od lutego 2007 OndaLek (Sandoz) i od stycznia 2012 Ondansetron Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Ondansetron-1A Pharma, Ondansetron Arrow (Arrow Poland) i Ondansetron Pfizer (tabl. powlekane zarejestrowano pierwotnie pod nazwą Ondansetron Aurobindo). Ponadto na rynek wprowadzono 7 marek leków dożylnych: Atossa (ICN Polfa Rzeszów), Setronon (Teva Kraków), Zofran (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2008 Ondansetron Kabi (Fresenius Kabi), od kwietnia 2012 Ondansetron B.Braun (Braun), od września 2012 Ondansetron Claris (Claris Lifesciences) i od lutego 2013 Ondansetron Accord (Accord Healthcare). Do sprzedaży wprowadzono także Zofran w postaci czopków doodbytniczych. Skreślono z Rejestru: Ebesetron (Ebewe; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ondansetron Ebewe, był obecny na rynku od września 2009), Emeset (Cipla), Emetron inj. (Gedeon Richter; lek był obecny na rynku), Ondagen (Generics), OndaLek inj. (Sandoz), OndaHexal (Hexal), Ondansetron-1A (1A Pharma) i Ondansetron Ranbaxy.

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;

C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste

Perindoprilum: Perindopril Teva to 19. zarejestrowana marka peryndoprylu. Na rynek wprowadzono 8 leków: Prestarium (Servier), Prenessa (Krka Polska), od lutego 2009 Vidotin (Gedeon Richter), od marca 2009 Apo-Perindox (Apotex; zarejestrowany wcześniej jako Perindox) w dawkach 4 mg i 8 mg, od kwietnia 2009 Lextril (Glenmark) i Stopress (Polpharma), od kwietnia 2010 Cardipen (Lekam; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Presdopril) i od czerwca 2012 Perindopril Pfizer.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: ApoPerindox (Apotex) w dawkach 5 mg i 10 mg, Coverex (Egis), Erbugen (Jenson Pharmaceutical Services), Ikarium i Ikarium forte (Polfarmex), Perindopril Aurobindo, Perindopril Krka, Perindopril Arrow (Arrow Generics), Perindopril Medana (Medana Pharma), Presomyl (Generics), Tensinor (Generics).

Peryndopryl w dawkach 2 mg, 4 mg i 8 mg dostępny jest w połączeniu z tert-butyloaminą, zaś w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg w połączeniu z argininą lub jako tosylan peryndoprylu, przy czym rejestrowane dawki dotyczą tych połączeń, a nie zawartości samego peryndoprylu. Większość zarejestrowanych marek peryndoprylu zawiera jego połączenie z tert-butyloaminą. Połączenie z argininą zawierają 4 marki: ApoPerindox, Presomyl, Prestarium i Prestarium Oro (w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg), Tensinor. Tosylan peryndoprylu jest zawarty w preparacie Perindopril Teva.

Skreślono z Rejestru: Abapter (Pol-Nil), Irpax (Anpharm; lek wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Peryndopryl Anpharm), Percarnil (Actavis), Perilan (Sandoz), Perindopril BMM Pharma, Perindopril-Ratiopharm (dawka 8 mg zarejestrowana wcześniej przez Krka Polska pod nazwą Perotens), Perindoran (Ranbaxy; lek był obecny na rynku od października 2009), Peryl (ICN Polfa Rzeszów), Prestarium forte (Servier), Pritnox (Galex d.d.) i Rindolex (Galex d.d.).

Ramiprilum: Ramipril Pfizer w dawkach 1,25 mg i 2,5 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej wyższych dawek tego leku. Zarejestrowano 19 marek ramiprylu. Do obrotu wprowadzono 14 preparatów: Mitrip (123ratio), Piramil (Sandoz), Ramicor (Ranbaxy), Tritace (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od grudnia 2006 Axtil (Adamed), od lutego 2007 Vivace (Actavis), od kwietnia 2007 Polpril (Polpharma), od października 2007 Ramve (Farma-Projekt), od grudnia 2007 Ramistad (Stada), od listopada 2008 Apo-Rami (Apotex), od marca 2009 Ampril (Krka), od października 2010 Ramipril Actavis, od lutego 2012 Ramipril Pfizer i od czerwca 2012 Rami-A (Arrow Poland).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ramigamma (Woerwag), Ramipril +Pharma, Ramipril Aurobindo, Ramipril-Lupin, Ramipril Teva. Skreślono z Rejestru: Ramipril Ozone (Labormed) i Ramipril-Ratiopharm (zarejestrowany pierwotnie przez Galex d.d. jako Ramilex; lek był obecny na rynku od czerwca 2008).

Trandolaprilum: Trandolapril Pizo to 6. zarejestrowana marka trandolaprylu. Do sprzedaży wprowadzono 3 leki: Gopten (Abbott; lek oryginalny), od stycznia 2009 Trandolapril Arrow (Arrow Poland) i od maja 2010 TrandoGen (Generics). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Fezzor (Labormed) i Trandolapril Galex (Galex d.d.). Skreślono z Rejestru: Tensotrand (Actavis; zarejestrowany wcześniej jako Trandolapril Actavis; lek był obecny na rynku od maja 2009), Trandolapril-Ratiopharm (lek był obecny na rynku od października 2007) i Trandox (Apotex).

C09B - Inhibitory ACE, leki złożone; C09BA – Inhibitory ACE i leki moczopędne; C09BA04 – Peryndopryl i leki moczopędne

Perindoprilum+indapamidum: Indix Combi (Teva; zawiera tosylan peryndoprylu) w 2 dawkach (2,5 mg+0,625 mg i 5 mg+1,25 mg) to 15. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie.

Na rynek wprowadzono 4 preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z argininą i indapamid (zastąpiły wcześniejsze preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid): Noliprel forte (Anpharm) i Tertensif Kombi (Servier), zawierające 5 mg peryndoprylu i 1,25 mg indapamidu oraz Noliprel Bi-Forte (Servier; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Servier) i Tertensif Bi-Kombi (Anpharm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Anpharm), zawierające 10 mg peryndoprylu i 2,5 mg indapamidu. Od czerwca 2008 wprowadzono także 1 lek zawierający peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid: Co-Prenessa (Krka Polska) w 3 dawkach: 2 mg + 0,625 mg, 4 mg + 1,25 mg oraz 8 mg +2,5 mg.

Zarejestrowanych jest także 10 marek leków dotychczas nie wprowadzonych do obrotu: Co-Presomyl (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Presomyl Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Co-Tensinor (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Tensinor Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Lextril Combo (Glenmark; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Noliprel (Servier; 2,5 mg+0,625 mg), Noliterax (Servier; 8 mg+2,5 mg), Panoprist (Sandoz; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Perindopril Indapamide Arrow (Arrow Poland; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Prenix N (Anpharm; 2,5 mg+0,625 mg), Romapal (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg).

Skreślono z Rejestru lub wygasły pozwolenia: Arifon Kombi (Anpharm; 4 mg+1,25 mg), Davapamid (Gedeon Richter Polska; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Indix Combi (Ratiopharm; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ratiotensin), Perilexin (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryl Combi (ICN Polfa Rzeszów; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryndopryl+Indapamid Servier (2 mg+0,625 mg), Prenix (Anpharm; 2 mg+0,625 mg), Prestarium Plus (Servier; 4 mg+1,25 mg), Teraxans (Anpharm; 8 mg+2,5 mg).

C09D – Antagoniści angiotensyny II, leki złożone; C09DA - Antagoniści angiotensyny II i leki moczopędne; C09DA03 – Walsartan i leki moczopędne

Valsartanum+hydrochlorothiazidum: Valsartan HCT Mylan to aktualnie 18. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 11 leków: Co-Diovan (Novartis), od września 2009 Tensart HCT (Egis), od stycznia 2010 Co-Valsacor (Krka), od maja 2010 Co-Bespres (Teva; wcześniejsza nazwa preparatu: Bespresco), od lipca 2010 Zelvartancombo (Galex d.d.), od sierpnia 2010 Co-Nortivan (Gedeon Richter Polska), od listopada 2010 Valtap HCT (Zentiva), od maja 2011 Axudan HCT (Sandoz), od grudnia 2011 Valsotens HCT (Actavis), od stycznia 2012 Vanatex HCT (Polpharma) i od maja 2012 Valsartan + HCT Arrow (Arrow Poland).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: ApoValsart HCT (Apotex), Valsartan HCT-1A Pharma, Valsartan HCT Bluepharma (Polfarmex), Valsartan HCT Ranbaxy, Valsartan + Hydrochlorothiazide Krka i Valsavil HCT (Stada).

Skreślono z Rejestru: Anartan HCT (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od grudnia 2009), Co-Diomef (Mepha), Valsanorm HCT (+Pharma), Valsartan HCT Genericon, Valsartan HCT-Ratiopharm, Valsartan Hydrochlorothiazide Pliva (Teva).

C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A - Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy HMG CoA

Atorvastatinum: Calipra (Alkaloid-Int) i Atorvastatin Ranbaxy to odpowiednio 39. i 40. zarejestrowana marka preparatów atorwastatyny, zaś Atorvasterol (Polpharma) w dawce 80 mg to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej niższych dawek tego leku. W obrocie pojawiły się 22 leki: Atoris (Krka), Sortis (Pfizer; lek oryginalny), Tulip (Sandoz), od czerwca 2006 Torvacard (Zentiva), od października 2006 Atorvox (Teva), od lutego 2007 Atrox (Biofarm), od stycznia 2008 Torvalipin (Actavis), od marca 2008 Atorvasterol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorvin), od kwietnia 2008 Atractin (PharmaSwiss; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Copastatin), od listopada 2008 Corator (Lekam), od grudnia 2008 Larus (Gedeon Richter Polska; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorpharm), od maja 2009 Atorvastatinum Farmacom, od czerwca 2009 Torvazin (Egis), od lipca 2010 Storvas (Ranbaxy), od września 2010 Apo-Atorva (Apotex), od października 2011 Atorgamma (Wörwag), od lutego 2012 Lambrinex (S-Lab), od czerwca 2012 Atorvastatinum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Teva Pharma), od lipca 2012 Atorvastatin Arrow (Arrow Poland), od marca 2013 Ivistatyna (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Olinka) i Pharmastatin (Stada) oraz od kwietnia 2013 Atorvastatin Bluefish.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Actozora (Actavis), Atolinka (Olinka), Atorlip (Sun-Farm), Atorock (Rockspring Healthcare), Atorvagen (Generics), Atorvanorm (+Pharma), Atorvastatin-1A Pharma, Atorvastatin Billev, Atorvastatin Egis, Atorvastatin Stada, Liporion (Orion), Mephator (Mepha), Olinkator (Olinka), Orztiza (Actavis), Statorva (Krka) i Xistatin (Biokanol).

