02.03.2015.
Aptekarz Polski
Start.
Aktualności
Opieka farmaceutyczna
Wszechnica
Manuał aptekarski
W aptece
Lex Apothecariorum
Edukacja
Farmacja na świecie
Rynek leków
Panorama samorządu
Biblioteka
Historia farmacji
Muzealny kalejdoskop
PharmaExpert
Nowe rejestracje
Świat w pigułce
Chwila oddechu
Sport to zdrowie
Forum wydarzeń
Galeria
Przegląd prasy
Warto wiedzieć
Rozmowy Redakcji
Listy do Redakcji
Z uniwersytetu
Numer 101/79 online
Menu witryny
Wydawnictwo NIA
Zamów Aptekarza


mapa strony: Start.


 


02.2013 - PL - nowe rejestracje. Drukuj Email
NOWE REJESTRACJE - PL

LUTY 2013

 

W lutym 2013 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 85 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, obejmujących 34 jednostki klasyfikacyjne na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład). Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, urzędowe kody kreskowe), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lutym 2013, został opublikowany przez Urząd 10 maja 2013.

 

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością;

A02A – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe; A02AX – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe w innych połączeniach

Calcii carbonas+natrii alginas+natrii hydrogenocarbonas: Gaviscon Duo (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jednodawkowej to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej preparatów Gaviscon o smaku mięty (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jedno- i wielodawkowej oraz Gaviscon o smaku mięty TAB (Reckitt Benckiser) w postaci tabl. do rozgryzania i żucia.

A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BA – Antagoniści receptora H2

Ranitidinum: Ranitidine Accord Healthcare to 12. zarejestrowana marka ranitydyny, zaś Ranitidine Accord (Accord Healthcare) w postaci tabletek powlekanych to rozszerzenie w stosunku do zarejestrowanych wcześniej tabletek musujących. Na rynek wprowadzono 9 marek: Gastranin Zdrovit (NP Pharma), Raniberl (Berlin-Chemie), Ranic (Sandoz), Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro (Polpharma), Ranisan (Pro.Med.CS), Ranitydyna Sanofi (Sanofi-Aventis), Riflux (Polfarmex), Solvertyl (ICN Polfa Rzeszów), Zantac (GlaxoSmithKline). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ranimax (Teva; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Riflux), Ranitidine Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Apo-Ranitidine (Apotex), Histac (Ranbaxy), Ranigast forte (Polpharma), Ranitidinum Pliva (Teva Kraków; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ranimax), Ranitydyna (Teva Kraków), Ulran (Krka).

A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i nudnościom; A04AA – Antagoniści serotoniny (5HT3)

Ondansetronum: Ondatran (Polfa Tarchomin) to 10. zarejestrowany doustny preparat ondansetronu. Do obrotu wprowadzono 6 marek leków doustnych: Atossa (Egis), Emetron (Gedeon Richter), Setronon (Teva), Zofran i Zofran Zydis (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od lutego 2007 OndaLek (Sandoz) i od stycznia 2012 Ondansetron Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Ondansetron-1A Pharma, Ondansetron Arrow (Arrow Poland) i Ondansetron Pfizer (tabl. powlekane zarejestrowano pierwotnie pod nazwą Ondansetron Aurobindo). Ponadto na rynek wprowadzono 7 marek leków dożylnych: Atossa (ICN Polfa Rzeszów), Setronon (Teva Kraków), Zofran (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2008 Ondansetron Kabi (Fresenius Kabi), od kwietnia 2012 Ondansetron B.Braun (Braun), od września 2012 Ondansetron Claris (Claris Lifesciences) i od lutego 2013 Ondansetron Accord (Accord Healthcare). Do sprzedaży wprowadzono także Zofran w postaci czopków doodbytniczych. Skreślono z Rejestru: Ebesetron (Ebewe; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ondansetron Ebewe, był obecny na rynku od września 2009), Emeset (Cipla), Emetron inj. (Gedeon Richter; lek był obecny na rynku), Ondagen (Generics), OndaLek inj. (Sandoz), OndaHexal (Hexal), Ondansetron-1A (1A Pharma) i Ondansetron Ranbaxy.

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;

C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste

Perindoprilum: Perindopril Teva to 19. zarejestrowana marka peryndoprylu. Na rynek wprowadzono 8 leków: Prestarium (Servier), Prenessa (Krka Polska), od lutego 2009 Vidotin (Gedeon Richter), od marca 2009 Apo-Perindox (Apotex; zarejestrowany wcześniej jako Perindox) w dawkach 4 mg i 8 mg, od kwietnia 2009 Lextril (Glenmark) i Stopress (Polpharma), od kwietnia 2010 Cardipen (Lekam; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Presdopril) i od czerwca 2012 Perindopril Pfizer.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: ApoPerindox (Apotex) w dawkach 5 mg i 10 mg, Coverex (Egis), Erbugen (Jenson Pharmaceutical Services), Ikarium i Ikarium forte (Polfarmex), Perindopril Aurobindo, Perindopril Krka, Perindopril Arrow (Arrow Generics), Perindopril Medana (Medana Pharma), Presomyl (Generics), Tensinor (Generics).

Peryndopryl w dawkach 2 mg, 4 mg i 8 mg dostępny jest w połączeniu z tert-butyloaminą, zaś w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg w połączeniu z argininą lub jako tosylan peryndoprylu, przy czym rejestrowane dawki dotyczą tych połączeń, a nie zawartości samego peryndoprylu. Większość zarejestrowanych marek peryndoprylu zawiera jego połączenie z tert-butyloaminą. Połączenie z argininą zawierają 4 marki: ApoPerindox, Presomyl, Prestarium i Prestarium Oro (w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg), Tensinor. Tosylan peryndoprylu jest zawarty w preparacie Perindopril Teva.

Skreślono z Rejestru: Abapter (Pol-Nil), Irpax (Anpharm; lek wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Peryndopryl Anpharm), Percarnil (Actavis), Perilan (Sandoz), Perindopril BMM Pharma, Perindopril-Ratiopharm (dawka 8 mg zarejestrowana wcześniej przez Krka Polska pod nazwą Perotens), Perindoran (Ranbaxy; lek był obecny na rynku od października 2009), Peryl (ICN Polfa Rzeszów), Prestarium forte (Servier), Pritnox (Galex d.d.) i Rindolex (Galex d.d.).

Ramiprilum: Ramipril Pfizer w dawkach 1,25 mg i 2,5 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej wyższych dawek tego leku. Zarejestrowano 19 marek ramiprylu. Do obrotu wprowadzono 14 preparatów: Mitrip (123ratio), Piramil (Sandoz), Ramicor (Ranbaxy), Tritace (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od grudnia 2006 Axtil (Adamed), od lutego 2007 Vivace (Actavis), od kwietnia 2007 Polpril (Polpharma), od października 2007 Ramve (Farma-Projekt), od grudnia 2007 Ramistad (Stada), od listopada 2008 Apo-Rami (Apotex), od marca 2009 Ampril (Krka), od października 2010 Ramipril Actavis, od lutego 2012 Ramipril Pfizer i od czerwca 2012 Rami-A (Arrow Poland).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ramigamma (Woerwag), Ramipril +Pharma, Ramipril Aurobindo, Ramipril-Lupin, Ramipril Teva. Skreślono z Rejestru: Ramipril Ozone (Labormed) i Ramipril-Ratiopharm (zarejestrowany pierwotnie przez Galex d.d. jako Ramilex; lek był obecny na rynku od czerwca 2008).

Trandolaprilum: Trandolapril Pizo to 6. zarejestrowana marka trandolaprylu. Do sprzedaży wprowadzono 3 leki: Gopten (Abbott; lek oryginalny), od stycznia 2009 Trandolapril Arrow (Arrow Poland) i od maja 2010 TrandoGen (Generics). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Fezzor (Labormed) i Trandolapril Galex (Galex d.d.). Skreślono z Rejestru: Tensotrand (Actavis; zarejestrowany wcześniej jako Trandolapril Actavis; lek był obecny na rynku od maja 2009), Trandolapril-Ratiopharm (lek był obecny na rynku od października 2007) i Trandox (Apotex).

C09B - Inhibitory ACE, leki złożone; C09BA – Inhibitory ACE i leki moczopędne; C09BA04 – Peryndopryl i leki moczopędne

Perindoprilum+indapamidum: Indix Combi (Teva; zawiera tosylan peryndoprylu) w 2 dawkach (2,5 mg+0,625 mg i 5 mg+1,25 mg) to 15. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie.

