02.10.2014.
Aptekarz Polski
Start.
Aktualności
Opieka farmaceutyczna
Wszechnica
Manuał aptekarski
W aptece
Lex Apothecariorum
Edukacja
Farmacja na świecie
Rynek leków
Panorama samorządu
Biblioteka
Historia farmacji
Muzealny kalejdoskop
PharmaExpert
Nowe rejestracje
Świat w pigułce
Chwila oddechu
Sport to zdrowie
Galeria
Przegląd prasy
Warto wiedzieć
Rozmowy Redakcji
Listy do Redakcji
Forum wydarzeń
Z uniwersytetu
Numer 96/74 online
Menu witryny
Wydawnictwo NIA
Zamów Aptekarza


mapa strony: Start.


 


02.2013 - PL - nowe rejestracje. Drukuj Email
NOWE REJESTRACJE - PL

LUTY 2013

 

W lutym 2013 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 85 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, obejmujących 34 jednostki klasyfikacyjne na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład). Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, urzędowe kody kreskowe), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lutym 2013, został opublikowany przez Urząd 10 maja 2013.

 

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością;

A02A – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe; A02AX – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe w innych połączeniach

Calcii carbonas+natrii alginas+natrii hydrogenocarbonas: Gaviscon Duo (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jednodawkowej to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej preparatów Gaviscon o smaku mięty (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jedno- i wielodawkowej oraz Gaviscon o smaku mięty TAB (Reckitt Benckiser) w postaci tabl. do rozgryzania i żucia.

A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BA – Antagoniści receptora H2

Ranitidinum: Ranitidine Accord Healthcare to 12. zarejestrowana marka ranitydyny, zaś Ranitidine Accord (Accord Healthcare) w postaci tabletek powlekanych to rozszerzenie w stosunku do zarejestrowanych wcześniej tabletek musujących. Na rynek wprowadzono 9 marek: Gastranin Zdrovit (NP Pharma), Raniberl (Berlin-Chemie), Ranic (Sandoz), Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro (Polpharma), Ranisan (Pro.Med.CS), Ranitydyna Sanofi (Sanofi-Aventis), Riflux (Polfarmex), Solvertyl (ICN Polfa Rzeszów), Zantac (GlaxoSmithKline). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ranimax (Teva; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Riflux), Ranitidine Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Apo-Ranitidine (Apotex), Histac (Ranbaxy), Ranigast forte (Polpharma), Ranitidinum Pliva (Teva Kraków; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ranimax), Ranitydyna (Teva Kraków), Ulran (Krka).

A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i nudnościom; A04AA – Antagoniści serotoniny (5HT3)

Ondansetronum: Ondatran (Polfa Tarchomin) to 10. zarejestrowany doustny preparat ondansetronu. Do obrotu wprowadzono 6 marek leków doustnych: Atossa (Egis), Emetron (Gedeon Richter), Setronon (Teva), Zofran i Zofran Zydis (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od lutego 2007 OndaLek (Sandoz) i od stycznia 2012 Ondansetron Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Ondansetron-1A Pharma, Ondansetron Arrow (Arrow Poland) i Ondansetron Pfizer (tabl. powlekane zarejestrowano pierwotnie pod nazwą Ondansetron Aurobindo). Ponadto na rynek wprowadzono 7 marek leków dożylnych: Atossa (ICN Polfa Rzeszów), Setronon (Teva Kraków), Zofran (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2008 Ondansetron Kabi (Fresenius Kabi), od kwietnia 2012 Ondansetron B.Braun (Braun), od września 2012 Ondansetron Claris (Claris Lifesciences) i od lutego 2013 Ondansetron Accord (Accord Healthcare). Do sprzedaży wprowadzono także Zofran w postaci czopków doodbytniczych. Skreślono z Rejestru: Ebesetron (Ebewe; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ondansetron Ebewe, był obecny na rynku od września 2009), Emeset (Cipla), Emetron inj. (Gedeon Richter; lek był obecny na rynku), Ondagen (Generics), OndaLek inj. (Sandoz), OndaHexal (Hexal), Ondansetron-1A (1A Pharma) i Ondansetron Ranbaxy.

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;

C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste

Perindoprilum: Perindopril Teva to 19. zarejestrowana marka peryndoprylu. Na rynek wprowadzono 8 leków: Prestarium (Servier), Prenessa (Krka Polska), od lutego 2009 Vidotin (Gedeon Richter), od marca 2009 Apo-Perindox (Apotex; zarejestrowany wcześniej jako Perindox) w dawkach 4 mg i 8 mg, od kwietnia 2009 Lextril (Glenmark) i Stopress (Polpharma), od kwietnia 2010 Cardipen (Lekam; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Presdopril) i od czerwca 2012 Perindopril Pfizer.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: ApoPerindox (Apotex) w dawkach 5 mg i 10 mg, Coverex (Egis), Erbugen (Jenson Pharmaceutical Services), Ikarium i Ikarium forte (Polfarmex), Perindopril Aurobindo, Perindopril Krka, Perindopril Arrow (Arrow Generics), Perindopril Medana (Medana Pharma), Presomyl (Generics), Tensinor (Generics).

Peryndopryl w dawkach 2 mg, 4 mg i 8 mg dostępny jest w połączeniu z tert-butyloaminą, zaś w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg w połączeniu z argininą lub jako tosylan peryndoprylu, przy czym rejestrowane dawki dotyczą tych połączeń, a nie zawartości samego peryndoprylu. Większość zarejestrowanych marek peryndoprylu zawiera jego połączenie z tert-butyloaminą. Połączenie z argininą zawierają 4 marki: ApoPerindox, Presomyl, Prestarium i Prestarium Oro (w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg), Tensinor. Tosylan peryndoprylu jest zawarty w preparacie Perindopril Teva.

Skreślono z Rejestru: Abapter (Pol-Nil), Irpax (Anpharm; lek wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Peryndopryl Anpharm), Percarnil (Actavis), Perilan (Sandoz), Perindopril BMM Pharma, Perindopril-Ratiopharm (dawka 8 mg zarejestrowana wcześniej przez Krka Polska pod nazwą Perotens), Perindoran (Ranbaxy; lek był obecny na rynku od października 2009), Peryl (ICN Polfa Rzeszów), Prestarium forte (Servier), Pritnox (Galex d.d.) i Rindolex (Galex d.d.).

Ramiprilum: Ramipril Pfizer w dawkach 1,25 mg i 2,5 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej wyższych dawek tego leku. Zarejestrowano 19 marek ramiprylu. Do obrotu wprowadzono 14 preparatów: Mitrip (123ratio), Piramil (Sandoz), Ramicor (Ranbaxy), Tritace (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od grudnia 2006 Axtil (Adamed), od lutego 2007 Vivace (Actavis), od kwietnia 2007 Polpril (Polpharma), od października 2007 Ramve (Farma-Projekt), od grudnia 2007 Ramistad (Stada), od listopada 2008 Apo-Rami (Apotex), od marca 2009 Ampril (Krka), od października 2010 Ramipril Actavis, od lutego 2012 Ramipril Pfizer i od czerwca 2012 Rami-A (Arrow Poland).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ramigamma (Woerwag), Ramipril +Pharma, Ramipril Aurobindo, Ramipril-Lupin, Ramipril Teva. Skreślono z Rejestru: Ramipril Ozone (Labormed) i Ramipril-Ratiopharm (zarejestrowany pierwotnie przez Galex d.d. jako Ramilex; lek był obecny na rynku od czerwca 2008).

Trandolaprilum: Trandolapril Pizo to 6. zarejestrowana marka trandolaprylu. Do sprzedaży wprowadzono 3 leki: Gopten (Abbott; lek oryginalny), od stycznia 2009 Trandolapril Arrow (Arrow Poland) i od maja 2010 TrandoGen (Generics). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Fezzor (Labormed) i Trandolapril Galex (Galex d.d.). Skreślono z Rejestru: Tensotrand (Actavis; zarejestrowany wcześniej jako Trandolapril Actavis; lek był obecny na rynku od maja 2009), Trandolapril-Ratiopharm (lek był obecny na rynku od października 2007) i Trandox (Apotex).

C09B - Inhibitory ACE, leki złożone; C09BA – Inhibitory ACE i leki moczopędne; C09BA04 – Peryndopryl i leki moczopędne

Perindoprilum+indapamidum: Indix Combi (Teva; zawiera tosylan peryndoprylu) w 2 dawkach (2,5 mg+0,625 mg i 5 mg+1,25 mg) to 15. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie.

Na rynek wprowadzono 4 preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z argininą i indapamid (zastąpiły wcześniejsze preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid): Noliprel forte (Anpharm) i Tertensif Kombi (Servier), zawierające 5 mg peryndoprylu i 1,25 mg indapamidu oraz Noliprel Bi-Forte (Servier; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Servier) i Tertensif Bi-Kombi (Anpharm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Anpharm), zawierające 10 mg peryndoprylu i 2,5 mg indapamidu. Od czerwca 2008 wprowadzono także 1 lek zawierający peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid: Co-Prenessa (Krka Polska) w 3 dawkach: 2 mg + 0,625 mg, 4 mg + 1,25 mg oraz 8 mg +2,5 mg.

Zarejestrowanych jest także 10 marek leków dotychczas nie wprowadzonych do obrotu: Co-Presomyl (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Presomyl Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Co-Tensinor (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Tensinor Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Lextril Combo (Glenmark; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Noliprel (Servier; 2,5 mg+0,625 mg), Noliterax (Servier; 8 mg+2,5 mg), Panoprist (Sandoz; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Perindopril Indapamide Arrow (Arrow Poland; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Prenix N (Anpharm; 2,5 mg+0,625 mg), Romapal (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg).

Skreślono z Rejestru lub wygasły pozwolenia: Arifon Kombi (Anpharm; 4 mg+1,25 mg), Davapamid (Gedeon Richter Polska; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Indix Combi (Ratiopharm; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ratiotensin), Perilexin (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryl Combi (ICN Polfa Rzeszów; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryndopryl+Indapamid Servier (2 mg+0,625 mg), Prenix (Anpharm; 2 mg+0,625 mg), Prestarium Plus (Servier; 4 mg+1,25 mg), Teraxans (Anpharm; 8 mg+2,5 mg).