Skreślono z Rejestru: Atorvastatin Miklich, Atorvastatin Pfizer, Atorvastatin-Ratiopharm, Atosener (Sandoz), Euroclast (Sandoz), Gletor (Glenmark), Haepcard (Sandoz), Voredanin (Labormed; lek był obecny na rynku od czerwca 2011), Xavitor (Tabuk Poland; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Medis pod nazwą Copator, był obecny na rynku od grudnia 2009).

 

G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe

G03 – Hormony płciowe i środki wpływające na czynność układu płciowego;

G03A - Hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnie;

G03AA – Progestageny i estrogeny, preparaty jednofazowe;

G03AA09 – Dezogestrel i estrogen

Desogestrelum+ethinylestradiolum: Estmar (Zentiva) to 7. zarejestrowana w tej klasie marka środków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Marvelon (Organon), Mercilon (Organon), Novynette (Gedeon Richter), Regulon (Gedeon Richter) oraz od marca 2012 Ovulastan i Ovulastan forte (Polfa Pabianice). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Dessette i Dessette forte (Sun-Farm). Wszystkie środki zawierają 0,15 mg dezogestrelu, a różnią się dawką etynylestradiolu: 0,02 mg zawierają Dessette, Estmar, Mercilon, Novynette i Ovulastan, a 0,03 mg zawierają Dessette forte, Estmar, Marvelon, Ovulastan forte i Regulon.

G03AA12 – Drospirenon i estrogen

Drospirenonum+ethinylestradiolum: Flexyess (Bayer) to 23. zarejestrowana marka środków antykoncepcyjnych o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek tych środków: Yasmin (Bayer), od stycznia 2007 Yasminelle (Bayer), od grudnia 2008 Yaz (Bayer), od lipca 2010 Asubtela (Temapharm), Midiana (Gedeon Richter Polska) i Naraya (Temapharm), od lutego 2011 Lesine (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol) i Lesinelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol), od listopada 2011 Daylette (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2012 Vibin (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Subtelineight, a następnie Subteliv) i Vibin Mini (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Narayeight, a następnie Naravela) oraz od listopada 2012 Naraya Plus (Temapharm).

Nie ma jeszcze na rynku preparatów: Aliane (Bayer), Aneea (Gedeon Richter Polska), Belusha (Gedeon Richter Polska), Cortelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Linatera (Bayer; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Ethinylestradiol/Drospirenon Bayer), Lulina (Ivowen), Palandra (Bayer), Sidretella (Zentiva; środek zarejestrowany pierwotnie przez Leon Farma pod nazwą Pirestrol), Teenia (Gedeon Richter Polska), Varenelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Veyann (Teva).

Wszystkie środki zawierają 3 mg drospirenonu. Różnice dotyczą zawartości estrogenu. Dawkę 0,02 mg etynylestradiolu zawierają: Aliane, Aneea, Belusha (z placebo), Daylette (z placebo), Flexyess, Lesinelle, Linatera, Naraya, Naraya Plus (z placebo), Sidretella 20, Teenia, Varenelle (z placebo), Veyann (z placebo), Vibin Mini (z placebo), Yasminelle i Yaz (z placebo). Dawkę 0,03 mg etynylestradiolu zawierają: Asubtela, Cortelle, Lesine, Lulina, Midiana, Palandra, Sidretella 30, Vibin (z placebo) i Yasmin.

G03F – Progestageny i estrogeny, leki złożone; G03FA - Progestageny i estrogeny, preparaty zawierające stałe dawki; G03FA01 – Noretisteron i estrogen

Norethisteronum+estradiolum: Gynaika (Zentiva) tabl. powlekane 0,5 mg + 1 mg to 6. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie, w tym 4. marka doustna. W sprzedaży dostępne są 3 marki preparatów doustnych - w dawce 0,5 mg noretisteronu i 1 mg estradiolu: Activelle (Novo Nordisk) i od sierpnia 2008 Cliovelle (Dr. Kade); w dawce 1 mg noretisteronu i 2 mg estradiolu: Kliogest (Novo Nordisk). Ponadto dostępne są 3 systemy transdermalne uwalniające 50 mcg estradiolu/24 godz., lecz różniące się dawkami uwalnianego noretisteronu: Estalis 50/140 (Novartis), Systen Conti (Janssen-Cilag) i Estalis 50/250 (Novartis) uwalniają odpowiednio 140 mcg, 170 mcg i 250 mcg noretisteronu/24 godz..

G04 – Leki urologiczne; G04B – Inne leki urologiczne, w tym przeciwskurczowe; G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji

Sildenafilum: Sildenafil Teva w postaci tabletek do rozgryzania i żucia to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Zarejestrowano 34 marki syldenafilu. Na rynek wprowadzono 16 preparatów z opisanym wyżej zastosowaniem: Maxigra (Polpharma), Viagra (Pfizer), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od grudnia 2010 Sildenafil Medana (Medana Pharma), od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm i Vigrande (Zentiva), od sierpnia 2011 Ecriten (Jelfa), od października 2011 Silfeldrem (+Pharma), od grudnia 2011 Sildenafil Apotex, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od października 2012 Lekap (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Syldenafil Jubilant) i od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Amfidor (Egis), Erasilton (Actavis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Sigillata pod nazwą Vilgendra), Fildlata (Sigillata), Rosytona (Actavis), Sildeagil (Sun-Farm), Sildenafil Accord (Accord Healthcare), Sildenafil Ajanta Pharma, Sildenafil Aspen, Sildenafil Axxon, Sildenafil Bluefish, Sildenafil Hasco (Hasco-Lek), Sildenafil Macleods, Sildenafil Mylan, Sildenafil Pfizer, Sildenafil Stada, Sildenafilum Farmacom, Yextor (Tactica Pharmaceuticals).

Skreślono z Rejestru: Sildenafil-1A Pharma, Sildenafil Arrow (Arrow Poland), Sildenafil BMM Pharma.

Do sprzedaży wprowadzono także preparat Revatio (Pfizer). Lek zawiera sildenafil umieszczony przez WHO w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tego preparatu (leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym sklasyfikowanym według WHO jako klasa II i III - lek stosuje się w celu poprawy zdolności wysiłkowej; wykazano skuteczność działania leku w pierwotnych postaciach nadciśnienia płucnego oraz wtórnych związanych z chorobami tkanki łącznej) bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;

J01A/J01AA – Tetracykliny

Lymecyclinum: Damelium (Actavis) to 1. zarejestrowany lek generyczny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Tetralysal (Galderma).

J01C – Beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne – penicyliny; J01CR – Złożone preparaty penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamaz;

J01CR02 – Amoksycylina i inhibitor enzymatyczny

Amoxicillinum+acidum clavulanicum: Ramoclav (Ranbaxy) w dawkach 875 mg + 125 mg to rozszerzenie względem niższych dawek tego leku. Zarejestrowano 10 marek leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 8 preparatów: Amoksiklav (Sandoz), Augmentin (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Curam (1A Pharma), Forcid (Yamanouchi), Ramoclav (Ranbaxy), Taromentin (Polfa Tarchomin), od sierpnia 2007 Amoclan (Hikma Farmaceutica) i od lutego 2013 Recute (Pfizer). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amoclan BID (Hikma Farmaceutica), Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo i Co-amoxiclav Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Skreślono z Rejestru: Claviratio (Ratiopharm), Klavocin (Teva Kraków).

J01CR05 – Piperacylina i inhibitor enzymatyczny

Piperacillinum+tazobactamum: Piperacillin/Tazobactam Noridem to 10. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 leków: Tazocin (Pfizer), od października 2009 Tazacylin (Axxon), od grudnia 2010 Piperacillin/Tazobactam Kabi (Fresenius Kabi) oraz od czerwca 2011 Piperacillin/Tazobactam Actavis i Piperacillin/Tazobactam Teva. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Piperacillin + Tazobactam Mylan, Piperacillin/Tazobactam Aurobindo, Piperacillin/Tazobactam Milpharm, Piperacillin/Tazobactam Sandoz. Skreślono z Rejestru: Piperato (Midas Pharma), Tazabax (Ranbaxy), Tazopiperatio (Ratiopharm).

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe

L01A – Leki alkilujące; L01AX – Inne leki alkilujące

Imatinibum: Imakrebin (Alvogen), Kinacel (Celon), Imatinib Glenmark, Imatenil (Biofarm) i Nibix (Adamed) to odpowiednio 3., 4., 5., 6. i 7. zarejestrowana marka imatynibu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Glivec (Novartis). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Imatinib Teva.

L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny

Capecitabinum: Binoda (GlaxoSmithKline), Capecitabine Cipla i Capecitabine Fresenius Kabi to odpowiednio 14., 15. i 16. zarejestrowana marka kapecytabiny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Xeloda (Roche). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Capecitabine Accord, Capecitabine Actavis, Capecitabine Glenmark, Capecitabine Intas, Capecitabine Krka, Capecitabine medac, Capecitabine Polpharma, Capecitabine Teva, Coloxet (Egis), Symloda (SymPhar), Vopecidex (PharmaSwiss) i Xalvobin (Alvogen).

 

M – Układ mięśniowo-szkieletowy

M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne;

M01AE – Pochodne kwasu propionowego

Ibuprofenum: Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare) to 28. zarejestrowana marka preparatów ibuprofenu, zaś Brufen Forte (Abbott) zawiesina doustna 4% to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej zawiesiny 2% i tabletek powlekanych.

Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostały wprowadzone: Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibufen Total (Polpharma), Ibuprom, Ibuprom Duo i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Forte, Nurofen Ultra (zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP), Nurofen Ultra Forte, Nurofen Ultrafast i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint Caps (US Pharmacia, Wrocław), od lipca 2006 Nurofen Ultra Forte (Reckitt Benckiser), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser), od września 2009 Aprofen i Aprofen forte (Polfarmex), od października 2009 Iburion (Orion), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte i w listopadzie 2008 pod nazwą Nurofen Migrenol), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Zentiva), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od sierpnia 2011 Brufen (Abbott), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm) i od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek).

Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 9 marek: Ibufen i Ibufen D (Medana Pharma), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od sierpnia 2009 Bufenik 2% i 4% (Ratiopharm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Ibusir), od maja 2010 Ibalgin Baby (Zentiva), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum zawiesina o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (Abbott) i od września 2012 Ibum forte zawiesina (Hasco-Lek).

Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Brufen retard (Abbott), Buscofem (Boehringer Ingelheim), Ibuprofen Actavis (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Alchemia), Ibuprofen Banner, Ibuprofen Forte Hasco (Hasco-Lek), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Irfen (Mepha), Nurofen Ultra Forte do rozpuszczania i Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny (oba: Reckitt Benckiser).

Skreślono z Rejestru: Ibuprofen Banner Pharmacaps, Nurofen Topss (Reckitt Benckiser), Pabi-Ibuprofen tabl. powl. 400 mg (Polfa Pabianice) i Solpaflex (GlaxoSmithKline).

M01AX – Inne niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne

Glucosaminum: Proenzi (Walmark) to aktualnie 7. zarejestrowany doustny lek zawierający glukozaminę. W sprzedaży pojawiły się 4 produkty lecznicze: Arthryl (Rottapharm), od września 2006 Glukozamina Pharma Nord, od maja 2009 Flexove (Expanscience; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Navamedic pod nazwą Glucomed) i od kwietnia 2010 Actistav (Biofarm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Biozamina), natomiast nie zostały jeszcze wprowadzone: Chondrostad (Stada) i Slideflex (Blue Bio Pharmaceuticals; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Dolenio). Z Rejestru skreślono: Gool (Medagro; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Artraxin), Stavaktiv Elastik (US Pharmacia), Voltaflex Glucosamine (Novartis).

Na rynku znalazło się także co najmniej 40 preparatów z glukozaminą w różnych (nieraz wysokich) dawkach (i drugie tyle preparatów złożonych zawierających glukozaminę), wprowadzonych jako produkty spożywcze – suplementy diety: ActivePharm Glukozamina Ochrona Stawów (Active Pharm), Apteczka Domowa Giętkie Stawy Glukozamina (Bio Medica), Arthro Balans (Vitabalans), Arthron Flex (Unipharm), Arthrostop Classic (Walmark), Arthrozamina Polfa-Łódź, Artresan 1 a Day (ASA), Artretcaps Glukozamina (Herbapol Kraków), Artreum (Puritan’s Pride), Artro-Vital Jedyny (Olfarm), Bio-Active Glukozamina (Bio-Active), Bio-Glukozamina (Pharma Nord), Eld Glukozamina (Tech-Food), Flexodon (Medicom), Glucosamin i Glucosamin Forte (Vitalas), Glucosamine ‘1000’ i Glucosamine Sulfate (Now Foods), Glucosamine Sulfate (Biotech), Glukozamina (Apteka Medyczna), Glukozamina (Chemman), Glukozamina (Domowa Apteczka), Glukozamina 500 Farm (Invent Farm), Glukozamina 500 mg (Ozone), Glukozamina 1000mg (Power Health), Glukozamina 1000 mg (Solgar), Glukozamina Complex (Kabco), Glukozamina Gal, Glukozamina Ozone, Glukozamina Redflex (Avec), Na Stawy (Kwiaty Polskie Marketing), Ortholan (ICMC), Pharma Zdrowia Glukozamina 900 (Pharm Service), Reumatrix (Scanomedica), Royal Plus Glukozamina (Danfarma), Stavomax (GlaxoSmithKline, Poznań), Stawolux (ICN Polfa Rzeszów), SupHerb Glucosamine (SupHerb), Vita Care Glukozamina (Jemo-Pharm), Vitana Artromax (Vitapol-Farm), Zdrovit Glukozamina (NP Pharma).

M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA - Bifosfoniany

Acidum zoledronicum: Zoledronic acid Zentiva to 21. zarejestrowany lek z kwasem zoledronowym. Na rynek wprowadzono 4 leki: Zometa (Novartis Europharm), od września 2012 Zomikos (Vipharm) i od lutego 2013 Zoledronic acid Teva wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową, a także Aclasta (Novartis Europharm) stosowany w osteoporozie.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Desinobon (Alvogen), Fayton (Glenmark), Osporil (Egis), Symdronic (SymPhar), Zolacitor (Chiesi), Zolako (Vipharm), Zoledronic acid Actavis, Zoledronic acid Fresenius Kabi, Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Medac, Zoledronic acid Mylan, Zoledronic acid Polpharma, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Zentiva, Zoledronic Fair-Med o wskazaniach odpowiadających lekowi Zometa oraz Symblasta (SymPhar), Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Teva Pharma i Zoledronic acid Zentiva o wskazaniach odpowiadających lekowi Aclasta.

 

N – Układ nerwowy

N02 – Leki przeciwbólowe;

N02A – Opioidy; N02AX – Inne opioidy

Tramadolum: Tramadol Aurobindo kaps. to aktualnie 9. zarejestrowana marka preparatów tramadolu.

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów jednodawkowych o standardowym uwalnianiu na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal), natomiast nie wprowadzono jeszcze preparatów Noax (CSC Pharmaceuticals Handels) w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej i Tramadol Vitabalans tabl..

Do sprzedaży wprowadzono 5 leków o przedłużonym uwalnianiu: Poltram Retard (Polpharma), Tramal Retard (Grünenthal), Tramundin (Norpharma), od czerwca 2007 Adamon SR (Meda) i Noax Uno (CSC Pharmaceuticals Handels) oraz od grudnia 2008 Oratram (Molteni).

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów wielodawkowych (krople) na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów doodbytniczych (czopki) na rynek wprowadzono 1 lek: Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów iniekcyjnych na rynek wprowadzono 2 leki: Poltram (Polpharma) i Tramal (Grünenthal).

Skreślono z Rejestru: Ethypharm Tramadol (Ethypharm), Poltram Rapid (Polpharma), Tralgit (Zentiva), TramaLek (1A Pharma), Tramadol czopki (GlaxoSmithKline, Poznań), Tramadol kaps. (Gedeon Richter Polska), Tramadol kaps. (Teva Kutno), Tramadol inj. (Teva Kraków), Tramadol-1A Pharma (wprowadzony wcześniej na rynek przez Sandoz pod nazwą TramaHexal ID), Tramadol HCl P.S.S. Pharma retard (P.S.S. Pharma), Tramadol Retard (Lannacher), Tramadol-Stada, TramaHexal tabl. musujące i iniekcje (Sandoz; lek był obecny na rynku), TramaHexal krople (1A Pharma; w grudniu 2007 zmiana nazwy na Tramadol-1A Pharma), Tramal PR (Grünenthal; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tramium), Tramcod (Polfa Warszawa), Travictol (Actavis; lek obecny na rynku od lutego 2008).

N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;

N02BE – Anilidy

Paracetamolum: Paracetamol Polpharma w postaci iniekcyjnej to 40. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek wprowadzono 28 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap oraz od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Medagro), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Grippostad (Stada), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Rubital (Gemi), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb), preparaty o nazwie międzynarodowej Paracetamol wytwarzane przez wielu producentów (Biofarm, Farmina, Filofarm, Galena, Hasco-Lek, Herbapol Wrocław, Marcmed, Polfa-Łódź, Polfarmex) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od października 2011 Paracetamol Actavis (iniekcje), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki i Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio, od stycznia 2013 iniekcje do wlewów Paracetamol B. Braun i od lutego 2013 Paracetamol Actavis tabl. powlekane.

Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap Direct Max (US Pharmacia), Bolopax (NP Pharma), Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline), Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące, Paracetamol Actavis tabl. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata), Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol Hospira inj. (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Combino Pharm pod nazwą Paracetamol Vancombex), Paracetamol Life (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Galpamol), Paracetamol Sandoz inj., Paracetamol Teva inj., Paralen Sus (Zentiva), Paramax Rapid (Vitabalans), Tespamol (Galpharm Healthcare), Theraflu Grip Owoce Leśne i Theraflu Grip Miód i Cytryna (Novartis).

Skreślono z Rejestru syropy Paracetamol o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Plicet syrop (Teva Kraków), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Tazamol (Polfa Tarchomin).

N02BE51 – Paracetamol, preparaty złożone z wyłączeniem leków psychotropowych

Paracetamolum+phenylephrinum: APAP Przeziębienie Caps (US Pharmacia) to 3. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono Theraflu Zatoki (Novartis). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat GeloPromt (Pohl-Boskamp).

N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe

Levetiracetamum: Levetiracetam Sanovel to 46. zarejestrowana marka lewetyracetamu. Na rynek wprowadzono 13 marek: Keppra (UCB; lek oryginalny), od października 2011 Levetiracetam Teva, od marca 2012 Levetiracetam Actavis, od kwietnia 2012 Vetira (Adamed), od maja 2012 Trund (Glenmark), od czerwca 2012 Levetiracetam GSK (GlaxoSmithKline), od sierpnia 2012 Cezarius (Hasco-Lek), od listopada 2012 Eliptus (Biofarm), Levetiracetam Actavis Group (Actavis) i Levetiracetam Apotex, od stycznia 2013 Symetra (SymPhar), od lutego 2013 Levetiracetam Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit) i od kwietnia 2013 Levetiracetam PharmaSwiss.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Altein (+Pharma), Dretacen (Sandoz), Epiletam (Egis), Eprilexan (Pharmaselect), Etibral (Polfa Warszawa), Kapidokor (Vipharm), Levebon (G.L. Pharma), Levelanz (Abbott), Levelept (Sun-Farm), Levetiracetam Accord (Accord Healthcare), Levetiracetam Arrow, Levetiracetam Astron (Astron Research), Levetiracetam Aurobindo, Levetiracetam Bluefish, Levetiracetam FGX (FirstGenerixInternational), Levetiracetam Lupin (Generics), Levetiracetam Mylan, Levetiracetam Orion, Levetiracetam Pfizer, Levetiracetam Ranbaxy, Levetiracetam Ratiopharm, Levetiracetam Stada, Levetiracetam Sun inj. (Sun Pharmaceuticals Industries Europe), Levetiragamma (Wörwag), Lewetyracetam Ewopharma (Pro.Med.CS), Lewetyracetam-Neuraxpharm, Matever (Pharmathen), Noepix (Actavis), Normeg (Zentiva), Polkepral (Polfa Tarchomin), Pterocyn (SVUS Pharma) i Zelta (Axxon).

N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BC – Agoniści dopaminy

Ropinirolum: Ceurolex SR (Orion) to 21. zarejestrowana marka ropinirolu. Na rynek wprowadzono 10 marek: lek oryginalny Requip i Requip-Modutab o przedłużonym uwalnianiu (GlaxoSmithKline), od czerwca 2008 Adartrel (GlaxoSmithKline), od stycznia 2010 Aropilo (Vipharm), od sierpnia 2010 Parnirol (Glenmark), od listopada 2010 Aropix (Temapharm) i Ceuronex (Orion), od sierpnia 2011 Rolpryna SR (Krka), od stycznia 2013 Nironovo SR (Adamed) i Repirol SR (PharmaSwiss) oraz od kwietnia 2013 Ropodrin (Egis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aparxon PR (Teva), Elozrol (Vipharm), Nironovo (Blau Farma Group), Polpix SR (Polpharma), Raponer (Actavis), Ropinirole Accord (Accord Healthcare), Ropinirole Aurobindo, Ropinstad (Stada), Skonnerop (Sigillata), Valzorol (Sigillata). Skreślono z Rejestru: Aparxon (Teva), Contexine (Ranbaxy), Lirona (Teva), Ropinir (Axxon), Ropinirole Arrow (Arrow Poland), Ropitor (Torrent Pharma).