Na rynek wprowadzono 4 preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z argininą i indapamid (zastąpiły wcześniejsze preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid): Noliprel forte (Anpharm) i Tertensif Kombi (Servier), zawierające 5 mg peryndoprylu i 1,25 mg indapamidu oraz Noliprel Bi-Forte (Servier; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Servier) i Tertensif Bi-Kombi (Anpharm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Anpharm), zawierające 10 mg peryndoprylu i 2,5 mg indapamidu. Od czerwca 2008 wprowadzono także 1 lek zawierający peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid: Co-Prenessa (Krka Polska) w 3 dawkach: 2 mg + 0,625 mg, 4 mg + 1,25 mg oraz 8 mg +2,5 mg.

Zarejestrowanych jest także 10 marek leków dotychczas nie wprowadzonych do obrotu: Co-Presomyl (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Presomyl Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Co-Tensinor (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Tensinor Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Lextril Combo (Glenmark; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Noliprel (Servier; 2,5 mg+0,625 mg), Noliterax (Servier; 8 mg+2,5 mg), Panoprist (Sandoz; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Perindopril Indapamide Arrow (Arrow Poland; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Prenix N (Anpharm; 2,5 mg+0,625 mg), Romapal (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg).

Skreślono z Rejestru lub wygasły pozwolenia: Arifon Kombi (Anpharm; 4 mg+1,25 mg), Davapamid (Gedeon Richter Polska; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Indix Combi (Ratiopharm; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ratiotensin), Perilexin (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryl Combi (ICN Polfa Rzeszów; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryndopryl+Indapamid Servier (2 mg+0,625 mg), Prenix (Anpharm; 2 mg+0,625 mg), Prestarium Plus (Servier; 4 mg+1,25 mg), Teraxans (Anpharm; 8 mg+2,5 mg).

C09D – Antagoniści angiotensyny II, leki złożone; C09DA - Antagoniści angiotensyny II i leki moczopędne; C09DA03 – Walsartan i leki moczopędne

Valsartanum+hydrochlorothiazidum: Valsartan HCT Mylan to aktualnie 18. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 11 leków: Co-Diovan (Novartis), od września 2009 Tensart HCT (Egis), od stycznia 2010 Co-Valsacor (Krka), od maja 2010 Co-Bespres (Teva; wcześniejsza nazwa preparatu: Bespresco), od lipca 2010 Zelvartancombo (Galex d.d.), od sierpnia 2010 Co-Nortivan (Gedeon Richter Polska), od listopada 2010 Valtap HCT (Zentiva), od maja 2011 Axudan HCT (Sandoz), od grudnia 2011 Valsotens HCT (Actavis), od stycznia 2012 Vanatex HCT (Polpharma) i od maja 2012 Valsartan + HCT Arrow (Arrow Poland).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: ApoValsart HCT (Apotex), Valsartan HCT-1A Pharma, Valsartan HCT Bluepharma (Polfarmex), Valsartan HCT Ranbaxy, Valsartan + Hydrochlorothiazide Krka i Valsavil HCT (Stada).

Skreślono z Rejestru: Anartan HCT (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od grudnia 2009), Co-Diomef (Mepha), Valsanorm HCT (+Pharma), Valsartan HCT Genericon, Valsartan HCT-Ratiopharm, Valsartan Hydrochlorothiazide Pliva (Teva).

C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A - Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy HMG CoA

Atorvastatinum: Calipra (Alkaloid-Int) i Atorvastatin Ranbaxy to odpowiednio 39. i 40. zarejestrowana marka preparatów atorwastatyny, zaś Atorvasterol (Polpharma) w dawce 80 mg to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej niższych dawek tego leku. W obrocie pojawiły się 22 leki: Atoris (Krka), Sortis (Pfizer; lek oryginalny), Tulip (Sandoz), od czerwca 2006 Torvacard (Zentiva), od października 2006 Atorvox (Teva), od lutego 2007 Atrox (Biofarm), od stycznia 2008 Torvalipin (Actavis), od marca 2008 Atorvasterol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorvin), od kwietnia 2008 Atractin (PharmaSwiss; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Copastatin), od listopada 2008 Corator (Lekam), od grudnia 2008 Larus (Gedeon Richter Polska; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorpharm), od maja 2009 Atorvastatinum Farmacom, od czerwca 2009 Torvazin (Egis), od lipca 2010 Storvas (Ranbaxy), od września 2010 Apo-Atorva (Apotex), od października 2011 Atorgamma (Wörwag), od lutego 2012 Lambrinex (S-Lab), od czerwca 2012 Atorvastatinum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Teva Pharma), od lipca 2012 Atorvastatin Arrow (Arrow Poland), od marca 2013 Ivistatyna (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Olinka) i Pharmastatin (Stada) oraz od kwietnia 2013 Atorvastatin Bluefish.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Actozora (Actavis), Atolinka (Olinka), Atorlip (Sun-Farm), Atorock (Rockspring Healthcare), Atorvagen (Generics), Atorvanorm (+Pharma), Atorvastatin-1A Pharma, Atorvastatin Billev, Atorvastatin Egis, Atorvastatin Stada, Liporion (Orion), Mephator (Mepha), Olinkator (Olinka), Orztiza (Actavis), Statorva (Krka) i Xistatin (Biokanol).

Skreślono z Rejestru: Atorvastatin Miklich, Atorvastatin Pfizer, Atorvastatin-Ratiopharm, Atosener (Sandoz), Euroclast (Sandoz), Gletor (Glenmark), Haepcard (Sandoz), Voredanin (Labormed; lek był obecny na rynku od czerwca 2011), Xavitor (Tabuk Poland; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Medis pod nazwą Copator, był obecny na rynku od grudnia 2009).

 

G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe

G03 – Hormony płciowe i środki wpływające na czynność układu płciowego;

G03A - Hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnie;

G03AA – Progestageny i estrogeny, preparaty jednofazowe;

G03AA09 – Dezogestrel i estrogen

Desogestrelum+ethinylestradiolum: Estmar (Zentiva) to 7. zarejestrowana w tej klasie marka środków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Marvelon (Organon), Mercilon (Organon), Novynette (Gedeon Richter), Regulon (Gedeon Richter) oraz od marca 2012 Ovulastan i Ovulastan forte (Polfa Pabianice). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Dessette i Dessette forte (Sun-Farm). Wszystkie środki zawierają 0,15 mg dezogestrelu, a różnią się dawką etynylestradiolu: 0,02 mg zawierają Dessette, Estmar, Mercilon, Novynette i Ovulastan, a 0,03 mg zawierają Dessette forte, Estmar, Marvelon, Ovulastan forte i Regulon.

G03AA12 – Drospirenon i estrogen

Drospirenonum+ethinylestradiolum: Flexyess (Bayer) to 23. zarejestrowana marka środków antykoncepcyjnych o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek tych środków: Yasmin (Bayer), od stycznia 2007 Yasminelle (Bayer), od grudnia 2008 Yaz (Bayer), od lipca 2010 Asubtela (Temapharm), Midiana (Gedeon Richter Polska) i Naraya (Temapharm), od lutego 2011 Lesine (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol) i Lesinelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol), od listopada 2011 Daylette (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2012 Vibin (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Subtelineight, a następnie Subteliv) i Vibin Mini (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Narayeight, a następnie Naravela) oraz od listopada 2012 Naraya Plus (Temapharm).

Nie ma jeszcze na rynku preparatów: Aliane (Bayer), Aneea (Gedeon Richter Polska), Belusha (Gedeon Richter Polska), Cortelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Linatera (Bayer; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Ethinylestradiol/Drospirenon Bayer), Lulina (Ivowen), Palandra (Bayer), Sidretella (Zentiva; środek zarejestrowany pierwotnie przez Leon Farma pod nazwą Pirestrol), Teenia (Gedeon Richter Polska), Varenelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Veyann (Teva).

Wszystkie środki zawierają 3 mg drospirenonu. Różnice dotyczą zawartości estrogenu. Dawkę 0,02 mg etynylestradiolu zawierają: Aliane, Aneea, Belusha (z placebo), Daylette (z placebo), Flexyess, Lesinelle, Linatera, Naraya, Naraya Plus (z placebo), Sidretella 20, Teenia, Varenelle (z placebo), Veyann (z placebo), Vibin Mini (z placebo), Yasminelle i Yaz (z placebo). Dawkę 0,03 mg etynylestradiolu zawierają: Asubtela, Cortelle, Lesine, Lulina, Midiana, Palandra, Sidretella 30, Vibin (z placebo) i Yasmin.