C09D – Antagoniści angiotensyny II, leki złożone; C09DA - Antagoniści angiotensyny II i leki moczopędne; C09DA03 – Walsartan i leki moczopędne

Valsartanum+hydrochlorothiazidum: Valsartan HCT Mylan to aktualnie 18. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 11 leków: Co-Diovan (Novartis), od września 2009 Tensart HCT (Egis), od stycznia 2010 Co-Valsacor (Krka), od maja 2010 Co-Bespres (Teva; wcześniejsza nazwa preparatu: Bespresco), od lipca 2010 Zelvartancombo (Galex d.d.), od sierpnia 2010 Co-Nortivan (Gedeon Richter Polska), od listopada 2010 Valtap HCT (Zentiva), od maja 2011 Axudan HCT (Sandoz), od grudnia 2011 Valsotens HCT (Actavis), od stycznia 2012 Vanatex HCT (Polpharma) i od maja 2012 Valsartan + HCT Arrow (Arrow Poland).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: ApoValsart HCT (Apotex), Valsartan HCT-1A Pharma, Valsartan HCT Bluepharma (Polfarmex), Valsartan HCT Ranbaxy, Valsartan + Hydrochlorothiazide Krka i Valsavil HCT (Stada).

Skreślono z Rejestru: Anartan HCT (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od grudnia 2009), Co-Diomef (Mepha), Valsanorm HCT (+Pharma), Valsartan HCT Genericon, Valsartan HCT-Ratiopharm, Valsartan Hydrochlorothiazide Pliva (Teva).

C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A - Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy HMG CoA

Atorvastatinum: Calipra (Alkaloid-Int) i Atorvastatin Ranbaxy to odpowiednio 39. i 40. zarejestrowana marka preparatów atorwastatyny, zaś Atorvasterol (Polpharma) w dawce 80 mg to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej niższych dawek tego leku. W obrocie pojawiły się 22 leki: Atoris (Krka), Sortis (Pfizer; lek oryginalny), Tulip (Sandoz), od czerwca 2006 Torvacard (Zentiva), od października 2006 Atorvox (Teva), od lutego 2007 Atrox (Biofarm), od stycznia 2008 Torvalipin (Actavis), od marca 2008 Atorvasterol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorvin), od kwietnia 2008 Atractin (PharmaSwiss; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Copastatin), od listopada 2008 Corator (Lekam), od grudnia 2008 Larus (Gedeon Richter Polska; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorpharm), od maja 2009 Atorvastatinum Farmacom, od czerwca 2009 Torvazin (Egis), od lipca 2010 Storvas (Ranbaxy), od września 2010 Apo-Atorva (Apotex), od października 2011 Atorgamma (Wörwag), od lutego 2012 Lambrinex (S-Lab), od czerwca 2012 Atorvastatinum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Teva Pharma), od lipca 2012 Atorvastatin Arrow (Arrow Poland), od marca 2013 Ivistatyna (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Olinka) i Pharmastatin (Stada) oraz od kwietnia 2013 Atorvastatin Bluefish.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Actozora (Actavis), Atolinka (Olinka), Atorlip (Sun-Farm), Atorock (Rockspring Healthcare), Atorvagen (Generics), Atorvanorm (+Pharma), Atorvastatin-1A Pharma, Atorvastatin Billev, Atorvastatin Egis, Atorvastatin Stada, Liporion (Orion), Mephator (Mepha), Olinkator (Olinka), Orztiza (Actavis), Statorva (Krka) i Xistatin (Biokanol).

Skreślono z Rejestru: Atorvastatin Miklich, Atorvastatin Pfizer, Atorvastatin-Ratiopharm, Atosener (Sandoz), Euroclast (Sandoz), Gletor (Glenmark), Haepcard (Sandoz), Voredanin (Labormed; lek był obecny na rynku od czerwca 2011), Xavitor (Tabuk Poland; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Medis pod nazwą Copator, był obecny na rynku od grudnia 2009).

 

G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe

G03 – Hormony płciowe i środki wpływające na czynność układu płciowego;

G03A - Hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnie;

G03AA – Progestageny i estrogeny, preparaty jednofazowe;

G03AA09 – Dezogestrel i estrogen

Desogestrelum+ethinylestradiolum: Estmar (Zentiva) to 7. zarejestrowana w tej klasie marka środków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Marvelon (Organon), Mercilon (Organon), Novynette (Gedeon Richter), Regulon (Gedeon Richter) oraz od marca 2012 Ovulastan i Ovulastan forte (Polfa Pabianice). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Dessette i Dessette forte (Sun-Farm). Wszystkie środki zawierają 0,15 mg dezogestrelu, a różnią się dawką etynylestradiolu: 0,02 mg zawierają Dessette, Estmar, Mercilon, Novynette i Ovulastan, a 0,03 mg zawierają Dessette forte, Estmar, Marvelon, Ovulastan forte i Regulon.

G03AA12 – Drospirenon i estrogen

Drospirenonum+ethinylestradiolum: Flexyess (Bayer) to 23. zarejestrowana marka środków antykoncepcyjnych o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek tych środków: Yasmin (Bayer), od stycznia 2007 Yasminelle (Bayer), od grudnia 2008 Yaz (Bayer), od lipca 2010 Asubtela (Temapharm), Midiana (Gedeon Richter Polska) i Naraya (Temapharm), od lutego 2011 Lesine (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol) i Lesinelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol), od listopada 2011 Daylette (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2012 Vibin (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Subtelineight, a następnie Subteliv) i Vibin Mini (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Narayeight, a następnie Naravela) oraz od listopada 2012 Naraya Plus (Temapharm).

Nie ma jeszcze na rynku preparatów: Aliane (Bayer), Aneea (Gedeon Richter Polska), Belusha (Gedeon Richter Polska), Cortelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Linatera (Bayer; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Ethinylestradiol/Drospirenon Bayer), Lulina (Ivowen), Palandra (Bayer), Sidretella (Zentiva; środek zarejestrowany pierwotnie przez Leon Farma pod nazwą Pirestrol), Teenia (Gedeon Richter Polska), Varenelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Veyann (Teva).

Wszystkie środki zawierają 3 mg drospirenonu. Różnice dotyczą zawartości estrogenu. Dawkę 0,02 mg etynylestradiolu zawierają: Aliane, Aneea, Belusha (z placebo), Daylette (z placebo), Flexyess, Lesinelle, Linatera, Naraya, Naraya Plus (z placebo), Sidretella 20, Teenia, Varenelle (z placebo), Veyann (z placebo), Vibin Mini (z placebo), Yasminelle i Yaz (z placebo). Dawkę 0,03 mg etynylestradiolu zawierają: Asubtela, Cortelle, Lesine, Lulina, Midiana, Palandra, Sidretella 30, Vibin (z placebo) i Yasmin.

G03F – Progestageny i estrogeny, leki złożone; G03FA - Progestageny i estrogeny, preparaty zawierające stałe dawki; G03FA01 – Noretisteron i estrogen

Norethisteronum+estradiolum: Gynaika (Zentiva) tabl. powlekane 0,5 mg + 1 mg to 6. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie, w tym 4. marka doustna. W sprzedaży dostępne są 3 marki preparatów doustnych - w dawce 0,5 mg noretisteronu i 1 mg estradiolu: Activelle (Novo Nordisk) i od sierpnia 2008 Cliovelle (Dr. Kade); w dawce 1 mg noretisteronu i 2 mg estradiolu: Kliogest (Novo Nordisk). Ponadto dostępne są 3 systemy transdermalne uwalniające 50 mcg estradiolu/24 godz., lecz różniące się dawkami uwalnianego noretisteronu: Estalis 50/140 (Novartis), Systen Conti (Janssen-Cilag) i Estalis 50/250 (Novartis) uwalniają odpowiednio 140 mcg, 170 mcg i 250 mcg noretisteronu/24 godz..

G04 – Leki urologiczne; G04B – Inne leki urologiczne, w tym przeciwskurczowe; G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji

Sildenafilum: Sildenafil Teva w postaci tabletek do rozgryzania i żucia to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Zarejestrowano 34 marki syldenafilu. Na rynek wprowadzono 16 preparatów z opisanym wyżej zastosowaniem: Maxigra (Polpharma), Viagra (Pfizer), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od grudnia 2010 Sildenafil Medana (Medana Pharma), od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm i Vigrande (Zentiva), od sierpnia 2011 Ecriten (Jelfa), od października 2011 Silfeldrem (+Pharma), od grudnia 2011 Sildenafil Apotex, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od października 2012 Lekap (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Syldenafil Jubilant) i od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Amfidor (Egis), Erasilton (Actavis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Sigillata pod nazwą Vilgendra), Fildlata (Sigillata), Rosytona (Actavis), Sildeagil (Sun-Farm), Sildenafil Accord (Accord Healthcare), Sildenafil Ajanta Pharma, Sildenafil Aspen, Sildenafil Axxon, Sildenafil Bluefish, Sildenafil Hasco (Hasco-Lek), Sildenafil Macleods, Sildenafil Mylan, Sildenafil Pfizer, Sildenafil Stada, Sildenafilum Farmacom, Yextor (Tactica Pharmaceuticals).

Skreślono z Rejestru: Sildenafil-1A Pharma, Sildenafil Arrow (Arrow Poland), Sildenafil BMM Pharma.

Do sprzedaży wprowadzono także preparat Revatio (Pfizer). Lek zawiera sildenafil umieszczony przez WHO w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tego preparatu (leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym sklasyfikowanym według WHO jako klasa II i III - lek stosuje się w celu poprawy zdolności wysiłkowej; wykazano skuteczność działania leku w pierwotnych postaciach nadciśnienia płucnego oraz wtórnych związanych z chorobami tkanki łącznej) bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;

J01A/J01AA – Tetracykliny

Lymecyclinum: Damelium (Actavis) to 1. zarejestrowany lek generyczny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Tetralysal (Galderma).

J01C – Beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne – penicyliny; J01CR – Złożone preparaty penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamaz;

J01CR02 – Amoksycylina i inhibitor enzymatyczny

Amoxicillinum+acidum clavulanicum: Ramoclav (Ranbaxy) w dawkach 875 mg + 125 mg to rozszerzenie względem niższych dawek tego leku. Zarejestrowano 10 marek leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 8 preparatów: Amoksiklav (Sandoz), Augmentin (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Curam (1A Pharma), Forcid (Yamanouchi), Ramoclav (Ranbaxy), Taromentin (Polfa Tarchomin), od sierpnia 2007 Amoclan (Hikma Farmaceutica) i od lutego 2013 Recute (Pfizer). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amoclan BID (Hikma Farmaceutica), Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo i Co-amoxiclav Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Skreślono z Rejestru: Claviratio (Ratiopharm), Klavocin (Teva Kraków).