N05 – Leki psychotropowe; N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CD – Pochodne benzodiazepiny

Midazolamum: Midazolam Sandoz w 2 dawkach iniekcyjnych to aktualnie 6. zarejestrowany preparat do wstrzyknięć z midazolamem. Na rynku pojawiły się 4 leki: Midanium (Polfa Warszawa), Midazolam Chiesi (lek wprowadzony początkowo pod nazwą Midazolam Torrex), Sopodorm (ICN Polfa Rzeszów) i od listopada 2010 Midazolam Accord (Accord Healthcare). Lek oryginalny Dormicum (Roche) dostępny jest w postaci doustnej. Nie został jeszcze wprowadzony do sprzedaży Midazolam Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Dormicum inj. (Roche), Fulsed (Ranbaxy), Midazolam-MIP (MIP Pharma Polska).

N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne;

N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny

Sertralinum: Sertraline Bluefish to aktualnie 16. zarejestrowana marka sertraliny. Na rynek wprowadzono 13 leków: Asentra (Krka), Asertin (Biofarm), Sertralinum 123ratio (rejestracja V 2007 jako SerTeva, III 2008 zmiana nazwy na Apresia, XII 2008 wprowadzenie na rynek; IX 2009 zmiana nazwy na Luxeta; XI 2011 zmiana nazwy na Sertralinum 123ratio), Stimuloton (Egis), Zoloft (Pfizer; lek oryginalny), Zotral (Polpharma), od lipca 2006 Setaloft (Actavis), od października 2007 Sertagen (Generics), od września 2008 Sertraline Arrow (Arrow Poland), od marca 2009 Sertraline Aurobindo, od października 2010 Sertranorm (+Pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Actavis jako Sertralin Actavis), od kwietnia 2011 Miravil (Orion) i od marca 2013 Sertralina Krka. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Restaline (Farmalider) i Zortral Pro (J&P Pharma).

Skreślono z Rejestru: Antideprimal (Jelfa), Exazol (Expharm), Sertiva (Sandoz), Sertraline-1A Pharma (1A Pharma; preparat wprowadzony uprzednio na rynek pod nazwą SertaHexal), Sertraline Pliva (Teva Kraków; preparat wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Luxeta), Setaratio (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od lipca 2006) i Tralix (Sanofi-Synthelabo, Rzeszów).

N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne

Venlafaxinum: Venlafaxine Mylan to 25. zarejestrowana marka wenlafaksyny. Do obrotu wprowadzono 14 marek: Efectin ER (Pfizer), Velafax i od września 2007 Velafax XL (Farmacom), od grudnia 2006 Venlectine kaps. o przedłużonym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), od października 2007 Alventa (Krka), od listopada 2007 Velaxin ER (Egis), od października 2008 Axyven (Axxon; po zmianie nazwy i podmiotu odpowiedzialnego z Venlafaxine Liconsa), od maja 2009 Lafactin (Apotex), od września 2009 Prefaxine (Polpharma), od listopada 2009 Faxolet ER (Polfa Pabianice), od grudnia 2009 Faxigen XL (Generics), od lutego 2010 Venlabax MR (Ranbaxy), od kwietnia 2010 Efevelon SR (Actavis), od lutego 2011 Venlafaxine Bluefish XL (Bluefish Pharmaceuticals) i od kwietnia 2011 Oriven (Orion).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Afaxine (PharOS), Depretaxer (Sopharma), Efexiva (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxin Sandoz), Jarvis (Gedeon Richter), Paxifar ER (Biofarm), Tavex (Krka), Tifaxin PR (Stada), Tonpular PR (Wockhardt), Venlagamma (Wörwag) i Zaredrop (ITF Pharma).

Skreślono z Rejestru: Lanvexin (G.L. Pharma; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxine Gerot), Nopekar (Labormed; wcześniejsza nazwa: Estaq), Symfaxin ER (SymPhar; lek był na rynku od sierpnia 2007), Velahibin (Actavis), Velaxiran MR (Ranbaxy), Venlafaxine Arrow (Arrow Poland), Venlafaxin-Ratiopharm PR, Venlafaxinum XL Farmacom, Venlax XL (Celon Pharma), Venlectine tabl. o standardowym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), Xaveksin ER (Tabuk Poland).

N07 – Inne leki działające na układ nerwowy; N07B – Leki stosowane w uzależnieniach; N07BA – Leki stosowane w uzależnieniu od nikotyny

Nicotinum: Nico Fruit i Nico Mint (Apotex) w postaci gumy do żucia to 5. zarejestrowana marka preparatów z nikotyną. Na rynek wprowadzono następujące produkty:

- Nicorette (McNeil) w postaci gumy do żucia (4 smaki: Classic, FreshFruit, FreshMint i Icy White), tabletek do ssania Nicorette Freshdrops i od września 2012 Nicorette Coolmint, systemu transdermalnego (od września 2009 Nicorette Invisipatch – preparat był dostępny od grudnia 2008 pod nazwą Nicorette Semi Transparent Patch; zmiana nazwy nastąpiła w lutym 2009) i inhalatora (Nicorette Inhaler);

- Niquitin (GlaxoSmithKline) w postaci pastylek do ssania, systemu transdermalnego (Niquitin i Niquitin Przezroczysty) oraz tabletek do ssania Niquitin Mini;

- Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 1,5 mg o 2 smakach.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Nico-Loz (Actavis) w postaci miękkich pastylek w 2 dawkach i 3 smakach (Citrus, Spearmint i Toffee), Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 2,5 mg o 2 smakach oraz Niquitin miętowe listki (GlaxoSmithKline) w postaci lamelek rozpadających się w jamie ustnej.

Skreślono z Rejestru: Nicorette Microtab Lemon (McNeil) w postaci tabl. podjęzykowych, Nicotinell (Novartis) w postaci gumy do żucia i systemu transdermalnego (Nicotinell TTS) oraz system transdermalny Nicopatch (Pierre Fabre Medicament).

Ponadto na rynek wprowadzono kosmetyk Nicofix w postaci żelu do wcierania do rąk dla palaczy, zawierający wyciągi z liścia tytoniu szlachetnego i liścia aloesu.

 

R – Układ oddechowy

R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrażniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa;

R01AD - Kortykosteroidy

Mometasoni furoas: Mometazonu furoinian Cipla to 3. zarejestrowana w tej klasie marka mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono Nasonex (Merck Sharp & Dohme) i od lutego 2013 Nasometin (Sandoz).

R05 – Leki stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05X – Różne preparaty na przeziębienie

Guaifenesinum+paracetamolum+phenylephrinum: Gripex Pro (US Pharmacia) to 5. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od czerwca 2012 Vicks SymptoMed Complete cytrynowy (Wick). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Coldrex Pocket (GlaxoSmithKline), Paracetamol + Guaifenesin + Phenylephrine Hydrochloride Perrigo (Wrafton) i Vicks TriActin Complete cytrynowy (Wick).

 

V – Preparaty różne

V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AE – Leki stosowane w hiperkalemii i hiperfosfatemii

Lanthanum carbonicum: Fosrenol (Shire) w postaci proszku doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek do żucia. Fosrenol to jedyny zarejestrowany lek z węglanem lantanu, dostępny na rynku od października 2006. Na rynku znajdują się także inne leki z tej samej klasy ATC, ale o innym składzie: Calcium Resonium (Sanofi-Synthelabo) i Resonium A (Sanofi-Synthelabo) zawierają siarczan polistyrenu, a substancją czynną preparatów Renagel (Genzyme) i Renvela (Genzyme) jest sewelamer.

V09Radiofarmaceutyki diagnostyczne; V09E – Układ oddechowy; V09EBPreparaty do wstrzyknięć zawierające technet (99mTc)

Technetium [99mTc] macrosalb: Technescan LyoMAA to 2. zarejestrowany zestaw do sporządzania radiofarmaceutyku zawierający makroagregaty ludzkiej albuminy. Wcześniej zarejestrowano Maasol (GE Healthcare).

 

 

 