G03F – Progestageny i estrogeny, leki złożone; G03FA - Progestageny i estrogeny, preparaty zawierające stałe dawki; G03FA01 – Noretisteron i estrogen

Norethisteronum+estradiolum: Gynaika (Zentiva) tabl. powlekane 0,5 mg + 1 mg to 6. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie, w tym 4. marka doustna. W sprzedaży dostępne są 3 marki preparatów doustnych - w dawce 0,5 mg noretisteronu i 1 mg estradiolu: Activelle (Novo Nordisk) i od sierpnia 2008 Cliovelle (Dr. Kade); w dawce 1 mg noretisteronu i 2 mg estradiolu: Kliogest (Novo Nordisk). Ponadto dostępne są 3 systemy transdermalne uwalniające 50 mcg estradiolu/24 godz., lecz różniące się dawkami uwalnianego noretisteronu: Estalis 50/140 (Novartis), Systen Conti (Janssen-Cilag) i Estalis 50/250 (Novartis) uwalniają odpowiednio 140 mcg, 170 mcg i 250 mcg noretisteronu/24 godz..

G04 – Leki urologiczne; G04B – Inne leki urologiczne, w tym przeciwskurczowe; G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji

Sildenafilum: Sildenafil Teva w postaci tabletek do rozgryzania i żucia to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Zarejestrowano 34 marki syldenafilu. Na rynek wprowadzono 16 preparatów z opisanym wyżej zastosowaniem: Maxigra (Polpharma), Viagra (Pfizer), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od grudnia 2010 Sildenafil Medana (Medana Pharma), od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm i Vigrande (Zentiva), od sierpnia 2011 Ecriten (Jelfa), od października 2011 Silfeldrem (+Pharma), od grudnia 2011 Sildenafil Apotex, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od października 2012 Lekap (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Syldenafil Jubilant) i od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Amfidor (Egis), Erasilton (Actavis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Sigillata pod nazwą Vilgendra), Fildlata (Sigillata), Rosytona (Actavis), Sildeagil (Sun-Farm), Sildenafil Accord (Accord Healthcare), Sildenafil Ajanta Pharma, Sildenafil Aspen, Sildenafil Axxon, Sildenafil Bluefish, Sildenafil Hasco (Hasco-Lek), Sildenafil Macleods, Sildenafil Mylan, Sildenafil Pfizer, Sildenafil Stada, Sildenafilum Farmacom, Yextor (Tactica Pharmaceuticals).

Skreślono z Rejestru: Sildenafil-1A Pharma, Sildenafil Arrow (Arrow Poland), Sildenafil BMM Pharma.

Do sprzedaży wprowadzono także preparat Revatio (Pfizer). Lek zawiera sildenafil umieszczony przez WHO w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tego preparatu (leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym sklasyfikowanym według WHO jako klasa II i III - lek stosuje się w celu poprawy zdolności wysiłkowej; wykazano skuteczność działania leku w pierwotnych postaciach nadciśnienia płucnego oraz wtórnych związanych z chorobami tkanki łącznej) bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;

J01A/J01AA – Tetracykliny

Lymecyclinum: Damelium (Actavis) to 1. zarejestrowany lek generyczny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Tetralysal (Galderma).

J01C – Beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne – penicyliny; J01CR – Złożone preparaty penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamaz;

J01CR02 – Amoksycylina i inhibitor enzymatyczny

Amoxicillinum+acidum clavulanicum: Ramoclav (Ranbaxy) w dawkach 875 mg + 125 mg to rozszerzenie względem niższych dawek tego leku. Zarejestrowano 10 marek leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 8 preparatów: Amoksiklav (Sandoz), Augmentin (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Curam (1A Pharma), Forcid (Yamanouchi), Ramoclav (Ranbaxy), Taromentin (Polfa Tarchomin), od sierpnia 2007 Amoclan (Hikma Farmaceutica) i od lutego 2013 Recute (Pfizer). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amoclan BID (Hikma Farmaceutica), Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo i Co-amoxiclav Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Skreślono z Rejestru: Claviratio (Ratiopharm), Klavocin (Teva Kraków).

J01CR05 – Piperacylina i inhibitor enzymatyczny

Piperacillinum+tazobactamum: Piperacillin/Tazobactam Noridem to 10. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 leków: Tazocin (Pfizer), od października 2009 Tazacylin (Axxon), od grudnia 2010 Piperacillin/Tazobactam Kabi (Fresenius Kabi) oraz od czerwca 2011 Piperacillin/Tazobactam Actavis i Piperacillin/Tazobactam Teva. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Piperacillin + Tazobactam Mylan, Piperacillin/Tazobactam Aurobindo, Piperacillin/Tazobactam Milpharm, Piperacillin/Tazobactam Sandoz. Skreślono z Rejestru: Piperato (Midas Pharma), Tazabax (Ranbaxy), Tazopiperatio (Ratiopharm).

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe

L01A – Leki alkilujące; L01AX – Inne leki alkilujące

Imatinibum: Imakrebin (Alvogen), Kinacel (Celon), Imatinib Glenmark, Imatenil (Biofarm) i Nibix (Adamed) to odpowiednio 3., 4., 5., 6. i 7. zarejestrowana marka imatynibu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Glivec (Novartis). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Imatinib Teva.

L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny

Capecitabinum: Binoda (GlaxoSmithKline), Capecitabine Cipla i Capecitabine Fresenius Kabi to odpowiednio 14., 15. i 16. zarejestrowana marka kapecytabiny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Xeloda (Roche). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Capecitabine Accord, Capecitabine Actavis, Capecitabine Glenmark, Capecitabine Intas, Capecitabine Krka, Capecitabine medac, Capecitabine Polpharma, Capecitabine Teva, Coloxet (Egis), Symloda (SymPhar), Vopecidex (PharmaSwiss) i Xalvobin (Alvogen).

 

M – Układ mięśniowo-szkieletowy

M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne;

M01AE – Pochodne kwasu propionowego

Ibuprofenum: Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare) to 28. zarejestrowana marka preparatów ibuprofenu, zaś Brufen Forte (Abbott) zawiesina doustna 4% to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej zawiesiny 2% i tabletek powlekanych.

Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostały wprowadzone: Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibufen Total (Polpharma), Ibuprom, Ibuprom Duo i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Forte, Nurofen Ultra (zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP), Nurofen Ultra Forte, Nurofen Ultrafast i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint Caps (US Pharmacia, Wrocław), od lipca 2006 Nurofen Ultra Forte (Reckitt Benckiser), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser), od września 2009 Aprofen i Aprofen forte (Polfarmex), od października 2009 Iburion (Orion), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte i w listopadzie 2008 pod nazwą Nurofen Migrenol), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Zentiva), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od sierpnia 2011 Brufen (Abbott), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm) i od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek).

Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 9 marek: Ibufen i Ibufen D (Medana Pharma), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od sierpnia 2009 Bufenik 2% i 4% (Ratiopharm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Ibusir), od maja 2010 Ibalgin Baby (Zentiva), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum zawiesina o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (Abbott) i od września 2012 Ibum forte zawiesina (Hasco-Lek).

Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Brufen retard (Abbott), Buscofem (Boehringer Ingelheim), Ibuprofen Actavis (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Alchemia), Ibuprofen Banner, Ibuprofen Forte Hasco (Hasco-Lek), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Irfen (Mepha), Nurofen Ultra Forte do rozpuszczania i Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny (oba: Reckitt Benckiser).

Skreślono z Rejestru: Ibuprofen Banner Pharmacaps, Nurofen Topss (Reckitt Benckiser), Pabi-Ibuprofen tabl. powl. 400 mg (Polfa Pabianice) i Solpaflex (GlaxoSmithKline).

M01AX – Inne niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne

Glucosaminum: Proenzi (Walmark) to aktualnie 7. zarejestrowany doustny lek zawierający glukozaminę. W sprzedaży pojawiły się 4 produkty lecznicze: Arthryl (Rottapharm), od września 2006 Glukozamina Pharma Nord, od maja 2009 Flexove (Expanscience; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Navamedic pod nazwą Glucomed) i od kwietnia 2010 Actistav (Biofarm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Biozamina), natomiast nie zostały jeszcze wprowadzone: Chondrostad (Stada) i Slideflex (Blue Bio Pharmaceuticals; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Dolenio). Z Rejestru skreślono: Gool (Medagro; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Artraxin), Stavaktiv Elastik (US Pharmacia), Voltaflex Glucosamine (Novartis).