J01CR05 – Piperacylina i inhibitor enzymatyczny

Piperacillinum+tazobactamum: Piperacillin/Tazobactam Noridem to 10. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 leków: Tazocin (Pfizer), od października 2009 Tazacylin (Axxon), od grudnia 2010 Piperacillin/Tazobactam Kabi (Fresenius Kabi) oraz od czerwca 2011 Piperacillin/Tazobactam Actavis i Piperacillin/Tazobactam Teva. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Piperacillin + Tazobactam Mylan, Piperacillin/Tazobactam Aurobindo, Piperacillin/Tazobactam Milpharm, Piperacillin/Tazobactam Sandoz. Skreślono z Rejestru: Piperato (Midas Pharma), Tazabax (Ranbaxy), Tazopiperatio (Ratiopharm).

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe

L01A – Leki alkilujące; L01AX – Inne leki alkilujące

Imatinibum: Imakrebin (Alvogen), Kinacel (Celon), Imatinib Glenmark, Imatenil (Biofarm) i Nibix (Adamed) to odpowiednio 3., 4., 5., 6. i 7. zarejestrowana marka imatynibu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Glivec (Novartis). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Imatinib Teva.

L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny

Capecitabinum: Binoda (GlaxoSmithKline), Capecitabine Cipla i Capecitabine Fresenius Kabi to odpowiednio 14., 15. i 16. zarejestrowana marka kapecytabiny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Xeloda (Roche). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Capecitabine Accord, Capecitabine Actavis, Capecitabine Glenmark, Capecitabine Intas, Capecitabine Krka, Capecitabine medac, Capecitabine Polpharma, Capecitabine Teva, Coloxet (Egis), Symloda (SymPhar), Vopecidex (PharmaSwiss) i Xalvobin (Alvogen).

 

M – Układ mięśniowo-szkieletowy

M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne;

M01AE – Pochodne kwasu propionowego

Ibuprofenum: Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare) to 28. zarejestrowana marka preparatów ibuprofenu, zaś Brufen Forte (Abbott) zawiesina doustna 4% to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej zawiesiny 2% i tabletek powlekanych.

Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostały wprowadzone: Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibufen Total (Polpharma), Ibuprom, Ibuprom Duo i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Forte, Nurofen Ultra (zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP), Nurofen Ultra Forte, Nurofen Ultrafast i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint Caps (US Pharmacia, Wrocław), od lipca 2006 Nurofen Ultra Forte (Reckitt Benckiser), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser), od września 2009 Aprofen i Aprofen forte (Polfarmex), od października 2009 Iburion (Orion), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte i w listopadzie 2008 pod nazwą Nurofen Migrenol), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Zentiva), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od sierpnia 2011 Brufen (Abbott), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm) i od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek).

Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 9 marek: Ibufen i Ibufen D (Medana Pharma), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od sierpnia 2009 Bufenik 2% i 4% (Ratiopharm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Ibusir), od maja 2010 Ibalgin Baby (Zentiva), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum zawiesina o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (Abbott) i od września 2012 Ibum forte zawiesina (Hasco-Lek).

Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Brufen retard (Abbott), Buscofem (Boehringer Ingelheim), Ibuprofen Actavis (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Alchemia), Ibuprofen Banner, Ibuprofen Forte Hasco (Hasco-Lek), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Irfen (Mepha), Nurofen Ultra Forte do rozpuszczania i Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny (oba: Reckitt Benckiser).

Skreślono z Rejestru: Ibuprofen Banner Pharmacaps, Nurofen Topss (Reckitt Benckiser), Pabi-Ibuprofen tabl. powl. 400 mg (Polfa Pabianice) i Solpaflex (GlaxoSmithKline).

M01AX – Inne niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne

Glucosaminum: Proenzi (Walmark) to aktualnie 7. zarejestrowany doustny lek zawierający glukozaminę. W sprzedaży pojawiły się 4 produkty lecznicze: Arthryl (Rottapharm), od września 2006 Glukozamina Pharma Nord, od maja 2009 Flexove (Expanscience; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Navamedic pod nazwą Glucomed) i od kwietnia 2010 Actistav (Biofarm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Biozamina), natomiast nie zostały jeszcze wprowadzone: Chondrostad (Stada) i Slideflex (Blue Bio Pharmaceuticals; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Dolenio). Z Rejestru skreślono: Gool (Medagro; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Artraxin), Stavaktiv Elastik (US Pharmacia), Voltaflex Glucosamine (Novartis).

Na rynku znalazło się także co najmniej 40 preparatów z glukozaminą w różnych (nieraz wysokich) dawkach (i drugie tyle preparatów złożonych zawierających glukozaminę), wprowadzonych jako produkty spożywcze – suplementy diety: ActivePharm Glukozamina Ochrona Stawów (Active Pharm), Apteczka Domowa Giętkie Stawy Glukozamina (Bio Medica), Arthro Balans (Vitabalans), Arthron Flex (Unipharm), Arthrostop Classic (Walmark), Arthrozamina Polfa-Łódź, Artresan 1 a Day (ASA), Artretcaps Glukozamina (Herbapol Kraków), Artreum (Puritan’s Pride), Artro-Vital Jedyny (Olfarm), Bio-Active Glukozamina (Bio-Active), Bio-Glukozamina (Pharma Nord), Eld Glukozamina (Tech-Food), Flexodon (Medicom), Glucosamin i Glucosamin Forte (Vitalas), Glucosamine ‘1000’ i Glucosamine Sulfate (Now Foods), Glucosamine Sulfate (Biotech), Glukozamina (Apteka Medyczna), Glukozamina (Chemman), Glukozamina (Domowa Apteczka), Glukozamina 500 Farm (Invent Farm), Glukozamina 500 mg (Ozone), Glukozamina 1000mg (Power Health), Glukozamina 1000 mg (Solgar), Glukozamina Complex (Kabco), Glukozamina Gal, Glukozamina Ozone, Glukozamina Redflex (Avec), Na Stawy (Kwiaty Polskie Marketing), Ortholan (ICMC), Pharma Zdrowia Glukozamina 900 (Pharm Service), Reumatrix (Scanomedica), Royal Plus Glukozamina (Danfarma), Stavomax (GlaxoSmithKline, Poznań), Stawolux (ICN Polfa Rzeszów), SupHerb Glucosamine (SupHerb), Vita Care Glukozamina (Jemo-Pharm), Vitana Artromax (Vitapol-Farm), Zdrovit Glukozamina (NP Pharma).

M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA - Bifosfoniany

Acidum zoledronicum: Zoledronic acid Zentiva to 21. zarejestrowany lek z kwasem zoledronowym. Na rynek wprowadzono 4 leki: Zometa (Novartis Europharm), od września 2012 Zomikos (Vipharm) i od lutego 2013 Zoledronic acid Teva wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową, a także Aclasta (Novartis Europharm) stosowany w osteoporozie.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Desinobon (Alvogen), Fayton (Glenmark), Osporil (Egis), Symdronic (SymPhar), Zolacitor (Chiesi), Zolako (Vipharm), Zoledronic acid Actavis, Zoledronic acid Fresenius Kabi, Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Medac, Zoledronic acid Mylan, Zoledronic acid Polpharma, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Zentiva, Zoledronic Fair-Med o wskazaniach odpowiadających lekowi Zometa oraz Symblasta (SymPhar), Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Teva Pharma i Zoledronic acid Zentiva o wskazaniach odpowiadających lekowi Aclasta.

 

N – Układ nerwowy

N02 – Leki przeciwbólowe;

N02A – Opioidy; N02AX – Inne opioidy

Tramadolum: Tramadol Aurobindo kaps. to aktualnie 9. zarejestrowana marka preparatów tramadolu.

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów jednodawkowych o standardowym uwalnianiu na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal), natomiast nie wprowadzono jeszcze preparatów Noax (CSC Pharmaceuticals Handels) w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej i Tramadol Vitabalans tabl..

Do sprzedaży wprowadzono 5 leków o przedłużonym uwalnianiu: Poltram Retard (Polpharma), Tramal Retard (Grünenthal), Tramundin (Norpharma), od czerwca 2007 Adamon SR (Meda) i Noax Uno (CSC Pharmaceuticals Handels) oraz od grudnia 2008 Oratram (Molteni).

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów wielodawkowych (krople) na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów doodbytniczych (czopki) na rynek wprowadzono 1 lek: Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów iniekcyjnych na rynek wprowadzono 2 leki: Poltram (Polpharma) i Tramal (Grünenthal).

Skreślono z Rejestru: Ethypharm Tramadol (Ethypharm), Poltram Rapid (Polpharma), Tralgit (Zentiva), TramaLek (1A Pharma), Tramadol czopki (GlaxoSmithKline, Poznań), Tramadol kaps. (Gedeon Richter Polska), Tramadol kaps. (Teva Kutno), Tramadol inj. (Teva Kraków), Tramadol-1A Pharma (wprowadzony wcześniej na rynek przez Sandoz pod nazwą TramaHexal ID), Tramadol HCl P.S.S. Pharma retard (P.S.S. Pharma), Tramadol Retard (Lannacher), Tramadol-Stada, TramaHexal tabl. musujące i iniekcje (Sandoz; lek był obecny na rynku), TramaHexal krople (1A Pharma; w grudniu 2007 zmiana nazwy na Tramadol-1A Pharma), Tramal PR (Grünenthal; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tramium), Tramcod (Polfa Warszawa), Travictol (Actavis; lek obecny na rynku od lutego 2008).

N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;

N02BE – Anilidy

Paracetamolum: Paracetamol Polpharma w postaci iniekcyjnej to 40. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek wprowadzono 28 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap oraz od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Medagro), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Grippostad (Stada), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Rubital (Gemi), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb), preparaty o nazwie międzynarodowej Paracetamol wytwarzane przez wielu producentów (Biofarm, Farmina, Filofarm, Galena, Hasco-Lek, Herbapol Wrocław, Marcmed, Polfa-Łódź, Polfarmex) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od października 2011 Paracetamol Actavis (iniekcje), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki i Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio, od stycznia 2013 iniekcje do wlewów Paracetamol B. Braun i od lutego 2013 Paracetamol Actavis tabl. powlekane.

Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap Direct Max (US Pharmacia), Bolopax (NP Pharma), Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline), Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące, Paracetamol Actavis tabl. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata), Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol Hospira inj. (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Combino Pharm pod nazwą Paracetamol Vancombex), Paracetamol Life (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Galpamol), Paracetamol Sandoz inj., Paracetamol Teva inj., Paralen Sus (Zentiva), Paramax Rapid (Vitabalans), Tespamol (Galpharm Healthcare), Theraflu Grip Owoce Leśne i Theraflu Grip Miód i Cytryna (Novartis).