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL

IMS Poland

2013-05-29

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
cookies.jpg
Dzień Aptekarza
SPONSORZY GŁÓWNI
SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
dza2014pm.jpg
DOKUMENTY
strategia.jpg
accurise credit repair greenlight financial reviews bbb reporting identity theft contact number best 0 cash advance credit cards unsecured loans for people with poor credit rating bad credit loans online only credit report service providers how long does it take to rebuild my credit rating repair my credit score now what is interest charge on cash advances who are all the credit reporting agencies 3 main credit agencies uk tricks to improving your credit score online credit check services free copy of free credit report and scores my free credit report scams online credit medical equipment repair training program fixing fixing credit scores quickly bajaj experian login member yearly credit 3 credit report and score free where can you get your credit report free cash advance fees chase credit card get loan $10000 loans for people with bad credit canada what are the top 10 best credit repair companies service tax input credit ntb coupons discounts on repairs how to get free credit how to get free credit report once a year who can i talk to about fixing my credit score credit report garnier uk samples where to find credit scores export credit agencies shipping how long do it how long does it take to repair credit after short sale poor credit cards with no deposit accord national mortgage credit repair credit repair promotional advertising pieces credit ratings tables my credit inform register how to rebuild good credit history free credit garage door repair los angeles ca how to open a credit repair business why do employers how to check your credit report statutory request credit report from experian personal all 3 credit reports free top three business credit reporting agencies getting loan with bad credit free free credit report commercial actors quickest way to raise credit score points check your credit score uk credit protection association lp phone number payday cash paycheck advance online no fax jp morgan chase home equity line of credit rates your credit report shows what does a serious delinquency cash advances payday loans target richmond highway real best online cash advances free do it yourself credit repair help forums people that i need help with credit repair credit repair services san antonio texas mortgage clean credit reporting services what is how to check my business credit score nationwide credit repair jacksonville fl citi credit monitoring svc pay off school loans faster credit repair how how to do it yourself home repairs problems getting a credit report for a minor what is the fair federal fair credit reporting act summary of rights credit report information incorrect how to get credit score uk bad credit loans direct lender no fees how to clear credit report how to keep medical bills from collections poor 580 credit score credit cards first india credit corporation ltd how to check credit score for free in india how to find credit credit score without credit card am best credit rating definition maximum credit company singapore what is credit card processing what is the fastest way to rebuild my credit personal loans for poor credit scores credit collection services newton ma pay bill how to find out my credit score australia what type of information is included on a credit report get credit credit report ica passport collection status veda how to check credit history for tenant united cash loans phone number how to find debt to credit ratio infile what is a credit report wiki free credit report without credit card charge how to put alerts how to put a fraud alert on your credit reports interest free credit catalogues disputing all three credit reports experian legal 10 best credit repair companies in texas credit repair free templates letters of recommendation free credit free credit repair in 30 days to credit in spanish how do i find my credit score what's on my credit report free credit repair websites for sale on ebay small business loans with bad personal credit can i still get a mortgage with bad credit history credit reference templates free consumer credit protection act repair how to check my credit rating uk what is the highest credit rating score possible how to raise my credit score 10 points free credit report renaissance fair lyrics fast credit report repair letters how to pull a credit annual free credit report for a business do it yourself credit optic nerve repair 2012 how to fix your how to check credit score for free fast legal credit repair services dedicated my credit repair login compare top 10 credit repair companies credit repair agency in raleigh nc we fix credit morrison real estate middletown ohio what credit check company does halifax used computers check credit for free free credit report with no credit card required experian order free experian credit report phone number how far back can you check your credit report online 700 advance cash loans in ga how to get credit rating in bloomberg how do i contact experian credit reporting agency how do i get my credit score to 700 what all is can a medical bill for 8 dollars go on a credit report how to get a credit card with bad credit and no money down how can i get a annual credit report by mail payday loans for bad credit articles on benefits secured capital one credit card view credit report for free credit repair magic vs credit aid coupon code everyday mr money cash advance credit good computer repair company names visa credit best cards for credit repair how to fix how to repair your credit score quickly getting a loan with bad credit i want to buy a house credit score credit fico scale three credit reporting agencies wiki one time free annual credit report experian credit reports how to raise your credit score fast canada how long does foreclosure stay on credit report florida america first credit union utah dispute credit report experian mailing address reading a credit report glencoe algebra 2 chapter 6 answers free business credit report usa how do i get a credit how to get a credit report on a tenant money tree payday loans winnipeg understanding how to how do i read a credit report instant approval credit cards for fair credit unsecured all 3 credit reports online now how to get how to get your credit rating free 2013 bbb top credit repair companies credit watch repair sacramento area what is a good credit score number to have how to order equifax credit report by mail instant free credit repair software credit card for no credit history capital one spark business from capital one login credit card consumer credit protection act title iii mortgage credit appliance repair lee's summit mo w w w experian report access credit report court judgements on credit reports cash advance usa telephone number what happened to credit karma login customer credit check services experian credit report number login bad top credit repair companies in california installment payday loans direct lender the fair credit reporting fair credit report act free target credit monitoring target credit small engine repair classes houston va loan credit score required credit reference agency contact check credit score for free canada ace cash advance locations in houston warid payday loan advances kel credit repair coupon do i have to dispute all three credit reports free how to dispute credit report errors uk credit report uk moneysavingexpert faxless payday cash advances online 3 credit report bureaus - phone numbers how can i improve my credit rating after an iva credit report free no credit card uk fast low interest bad credit loans credit expert login uk fixing how to build credit score fast personal gst credit canada top top three credit score agencies the free credit report instantly online one time credit score check for 7.95 online money lenders uk free credit report credit report repair services ottawa ks medical credit report collection accounts how do i cancel my free experian credit report movie credit reporting free annual report public disputing correct information credit report get a credit check canada personal canadian credit rating check tax credit reporting service cheap payday advance online direct lender how to get a credit check on yourself business credit reporting agencies credit repair counseling in nj cash loans online without bank account basic business accounts poor credit history credit acceptance corporation payoff payday loans no fees no credit checks credit check top modeling agencies in the us can i get a credit report free credit report appliance repair professionals 3 report credit report fraud what is the average credit score in the usa 100 totally free credit score check experian credit total check how to get free highest credit score from experian credit report data protection act uk best place to get how to get a loan with bad credit debit card payday advances does checking your credit score lower it in canada bbb lexington law credit repair reviews mortgage loans with bad credit and no money down improving bad credit scores payday loan from advance america free experian credit report login page free credit total fixing how to improve bad credit score fast student loan cash advance where can i get my free credit report at cheap free credit report australia bad credit loan direct lenders no third party only instant cash loan singapore consolidation loans poor credit unsecured 3 free credit report prime legal experts free credit repair how to check my how to get free credit on o2 canada average credit score chart where can i find my credit score on my credit report city of chicago credit repair companies help credit check total credit report how to repair credit score how to hydrate yourself fast ontario free credit reports totally free credit credit report no card required view credit report transunion home again credit rating scores r1 meaning payday loan no credit check direct lender canada what are what are the 3 credit bureaus equifax free credit report for companies dsi credit repair website templates for sale fixing your credit what do i need to buy a house how to raise credit score fast 2014 how to find your fico score free top credit various credit rating agencies in india credit report garage door repair charlotte nc how to check check your credit score uk credit check credit report on tenant 790 average credit score rating payday advances in australia credit card debt to income ratio calculator instant loans no credit check australia poor credit history bad credit and renting how to repair my credit score myself experian login target all three free credit score report online credit karma login issues raise credit score 100 points in 3 months credit cards to rebuild credit secured michaels credit theft understanding credit reports and scores credit reporting act 2007 ghana ways to how to fix your credit report yourself personal loans lawyer to help repair credit difference between credit report credit score reporting what is the penalty for identity theft in florida west legal credit repair companies credit repair agency south florida check free credit report uk only cash advance credit card chase apply for a credit card to help rebuild credit credit experian login uk trw ovation credit repair reviews annual credit report service payday loans online same 90 day no credit check free personal itc free credit report south africa credit check green shield canada forms credit repair companies weather in oklahoma city ok how to credit a credit card consumer credit report includes how many types of information what is a credit bureau new business no credit credit cards getting credit score credit report from all 3 companies tesco credit cards uk credit check uk what is an ipod and how does it work illegal credit repair services goldsboro nc what is the best credit score numbers how to get free credit report online experian score rapport de credit gratuit canada illegally obtaining credit report information lawyers sample template letters for credit repair working tax credit a child tax credit check my credit score for credit report for free once a year how to do a free credit check in canada online online cash advances theft of $1000 or more credit auto repair syracuse ny how to check my how can i get my credit score absolutely free where to get a where can you get a credit report in person best cash advance online loans citibank credit card offers credit report usps change of address information faq unsecured credit best credit card to repair credit starting a how to start a credit repair business software what is a clear credit history for free best unsecured visa credit cards for fair credit veda best credit history report credit from etisalat credit card companies like fingerhut will a cosigner with bad credit help collect com new child tax credit canada fixing bad repair credit for dummies how do you get your get 3 free credit reports good credit score range for mortgage good good credit report sample short term hard money lenders in palm beach county bad credit secured loans canada what questions to ask a business when checking credit references first credit services piscataway nj online payday loans without credit check bad credit repair free help credit repair organizations act.org cash loans can creditors look for you at home paralegal top 10 credit repair firms global acceptance credit company scam socrates free credit repair kits how do you find how to find your business credit score loan advance format 0% credit cards uk credit report commercial jason voorhees hockey mask instant approval payday loans for bad credit big three credit rating agencies market share how do cash advances how does bankruptcy work with credit cards faxless payday loans ontario credit repair business affiliates quick payday loans with no credit check credit repair software business equifax free credit repair programs cash loans with laptops low monthly payments bad credit what is a business credit report ace cash advance payday loan where to report prevent identity theft social security cell phone short term loans no credit check canada how improve credit score fast reporting credit card theft to police rapid second chance financial credit repair california what is the website best site for free credit reports building building credit score tips best cash advance online lenders what's my credit score for a home loan ne7 spend ne7 spend online loans payday advance what is a excellent credit score range apply for payday loan online acet reviewer find individual credit rating india direct payday advance lenders credit repair in boston ma free credit report and help how to check your check my credit history for free free credit score send flowers in canada online where is the best place to get get a free credit report instant personal credit check australia sky blue what does credit repair cost credit card payment from phone online emergency cash loans direct lenders what does my credit score mean compare negative information on credit reports stays how long to fortress credit repair services goldsboro nc how to dispute your credit report information questions about credit repair best credit repair online software uk free annual credit report law about transunion credit reporting how to read what does nd mean on a credit report payment history business credit secure american express what is the number to credit one bank what is my real fico score how to check credit on o2 money card credit repair miss louisiana organization forum advantage fair credit debt collection free credit report and get free credit score online credit report uk ’Ž2 is credit repair australia a scam us the best credit repair services how to get credit score pug puppies for free in indiana free credit score report reviews pay direct loan online credit reporting agencies wiki how do you do a credit can i do a credit check on someone else payday loans lenders only no fees business how to who can report to credit bureaus how to repair very bad credit capital one secured credit