Na rynku znalazło się także co najmniej 40 preparatów z glukozaminą w różnych (nieraz wysokich) dawkach (i drugie tyle preparatów złożonych zawierających glukozaminę), wprowadzonych jako produkty spożywcze – suplementy diety: ActivePharm Glukozamina Ochrona Stawów (Active Pharm), Apteczka Domowa Giętkie Stawy Glukozamina (Bio Medica), Arthro Balans (Vitabalans), Arthron Flex (Unipharm), Arthrostop Classic (Walmark), Arthrozamina Polfa-Łódź, Artresan 1 a Day (ASA), Artretcaps Glukozamina (Herbapol Kraków), Artreum (Puritan’s Pride), Artro-Vital Jedyny (Olfarm), Bio-Active Glukozamina (Bio-Active), Bio-Glukozamina (Pharma Nord), Eld Glukozamina (Tech-Food), Flexodon (Medicom), Glucosamin i Glucosamin Forte (Vitalas), Glucosamine ‘1000’ i Glucosamine Sulfate (Now Foods), Glucosamine Sulfate (Biotech), Glukozamina (Apteka Medyczna), Glukozamina (Chemman), Glukozamina (Domowa Apteczka), Glukozamina 500 Farm (Invent Farm), Glukozamina 500 mg (Ozone), Glukozamina 1000mg (Power Health), Glukozamina 1000 mg (Solgar), Glukozamina Complex (Kabco), Glukozamina Gal, Glukozamina Ozone, Glukozamina Redflex (Avec), Na Stawy (Kwiaty Polskie Marketing), Ortholan (ICMC), Pharma Zdrowia Glukozamina 900 (Pharm Service), Reumatrix (Scanomedica), Royal Plus Glukozamina (Danfarma), Stavomax (GlaxoSmithKline, Poznań), Stawolux (ICN Polfa Rzeszów), SupHerb Glucosamine (SupHerb), Vita Care Glukozamina (Jemo-Pharm), Vitana Artromax (Vitapol-Farm), Zdrovit Glukozamina (NP Pharma).

M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA - Bifosfoniany

Acidum zoledronicum: Zoledronic acid Zentiva to 21. zarejestrowany lek z kwasem zoledronowym. Na rynek wprowadzono 4 leki: Zometa (Novartis Europharm), od września 2012 Zomikos (Vipharm) i od lutego 2013 Zoledronic acid Teva wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową, a także Aclasta (Novartis Europharm) stosowany w osteoporozie.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Desinobon (Alvogen), Fayton (Glenmark), Osporil (Egis), Symdronic (SymPhar), Zolacitor (Chiesi), Zolako (Vipharm), Zoledronic acid Actavis, Zoledronic acid Fresenius Kabi, Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Medac, Zoledronic acid Mylan, Zoledronic acid Polpharma, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Zentiva, Zoledronic Fair-Med o wskazaniach odpowiadających lekowi Zometa oraz Symblasta (SymPhar), Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Teva Pharma i Zoledronic acid Zentiva o wskazaniach odpowiadających lekowi Aclasta.

 

N – Układ nerwowy

N02 – Leki przeciwbólowe;

N02A – Opioidy; N02AX – Inne opioidy

Tramadolum: Tramadol Aurobindo kaps. to aktualnie 9. zarejestrowana marka preparatów tramadolu.

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów jednodawkowych o standardowym uwalnianiu na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal), natomiast nie wprowadzono jeszcze preparatów Noax (CSC Pharmaceuticals Handels) w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej i Tramadol Vitabalans tabl..

Do sprzedaży wprowadzono 5 leków o przedłużonym uwalnianiu: Poltram Retard (Polpharma), Tramal Retard (Grünenthal), Tramundin (Norpharma), od czerwca 2007 Adamon SR (Meda) i Noax Uno (CSC Pharmaceuticals Handels) oraz od grudnia 2008 Oratram (Molteni).

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów wielodawkowych (krople) na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów doodbytniczych (czopki) na rynek wprowadzono 1 lek: Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów iniekcyjnych na rynek wprowadzono 2 leki: Poltram (Polpharma) i Tramal (Grünenthal).

Skreślono z Rejestru: Ethypharm Tramadol (Ethypharm), Poltram Rapid (Polpharma), Tralgit (Zentiva), TramaLek (1A Pharma), Tramadol czopki (GlaxoSmithKline, Poznań), Tramadol kaps. (Gedeon Richter Polska), Tramadol kaps. (Teva Kutno), Tramadol inj. (Teva Kraków), Tramadol-1A Pharma (wprowadzony wcześniej na rynek przez Sandoz pod nazwą TramaHexal ID), Tramadol HCl P.S.S. Pharma retard (P.S.S. Pharma), Tramadol Retard (Lannacher), Tramadol-Stada, TramaHexal tabl. musujące i iniekcje (Sandoz; lek był obecny na rynku), TramaHexal krople (1A Pharma; w grudniu 2007 zmiana nazwy na Tramadol-1A Pharma), Tramal PR (Grünenthal; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tramium), Tramcod (Polfa Warszawa), Travictol (Actavis; lek obecny na rynku od lutego 2008).

N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;

N02BE – Anilidy

Paracetamolum: Paracetamol Polpharma w postaci iniekcyjnej to 40. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek wprowadzono 28 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap oraz od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Medagro), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Grippostad (Stada), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Rubital (Gemi), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb), preparaty o nazwie międzynarodowej Paracetamol wytwarzane przez wielu producentów (Biofarm, Farmina, Filofarm, Galena, Hasco-Lek, Herbapol Wrocław, Marcmed, Polfa-Łódź, Polfarmex) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od października 2011 Paracetamol Actavis (iniekcje), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki i Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio, od stycznia 2013 iniekcje do wlewów Paracetamol B. Braun i od lutego 2013 Paracetamol Actavis tabl. powlekane.

Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap Direct Max (US Pharmacia), Bolopax (NP Pharma), Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline), Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące, Paracetamol Actavis tabl. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata), Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol Hospira inj. (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Combino Pharm pod nazwą Paracetamol Vancombex), Paracetamol Life (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Galpamol), Paracetamol Sandoz inj., Paracetamol Teva inj., Paralen Sus (Zentiva), Paramax Rapid (Vitabalans), Tespamol (Galpharm Healthcare), Theraflu Grip Owoce Leśne i Theraflu Grip Miód i Cytryna (Novartis).

Skreślono z Rejestru syropy Paracetamol o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Plicet syrop (Teva Kraków), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Tazamol (Polfa Tarchomin).

N02BE51 – Paracetamol, preparaty złożone z wyłączeniem leków psychotropowych

Paracetamolum+phenylephrinum: APAP Przeziębienie Caps (US Pharmacia) to 3. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono Theraflu Zatoki (Novartis). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat GeloPromt (Pohl-Boskamp).

N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe

Levetiracetamum: Levetiracetam Sanovel to 46. zarejestrowana marka lewetyracetamu. Na rynek wprowadzono 13 marek: Keppra (UCB; lek oryginalny), od października 2011 Levetiracetam Teva, od marca 2012 Levetiracetam Actavis, od kwietnia 2012 Vetira (Adamed), od maja 2012 Trund (Glenmark), od czerwca 2012 Levetiracetam GSK (GlaxoSmithKline), od sierpnia 2012 Cezarius (Hasco-Lek), od listopada 2012 Eliptus (Biofarm), Levetiracetam Actavis Group (Actavis) i Levetiracetam Apotex, od stycznia 2013 Symetra (SymPhar), od lutego 2013 Levetiracetam Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit) i od kwietnia 2013 Levetiracetam PharmaSwiss.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Altein (+Pharma), Dretacen (Sandoz), Epiletam (Egis), Eprilexan (Pharmaselect), Etibral (Polfa Warszawa), Kapidokor (Vipharm), Levebon (G.L. Pharma), Levelanz (Abbott), Levelept (Sun-Farm), Levetiracetam Accord (Accord Healthcare), Levetiracetam Arrow, Levetiracetam Astron (Astron Research), Levetiracetam Aurobindo, Levetiracetam Bluefish, Levetiracetam FGX (FirstGenerixInternational), Levetiracetam Lupin (Generics), Levetiracetam Mylan, Levetiracetam Orion, Levetiracetam Pfizer, Levetiracetam Ranbaxy, Levetiracetam Ratiopharm, Levetiracetam Stada, Levetiracetam Sun inj. (Sun Pharmaceuticals Industries Europe), Levetiragamma (Wörwag), Lewetyracetam Ewopharma (Pro.Med.CS), Lewetyracetam-Neuraxpharm, Matever (Pharmathen), Noepix (Actavis), Normeg (Zentiva), Polkepral (Polfa Tarchomin), Pterocyn (SVUS Pharma) i Zelta (Axxon).

N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BC – Agoniści dopaminy

Ropinirolum: Ceurolex SR (Orion) to 21. zarejestrowana marka ropinirolu. Na rynek wprowadzono 10 marek: lek oryginalny Requip i Requip-Modutab o przedłużonym uwalnianiu (GlaxoSmithKline), od czerwca 2008 Adartrel (GlaxoSmithKline), od stycznia 2010 Aropilo (Vipharm), od sierpnia 2010 Parnirol (Glenmark), od listopada 2010 Aropix (Temapharm) i Ceuronex (Orion), od sierpnia 2011 Rolpryna SR (Krka), od stycznia 2013 Nironovo SR (Adamed) i Repirol SR (PharmaSwiss) oraz od kwietnia 2013 Ropodrin (Egis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aparxon PR (Teva), Elozrol (Vipharm), Nironovo (Blau Farma Group), Polpix SR (Polpharma), Raponer (Actavis), Ropinirole Accord (Accord Healthcare), Ropinirole Aurobindo, Ropinstad (Stada), Skonnerop (Sigillata), Valzorol (Sigillata). Skreślono z Rejestru: Aparxon (Teva), Contexine (Ranbaxy), Lirona (Teva), Ropinir (Axxon), Ropinirole Arrow (Arrow Poland), Ropitor (Torrent Pharma).