Skreślono z Rejestru syropy Paracetamol o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Plicet syrop (Teva Kraków), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Tazamol (Polfa Tarchomin).

N02BE51 – Paracetamol, preparaty złożone z wyłączeniem leków psychotropowych

Paracetamolum+phenylephrinum: APAP Przeziębienie Caps (US Pharmacia) to 3. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono Theraflu Zatoki (Novartis). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat GeloPromt (Pohl-Boskamp).

N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe

Levetiracetamum: Levetiracetam Sanovel to 46. zarejestrowana marka lewetyracetamu. Na rynek wprowadzono 13 marek: Keppra (UCB; lek oryginalny), od października 2011 Levetiracetam Teva, od marca 2012 Levetiracetam Actavis, od kwietnia 2012 Vetira (Adamed), od maja 2012 Trund (Glenmark), od czerwca 2012 Levetiracetam GSK (GlaxoSmithKline), od sierpnia 2012 Cezarius (Hasco-Lek), od listopada 2012 Eliptus (Biofarm), Levetiracetam Actavis Group (Actavis) i Levetiracetam Apotex, od stycznia 2013 Symetra (SymPhar), od lutego 2013 Levetiracetam Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit) i od kwietnia 2013 Levetiracetam PharmaSwiss.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Altein (+Pharma), Dretacen (Sandoz), Epiletam (Egis), Eprilexan (Pharmaselect), Etibral (Polfa Warszawa), Kapidokor (Vipharm), Levebon (G.L. Pharma), Levelanz (Abbott), Levelept (Sun-Farm), Levetiracetam Accord (Accord Healthcare), Levetiracetam Arrow, Levetiracetam Astron (Astron Research), Levetiracetam Aurobindo, Levetiracetam Bluefish, Levetiracetam FGX (FirstGenerixInternational), Levetiracetam Lupin (Generics), Levetiracetam Mylan, Levetiracetam Orion, Levetiracetam Pfizer, Levetiracetam Ranbaxy, Levetiracetam Ratiopharm, Levetiracetam Stada, Levetiracetam Sun inj. (Sun Pharmaceuticals Industries Europe), Levetiragamma (Wörwag), Lewetyracetam Ewopharma (Pro.Med.CS), Lewetyracetam-Neuraxpharm, Matever (Pharmathen), Noepix (Actavis), Normeg (Zentiva), Polkepral (Polfa Tarchomin), Pterocyn (SVUS Pharma) i Zelta (Axxon).

N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BC – Agoniści dopaminy

Ropinirolum: Ceurolex SR (Orion) to 21. zarejestrowana marka ropinirolu. Na rynek wprowadzono 10 marek: lek oryginalny Requip i Requip-Modutab o przedłużonym uwalnianiu (GlaxoSmithKline), od czerwca 2008 Adartrel (GlaxoSmithKline), od stycznia 2010 Aropilo (Vipharm), od sierpnia 2010 Parnirol (Glenmark), od listopada 2010 Aropix (Temapharm) i Ceuronex (Orion), od sierpnia 2011 Rolpryna SR (Krka), od stycznia 2013 Nironovo SR (Adamed) i Repirol SR (PharmaSwiss) oraz od kwietnia 2013 Ropodrin (Egis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aparxon PR (Teva), Elozrol (Vipharm), Nironovo (Blau Farma Group), Polpix SR (Polpharma), Raponer (Actavis), Ropinirole Accord (Accord Healthcare), Ropinirole Aurobindo, Ropinstad (Stada), Skonnerop (Sigillata), Valzorol (Sigillata). Skreślono z Rejestru: Aparxon (Teva), Contexine (Ranbaxy), Lirona (Teva), Ropinir (Axxon), Ropinirole Arrow (Arrow Poland), Ropitor (Torrent Pharma).

N05 – Leki psychotropowe; N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CD – Pochodne benzodiazepiny

Midazolamum: Midazolam Sandoz w 2 dawkach iniekcyjnych to aktualnie 6. zarejestrowany preparat do wstrzyknięć z midazolamem. Na rynku pojawiły się 4 leki: Midanium (Polfa Warszawa), Midazolam Chiesi (lek wprowadzony początkowo pod nazwą Midazolam Torrex), Sopodorm (ICN Polfa Rzeszów) i od listopada 2010 Midazolam Accord (Accord Healthcare). Lek oryginalny Dormicum (Roche) dostępny jest w postaci doustnej. Nie został jeszcze wprowadzony do sprzedaży Midazolam Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Dormicum inj. (Roche), Fulsed (Ranbaxy), Midazolam-MIP (MIP Pharma Polska).

N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne;

N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny

Sertralinum: Sertraline Bluefish to aktualnie 16. zarejestrowana marka sertraliny. Na rynek wprowadzono 13 leków: Asentra (Krka), Asertin (Biofarm), Sertralinum 123ratio (rejestracja V 2007 jako SerTeva, III 2008 zmiana nazwy na Apresia, XII 2008 wprowadzenie na rynek; IX 2009 zmiana nazwy na Luxeta; XI 2011 zmiana nazwy na Sertralinum 123ratio), Stimuloton (Egis), Zoloft (Pfizer; lek oryginalny), Zotral (Polpharma), od lipca 2006 Setaloft (Actavis), od października 2007 Sertagen (Generics), od września 2008 Sertraline Arrow (Arrow Poland), od marca 2009 Sertraline Aurobindo, od października 2010 Sertranorm (+Pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Actavis jako Sertralin Actavis), od kwietnia 2011 Miravil (Orion) i od marca 2013 Sertralina Krka. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Restaline (Farmalider) i Zortral Pro (J&P Pharma).

Skreślono z Rejestru: Antideprimal (Jelfa), Exazol (Expharm), Sertiva (Sandoz), Sertraline-1A Pharma (1A Pharma; preparat wprowadzony uprzednio na rynek pod nazwą SertaHexal), Sertraline Pliva (Teva Kraków; preparat wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Luxeta), Setaratio (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od lipca 2006) i Tralix (Sanofi-Synthelabo, Rzeszów).

N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne

Venlafaxinum: Venlafaxine Mylan to 25. zarejestrowana marka wenlafaksyny. Do obrotu wprowadzono 14 marek: Efectin ER (Pfizer), Velafax i od września 2007 Velafax XL (Farmacom), od grudnia 2006 Venlectine kaps. o przedłużonym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), od października 2007 Alventa (Krka), od listopada 2007 Velaxin ER (Egis), od października 2008 Axyven (Axxon; po zmianie nazwy i podmiotu odpowiedzialnego z Venlafaxine Liconsa), od maja 2009 Lafactin (Apotex), od września 2009 Prefaxine (Polpharma), od listopada 2009 Faxolet ER (Polfa Pabianice), od grudnia 2009 Faxigen XL (Generics), od lutego 2010 Venlabax MR (Ranbaxy), od kwietnia 2010 Efevelon SR (Actavis), od lutego 2011 Venlafaxine Bluefish XL (Bluefish Pharmaceuticals) i od kwietnia 2011 Oriven (Orion).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Afaxine (PharOS), Depretaxer (Sopharma), Efexiva (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxin Sandoz), Jarvis (Gedeon Richter), Paxifar ER (Biofarm), Tavex (Krka), Tifaxin PR (Stada), Tonpular PR (Wockhardt), Venlagamma (Wörwag) i Zaredrop (ITF Pharma).

Skreślono z Rejestru: Lanvexin (G.L. Pharma; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxine Gerot), Nopekar (Labormed; wcześniejsza nazwa: Estaq), Symfaxin ER (SymPhar; lek był na rynku od sierpnia 2007), Velahibin (Actavis), Velaxiran MR (Ranbaxy), Venlafaxine Arrow (Arrow Poland), Venlafaxin-Ratiopharm PR, Venlafaxinum XL Farmacom, Venlax XL (Celon Pharma), Venlectine tabl. o standardowym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), Xaveksin ER (Tabuk Poland).

N07 – Inne leki działające na układ nerwowy; N07B – Leki stosowane w uzależnieniach; N07BA – Leki stosowane w uzależnieniu od nikotyny

Nicotinum: Nico Fruit i Nico Mint (Apotex) w postaci gumy do żucia to 5. zarejestrowana marka preparatów z nikotyną. Na rynek wprowadzono następujące produkty:

- Nicorette (McNeil) w postaci gumy do żucia (4 smaki: Classic, FreshFruit, FreshMint i Icy White), tabletek do ssania Nicorette Freshdrops i od września 2012 Nicorette Coolmint, systemu transdermalnego (od września 2009 Nicorette Invisipatch – preparat był dostępny od grudnia 2008 pod nazwą Nicorette Semi Transparent Patch; zmiana nazwy nastąpiła w lutym 2009) i inhalatora (Nicorette Inhaler);

- Niquitin (GlaxoSmithKline) w postaci pastylek do ssania, systemu transdermalnego (Niquitin i Niquitin Przezroczysty) oraz tabletek do ssania Niquitin Mini;

- Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 1,5 mg o 2 smakach.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Nico-Loz (Actavis) w postaci miękkich pastylek w 2 dawkach i 3 smakach (Citrus, Spearmint i Toffee), Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 2,5 mg o 2 smakach oraz Niquitin miętowe listki (GlaxoSmithKline) w postaci lamelek rozpadających się w jamie ustnej.

Skreślono z Rejestru: Nicorette Microtab Lemon (McNeil) w postaci tabl. podjęzykowych, Nicotinell (Novartis) w postaci gumy do żucia i systemu transdermalnego (Nicotinell TTS) oraz system transdermalny Nicopatch (Pierre Fabre Medicament).

Ponadto na rynek wprowadzono kosmetyk Nicofix w postaci żelu do wcierania do rąk dla palaczy, zawierający wyciągi z liścia tytoniu szlachetnego i liścia aloesu.

 

R – Układ oddechowy

R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrażniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa;

R01AD - Kortykosteroidy

Mometasoni furoas: Mometazonu furoinian Cipla to 3. zarejestrowana w tej klasie marka mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono Nasonex (Merck Sharp & Dohme) i od lutego 2013 Nasometin (Sandoz).