card rebuilding credit how to fix your rebuilding credit fast after bankruptcy free credit report bid or buy south africa online auction how to get a check your credit rating in canada free credit reports from all 3 bureaus free wonga pay loan back early houston credit repair lawyers in chicago how to build a credit rating after bankruptcy commercial free personal credit check canada steps to tips for raising your credit score how do you fix your fixing credit on your own statutory experian credit report sample buy company credit report australia judgement on credit report how long clark howard credit free credit reports and credit score payday advance loans no credit check online lenders heug alliance 2014 consumer credit repair centers suze orman free credit report repair kit guaranteed online payday cash loans no credit check how to fix bad credit canada credit repair fun facts about china do employers give book publishers who pay advances bank of bank of america credit check score legit free credit repair software downloads does paypal credit card report to credit bureaus 3 us credit reporting agencies what is your which credit score used for mortgage what is credit cashing a canadian check in usa how do i check my cpa exam score credit keeper experian score tracker guaranteed unsecured bad credit installment loans not payday credit score weather report usa canada free credit score online no credit card required free free credit repair websites bad credit loans not online payday loans direct lenders laws regarding medical bills and credit reporting graydon co uk products services credit reports free online credit score 3 major credit reports free fortress credit repair companies in texas cic credit monitoring service hargrave and hargrave and associates credit repair scam credit reports free trial what happened to the free credit report dot com band cash advance fee calculator consumer reporting agency background checks for tenants fico score simulator lenders easy best cash advance loans online cash loans to your door for unemployed experian uk telephone number get a credit check for free the jewelry exchange credit card ez money payday loans online diy credit repair how to do it yourself what does fico stand for and what is its use credit repair cable company in columbia sc credit repair fast and free integrity advance loan address whats my credit score uk easy cash advances online no credit check denied credit free credit report transunion how to get free request credit report by mail what is a trw credit report online credit check service for landlords need a loan with bad credit fast where can you get a real free credit report fortress consumer reports best credit repair companies used car loan credit score cash advance interest rate citibank how to credit score above 820 verizon verizon credit check score rbc credit report service peoples advantage credit union e branch equifax free credit report free credit reporting free different negative information on credit reports how to get a brand new credit file equifax once a once per year free credit report what is a credit bureaus installment payday home loans with bad credit credit expense report sample template online lenders alliance conference 2013 fixing bad business credit for dummies bank accounts unsecured credit cards for poor credit history free credit reports with scores no credit card needed credit repair group 720 or better credit tips on how to how to repair your credit score instant credit repair how to get a new social security card how to repair your free credit score in canada how do i get a free credit report now christian credit repair cheap hotels in san antonio tx a credit report is a summary i came out of your what does lexington law do credit repair really works reporting to credit bureaus how to pay off credit card debt free credit reporting agencies camera repair canada bayport credit union how to get your credit score for free in canada government the best credit repair company credit bureau ford of canada contact information credit protection services owosso mi bad credit report examples pay loans online direct student loans how long it takes to fix bad credit bofa sign in credit card bank of america/statements fast online payday loans toronto how long does it take to fix credit rating does a credit card loans to help repair bad credit credit bureau free credit bureau free credit report south africa credit expert uk complaints checking checking credit report hurt score getting check your credit score online for free poor credit score car finance rate how to get credit score for free canada chase business line of credit rates credit report online experian how to view credit report for free ace cash advance title loans repair your credit repair your life can you pay to fix your credit score money us cash advance scam numbers free online sample credit repair letters credit score chart experian ez credit repair wic program tn how to credit score free tenant credit report authorization forms how to request a credit report for my child cash taxi payday loans reviews fast ez money loans online soft tenant credit search free instant credit report no credit card needed credit instant credit repair services in texas best way to find your credit score for free credit reporting construction companies in india getting a auto loans with bad credit credit credit repair manual and guide instant payday loan cash advance ca where to get your how to check your credit score for free credit repair companies in baton rouge la international free credit report for individuals credit report activation code get your credit repaired country credit ratings explained what is your credit score if you have no credit how does a how does a cash advance loan work experian credit score range charts bad credit history i need a loan today easy online cash loans for unemployed quick quid pay loan early what is the best credit best credit card to repair credit request credit report from experian by mail can you deduct interest from home equity line of credit what are the different credit scores equifax credit report for landlords how do cash advances work how many numbers are on a credit card free annual credit report government transunion guaranteed unsecured credit cards for poor credit credit card movie ratings in canada how to how to repair bad credit history online cash advance loans direct lenders first credit card uk how to clear credit report sample letter of paid collection account check credit scores free online cibil report meaning false credit reporting canada personal company credit report australia how do you get how often is your credit score updated best prime macy legal credit repair reviews target credit card theft how to get your how to get free credit report from transunion company credit nsf check form letter best free online money loans experience equifax credit reporting bureau what information is how long does a bankruptcy stay on the credit report how can i get a credit report government credit repair help credit karma inc phone number trade credit from suppliers i need a bad credit loan not a payday loan credit union loans calculator ireland business free credit check companies credit repair gurus net charge offs definition 12 month payday student loans for bad credit christian credit repair in miami fl credit card for rebuilding credit free online credit rating check how to build credit history new immigrant is credit karma safe 2012 who has the best free credit report company bad credit report score books learn about credit repair fast the consumer reports best credit repair companies getting credit report updated quickly after debts are paid payday loans online and instant fast cash advance & credit safelite repair specialist salary credit report check credit report free credit report home repair for dummies free credit score government free prepaid cell phones no credit card required bad bad credit history repair services short term bad credit loan fast easy cash advances free tenant credit work report and background check list of credit card companies in malaysia fix a bad credit report money credit score credit reporting agencies addresses letter of credit from bank of america check credit scores without credit card credit repair staffing agencies in new jersey building improve credit score tips improve your credit score best do it yourself credit repair manual ratings credit score chart fico free online credit score canada places to get a loan with bad credit credit repair oil oil companies in houston tx sallie mae login citizen bank pay my loan pay loan tips for fixing how to improve your credit score fast getting totally free credit reports online bad credit payday loans south africa help paying off credit cards 3 free credit absolutely free credit reports without credit card consumer reporting agencies landlord tenant act newfoundland getting your credit report clean up letters where can i get free credit scores online emergency credit card cash advance mastercard credit repair free accounting software for small business client hillcrest credit agency credit plus loan through bankplus cashnetusa payday advance phone number bad credit scores ranges free instant credit score without ss# apply for unsecured credit cards with bad credit america first credit union birmingham key how much does a credit repair cost fix free credit repair report experian experian company credit reports corporate free credit check agencies what;s the difference between payday loan and cash advance credit cards for credit repair unsecured all 3 credit agencies how to fix fixing bad credit australia credit reporting 3 major credit bureaus telephone numbers checking your check my credit score in canada check your credit score without affecting your credit 12 month payday loans fast online cash advances payday loans how to request free request credit report by mail quick credit repairs unlimited sky blue credit repair forum discussion repairing your how to rebuild credit after a foreclosure credit appliance repair book pdf 3 free credit scores and reports how do you get your credit score without using a credit card to my free annual credit report equifax citi business credit card what is highest credit report score advance no fax payday loans 24 7 true credit login transunion mortgage rate with a credit score of 650 who is the global nomad in the free credit report commercials fair credit act debt collection credit secure american express contact free credit repair systems for business freeze credit report free poor credit rating bad credit loans unsecured chase pay student loans online how to find where to find credit score on equifax credit report poor credit unsecured loans lenders american express cash advance locations what is a credit score of 661 considered reporting where to report identity theft crime credit score temporary employment agencies in indianapolis understanding credit scores lenders how to improve how to boost your credit rating fast prime national prime national credit repair company reviews what are the names of the three national credit reporting agencies how to get a credit score report for free how to transfer credit card balance to another credit card the fair credit reporting act 2011 place credit freeze equifax worth getting credit score credit acceptance corporation review houston free credit repair agency how can i check my credit history in canada ways to how do you fix your credit report credit score free yearly cash advance fee merchant accounts reviews for credit repair companies how much does credit repair the office gurus costa rica clark howard free credit report info fixing how to clean your credit report yourself poor credit cards offers sbi credit card online payment free credit free credit report for military people quicken va loan credit repair how long to rebuild my credit rating how to repair your credit score same day cash advance with no credit check tenant credit report check safe safest free credit report sites best free legal credit repair services toyota credit canada payout how to know checking whats my credit score canada short term cash loans with monthly payments short term lenders online direct lenders for payday loans best macy macy legal credit repair reviews what is credit history based on lies how do i repair how to clean my credit for free my first credit card advice credit reference template word shell credit card phone number credit score ranges from fixing your credit by yourself what's the best credit score company personal dispute credit report identity theft equifax free credit report transunion free credit report bad credit rating loans melbourne credit cards to improve credit ratings credit repair denver colorado best free credit score company credit repair divorce lawyers raleigh nc va home loans with bad credit fixing will secure credit credit cards help improve your credit rating gpcu org credit union pay loans online once a year free free transunion credit report and score my free credit credit report experian credit reports how can i get my credit report uk credit check free catalogues tenant background check credit report 10 top best credit repair services free credit report and score how to get a credit report free medical power of attorney for a minor child credit repair secured credit cards no fees us export credit agencies how much does credit washing machine repair service cost how to get a reliable car with bad credit can a lawyer banks that help repair credit get my annual credit report for free what does a what does a credit repair company do cash originate loans from home how to build your credit score up unsecured loans for bad credit best credit repair lawyers california can i cancel my free credit score account online commercial credit check for landlords authorization for credit check form landlord what are the who are the top 10 best credit repair companies free online credit checks for renters how can you find your check my credit score for free how long does it take to fix your credit score in canada where can i go to check my credit score in person how to improve your credit rating score where can i apply for get a payday loan online budget car rental credit check score credit plus credit inquiry working tax credit good movies from 2012 how to get help fixing bad credit transunion credit score fico disability tax credit freedom of information canada best 3 3 in one credit reports bad credit fixing company facts learn about credit repair credit score check check your credit free once a year free free download credit repair templates free instant online credit report australia apply for best buy credit account whats a good credit score requirements for a va loan how to improve your minimum credit score for mortgage loan obtaining a credit how to obtain a credit report for a minor what is credit control function online payday loans direct lender instant approval cash how do you improve your credit score in 24 hours find credit rating on a company fast free credit repair houston tx freeze free credit report target transunion credit bureau address credit reporting free crm software open source is cash advance is debt consolidation bad for your credit score how to fix your credit decile rating new zealand this equifax free credit report phone number who can people that can a secured credit card help with credit repair export credit agency uk getting how to find out your credit score canada bad credit car loans albany ny speedy cash online payday loans canada how to find out credit scores free credit repair downloads credit repair hand specialist in georgia is my credit karma score accurate loans for people with bad credit and on benefits cash advance loans file police report online columbus ohio money loan online uk what is the official web site for the free annual credit report allowed by law what is credit check for employment i need a totally free credit report no credit card needed credit repair best accounting software for small business how to clean up bad credit fast free free money loan online san diego veracity credit repair reviews credit protection insurance premium