N05 – Leki psychotropowe; N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CD – Pochodne benzodiazepiny

Midazolamum: Midazolam Sandoz w 2 dawkach iniekcyjnych to aktualnie 6. zarejestrowany preparat do wstrzyknięć z midazolamem. Na rynku pojawiły się 4 leki: Midanium (Polfa Warszawa), Midazolam Chiesi (lek wprowadzony początkowo pod nazwą Midazolam Torrex), Sopodorm (ICN Polfa Rzeszów) i od listopada 2010 Midazolam Accord (Accord Healthcare). Lek oryginalny Dormicum (Roche) dostępny jest w postaci doustnej. Nie został jeszcze wprowadzony do sprzedaży Midazolam Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Dormicum inj. (Roche), Fulsed (Ranbaxy), Midazolam-MIP (MIP Pharma Polska).

N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne;

N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny

Sertralinum: Sertraline Bluefish to aktualnie 16. zarejestrowana marka sertraliny. Na rynek wprowadzono 13 leków: Asentra (Krka), Asertin (Biofarm), Sertralinum 123ratio (rejestracja V 2007 jako SerTeva, III 2008 zmiana nazwy na Apresia, XII 2008 wprowadzenie na rynek; IX 2009 zmiana nazwy na Luxeta; XI 2011 zmiana nazwy na Sertralinum 123ratio), Stimuloton (Egis), Zoloft (Pfizer; lek oryginalny), Zotral (Polpharma), od lipca 2006 Setaloft (Actavis), od października 2007 Sertagen (Generics), od września 2008 Sertraline Arrow (Arrow Poland), od marca 2009 Sertraline Aurobindo, od października 2010 Sertranorm (+Pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Actavis jako Sertralin Actavis), od kwietnia 2011 Miravil (Orion) i od marca 2013 Sertralina Krka. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Restaline (Farmalider) i Zortral Pro (J&P Pharma).

Skreślono z Rejestru: Antideprimal (Jelfa), Exazol (Expharm), Sertiva (Sandoz), Sertraline-1A Pharma (1A Pharma; preparat wprowadzony uprzednio na rynek pod nazwą SertaHexal), Sertraline Pliva (Teva Kraków; preparat wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Luxeta), Setaratio (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od lipca 2006) i Tralix (Sanofi-Synthelabo, Rzeszów).

N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne

Venlafaxinum: Venlafaxine Mylan to 25. zarejestrowana marka wenlafaksyny. Do obrotu wprowadzono 14 marek: Efectin ER (Pfizer), Velafax i od września 2007 Velafax XL (Farmacom), od grudnia 2006 Venlectine kaps. o przedłużonym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), od października 2007 Alventa (Krka), od listopada 2007 Velaxin ER (Egis), od października 2008 Axyven (Axxon; po zmianie nazwy i podmiotu odpowiedzialnego z Venlafaxine Liconsa), od maja 2009 Lafactin (Apotex), od września 2009 Prefaxine (Polpharma), od listopada 2009 Faxolet ER (Polfa Pabianice), od grudnia 2009 Faxigen XL (Generics), od lutego 2010 Venlabax MR (Ranbaxy), od kwietnia 2010 Efevelon SR (Actavis), od lutego 2011 Venlafaxine Bluefish XL (Bluefish Pharmaceuticals) i od kwietnia 2011 Oriven (Orion).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Afaxine (PharOS), Depretaxer (Sopharma), Efexiva (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxin Sandoz), Jarvis (Gedeon Richter), Paxifar ER (Biofarm), Tavex (Krka), Tifaxin PR (Stada), Tonpular PR (Wockhardt), Venlagamma (Wörwag) i Zaredrop (ITF Pharma).

Skreślono z Rejestru: Lanvexin (G.L. Pharma; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxine Gerot), Nopekar (Labormed; wcześniejsza nazwa: Estaq), Symfaxin ER (SymPhar; lek był na rynku od sierpnia 2007), Velahibin (Actavis), Velaxiran MR (Ranbaxy), Venlafaxine Arrow (Arrow Poland), Venlafaxin-Ratiopharm PR, Venlafaxinum XL Farmacom, Venlax XL (Celon Pharma), Venlectine tabl. o standardowym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), Xaveksin ER (Tabuk Poland).

N07 – Inne leki działające na układ nerwowy; N07B – Leki stosowane w uzależnieniach; N07BA – Leki stosowane w uzależnieniu od nikotyny

Nicotinum: Nico Fruit i Nico Mint (Apotex) w postaci gumy do żucia to 5. zarejestrowana marka preparatów z nikotyną. Na rynek wprowadzono następujące produkty:

- Nicorette (McNeil) w postaci gumy do żucia (4 smaki: Classic, FreshFruit, FreshMint i Icy White), tabletek do ssania Nicorette Freshdrops i od września 2012 Nicorette Coolmint, systemu transdermalnego (od września 2009 Nicorette Invisipatch – preparat był dostępny od grudnia 2008 pod nazwą Nicorette Semi Transparent Patch; zmiana nazwy nastąpiła w lutym 2009) i inhalatora (Nicorette Inhaler);

- Niquitin (GlaxoSmithKline) w postaci pastylek do ssania, systemu transdermalnego (Niquitin i Niquitin Przezroczysty) oraz tabletek do ssania Niquitin Mini;

- Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 1,5 mg o 2 smakach.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Nico-Loz (Actavis) w postaci miękkich pastylek w 2 dawkach i 3 smakach (Citrus, Spearmint i Toffee), Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 2,5 mg o 2 smakach oraz Niquitin miętowe listki (GlaxoSmithKline) w postaci lamelek rozpadających się w jamie ustnej.

Skreślono z Rejestru: Nicorette Microtab Lemon (McNeil) w postaci tabl. podjęzykowych, Nicotinell (Novartis) w postaci gumy do żucia i systemu transdermalnego (Nicotinell TTS) oraz system transdermalny Nicopatch (Pierre Fabre Medicament).

Ponadto na rynek wprowadzono kosmetyk Nicofix w postaci żelu do wcierania do rąk dla palaczy, zawierający wyciągi z liścia tytoniu szlachetnego i liścia aloesu.

 

R – Układ oddechowy

R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrażniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa;

R01AD - Kortykosteroidy

Mometasoni furoas: Mometazonu furoinian Cipla to 3. zarejestrowana w tej klasie marka mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono Nasonex (Merck Sharp & Dohme) i od lutego 2013 Nasometin (Sandoz).

R05 – Leki stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05X – Różne preparaty na przeziębienie

Guaifenesinum+paracetamolum+phenylephrinum: Gripex Pro (US Pharmacia) to 5. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od czerwca 2012 Vicks SymptoMed Complete cytrynowy (Wick). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Coldrex Pocket (GlaxoSmithKline), Paracetamol + Guaifenesin + Phenylephrine Hydrochloride Perrigo (Wrafton) i Vicks TriActin Complete cytrynowy (Wick).

 

V – Preparaty różne

V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AE – Leki stosowane w hiperkalemii i hiperfosfatemii

Lanthanum carbonicum: Fosrenol (Shire) w postaci proszku doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek do żucia. Fosrenol to jedyny zarejestrowany lek z węglanem lantanu, dostępny na rynku od października 2006. Na rynku znajdują się także inne leki z tej samej klasy ATC, ale o innym składzie: Calcium Resonium (Sanofi-Synthelabo) i Resonium A (Sanofi-Synthelabo) zawierają siarczan polistyrenu, a substancją czynną preparatów Renagel (Genzyme) i Renvela (Genzyme) jest sewelamer.

V09Radiofarmaceutyki diagnostyczne; V09E – Układ oddechowy; V09EBPreparaty do wstrzyknięć zawierające technet (99mTc)

Technetium [99mTc] macrosalb: Technescan LyoMAA to 2. zarejestrowany zestaw do sporządzania radiofarmaceutyku zawierający makroagregaty ludzkiej albuminy. Wcześniej zarejestrowano Maasol (GE Healthcare).