R05 – Leki stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05X – Różne preparaty na przeziębienie

Guaifenesinum+paracetamolum+phenylephrinum: Gripex Pro (US Pharmacia) to 5. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od czerwca 2012 Vicks SymptoMed Complete cytrynowy (Wick). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Coldrex Pocket (GlaxoSmithKline), Paracetamol + Guaifenesin + Phenylephrine Hydrochloride Perrigo (Wrafton) i Vicks TriActin Complete cytrynowy (Wick).

 

V – Preparaty różne

V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AE – Leki stosowane w hiperkalemii i hiperfosfatemii

Lanthanum carbonicum: Fosrenol (Shire) w postaci proszku doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek do żucia. Fosrenol to jedyny zarejestrowany lek z węglanem lantanu, dostępny na rynku od października 2006. Na rynku znajdują się także inne leki z tej samej klasy ATC, ale o innym składzie: Calcium Resonium (Sanofi-Synthelabo) i Resonium A (Sanofi-Synthelabo) zawierają siarczan polistyrenu, a substancją czynną preparatów Renagel (Genzyme) i Renvela (Genzyme) jest sewelamer.

V09Radiofarmaceutyki diagnostyczne; V09E – Układ oddechowy; V09EBPreparaty do wstrzyknięć zawierające technet (99mTc)

Technetium [99mTc] macrosalb: Technescan LyoMAA to 2. zarejestrowany zestaw do sporządzania radiofarmaceutyku zawierający makroagregaty ludzkiej albuminy. Wcześniej zarejestrowano Maasol (GE Healthcare).

 

 

 