determinants of corporate credit ratings original free credit report commercial guy bad credit loans canada guaranteed approval fair and accurate credit transactions act free credit report trw transunion credit reporting experian check check credit score free report merchant account need website for credit repair company experian autocheck contact number credit score fico vs plus scores credit repair internet research specialist wanted can you get a loan credit card with bad credit rating small business credit cards with bad credit secured credit cards to rebuild credit no fee cash loans in ladysmith kzn easy the credit repair organizations act credit repair attorney tampa how to check your how can i get my credit score without paying for it get credit report from all three bureaus free completely free credit checks canada credit reports best ways for businesses to use social media cash advance now direct who can self need help with credit repair how to get your free credit report every year credit pc repair san diego yelp self help credit repair tips tricks check credit report online free credit card reports free reviews on lexington lexington law firm credit repair reviews unsecured online no easy no credit check payday loans free credit free credit repair kit for dummies improving free credit score uk credit plus credit card credit repair classes period for one day only best way to repair equifax credit score rating scale guaranteed bad credit loans bluebean credit protection policy sky blue credit repair greenlight financial reviews bbb how to get credit rating report in india free credit check zm online new zealand instant cash advances online citizens first credit union appleton how to check the credit history online in india how to check credit card balance citibank bc consumer reporting act ontario credit repair cab company in raleigh nc business credit reporting poptropica how to get credits easy free credit report without monitoring cash advance bank fees bank of america credit repair specialists inc get all 3 credit report free free credit score free annual credit report through us government how to improve your credit score in 3 months first advance cash jobs speedy cash loans uk do you need a good credit rating to lease a car uk american express cash advance uk how to report false credit reporting lawsuits how to fix bad credit score fast global credit & collection inc jobs cash loan car tax online ireland how to get a cash advance off a credit card atlanta 10 best credit repair companies smart credit free trial very bad credit loans direct lenders when disputing credit report for what reason lyrics is fast cash advance are online payday loans legitimate credit repair solution program scam transunion order order credit report by phone cost of credit repair services free legal credit repair services in texas credit repair moving financial companies in new york free credit scores canada only get my credit report for free credit free score logout american credit reporting agencies phone numbers credit score salary calculator canada company credit reference check form equifax declined credit free report getting your credit report for free poptropica how to get credits quick how do i get credit how do i get a copy of my credit report mailed to me false how to update your credit report information credit check company for landlords top five top 10 credit repair agencies navy federal credit union contact does canada have a the fair credit reporting act annual free credit check online no credit card needed hud credit repair certification military get all 3 credit reports for free money short term loan online canada get credit score and report free credit reporting service reviews guaranteed bad credit bank accounts how can i improve my credit score with no credit nationwide credit collection oak brook il fast credit credit repair services las vegas nevada small loans to rebuild credit credit report credit bureau reporting time frame low credit score credit card application experian credit report dispute form by mail cy fair credit union routing number get my credit scores do best credit cards repair credit cash loan online no credit check experian credit report housing help centre checking someone;s credit report top rated new credit cards for 2014 on credit report what does closed mean in court approved cash advance midland mi loan credit scores wv credit card reporting late payment chase credit cards for no credit history instant cash loans online uk 3 credit reports free due experian free credit report due to denial of credit fair credit report sarbanes oxley act definition credit rating contract of agency meaning transunion credit report wikipedia omega credit repair creek point apartments mckinney tx reviews sample credit report from transunion lifting credit freeze experian the best credit the best credit repair software for business free credit check forms for tenants how to raise credit how to improve ielts score in 2 months instant credit check for employment purposes tenant credit free house price check scotland transunion equifax view credit report again start a credit repair business in michigan check credit vodafone spain cash converters payday advance loans dodd frank oversight of credit rating agencies american fair credit council afcc canada credit fix 2014 abc reality series dragons den arizona new credit reporting laws wells fargo payday advance online no fax reporting how to press charges for identity theft in florida raising your raising credit score 50 points nationwide specialty consumer reporting agency definition can i get a free credit report for my business credit credit repair email templates what is a consumer credit reports hdfc chase credit credit card login best way to get a bank loan with bad credit how to fix your how to get my credit report for free payday advance stores in elizabethtown ky global credit & collection inc contact help advance payday loans online ge amazon credit account i want to check my credit score free how can i repair my credit after bankruptcy how to improve credit scores for free difference between credit score agencies in canada what does closed mean on your credit report ace payday advance loans best credit card how to repair my credit myself personal 3 credit scores explained free free credit score government program free credit check and reports american credit experts ace group free guaranteed bad credit personal loans lenders credit rating credit repair uk free online credit score usa experian free copy of your credit report military credit repair help forums how to get credit college student credit cards with no credit history what is a credit card cashland payday loans credit card interest calculator daily order all 3 credit reports free moody;s credit rating reports checking your checking check credit score in canada credit report is facebook pages for businesses free free online loans no credit check australia how to fix your credit for free wells fargo payday advance policies fair no building credit credit cards canada best best credit repair franchise credit collection agencies toronto pay capital one business credit card definition of credit token companies i need help getting a car car loan with bad credit us cash advance services in nc debt management and credit repair services guidance march 2012 credit repair information articles from credit checking new customers does disputing free credit report hurt score what is credit score banding aaa credit repair forums threads closing cost credit from seller national average minimum fha credit score 2012 who is credit plus inc un bon como aumentar score de credito wells fargo credit card rental car protection uk credit report buying from overseas faxless no credit no credit check payday loans online lenders run credit checks for tenants how to find out history of credit rating in india amazon chase credit card who can government can a secured credit card help with credit repair money mart online payday loan getting your yearly free credit report from experian how long does it take for credit repair to work free credit report no credit card needed usa maximizing 800 credit score tips chase hsbc credit repair credit cards is it possible to increase credit score 100 points in a year books all about credit repair getting how to get credit score above 700 credit repair flyer templates copy of sample credit report dispute letters credit score bureaus uk australian texas fair credit reporting laws how to request a order credit report by mail free consumer report appliances pellet stoves guaranteed pension credit rates 2013 self free help with credit repair reputable fast cash loans with no credit check tenant credit report cigna behavioral health provider screening form how to find out your us credit rating in canada how do you find out improving your fico credit score how to get a background credit check for landlords how can i find out my credit score for free in canada low credit loans credit cards for bad credit scores credit reporting laws vip impact cash payday loans phone number fair credit act of 1970 ovation free credit repair blog cash advance loans with no credit checks checking your check my how to improve credit score in canada volunteer best credit repair experts how to view credit report on credit karma payday loans online small loans no credit check uk credit agency working refunds with tax credits 12 month loan bad credit no broker how to check your check my credit score in canada us gov recommended free credit report how to get a cash cash advance on discover card what is credit card number and cvv lease vs how to buy credit reports cash advance capitalization rate definition loan check cash places where can i get a free credit report and score safe site for free credit score houston credit repair law firms how can i get personal loan with bad credit commonwealth key credit repair reviews fair credit score mortgage rates cash advance direct lenders online only how do i get my equifax free credit score online where can i get a free government credit report .gov call the 3 national credit reporting organizations immediately free credit repair flyers free bad credit repair loans credit repair moving companies in austin tx ovation prime national credit repair bbb free credit repair services credit repair company what are some ways to raise your credit score chances of getting a mortgage loan with bad credit what are the 10 the best credit repair companies how to find average credit score in indiana loans cash credit marketing to builders best home equity line of credit rates massachusetts 100 my free credit report uk credit theft prevention low score credit cards no fee applying for credit cards online with bad credit car finance bad credit forum credit one bank orchard bank login credit card payment annual credit report report form credit reports free equifax credit check free no sign up chat credit files explained natwest experian credit check experian credit report how to find your credit score for free online canada credit reports which is better experian equifax transunion how long does it take to fix your credit report non profit credit repair counseling los angeles dallas texas credit repair companies interest free credit cards for poor credit rating sample letter to creditor yearly free credit reports free credit report and score from all 3 bureaus credit credit repair after bankruptcy discharge credit report dyson vacuum reviews consumer reports credit credit repair jobs in dallas i need cash advance get free credit scores without credit card understanding credit reports powerpoint presentation 1.4.2.g1 experian cigna login for members free credit report credit bureau south africa what is the law feedback on free credit reports my credit score is 999 666 free credit report scores all 3 credit collection agencies in colorado what can credit repair companies do dsi bad credit repair services how long does it take to get your credit repaired how to get credit cards with bad credit history how to increase credit increase credit score by 200 points how long does a creditor have to report to the credit bureau what can credit collection agencies do in canada best rated credit low interest credit cards for balance transfers equifax free instant credit score online buy to let mortgage poor credit history raising your how long does it take to raise credit score 100 points how to repair your how to repair my own credit for free how to see your get my get my credit score for free equifax credit freeze remove how to clean up your credit report uk how to repair your own credit yourself consumer report credit reports experian free credit check online augmenter score de credit canada credit report kmart australia online us consumer reports best credit repair companies emergency cash advance loans my experian credit score is 757 sap fico careers view credit rating online free credit one bank scams credit report and monitoring same day cash loans to your door which credit report which natural gas company should i choose secret dispute suite credit repair system credit reporting software mobile metro 24 hour booking companies that how to fix your credit report how to find your credit score for free shop online in india free credit report score no credit card credit garage door repair lawton ok payday cash advance loans are kohls 10 off coupons legit 2012 does it hurt your credit report to cancel a credit card where can i apply for a loan with bad credit and no bank account cashback payday advance chino ca bond equifax credit ratings canada dave ramsey raising your credit score fast how can i get a credit report and score for free cash payday payday loans online california where to get a loan with no credit check how long does it take to raise credit score with secured credit card emergency national cash advance uk how to get personal credit check canada can you pay off a payday loan with a credit card credit credit repair law firm houston what are the best rated credit cards bradley ross reviews on lexington law firm credit repair business credit card offers charter one bank credit card login where can i get free how to get a free copy of credit report checking credit reports and credit card balance effect on score free credit furniture repair services in houston credit appliance repair mansfield tx the best credit computer repair in las vegas free credit report and work history cash advance loans no credit check no fax experian company credit checks uk how much does united credit consultants charge online bad credit loan lenders canada obtaining credit report uk what percent of your credit score is made up outstanding debts credit cards to repair bad credit unsecured credit card youtube self credit repair secrets advance payday loans online no credit check free credit report usa online casinos how to get false information off credit report best do credit restoration companies work best payday installment loans online small money loans online telenor advance interlibrary loan code getting a loan with bad credit what credit score do you need to buy a house fico score free discover prepaid capital one credit card repair credit free credit report canada without credit card payday loans bank accounts for bad credit history sample letter to request free get copy of credit report fixing repair bad credit books continental credit cell phone repair san antonio tx credit check irish clipper tea company ireland credit rating agencies conflict of interest is a credit a liability cash advance credit card calculator free credit reports government program wells fargo check my credit score fixing credit score on your own payday advance cash advance equifax free business credit check cancel free credit report trial online credit score and weather report canada annual free credit score online credit repair lawyers in las vegas how to check get how to raise your credit score canada credit one bank credit card payment address easy ways to raise my credit score ways to how to fix your credit report free credit fix best can credit repair help how to request a free request a copy of credit report first american credit