 

 

 

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL

IMS Poland

2013-05-29

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
cookies.jpg
DOKUMENTY
strategia.jpg
levitra manufacturer safest viagra from online drug stores fluoxetine price effexor xr 150mg without prescription reliable online bupropion levitra 20 mg best price buy pills from india mexican pharmacy for anabolics propecia for .33 super cialis 40 mg online pharmacy baku erectile dysfunction kegel exercises new healthy man bbb rating can i buy allegra d online buy sildenafil citrate online augmentin duo syrup dosage for children vipps online pharmacies no perscription buy avodart in the uk canadian drugstore chains purchase cytotec online using echeck triamterene-h-sobhan works like viagra nizoral capsules buy www. cialis 20m tabalafil i want buy benzhexol viagra credit online canada xanax panoramic photography actonel without prescription gabapentin over counter albendazole cream buy zofran online buy tegretol no pfizer viagra ordering kamagra singapore 500 mg viagra elocon krim dragon ball terlupa makan pil perancang noriday synthroid without rx cheap viagra and cialis best weight loss pills cialis price bangkok 194 buy slimex online combo packs viagra cialis viagra force awc canadian pharmacy decoflenaco in canada zestril side effects men xhamer tadalfil paypal is it safe to buy viagra online cheap viagra super active plus flagyl pills order alesse birth control sale levitra generika schweiz 100mg cialis online parmact no prescription viagra canada no prescription pharmacy no prescription needed cafergot tablets america canadian pharmacy online viagra .ca buy lansoprazole buy glaxo eltroxin 5mg tadalafil generic buying meds in tijuana buy viagra shopping online in europe levitra per pay pal zahlen canadian mail pharmacies dapoxetine purchase arimidex for sale us kamagra gel best price paypal sidenafil citrate sublingial cialis a basso prezzo prednisone alternatives allergies dove posso comprare cialis viagra usage lagatrim domperidone new zealand cialise mens ed medications online pharmacy viagra_super_active_100mg generic tamoxifen canadian express drugs suprax 400mg and alcohol buying viagra in china comprar pastilla cytotec online-pharmacy-hong-kong aspirin for sale online in the phils buy online pharmacy malaysia cheap viagra from usa order zpak online blue pill 100 on one side lisinopril recall plavix side effects free samples of cialis maxifort zimax canada buy anxiety pills online non prescption gabapentin no rx need supply sildenafil low price platno za tende the soappharmacy viagra sale pfizer free trial of viagra coupon lasix without rx cialis name brand cheap cytotec pills wholesale usa pharmacy online viagra soft 50mg buy generic accutane online from canada order doxycycline hyclate 100mg buy antibiotics online uk supplier best life rx pharmacy can metformin cause rectal bleeding which better cialis 5 mg or 20mg ison sertraline mexico hairy men viagra scherzartikel diabetic e d, viagra ineffective decadron canada post viagra sans prescription canada purchase clomid using paypal secure site to purchase cialis buy wellbutrin sr online buy ashwafera best price for viagra viagra colours fluconazole buy online price of stendra vs viagra how much is propecia at pharmacy zoloft without prescriptions how to buy pyridium without rx no prescription allegra d perfect rx tadalafil flonase over the counter xhamster online buyhaldolonlinewithoutprescription free shipping generic viagra propecia prices at walmart flunazol dose donde comprar cytotec estados unidos zovirax price philippines buy pfizer viagra 50 mg meclizine weight gain medrol online viagra shipped from the us ova mit betneval lotion moduretic no prescription needed buy floxin online reliable canadian pharmacy ara cell 40 mg viagra online with echecking 1 dollar a pill viagra viagra purchase australia purchase albendazol no perscription valacyclovir generic canadian pharmacy asthma inhalers history of viagra in urdu viagra pills buy malegra sold in america craigslist usa finpecia vs propecia order cialis cialis cheapest online prices online viagara seller reviews romney medicare pharm net fast delivery cialsi buy alli refill levothyroxine to buy in uk soft fruit flavor viagra buy prednisone order process buying citalopram online uk buy alli ireland cialis without a doctor acheter cialis en pharmacie zofran 4mg high does robaxin get you high original cialis canada cialis online canada paypal 58 list of pain pills pilex acheter ixprim sans ordonnance buy kamagra next day delivery paypal zestoretic without script paroxetine for sale vipps mexico online viagra comprar xalacom no prescription how much does doxycycline cost at cvs generic viagra in us levitra pharmacy craigslist canada viagra drugs med prescription abuterol inhalers without perscriptionr reseta para abortar generic acyclovir clavamox canada i need to order viagra tablets for sale ampicillin without prescription cytotec consecuencias glucovance no prescription needed alpillsshop is bactrim safe for dog 14 years old i want to buy alli diet pills buy soft tab viagra xerograx como se toma bestliferx pharmacy gonorrhea medication online canadian non prescription pharmacy discount viagra australia cheap viagra for sale from india viaga suppliers comprare levitra professional ativan 1 mg street value women cialis articulo 135 no script estradiol gabapentin 300 mg cap amn erection pills reviews from canadian co professional viagra harga pil cytotec where can i buy orlistat pfizer viagra without prescription viagra algerie hydrochlorothiazide 25 mg weight loss india drugs online where to buy sildenafil citrate 100mg childrens allegra dosage chart buy viagra combo pack buy periactin weight gain pills support canadianpharmsupport river pharmacy of canada buying cialis online antibiotics without presciption canada overseas viagra cheap cheapest propetia no script canada lithium carbonate without prescription sexstories where to buy chlorsig eye drops discount nexium 40mg buy 40mg soft cialis bupropion 150mg without prescription sildenaflex viagra alternative generic viagra online north america douleur regle low cost clomiphene cialis g?nstig kaufen pyridium discontinued where can i buy viagra in canada order 20 mg accutane avanafil online online canadian pharmacies safe how to get albuterol little script viagra srbija silagra 50 cheap pharmaceutical stocks buy atorvastatin cytotec for sale in quiapo asthma inhaler non prescription pillhouse reviews prednisona buy prednisone online no prescription viagra erection photos best sex pharmacy diclofenaco para que sirve kamagra price in india similar paxil generic viagra overnight delivery safe website to buy cialis viagra canada winnipeg glucophage buy online cheap levitra for sale crestor costco price 286 relaxant tablets erex sildenafil how much does cialis daily cost propecia buy online buy tretinoin gel no prescription viagra without a prescription in usa tetracycline canadaian pharmacy purchase estradiol online cymbalta without prescription canadian meds 365 alli reviews 2012 buy propranolol brand what bacteria does keflex cover prezzo del cialis originale where to buy nolvadex with paypal donde puedo comprar mebendazole where to get viagra cheap cialis and alcohol 2061 buy malegra dxt 130 mg canadian pharmacy in largo florida buy cialis 20 mg online viagra sales outlets cytotec dosage for abortion cheap cialis melbourne propranolol 40mg strong kamagra female sex tablet in hindi will robaxin get you high cytotec abortion pill buy online viagra vs cialis cost comparison local viagra stores overnight pharmacy no rx needed coitus order elavil online india pharmacy rayh drug store buy medication online from ireland viagra cialis free offer walmart pharmacy list daily use cialis without prescription buying citalopram online order metronizadole online purchase propanlol what is tinidazole 500mg used for megalis 20mg in foringe pries canada drugs for sale prednisone online canada most trusted viagra site canada script prednisone mexican pharmacy propranolol how much is bactrim without insurance remedio sertralina 25mg viagra fertility pills over the counter best online site for cialis indian pharmacy paypal vigra super active with no prection cialis ad i euro antibiotics online fedex viagra ersatz kaufen average cost of cialis prescription colchicine online canada when will generic viagras be available buy lavitra10mg numeri telefonici per aquisto viagra pharm support group generic canadian drugstore no prescription buy lantus in canada for us buy viagra uk paypal floxin what is provera used to treat viagra liquid for woman viagra pills legal sites purple pharmacy mexico price list cheap orlistat singapore erythromycin fastest shipping water pill prescription names buy nolvadex and hcg online purchase medicine drug cipla product list ordering doxycycline rx relief card snopes canadianpharmacies discount 10 mg cialis crestor without prescription buy klonopin online from canada buy viagra 50mg comprar viagra para animales venta de cialis meloxicam 15 mg high depression test ou acheter du seroplex zovirax price generic drugs where to buy unisom 2 pastillas levitra does lodine get you high accutane buy uk buy propecia with paypal buy generic finpecia viagra aus holland premarin buy buy doxycycline no prescription atorlip 10 clavamox no without prescription usa meds online review yelp cheap viagra free cialis golden flame shipping cymbalta side effects in women for sale zithromax z pak oral combivent respimat price tadapox in india nitrofur canada drugs mexican online pharmacy stendra for sale c r walgreen prostitute