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL

IMS Poland

2013-05-29

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
cookies.jpg
Dzień Aptekarza
SPONSORZY GŁÓWNI
SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
dza2014pm.jpg
DOKUMENTY
strategia.jpg
buy generic diamox with bonus buy tenormin online no prescription united states yasmin usa no prescription decadron wanted online review cheap birth control pills canada what does generic promethazine look like is there a drug comparative to beconase aq buy mobic 50 sildenafil-fire-100-side-effects what does alli simpson act in aciphex canada pharmacy alli diet pills next day delivery chloramphenicol tablets long time side effects metformin discount kamagra soft mg elocon ointment buy phenergan suppository onset trazodone birth control online australia the online drugstore finax buy generic mestinon online order brand viagra lowest price compare prices acai post cycle therapy arimidex what is metoclopramide blopress ships from india ic ciprofloxacin hcl canadian rosuvastatin generic viagra review where to purim best place to buy elocon without a prescription actos over the counter generic pioglitazone motrin uses medication acivir pills with no rx ramipril 5 mg spc cialis super active overnight delivery pill shop generic buy over the counter azulfidine online legal to buy buspar best place to buy ventolin in india alli pill canadian over the counter substitute for keflex buy famvir greece buy cardizem visa where can you buy hoodia mentat delivery uk can i make mirapex generic viagra pay with paypal artane delivery uk cardura ordering no prescription buy lasuna generic tretinoin 0,05 in the uk para que sirve el medicamento provera de 10 mg no prescription pletal sale buy cialis soft uk buy phexin hong kong order live chickens online wellbutrin sr sale antabuse lawsuit ordering topamax ic atorvastatin 40 mg buy phenamax next day how much is adderall without insurance at cvs acheter zyrtecset purchase uroxatral pills cefadroxil india buy cystone mg online discount nizagara mg liposafe on line kamagra oral jelly 100mg paypal is pct necessary after anavar what is the generic name for antabuse ashwagandha weight gain reglan online legally do you need a prescription for zyban best price ashwagandha aygestin over counter uk sarafem online cheap how to take birth control pills yasmin prednisolone order online benadryl pills for itchy skin lansoprazole gastro tablets fucidin crema parlodel shop net can you order tadapox buy brand cialis 10 buy viagra boots buy femara online canada gabapentin enacarbil rxlist pyridium ships from india where to buy vantin mg best pharmacy to order aldactone order prescription drugs from mexico avodart price in canada prescription free buy viagra sildenafil 100mg for women what is antivert 25mg snovitra super power drugs online purchases prinivil 10 mg target pharmacy lipitor price sarafem looking for acivir pills without rx can i take nexium 40mg twice a day how long does it take for differin and doxycycline to work viagra for men cheap ephedraxin order online buy generic viagra south africa hoodia on the internet nootropil next day shipping what does arava treat costco generic allegra keppra annual sales buy bupropion sr 100 mg didronel online pay paypal coumadin toxicity antidote cialis super active pills augmentin in the uk now research grade purim side effects of red panax ginseng extract best place buy lotrisone pct where to buy minocycline online generic cefixime paypal buy cheap brand cialis using pay pal what is the price of levaquin 500 mg combivent from uk do i have social anxiety 100 mg dramamine when will legal generic viagra be available kamagra soft limited india donde puedo comprar noroxin accutane for sale philippines best anti anxiety drugs for dogs where to buy diamox antivert dosage children generic uk paypal dutas cheap tulasi free delivery buying coumadin in manchester cheap meds buy actos buy lanoxin in india online steam stats games played cialis sales bracket side effects of ciprodex ear drops order aciphex on line usa over the counter alphagan order alliance wow leveling guide order doxycycline buy used to treat accutane overnight mastercard mg without overnight pharmacy abilify lisinopril from purchase claravis online generic name for diclofenac sodium reviews on get slim acai university of new mexico pharmacy residency price of flagyl 500 mg western drug prometrium brahmi gadi katha movie online dvd print levitra professional online uk is aricept available in india nizoral shampoo overnight buy prandin in singapore dealing with anxiety in children zanaflex order online no prescription dove trovare acai in italia nexium free shipping monophasic birth control pills alesse wellbutrin generic wikipedia drugs albendazole buy online us can order doxycycline canada xenical usage instructions acai berry online india where to buy liverpool jersey lisinopril 10 mg tablet side effects revatio sublingual dosage comprar ethionamide en argentina buy kamagra pay paypal pharmacies in buy acivir pills prescription late night pharmacy near me uk best website to buy periacytion reviews on vantin order reglan lowest price duphalac roche precio argentina buy penegra online amazon triamterene discount buy elavil capsules topamax side effects forum ordering motilium here in canada strattera online usa no prescription best drugstore makeup brand 2012 trileptal usage do i need a prescription for pulmicort buy fucidin in india online Purchase strattera 100 mg best price for real astelin alli slimming pills cheapest promethazine side effects yahoo nymphomax dosage instructions buy liv 52 online india kamagra soft prescription coupon levitra mg buy costco valtrex generic robaxin generic lisinopril canadian online overnight pharmacy benzac clean costo generic aleve cost buy brand liv 52 nolvadex no prescription needed canadian online pharmacy erythromycin tablets online comprar shuddha guggulu portugal can you buy viagra over the counter in canada meclizine from usa prandin mg price purchasing midamor online motilium over the counter cheap pariet buy online buy penegra bulk buy atrovent patch nitroglycerin medication used tri levlen dose where can i buy voltaren prednisone purchase without prescription online nizoral purchase liquid viagra drug finax medicine online lasix 40 mg dose can u buy water pills over counter isoniazid uk brand name prednisone canada online no prescription is there a generic for bactroban nasal ointment buy tadapox australia all types accutane pills side effects of vpxl list of tesco stores selling seroflo what is mobicash fine viagra side effects of taking nolvadex order chloromycetin eye ointment drugstore buy snovitra super power 200 get moduretic toronto ordering atacand canada free word search propecia 1mg cost side effects of naproxen in men where purchase tofranil shallaki shop net amitriptyline online canadian zoloft insomnia withdrawal order diarex us diclofenac sodium side effects alcohol precio xenical roche mexico nymphomax canada head office evista by mail order what is zyrtec good for side effects of kamagra tablets z pack pregnancy drug category leukeran over counter online albendazole india buy viagra canada paypal post cycle therapy terramycin decadron online sales arthritis cure aspirin and fish oil micardis usage keflex tablets purchase on line buy alphagan 1 buy metformin 500 mg online no prescription protonix pas cher italie femcare generic 2013 drugs actoplus met generico online generic zyvox paypal what is fluoxetine used for on dogs generic drug zestoretic buy tenormin visa where to get caverta pct torsemide prix en pharmacie en france buying colchicine canada buy generic zyrtec paxil dose increase lantus solostar fertomid over the couter buy minomycin pills glycomet online cheap cystone prescription only buy abilify 1mg online cicloferon how to use endep no prescription rumalaya gel sale nolvadex prescription coupon doxycycline over the counter canada cialis prescription online canada generic from mentax singulair over the couter ceftin drug in fr pharmacy list of pain killer pills buy terramycin 100 viagra super active from canada carafate phone orders is there anything over the counter like viagra sertralina cordarone for purchase how long does depakote take to work for mania online valtrex purchase can you buy alli over the counter in germany viagra effects on men and women buy robaxin online canada singulair sales 2011 decline drugs that interfere with synthroid exelon medication coupons original citalopram online order allium bulbs cost pfizer viagra india zofran reviews pregnancy purchasing wellbutrin sr online uk seroquel comprare best drugstore mascara uk 2011 what type of drug is anafranil online pharmacy uk viagra jelly biaxin without prescription canada buy generic mentat ds syrup online is generic motrin available in usa online purchase of drugs in india buy lamisil cream spray fosamax plus d generic name buy aristocort with visa zerit shoppers drug mart xalatan side effects high blood pressure pharmacie de garde geneve rive droite cheap eltroxin no prescription quiero comprar colospa augmentin no prescription needed order bactrim generic price best place to order lamictal in us countries no prescription needed the online drugstore synthroid amoxil paediatric drops 100mg/ml buy zestoretic 50 purchase keflex cephalexin 500mg generic promethazine order in the us generic allegra d canada innopran xl tablets side effects overnight delivery buy doxycycline lowest online pharmacy valtrex no prescription revia 40 mg dose lamictal price in india there generic famvir seroxat group actions uk can you get high off metoclopramide viagra online next day delivery uk viagra super active without prescription matrix red pill blue pill song anxiety medication celexa depakote for bipolar i disorder user reviews online apotheke l-tryptophan elocom cream uk lopid shortage rx4.com viagra can you buy cialis over the counter xenical over the counter drugs buy retino-a cream 0,05 tablets online buy ciplox online usa medicine lotrisone cream risk factors for chloroquine retinopathy viagra sublingual with american express cialis 20 mg price canada silagra 50 price marshall protocol benicar dosage ranitidine prescription children what is co ranitidine 150 mg tadalafil i“şeren bitkiler nelerdir nedir suppliers of female viagra in us depakote without rx buy toprol xl without rx order augmentin online no prescription with a echeck research chemicals usa supplier current price omnicef albendazole shelf life suppliers of januvia in us simvastatin nhs direct what is valtrex medication for herpes cream betnovat why did xbox live price increase casodex side effects fatigue lisinopril 20 mg tablets robaxin drug store online buspar generic side effects cytoxan online price serpina not generic how long does it take for protonix to leave your system toprol xl used for anxiety brand levitra online coupon code medication by prescription - avodart 0.5 mg cheap generic nizoral vente de cefixime au quebec minomycin online order amaryl online bestellen does doxycycline make acne worse before better costco pharmacy bupropion price cialis super active no prescription needed remeron prices what drug category is flagyl buy zestril uk mail order vasotec overnight pharmacy dapoxetine new zealand baclofen side effects in elderly ordering desyrel here in canada 4rx online pharmacy reviews avodart 0.5mg indication what are side effects of water pills buyers of hydrea canada best price for real voveran sr printable nexium coupons promethazine supplier in uk where to buy indomethacin online silagra 100 sildenafil citrate kamagra jelly 100mg sachet car insurance vasodilan overnight pharmacy how to buy plavix in london buy phentermine overnight buy ortho tri-cyclen mexican pharmacies lasix dosage dogs congestive heart failure is mail order v-gel safe buy legal drugs in canada buspar prices usa list of all birth control pills brands side effects of flomax non prescription lotensin pharmacy purchase ashwagandha pills brand name mestinon online bioshock nitroglycerin code cytoxan costco tamoxifen prices buy fml forte no prescription do i need a prescription for crestor zyrtec rx dose premarin horses urine buy effexor xr 40 best place to order cialis professional in us clomid ovulation calendar ovulate cordarone iv package insert order floxin medication by mail can you get a rash from cipro test e and anavar pct achat de viagra au what should i do if i missed a dose of lexapro bentyl drugs online purchases fungsi obat flagyl forte 500mg order roaccutane online canada Purchase skelaxin 800mg order cafergot us half price tadapox quibron-t tablets online not getting pregnant after taking clomid procardia coupon code dilantin dose avalide over the counter comes buy cheap where to buy livestrong bracelets atarax over counter medication where to buy wellbutrin sr online india amantadine tablet sale venlor barato cheap bystolic india retin-a 0,05 side effects uk can you order phenergan online tadacip wikipedia albendazole through treatment oral cheapest diltiazem tablets uk the chepest yasmin keppra dosage too high levlen contraceptive pill ingredients cleocin reviews buy metronidazole 500 mg purchase medicines online india hyaluronic acid injection prices buy clomid inhaler canada generic skelaxin available buy prednisone discount paypal buy now button with options donde comprar acai berry select antivert overnight shipping cheap panax red ginseng reviews omnicef for dogs buy how to buy v-gel in london generic minocycline extended release where can i buy retin a no prescription pletal pills drugstore best price for diclofenac acheter augmentin billig cleocin gel online kaufen buy tricor mexican pharmacies bactroban tablets online effexor xr 50mg tablets generic propecia online amex retail cost of prograf chloroquine overseas can order parlodel canada verified internet pharmacy practice sites vipps buy cialis 20 mg tablet estrofem tablet yan etkileri periactin legal in england requip xl coupons what does generic lipitor look like viagra uk free delivery actos online sales mobic drug price isoptin prices cvs la jolla discount pharmacy hours of operation price increase unisom tetracycline pharmacy online generic tamoxifen 20mg buy scripts from canada xeloda 40 mg dose buy alesse online overnight delivery ciprotec ciprofloxacina para que sirve florida state university alli speed what is mylan paroxetine for order lexapro online no prescription rx too much levothyroxine and breastfeeding indian generics online benicar can buy mycelex-g online mentax for sale uk non prescription apcalis sx getting procardia in australia pill rx health metformin products buy dutas medication doxazosin mesylate buy testosterone cream no prescription cytotec pill shop discount code how to purchase cialis jelly online my zoloft coupons cardura uk next day delivery sominex coupons buy testosterone cream online canada half price glyset cheap trental uk order motilium online no prescription alesse birth control positive reviews mentax online drugstore xenical weight loss program is there a generic for wellbutrin long term side effects of nizagara synthroid no prescription medication get bupropion prescription buy serevent hong kong prescription get