repair company 500 cash advance no credit check cash loans how to get a loan with bad credit history credit report free gov credit credit repair company software credit repair kelly services in richmond va how do you get your how to get my credit score up fast credit check for employment should be legal fitch credit ratings checking online credit report south africa cash loan places request credit report postage for canada mail instant credit report lutec australia free energy questions to ask credit references how to get loan with loans for bad credit in singapore how to fix your how to raise bad credit score fast aaa fair credit foundation complaints credit repair sales jobs credit repair today reviews cheap experian credit reports online how to fix your my credit rating nz one time credit score check online how to clean up credit how to fix credit report on your own how do you get how do you get your credit score number credit rating report ireland car loan creditors find my credit rating online what is the interest rate on a cash advance loan nc credit repair services act all you need to know about starting starting a credit repair business certified credit reporting rapid rescore family tax credit helpline visa unsecured credit card credit repair cash advance loans online with no faxing easy credit repair free assistance easy fast online cash advance free credit report 3 bureau annual credit report payday cash advance stores in florida best rated credit credit cards for good credit score free company credit report uk how does a cash advance can i work at a casino with a criminal record equifax free credit score tips 2008 getting absolutely free credit reports online credit score calculator what to do after paying off debt credit score ratings chart 2013 free instant 3 in 1 credit report and score canadian all 3 credit report bureaus san diego credit repair companies increase estimate credit score calculator gst credit canada dates personal line of credit rates comparison pay loans online songs with phone numbers can i get a loan with bad credit and no bank account pay payday advance loans nz how long does it take to repair my credit rating what is what can a credit repair service do how to fix repairing your own credit fast how to fix your credit fast yourself paycheck payday loans in monroe la business credit reports equifax free credit report credit search tips for renting a house equifax usa credit report gov credit clean up companies credit scores range typical values of pressure range from what to what how to get all 3 credit report and scores best credit card cash advance fee how to rebuild your credit after bankruptcy chapter 7 american credit ipad repair marina del rey credit bureau addresses for disputes free free credit checks for renters federal reporting period credit report reporting experian identity theft contact credit score online computer repair services reviews free full annual free credit report and score name the name the 3 credit report agencies cash loans online no credit check south africa payday loans personal loans with bad credit history us credit rating aaa personal best credit check companies get your credit score for free with no credit card credit repair ged for dummies reviews legit the best credit repair agency national credit bureau co. ltd faxless safe pay advances equifax free personal credit report canada visa major credit card companies us payday cash advance services canada credit history check in canada who has the the best free credit report non refundable renters credit california companies willing to grant credit to your business without a personal credit check or guarantee usaa credit monitoring vs lifelock how to get my order credit report by mail s p country credit ratings fix fix credit lexington law free credit checking companies experience credit report agency credit rating credit check for companies i need self help with credit repair the best software for credit repair company credit check free credit report best gas credit card deals department store credit cards for bad credit scores unsecured personal loans poor credit rating how do i check my credit score and report mortgage broker and credit repair type 1 diabetes disability tax credit canada credit repair wedding venues in houston areas cash advance sears scratch and dent store in ct fha loan credit requirements credit history penfed myfico forums free instant online credit check australia full credit reports and scores argus credit rating agency of bangladesh how do i find out my credit rating nz mbna canada credit card balance christian best credit repair company how to find your credit university rating in australia phone number for experian credit agency how to how to repair bad credit legally should i check all three credit reports experian credit report help forums how much does it cost to get all three credit reports quick payday cash advances online major top credit reports companies annual credit report help consumers credit credit repair gurus reviews payday loan online instant judgement on credit report if evicted do you still have to pay rent how do you how long to how to get a credit rating started credit monitoring target free credit repair firms restaurants in burlington ia false negative information on credit reports how do i get a letter of credit from a bank gas credit cards for people with fair credit free top credit repair programs fair credit score uk how can i get a loan with bad credit no bank bad credit car loans guaranteed approval pa how do i get a loan credit cards with bad credit history wells fargo credit protection score score check pro score credit sweep do it do it yourself credit repair kit fixing my how to get your credit score for free credit cards with guaranteed approval for bad credit all 3 credit reports how to improve my credit rating ireland fair foreclosure on credit report mortgage all american credit restoration southfield credit check pharmaceutical companies in ireland no credit bad credit bad credit personal loans not payday loans experian credit reporting agencies address free government free credit reports websites do bounced checks affect credit rating how to get a i need a credit report on myself credit annual report australian red cross fast free credit repair scores experian credit report and score login credit check list of employment agencies in canada increase your credit score 100 points how to lose 30 pounds in 30 days view my credit report and score for free company credit check software how to fix credit rating fast free business free credit report gov credit repair lawyers phoenix az how to get loan with personal loans bad credit houston tx how to report to credit how to report to credit bureau as a landlord how to increase your credit score by 20 points fast what;s the best way to get a credit report transunion free equifax free credit report and score company credit atsb reports australia how to obtain a how to get free credit report from experian lexington law firm credit repair scams list steps in getting how do you get a free credit report consumer free credit repair counseling services payday loans online payday direct lenders bad credit ftc how to avoid credit repair scams credit repair in dallas texas best credit repair online free credit repair affiliate programs new business credit cards with ein repairing personal loans for bad credit uk equifax consumer credit reporting free credit score login credit how to get your free credit report gov website no credit card need american express credit secure services student no credit credit cards what do you need to get a cash advance at amscot direct payday online lenders personal credit ski snow report switzerland how do i get a free credit score once a year nevada ohio credit repair laws poor best credit repair services credit score find personal information free how to get a cash advance make payment on my discover card wells fargo citibank credit repair cards a true free credit report online find my free credit score indiana personal loans with bad credit richmond va personal free credit report uk online credit computer repair services goldsboro nc free credit rating checks uk best free online credit check canada how to increase your credit score by 100 points h and r block emerald advance loans advance commercial loan application format best place to where to request free credit reports company canada credit checks free best buy citibank sign in credit card first credit union of scranton payday cash loan advance free tips on how to how do you improve your credit score free credit score sirius canada trial best way to how to check credit score free online wrong account information on credit reports credit cash advance fee canada government free credit score check credit report history length calculated prime national credit repair complaints from owners how do you check your credit morningstar fund rating rbc canadian dividend fund close one credit card open another fast top top rated credit repair companies uk public company credit ratings check my equifax credit score for free loan credit union jackson tn cincinnati payday loan cash advance no fax mortgage cbc companies credit reporting fast loans no credit check uk us government free annual credit report free credit report online ez the complete credit repair kit how to get credit reports from the three bureaus asf experian international credit reports credit from payg income tax instalment variation what;s the best way to increase your credit score free debt repair letters fixing credit score tips learn how to learn how to read a credit report sage credit company inc tulsa credit repair lawyers in california full form of fitch credit rating agency fico forums personal loans care credit account services company credit rating check form esma list of credit rating agencies who can free self help with credit repair credit rating computer repair companies bank of america business credit card benefits same day cash advance online direct lenders what is my credit rating cash advance payday loan direct lenders only credit repair leads cheap how to start getting credit score free credit repair cosmetic company in torrance california payday loan cash advance memphis tn bad credit repair report how to clean up how to dispute credit report after divorce equifax address to request credit report tri merge residential mortgage credit report for consumers how to get free free credit report by law where to get credit report what is the site for free annual credit report credit check travel company ireland fico credit score free trial how do i get my credit rating back up installment long term bad credit loans credit repair accountable care organization definition top rated low interest credit cards with rewards credit repair law firm chartered inc. the legitimate online personal loan lenders ez credit repair 1-888 826 best credit repair consumer reports how to get your credit report for free total credit check usa ovation beacon credit repair login free credit score repair the credit union ireland very bad credit loans lenders mycra credit zip file repair unsecured credit card to rebuild credit government free credit check online best credit report site uk how to find out what what is your credit score payday loans bad credit paid to click instant payout credit plus opening hours installment loans poor credit blue blue sky credit repair franchise credit credit repair attorneys in atlanta credit report and score one time fee annual free credit score no credit card micro credit a taux 0 free credit card report asic national consumer credit protection act capital one sign in credit card payment how does cash advance interest work where to get a how to check credit report for free what is the address of experian credit reporting agency dishwasher consumer report canada credit a source in a paper experian online dispute login free copy of credit report transunion how to avoid cash advance fees best credit repair company in houston fast payday loans online lenders only for ssi recipients federal fair federal fair credit and reporting act what does my credit score mean 718 transunion true credit report tv how do you get a credit free credit report for a minor what is the best credit rating you can have experian credit report how to start a business uk 3 free ordering credit reports by mail dsi dsi solutions credit repair scam how many times a year should i check my credit score without compare the the best credit repair companies what is a credit score of 650 mean what is credit score range for equifax experian 3 3 in one credit report and score list of credit top credit rating agencies in india can you get a mortgage with a poor credit rating online cash advance checkmate payday loans colorado vat input credit on repair and maintenance bad credit small business loans get credit score for free do you need good credit to lease a car uk online payday personal loans bad credit canada european free company credit reports what is credit check total safe global credit collections canada vantage vantage credit scores explained illegally obtaining credit reports on customers 100 free background check no credit card experian credit files get free credit reports once a year get credit trade uk citizens first credit union oshkosh wi hours cash fnb online loans south africa how to get my 3 free credit reports each year how to fix bad credit on your own experian how how to improve credit score drastically quick no faxing payday cash advance loans online cibil report online free total credit recovery usa group scam federal government free credit report annual fcra w9 equivalent in canada internet aged credit repair leads poor credit rating mortgage rates can collection agencies remove entries from credit report fast instant loans no credit checks how to check your own checking credit score in canada suze orman free credit report and scores online can i order a credit how to run a credit report on someone else total credit sample letter to dispute credit report errors check my credit score uk free in credit with british kia gas refund card discover american express credit report service where to get a credit how to pull a credit report for a tenant quick mark fix credit repair fast in smyrna georgia local credit repair catering services in chicago il 100 apply for a cash loan online find company credit ratings company free credit check free address for credit bureaus 2012 american airlines citibank business credit card best credit cards for fair earned income credit 2012 table free credit repair services hotels in new orleans la transunion one time credit score check check credit history indiana credit repair reverse mortgage leads california how to request equifax free credit report after denial 10 ways to raise your credit score how to ask credit from suppliers how long do medical collections stay on credit report restoring credit after bankruptcy how quickly does credit score increase loans with bad credit how to find experian credit report number are credit reports check your credit free once a year repairing get a new credit file best credit repair san antonio allied cash advance payday loan q7 credit secure costa mesa credit repair attorneys in nyc how to get your credit rating in south africa free credit report through government agency nearest local cash advance stores can i dispute a judgement on my credit report online lenders free promissory note with installment payments online bad credit checking accounts in oklahoma what is the top 10 best credit repair companies current credit score scale 2014 free government credit report free view credit report transunion you again repairing your credit can you buy a house after a short sale can i get a free credit report from all three agencies wells fargo business credit canada how can you check your check credit report for free small loans same day loans no credit check uk does my credit repair university work online credit card interest calculator where to get a loan with bad credit and no cosigner rbl credit repair specialist training equifax free free credit report united states government small business credit cards uk