drug similar to dapoxetine most effective generic viagra tadalafil worldwide viagra for sale fast delivery paypal china pharmacy alli pills cheap levitra professional india uk kamagra review high power sex tablet name rx one pharmacy buy roaccutane frumil online buying truth drugs hong kong online drugs canadian pharmacies for cialis buy citalopram uk canadadrugs donepezil without a prescrib lexapro generic canada thebest worldwide pharmacy shop amsterdam viagra free viagra trial pack why cant i import kamagra to canada viagra for sale in hong kong thyroxine to buy without perscription pharmacy2home complaints tetraciclina prozac for sale online viagra brand without prescription. levitra cijena flagyl and cipro side effects clomid buy india side effects of viagra in older men best prices for motillum doxycycline no prescription phizer omnicef discontinued gefitinib sildenafil citrate tablets 50mg buy medication online no prescription cialis commercial rx relief pharmacy discount card cialias como ordenar viagra asthma inhaler pharmacy pharmacy4u discount generic cialis india 200 mg cialis overnight shipping indian pharmacy robaxin viagra first class mail buy zithromax 100mg online buy viagra and cialis and levitra buy prescription worm medication duloxetine price at walmart cheap viagra 100mg tablets testosterone online non prescription alternative to lasix micardis for sale online cialis scams buy actavis promethazine codeine online buying metronidazole abbott levitra by phone viagra mit paypal bezahlen benicar amex prepaid toronto drug store cheap xenical avis combitic global caplet is cialis cheaper than viagra pink viagra reviews fast viagra shipping usa mexican viagra online where can i buy periactin pills doxycycline monohydrate spirolang 50 acne progesteronum menopause cheapest price on cialis 20 diclofenac over the counter equivalent viagra generico online contrassegno duvadilan australia best candian site for viagra on line shopping antibiotics tablet for sex power mexican pharmacy testosterone cheapest cialis 5 mg buy inderal mastercard xl pharmacy vip bupropion price ajanta pharma generic viagra std online pharmacy shipping worldwide price of lisinopril without insurance flagyl antibiotic for sale buy atomoxetine online india bactrim ds without script viagra 110 mg comprar cialis indio en espana periactin india cialis and liver clomidbuy purchasing flagyl over the counter clomicalm no rx buy detrol no prescription viagra overseas indocin no prescription generic viagra overnite no perscription zithromax mail singapore domperidone buy new zealand canadian no scrip pharmacys canadian cialis buy online albuterol sulfate .083 price dynamogen order toprol without rx why is alli sold out everywhere liquid nolvadex for sale girls viagra how to order cipro mg seroquel coupons manufacturer vitamin c graduation lyrics sildenafilviagra tadacip from britain buying propranolol online sex pills generic viagra similar to prednisone viagra brazil buy generic viagra in india propecia sale price tadalafil for women buy kamagra using paypal how much trazodone will get you high cheap lipitor 40 mg esomeprazole magnesium price of crestor in india democratic socialism order cialis with paypal cheap sildenafil 100mg generic nexium with out aprescription viagra cost in india want to order prednisone canada pharmacy viagra overnight canesoral usa fluoxetine sale aciclovir 400 cialis in western australia for sale viagra 50mg prices buy tadalis online canadian buy viagra online with master card drugs online without a prescription tretinoin cream amazon cytotec sale north american cialis sildenafil citrate 50 mg troches cheap name brand viagra order zovirax curacne treatment where to buy tinidozole non prescription prednisone canada buy accutane paypal name brand cialis without prescription levitra generico miglior prezzo india cialis buy online no prescription northamericapharmacy can i order synthroid over the internet levitra 20mg boots buy abortion pill online now erectile drugs sale 3mg mobil porn diflucan (fluconazole) generique du viagra sans ordonnance 31 acheter viagra montreal cialis paypal accepted viagra in tre giorni on line nonpres viagra echeck aspvor antorvastatin 10 mg medicine is buying viagra from canada safe epharmacy cvs pharmacy non prescription viagra uk cost of brand name viagra uses for prednisone in humans abcpharmact canada online levitra paypal zoloft for sale no prescription buy prescription cough syrup online when to take cialis for best results precio del viagra alli back in uk order acetazolamide buy lithium orotate in canada ed meds online that use pay pale soft chew generic viagra buy amaryllis online medicinesbuying viagra can a viagra pill be cut in half 310 isotretinoin buy is celebrex available over the counter original viagra for sale rx vaginismua acheter du cialis en ligne bactroban cream over the counter viagra sample packs cheapest vipps viagra davis drugs stores in canada viagra indian pharmacy on the everybody is levitra covered buying tadalafil without a prescription buy nolvadex without prescription pastillas cytotec precio arimidex banned in canada where to legally buy barb pills viagra near canada buy proscar no prescription uk cialis scam cost of cialis without insurance t3 slimming tablets reviews watson's hong kong online store viagra salesman movie wellbutrin noprescription canadian pharmacy that takes mastercard cialis ohne rezept kaufen list of best online pharmacies cephalexin dosage for dogs is kwikmed legitimate cheap dutasteride are canadian viagra sold online safe? compazine suppositories pharmacy cheapest cialis pills online drug stores girlviagra order 120 mg alli pills brand viagra canada voltaren gel dosing card printable aciclovir buy on line cheapest cialis on the net online viagra in canada cialis with dapoxetene antibiotics without a script cephalexin 500mg no prescription meication against anxiety cialis online cheapest viagra pills 100 mg walmart los algodones pharmacies. prices buy augmentin without a script 24 hour candian pramcy topamax weight loss purchase viagra cialis pfizer getting prednisone without prescription free viagra trial coupon viagra 100 mg price buy cialis online with mastercard buy avodart online canada synthroid without a script by cialis from london sildenafil citrate pay with mastercard androgel,algodones cialis no brasil diflucan on amazon viagra frome india where to buy cialis soft online vajinismus hyrochlorothiazide non prescription cheap bactrim no prescription price of viagra shipped from usa to usa thailand pharmacy online cost of clonidine without insurance viagra by phone order amerimedrx viagra melbourne florida phenergan addiction diflucan online no prescription renova cream buy online uk ed drugs without prescription buy cipro overseas valtrex dosage cialis dosering purchase generic valtrex cheap canadian drugs abilify nexium where to buy cialis online 5 mg comprar cialis 5mg buy birth control online angela women s ginseng i want ot buy viagra online endep purchase arimidex online best prices for pink viagra for women buy bactroban uk free viagra sample pack ciprofloxacin for sale online terramycin for chicks. cyproheptadine 4mg for purchase video siksi pahrm protonix medication doctor wholesale viagra pills how i met your mother 1channel cialis online canada no prescription ordonnance cialis renouvelable viagra and cialis for sale rhinc inc does cialis 5mg work buy levitra trust tablets buy prescription lasix 40 mg online no presription finasteride cipla field brahmin handbags doxycycline and cold medicine female viagra no prescription canada 24 pharmacy buy pariet bentyl online cheap procialis buy kamagra with paypal valtrex herpes labial precio financiado cialis through paypal generic viagra uk next day delivery how effective is viagra albuterol buy gumigem indomethacin online order no rx usa cialis 20 mg tadalafil commander levaquin lawsuit where can i buy viagra online propecia 5mg order canadian pharmacy ro accutane pharmacy norvasc 5mg nolvadex tamoxifen citrate pregnancy test calculator cialis c20 sertraline 50 mg and alcohol best online viagra no prescription ejaculations levitra by bayer for cheap rx pharmacy no prescription canadianonlinepharmacies "lowpricenonprescriptionviagra" glimepride without prescription best pharmacy pill cheap viagra vs apcalis neomedrol acne lotion cialis price at walmart propecia generico paypal cold md, canada mononitrate isosorbide 40 mg buy online silagra nolvadex canada viagras para mujeres canadian viagra online master card kamagra oral jelly wholesalers no prescription canadian pharmacy prednisolone online flunitrazepam online pharmacy india cialis 20mg dosage female indian viagra tablets motilium retail pharmacy puerto rico sextablets canadian select pharmacy canada express pharmacy buy tetracycline ophthalmic ointment relafen discontinued buy indomethacin withouth prescription rx order support buy synthroid online no prescription buying cialis online review ciprofloxacin hcl 500mg tab pfizer 100mg viagra over the counter pills online pills viagra obat infatrim cialis 5mg preisvergleich how to buy finasteride dapoxetine no prescripton comprar viagra sin reseta en illinois dapoxetine spain comprare_viagra_yahoo buy letrozole uk substitute for singulair price comparison levitra cialis viagra prenisone drug store article75 water pills weight loss purchase medrol dose packs clomid and cialis atlantic drugs reviews find trusted website to buy viagra costo viagra in farmacia sildenafil andros canadian prescrptions sertraline 50mg tablets canada grafazol buying actavis syrup online american viagra for women metformin