trileptal las vegas anafranil medication online kirkland minoxidil reviews uk cheap prilosec sale uk wellbutrin sr max dose actonel no prescription augmentin prices indian pharmacy mobic no prescription tadapox sale albendazole 400 mg pills brand viagra sale approved pharmacy viagra soft where can i buy it buy cheap actos using pay pal can you buy voveran sr over the counter in germany asacol tablets for sale elocon cream for eczema blopress sale mail order motilium non generic dapoxetine cheap generic ranitidine contraceptive pill yasmin weight gain where naprosyn cheap celexa usa purchase alligator clips indian generics online minomycin buy generic orlistat online motrin coupons printable 2012 where can i order hyzaar baclofene winthrop vidal diclofenac tablets india what is prednisolone used for in ivf what does olanzapine help with alli orlistat 60mg weight loss aid side effects propecia men xenical from china buy viagra online ireland warfarin drug interactions alcohol generic atrovent cost is wellbutrin a class c drug mexican pharmacy no prescription orlistat viagra soft tabs canadian celexa warning above 40 mg amoxil capsules 500mg treatment voveran sr side effects long term use nexium price ireland worst pills best pills januvia fosamax from usa pharmacy most reliable place to buy kamagra oral jelly online where purchase torsemide buy allopurinol in ireland atrovent dosage recommended best price for real nootropil cardura online drugstore ciprobay 500 dosage generic from phenamax generic pills for actoplus met best site get minocin comprar trazodone pela internet claritin d rx724 tadacip to buy buspar birth control online india keftab lowest price meclizine 20 mg can you get lipitor over the counter power slim acai berry australia how does finasteride decrease prostate size cost of seroquel 300 mg naprosyn tablets us online is 40 mg of accutane a low dose cheap no prescription generic anafranil hydromorphone 2mg tablet kamagra jelly in australia what is neurontin tablets used for cost of singulair at walgreens buy cardizem australia minipress lawsuit cytoxan dosage too high canadian pilex tablet purchase proscar on line in usa para que se usa anafranil prescription norvasc 5mg venta de viagra en concepcion chile can you only get keppra on prescription buy gasex perth australia what does generic norvasc look like levitra plus sale canadian what date is lipitor going generic unicure farmaco generico citalopram ou acheter livre electronique ocular side effects of prednisone buy keftab pills online lariam shop net ashwagandha tablets made by himalaya herbal co plavix for cats purchase zyprexa cheap chlamydia in men testing where can i buy evista online without a prescription triderm cream pregnancy generic renagel overnite shipping ranbaxy caverta tablets how much does reglan cost without insurance where to buy dostinex in canada safely safe place order avalide generic name for brahmi drugs similar to flomax do i need a prescription for levitra professional elavil tablets uk liv standard form contract of sale buy fda approved cialis what is hyaluronic acid shampoo where to carafate can you buy lisinopril canadian pharmacy prescription himcolin sale generic abilify recommended dosage buspar cost without insurance lukol for dogs buy buy online suprax generic cheap chloramphenicol buy online where to buy cheap generic mevacor buy moduretic tablets uk does seroquel 100 get you high very cheap hydrochlorothiazide generic name for augmentin drug lipitor suppositories buy metformin trusted online drug stores in canada what is lisinopril-hctz 20-25 requip generic brand levoxyl side effects reviews dulcolax pills review pletal without prescription miami cialis annual sales 2011 canadian pharmacy how much is singulair non prescription crestor pharmacy property sale calan porter menorca better than grifulvin v best generic avalide sites paxil from canadian pharmacy purchase erythromycin on line in mexico desyrel tablets us online get brafix toronto canadian pharmacy without rx buy ventolin in canada how often can you drink on accutane current price florinef levitra professional reviews for men micardis plus 80 12.5mg generico fast probalan deleviery cheap menosan venta de viagra en mexico how to get alli in australia lotrisone drug classification motilium tablets 10mg domperidone diamox pharmacies in generic from nitroglycerin amaryl online in us ic baclofen 10 mg drugstore code 10 maxaman without script astelin by mail tricor shares registrar where to get coumadin bracelet diovan interactions other drugs buy tetracycline online with where to plant amaryllis outdoor anacin 100mg cheep albuterol sulfate inhalation solution 0.083 buy low cost overnight nymphomax kamagra oral jelly wholesalers fast worldwide promethazine dm generic fast malegra fxt delivery differin for sale philippines what type of medication is luvox tinidazole no perscription required can you buy medication online ordering low dose levitra plus citalopram 20 mg get you high purchase medication online australia arjuna sublingual dosage generic alesse pills prednisolone 5mg tablets asthma brand flonase for sale best cialis soft prices cipla cheap acquisto aldactone sicuro online artane sale artane australia pharmacy what does panax ginseng do to the body tenormin minor to buy antabuse in uk keppra 50mg tablets coumadin toxicity complications requip without a prescription india ;online pharmacy reviews can men take metronidazole 500mg tablets free viagra without prescription levitra plus tablets uses cheap aciphex selling pharmacy generic form of zyrtec d tesco car insurance clubcard points cafergot dosage interactions generic birth control pills for yasmin buy viagra jelly online no prescription united states beconase aq doctors online best place to buy prednisolone without a prescription indian medrol generic drugs erythromycin topical solution shortage styplon generic 2013 drugs seroquel 25 mg film tablet +order your drugs from canada!!!!! buy lopressor 15mg online viagra soft discounted is beconase aq legal in uk legal buy inderal online canada buy tegretol 15mg online best rated anti anxiety drugs omnicef tablets from buy buy dapoxetine online capoten fast usa tetracycline usa medicine buy cholestoplex online to buy pulmicort imitrex tablets prescribing information advair diskus prescription coupon buy pamelor new zealand online very cheap zestril why is there a shortage of vermox voveran tablet medicine norvasc sales 2009 blood buying female viagra online norvasc order in the us what medicines interfere with depo provera arimidex online usa precio de cicloferon spray buy cialis sublingual online overnight how much is generic yasmin without insurance cheap purinethol buy online buy flagyl without a prescription colchicine drug in usa pharmacy erythromycin generics voveran australia pharmacy calan canadian pharmacy does digoxin have generic flovent sublingual dosage cheap us online allopurinol pharmacy www.periactin tablets buy xalatan with paypal is there an over the counter protonix where eurax release of generic lipitor generic buy cheap advair diskus tulasi with paypal payment 100 mg wellbutrin sr voltaren dosage 75 mg online buy enalapril no prescription i pill lithium website delivery overnight apartments for rent in new york city manhattan craigslist ordering viagra from canada order wellbutrin sr tablets benadryl para que se usa levitra plus rx prednisolone overnight rioricapharmacy how to pay by check buy cipro perth australia buy nitroglycerin no prescription tricor medication order generic sumycin genuine innopran xl best price generic bupropion in usa methotrexate online meds buy aciphex cheap prescription doctor buy periactin 100 diclofenac medicines where to buy silagra order antabuse lowest price buy alesse no prescription generic advair diskus cost lowest order cleocin gel cheap is canadian healthcare better than us best generic viagra jelly review liquid cyklokapron review viagra mail arizona why is there a shortage of biaxin buy nizoral shampoo usa medicine ciprofloxacin hydrochloride actos pharmacy pioglitazone canadian prescription drug avapro canadian medications cheap buy nolvadex 20mg zyprexa zydis coupons types of viagra for men trimox for sale generic soft cialas best price naprosyn where to buy cheap generic pyridium generic erexin-v switzerland why was pyridium discontinued brand cialis without a prescription from us buy revia mg online buy ortho tri cyclen lo no prescription purchase reminyl cost of fucidin without insurance pastillas cytotec precio en ecuador there any legitimate canadian pharmacies ortho tri cyclen without rx benemid order what is levaquin 750 mg used for craigslist londonderry vt zovirax price australia buy risperdal singapore seroxat side effects alcohol buy sarafem with e check acheter pas cher lopid where can i order lamisil prednisona efectos secundarios ni“os best site to buy florinef cheapest requip paypal where purchase roxithromycin cheapest viagra super active online accutane india bayer levitra 20mg reviews ondansetron dose child zestril noprescrition needed usa online pharmacy how to take bactrim forte what to do when nexium does not work topomax at us pharmacy cheapest place to buy nymphomax avapro medication online metoclopramide 10 mg in pregnancy what are prednisone pills used for discount pharmacy card free how much mg of gabapentin to get high combivent ordering no prescription olanzapine for sale usa buy medroxyprogesterone 10mg yasmin american wedding download free best medicine back pain reviews on alli diet pills bo jackson stats football generic uk paypal aciphex generic from duetact amoxil prices ethionamide paypal can you buy viagra plus in ireland cialis buy meloxicam uk buy adalat canadian fertility blend men clomid what does cialis pills look like phexin uk online generic kamagra cost acai berry made in usa generic wellbutrin cost walmart original buspar online what does micronase xenical tablets online viagra capsules for women is generic tetracycline available in usa very cheap avandamet long time side effects combivent recommended dose of paxil for anxiety glucophage tablets 850mg where to buy ortho tri cyclen online mexico what is amitriptyline used for side effects ivermectin for horses brafix dosage instructions what is the difference between trazodone and trazodone hydrochloride is there anything over the counter like provera arjuna uk buy kamagra now county can buy astelin online plavix drug in germany pharmacy buy cheap hydrochlorothiazide using pay pal prednisone interactions with other drugs buy brand viagra in india online cheap pills generic proscar 5mg buy lasuna online no prescription us sertraline hcl 25 mg best site get revia prednisona kern pharma sildenafil tablets for women estrace 40mg how to buy synthroid online is cipro available over the counter elocon lotion where to buy where to buy cheap lantus insulin discount casodex mg voltaren medication dosage reglan usa sale ultra low dose digoxin purchase ditropan on line in india cialis 20 mg price alavert roche precio argentina finasteride 1mg side effects for women ortho cyclen generic previfem what is ashwagandha in english buy mestinon online cheap online generic clonidine free coupon for hydrochlorothiazide buy propecia in thailand safe online viagra sites omnicef cheap cafergot echeck luvox online from uk is maxalt generic buy alli diet pill where could i buy requip without prescription viagra canada generic can you only get vpxl on prescription what drug category is brafix anacin 10 mg buy himplasia tablets online buy cheap alligator shoes croc northwest pharmacy coupon promo alli medications promethazine over counter uk where to spend honor points alliance dalaran voltaren pill shop discount code purchase kamagra 200mg ultra low dose cardura exelon patch price canada better than dulcolax levaquin antibiotic shelf life canada drugs nizoral with prescription where can i get some dramamine hyzaar generic form buy erythromycin online canada canada clozaril tablets online buy elavil with what are the side effects of sibutramine danazol ordering online pharmacy online pharmacy uk strattera mupirocin resistance 2011 claravis dosage administration can you get cipro in china clonidine drug class allopurinol without a script is there a levaquin generic generic cialis oral jelly 5mg bystolic prices walgreens furosemide 20 mg for cats nizoral pill canadian kytril prices usa exelon energy delivery januvia coupons and discounts low cost brand amoxil nitroglycerin shelf life where can i get retin-a ge pills how to get toradol cheap aciphex rabeprazole provera online nonposcription mexican pharmacy no prescription advair diskus what is tenormin 50 mg buying glucotrol xl using paypal what are the most characteristic side effects of colchicine amaryl generic wikipedia drugs order accutane 5 mg online amantadine.com viagra deutschland kaufen apotheke best place to buy zetia without a prescription mail-order actonel casodex tablets from buy female cialis price india zantac for men sale in uk motrin suspensi“ƒn infantil 20 mg cytotec and medical abortion billig retin-a ge online kaufen generic carbozyne no prescription buy neurontin usa generic benadryl inactive ingredients voltaren 50 mg e.c what does anacin look like safe place order pilex online pharmacy schools in texas do you need rx parlodel where to buy mifepristone online where can i buy benfotiamine glucophage sr 1000 mg generic lisinopril hctz where minocycline how to get bentyl in australia generic pills for diovan suppliers of topamax in us walmart generic lipitor where can you buy clomid online yasmin brands india can you buy viagra sublingual in ireland sildenafil buy shatavari greece can you get viagra on nhs prescription suprax roche precio argentina toprol xl medicine is aciphex over the counter 20mg propranolol generic australia where cane i buy alligator meat in florida estrace side effects long term use levitra sale online pharmacy cialis can buy trental online what does betoptic is augmentin a prescription drug amoxil from usa retino a cream uses what is flagyl used for infection buy antabuse by paypal ciprobay 500 mg pret viagra super active ships from india buy eldepryl from mexico online generic pills for buspar buy rogaine 5 pills cialias sold stateside buy benicar 15mg online can you buy levitra plus over the counter in germany can you take depakote daily a doctor s order is 0.125 mg of ampicillin generic hyaluronic acid injections cost canadian pharmacy 24 hour drugs viagra online nexium shoppers drug mart buy entocort online overnight reviews on dulcolax suppositories lopid no prrescription can buy tenormin online uk buy tamoxifen without prescription original duphalac online quiero comprar viagra contrareembolso metformin without prescription in us getting neurontin in australia very cheap lexapro carafate liquid coupons is it safe to buy viagra online from canada micardis generic 80 mg skelaxin for sale viagra over counter canada libertad de actos wikipedia super active lowest price cardura pharmacies alliance ohio best place buy flovent pct finpecia comprare rumalaya gel with paypal payment cialis generico non funziona suprax cefixime tablets usp citalopram non generico zyloprim side effects cabergoline side effects in men buy lithium ion battery canada cordarone order on web can you buy acai berry at a drug store bupron sr drugstore.com overseas foreign pharmacy buy floxin online cheap how long after tamoxifen can you get pregnant florida celebrex voltaren forte 50 mg packungsbeilage prednisone dosage for adults allergies what is women viagra how much is diovan tablets synthroid pills effects buy lisinopril online no prescription us levitra vs cialis drugs tetracycline for purchase without a prescription indocin sold over counter rumalaya western australia synthroid limited india nizoral refill pack where do i buy robaxin purchase cheap generic allegra us pharmacy online apcalis sx accredited pharmacy technician online program brand advair diskus prescription coupon generic trade name hydrochlorothiazide zithromax 1000mg tablets how many men in the uk use propecia precose generico italiano where to buy bupropion sr cid all episodes desi tashan where do i buy ventolin actoplus met india no prescription migraine medicine topamax side effects best mobic prices best drugstore makeup 2012 astelin in usa target australia liv dolls cheap genuine cleocin gel online benadryl antihistamine generic name diflucan available over counter uk buy atorlip-20 online reviews meclizine for sale what is diflucan medicine used for hyaluronic acid pills reviews purchase rumalaya liniment online fluoxetine interactions with other drugs feldene flas comprar safe place order coumadin lisinopril side effects fatigue i pill lopid website drug information buy zetia capsules what is micardis hct prescribed for can buy lexapro mexico paroxetine medication interactions where can you buy acai berries in london how to buy pfizer viagra pills online promethazine hydrochloride over the counter indian generics online proscar buy feldene tablets buy actonel capsules zyprexa limited india antibiotics online fedex pain pills and alcohol side effects how to import nizoral lexapro for ocd forum half price trazodone generic amaryl price indian pharmacies online aleve 220 mg recommended dosage calcium carbonate order by phone is it safe to order viagra online glucotrol xl ordering no prescription antivert 10 mg cost cheap actos 45 mg pioglitazone what is the generic form of protonix without a script buy albendazole drugs purchasing celadrin online uk buy zestoretic pills online ampicillin drug facts erection packs 2 items order generic cheap canadian erection packs 1 no prescription natural water pills cvs reviews buy voveran with no rx azulfidine results forum diarex legal us keflex by mail order thyroid medication and pregnancy tests pyridium pills buy prednisolone from uk ranitidine 150 mg tablet cialis average price in the us malegra fxt pill canadian hctz 12.5 lisinopril 10mg tab generic lisinopril in usa decadron looking for dramamine cost canadian tegretol express canada buy viagra plus generic best place buy clonidine canada tetracycline online can i buy nexium in canada haldol dose for hiccups generic propecia finasteride order eurax blog rx erexor tablets uses zyban price in india order mircette online no prescription with a amex what class of drug is prandin allopurinol medication gout zyloprim legal buy seroflo online canada buy generic retin a no prescription lozol max dose triamterene hydrochlorothiazide 50 25 mg get mevacor las vegas female viagra online pharmacy uk cost asthma inhalers uk what is provera tablets used for lopid side effects long term use zofran pct buy menosan where can i buy it buy cialis jelly hong kong what is the symbol for lithium chloride buy genuine digoxin uk purchase imuran cheap where to ginette-35 is mail order lasuna safe how to order ampicillin online where to buy evecare drugs online types of arthritis in hip amoxil discounts codes what is prednisone used for in adults buy ditropan for daily use buy celexa australia med express pharmacy salisbury nc cordarone medication side effects glyset price revia capsules india rumalaya forte price zyvox pt assistance program research grade meclizine how much is asacol without insurance levlen over the counter olanzapine now co uk order colchicine 1mg online generic pills for trazodone is arcoxia better than celebrex protonix 40 mg bid buy alesse contraception drug indian pharmacy lithium gasex without a prescription buy cordarone online reviews vend viagra tunisie augmentin delivery side effects of avapro hct medication pyridium no prescription fedex ups united support solutions actoplus met xr 15- 1000 mg glimepiride metformin rxlist order topamax without prescription lamictal capsules diclofenac uk brand name lexapro withdrawal cold turkey naproxen alcohol dangerous buy desyrel 100mg online brand cialis 100mg tablet better than lincocin buy generic advair diskus online lotensin pill shop discount code buy rogaine 2 uk best pharmacy prices for cialis yasmin medicine effects wellbutrin sr online in usa taking nexium with other medications mircette trusted online drug stores in canada can you buy inderal propranolol prescription viagra soft order on web where can i buy antabuse business insurance quotes vytorin dosage too high canadianpharmcyonline clonidine medication anxiety where can you get acai berry prednisone pas cher italie otc inhaler cvs altace medication information buy deltasone online reviews list of tesco stores selling periactin lotensin without a script how to take doxycycline 100mg for acne bactroban by mail buy fucidin online india pletal 100 mg price menosan in the uk ephedraxin online usa zyvox 600 mg pre“şo comprar zocor original pharmacy mexico meclizine erectile dysfunction drugs cost comparison flomax medicine canada buy didronel uk is zithromax generic acquistare tadapox in italia vente de cytotec au quebec viagra generic germany aciclovir tablets online lisinopril zestril 10 mg brafix billig kaufen order generic micronase safe place to buy viagra uk apcalis sx overnight brand lipitor buy purchase letrozol cordarone in the uk now yasmin for daily use canada what is the correct dosage of protonix correct dosage of cytotec for abortion generic for aricept donepezil keppra uk brand name zofran iv maximum dosage buy voltaren 20 generic form for avodart get adderall online ciprofloxacin eye drops for infants lowest priced trental femcare lawsuit canada acivir pills spain over counter where can i purchase effexor xr buy online norvasc generic aceon buy canada lasix prescription overnight delivery ordering proventil india estrace pill canadian roche xenical uk viagra without prescriptions cheapest cancel acai max cleanse order acivir pills costco what does the medication provera do ventolin dosage for toddlers minipress cost comparison where can you buy celebrex what dosages does lopressor come in what are all the side effects of neurontin where can i buy cialis online with paypal long time side effects ponstel prescription drug assistance cymbalta aldactone prescription only does uroxatral cause weight gain mobic discount card ortho tri cyclen pills online in the canada healthy recipes for a meat and potatoes man what drug category is mobic cheapest brand advair diskus brand name clozaril online best price skelaxin uk online pharmacy paypal generic frumil avodart delivery uk buy viagra in the united states flomax commercial video hydrochlorothiazide price cognitive side effects of keppra in children arimidex mg tablet where to buy cheap generic tretinoin 0,025 proventil without insurance children;s allegra tablets aldactone roche precio argentina buy atarax canada best rated canadian online pharmacy buy naprosyn in usa levitra vs cialis canadian pharmacy doxycycline cheap canada pharmacy coumadin pill canadian canada pharmacy online pharmacy benfotiamine maximum dose motilium tablets 10mg dosage mircette without rx is bonine better than dramamine zaditor shopping dostinex mg buy actos pharmacy assistance much does cialis daily use cost guaranteed yasmin birth control spain cheap zyprexa medicine common side effects of methotrexate for ectopic pregnancy voltaren 25 mg dosering finpecia medicine tablets depression anxiety medication uk 100mg clomid risk twins paroxetine cost comparison prescription cheap etodolac free delivery buy propecia voltaren online forum generic kamagra chewable where to malegra fxt snovitra super power pill canadian what does bactrim ds mean generic olanzapine safe viagra cheap price us pharmacy fluoxetine pills sale nasal atrovent dose zofran for men in usa antibiotic ceftin side effects maximum safe cialis dosage augmentin 100mg cheap jennifer t alli reading order drugs generic for phenergan w codeine donde puedo comprar ampicillin zyloprim over the couter advair diskus sale pharmacy generic antivert dosage instructions ranbaxy caverta long term side effects finasteride revia mexico get phexin las vegas lamictal pills side effects bactrim ds urinary tract infection dosage new otc inhaler compare diprosone lotion prices cr123a lithium battery shelf life prevacid drugs side effects of alli weight loss tablets buyers of serpina canada is mail order betoptic safe 100 mg minocycline comprar aciclovir en crema buy zenegra visa can i get zoloft without a prescription? provera 20 mg per day atorlip-5 usa sale zyrtec pills is vasotec available over the counter diclofenac uk boots legal buy atrovent online canada donde puedo comprar viagra sin receta en buenos aires canada meds coupon code pharmacy has best price micronase colchicine prices generic how to use myambutol ordering low dose celexa buy toradol online now can i get clomid online side effects of promethazine codeine syrup citalopram how long out of system buy bactroban in usa zyrtec usa sale buy allium giganteum zoloft online in usa arimidex cost costco russian pharmacy usa online prednisone 20 mg 5 days purchase furosemide on line in mexico best seroflo prices aldactone tablets purchase on line order asacol medication by mail generic clonidine india order water pills online is generic xeloda available in usa estrofem side effects price generic macrobid can you buy over the counter boots brand viagra buy lamisil online in usa brand name malegra fxt online betneval neomycin cream clomiphene citrate challenge trandate generic 2013 drugs is vytorin generic what does tegretol do to the brain buy paroxetine hydrochloride china buy diclofenac 100mg withdrawal from zoloft forum canadian alliance party founded how to buy lotrisone today show female viagra swiss legend trimix black what is doxycycline hydrochloride sinequan sublingual dosage how long does it take for furosemide to work viagra uk express delivery is paxil generic health benefits of american ginseng does famvir cause weight gain reviews on cymbalta for depression ketoconazole 2 shampoo usage norvasc costco grifulvin v supplier in uk mail order generic toprol xl prix propecia pharmacie paris buy florinef generic amaryl buy uk can we trust glyset online keppra xr discount coupon how long do the effects of levitra last cheap amantadine online venlor for sale uk generic drugs from india voltaren pills used tramadol dosage therapeutic dose of neurontin for neuropathy serophene spain over counter buy lukol pills online oder mg tablets of accutane hydrochlorothiazide discount nitroglycerin uses medication lasix ordering no prescription us online pharmacy no prescription dilantin mexican elavil diflucan 100 mg per 10 giorni safe place order prandin what does clonidine look like acheter ephedrine cafeine aspirine antabuse 10 mg buy alli dietary supplement on line augmentin dosage 625 doxycycline reviews and dosage can you order rhinocort symptoms runny what are the side effects of zolpidem where to buy aciclovir online india buy cheap pain pills viagra effects female sexuality how to make sildenafil citrate order endep cod prescription arimidex coupons discounts cialis soft billig kaufen disgrasil buy zyban online uk acquisto zovirax sicuro online florida voveran fertility drugs online uk l thyroxine side effects generic cafergot usa fda methotrexate shortage no prescription retin-a 0,05 artane online store how much does famvir cost order gyne-lotrimin cheap hydrochlorothiazide over the counter substitute buy cafergot xr without prescription rumalaya forte uses medication can i get acai berry at walmart buy online allium flower bulbs forzest sale canadian 20mg non persciption benzac how long does it take for celexa 10mg to work unisom generico italiano buy elimite singapore buy brand viagra overseas buy alesse 15mg online next best thing to viagra prednisone pack dosage instructions what is betnovate 1/5 cream used for hydroxyzine hydrochloride syrup children what is generic drug for synthroid purchase cialis online canada buy betnovate greece onde comprar zetia mais barato ciplox generico online canada drugs vytorin with prescription best place buy robaxin floxin wanted online review buy prescriptions india vasodilan overnight delivery celexa without a prescription most reliable place to buy amoxil online zithromax 40 mg ml annostus side effects drinking alcohol while taking azithromycin duphalac for sale avalide generico italiano erection packs 10 by mail didronel cost in canada safe buy hydrochlorothiazide online viagras naturales para mujeres comprar anacin pela internet cost comparison online paxil how to discontinue use of coumadin diamox pharmacy chloramphenicol rxlist capoten shelf life acai online can buy toprol xl online elocon side effects psoriasis requip prix en pharmacie en france prozac better than generic fluoxetine zyrtec ulotka syrop alli pill for under $100.00 nitroglycerin generic 2013 drugs phenergan side effects long term use doxycycline acne treatment side effects liquid viagra drink blue dapoxetine prescription prices uk best online pharmacy accutane viagra tablets lisinopril and amlodipine side effects where can i buy viagra in cape town vardenafil 10 mg rezeptfrei lipitor prix en pharmacie en france zantac prices non generic etodolac buy augmentin in uk cheap prevacid no prescription buy lexapro generic online bristol-myers squibb pharmaceuticals limited buy online chloroquine generic medicine buy acivir pills mg clearly buy citalopram online overnight delivery order generic cialis depo provera order online dilantin drug classification atrovent nebuliser dosage voltaren cream coupons canada danazol no rx seroquel xr price per pill no prescription viagra uk implicane medicamento buy wellbutrin with paypal motilium generic release date can i order speman no prescription in the usa friv 10000 games tamoxifen citrate australia buy nolvadex how to buy brand viagra in canada zantac tablets for dogs estrofem 28 tablet malegra dxt pharmacy retin-a ge generic reviews best price plavix 75 mg flagyl er on line no script walmart prescriptions by mail what is clomid serophene american express canada login account artane where can i buy it low online acticin without overseas pharmacy no prescription blopress furosemide lasix drug classification buy aceon perth australia generic finast uk paypal pletal tablets purchase on line wisconsin list of canadian pharmacies is generic abana effective compare prices geriforte can order levaquin canada femara overnight shipping cheap chloramphenicol with prescription generic viagra sale usa buy periactin with no rx buy mobic online reviews donde comprar lanoxin rumalaya for sale australia zyvox buy canada