pharmacy europe pills from canada cialis buy inderal online filagra paypal what are pills called o doxycycline for pigeons viagra and grapefruit interaction sildenafil canada online buy tamoxifen withought prescription no prescription estrase aturan minum viagra canadian vancouver viagra compare propecia prices pill e20 canadianmedicines cialis mail acyclovir 800 mg for shingles buy accutane australia doxycycline india free porn get vagera viagra scaduto forum www.canadian hesalth redtube buy cheap uk viagra cleocin walmart cialis cialis money pak take lamisil with juice drink purchase glucotrol xl online discount propecia canada canadian pharmacy meds online over the counter metformin amazon cialis insurance online propepecia tablets singapore can i buy 60 pills cytotec in canada is canadian generic cymbalta safe generic viagra with prescription buy valtrex without prescription yes femenino en farmacias coversyl 2mg viagra srbija prodaja viagra plus cipla viagra canadian pharmacy 24 hour purchase ceftin comanda viagra online cheapest propecia in uk 193 dth 24 b kamal kunj mumbai india buy no prescription dyazide canadian pharmacy reviews 2012 venta de mistoprostol en usa viagra casero para hombres instantaneo lamisil tablets rx pills direct orlistat supplies mexican pharmacy testosterone cream where can i buy flagyl generic testosterone guaranteed on line synthroid orders tinidazole for sale promethazine without perscription real pharmacy rx prednisolone eye drops nautisol zoxan 500 for sale can clamydia meds be bought online potassium lasix no prescription overnight viagra with prescription by doctor over counter viagra substitute womenra pills viagra tablets available in chen... elimite cream at cvs redustat funciona viagra chewable low cost zetia cialis prices online seminar cialis without presc use of viagra for men cipa approved pharmacy canada cialis generico vendita on line 24 hour medstore buy alli tablets online 2.5 mg cialis generic remeron shortage doxycycline tablets for dogs cipla finpecia flomax 0 4mg buy xenical over the counter viagra kgr 100 side effects of himcocid viagra vs cialis forumup cialis no prescription montreal cialis from india online purchase does chewing viagra make it work faster pharmacy from india gazeta kosovarja numri i fundit buy urosin blackmarket cialis medication without a prescription ert viagra sovradosaggio di viagra non prescription finasteide promethazine online inside us buy teladifil online buy cheap online prescription viagra viagra tablets price in pakistan viagra ireland online 1050 mg viagra pills flagyl online no prescription maxifort zimax sildenafil female viagra in canada nizoral shampoo anything peroxyderm online.vigara.no over counter ed pills walmart generic reglan generic viagra super active cialis drug 5 mg canada buspirone reviews medicstar reviews sale of viagra in singapore nonprescriptionlavitra westhroid buy clozapine no prescription cialis generico 5 mg arimidex india cialis without prescription generic clomid steroids sildenafil 100mg in usa retin a micro deals alli online purchase levitra odt long time sex tablets pills flagyl 400 mg non prescription viagra reviews novo sildenafil for sale pharmacy cadia cialis what to take after steroid cycle crestor 10mg take tadalafil and sildenafil together colchicine no prescription mastercard tadalafil without a prescription what works like viagra buy cheap elavil no prescription cialis price europe online pharmacies no rx asthalin onlinephatmacy strengths of viagra online drugstore without prescription conseguir cytotec en cochabamba no prescription candian pharmacy buy brand levitra vimedic remeron no prescription needed canadian medications online suprax 100 pristiq absetzen online dog medications no prescription why clomid day 3 and not 5 can you buy actavis online estrofem transgender amsa fast orlistat mysearchdial best price for sildenafil canadian pharmancy buspar lesofat price in philippines by precripton drugs e check mail quicki.co.za loc:it doryx generic equivalent propecia pris thailand pharmacy pharmacy tech practice test viagra paypal payment cyrux no perscriptionpharmacy name of viagra tablet in india 446 viagra generika preisvergleich are drugs from india safe pharm support group product cialis 5.00 mg viagra onlion holand long term effects of propecia nolvadex for sale in usa weight loss injections generic viagra professional 100mg prednisona 5 mg is viagra from canada safe viagra strengths dosages cialas viagra insurance coverage viagra professional store healthy male viagra buy generic viagra with mastercard sex power tablet name zoloft prices without insurance free online pharmacies with valium 20mg doxylis acheter benadryl ingredients can i buy viagra at a store in pa buy accutane mastercard cialis belgique paypal testostorone cream free shipping men canadian pharmacies mail order prednisone and alcohol viagra online generic glevo 500 antibiotic and alcohol citalopram and ibs d in house pharmacy australia finasteride receding hairline ortho overnight shipping acyclovir capsules propecia germany pfizer pharmaceuticals generic viagra metformin without prescription usa sildenafil citrate 50mg viagra store in canada valacyclovir overnight can amoxicillin treat chlamydia lisinopril without rx 10mg does shoppers drug mart sell viagra what is sildenafil cialis_per_nachnahme chinese pharma online audrey bitoni herb viagra 8000mg cheap viagra online canada pharmacy brittle asthma life expectancy buy clozapine online canadian pet pharmacy no prescription supreme suppliers mumbai 400 058 india cheap abilify online paypal propecia pill which erectile drug is the cheapest buy fda approved cipro fluoxetine without rx pfizer coupons for viagra all day chemist canadian viagra online review buy ventolin online uk viagra pfizer online cytotec cuantas pastillas trae la caja how do i buy cialis from canada proscar canada generico do viagra da sandoz cialis prices canada popular pills online awccanadianpharmacy review citalopram with no script buy vermox without prescription pharmacy cialis cheap no script non prescription norvasc generic cialis e20 duloxetina acne liquid lexapro sale generic vs real cialis atorvastatin calcium rx39 rhine inc india buying antibiotics online cost of generic sildenafil albuterol nebulizer frequency pills antifungal for people obat dexamethasone obat oral aborsi ph arch army cialis product buy lasix online fast delivery legal viagra on line cheap viagra paypal non perscription valtrex cialis canada review indianauntytry comprare viagra generico in italia strattera tablets online 30 day cialis 5mg viagra online store coupon buy cialis c80 viamedic doxycycline cost sildenafil citrate review walmart online shopping viagra not covered by insurance cialis daily how to purchase etabus viagra pills online malaysia ginseng plus feng shi wan french pharmacy group pharmacy store ampicilina dosis generic viagra 100mg indian primatene tablets discontinued cheap nexium no prescription levitra 20mg pills sildenafil from china top rated over the counter viagra can i buy alli diet pills online brand viagra prices online canadian pharmacy accutane buy accutane from mexico viagra 100mg tabs order online prome cheapest place to buy alli diet pills online viagra reviews modalit?Š emploi viagra flagyl #4 viagra super active pills non prescription prednisone how much does viagra cost at walgreens pharmacy without dr prescriptions ajanta pharma derma products cheap abortion pill online acyclovir online purchase viagra from thailand how much is celebrex in mexico price for propecia 1mg buy one live pharmicy viagra dicounted zovirax buy online zoloft no prescription canada buy mifepristone and misoprostol online voltaren gel price sildenafil citrate metformin online pharmacy imovane prednisone generic and trade name ed pills cialis can i take 5 1mg propecia omifin online buy on line us pharmacy phenazopyridine without a prescription 5mg prednisolone without px wellbutrin price mexico online pharmacy.europe tadalafil sales canadian pharmacy cialis professional antibiotics for sale uk livepharmacy247 viagra horror stories buy atorvastatin 20mg cialis generic mastercard viagra delivered in ontario canada canadiandrugstoreexclusivemall gabapentin on the counter buy kamagra eu no prescription viagra brand name genuine viagra online australia cialis australia online canadian vicoprofen sagar avenue suppliers medimeds viara generic pay with american express pay pal buying medcine arrested buying drugs online relance decapeptyl clomid rx prescription mumbai india ciprofloxacin 500 mg buy canidian pharmacies raciper pharmacological name cialis preis cialis cheap uk philly cialis canadian pharmacy that takes paypal lithium without a rx overnight cypro best prices on cialis in usa men who hide taking cialis from wife viagra dosage for older men reviews on mylan bupropion xl trusted meds online reviews milf stories edrugstore viagra cialis 20 mg sale buy antibiotics in the uk buy elavil online without prescription sildenafil ratiopharm kaufen cialis 5mg prices sample viagra australia queensland cost of zyvox pills pharmacy365 no prescription generic viagra online cialis in malaysia orlistat without perscription uk best prices on viagra 100mg where can you buy amoxicillin viagra pills mexico cialis rezeptfrei in deutschland kaufen order viagra with no prescription dixarit senza ricetta cialis 150 mg over counter viagra equivalent kamagra store jean coutu viagra overnight pharmacy 4 u cart dapoxetine without prescription where to buy tadalafil in ph cheap cialis 5 mg prices canadian medications how can i buy warfarin 90 5 mg buy mexiletine windsor-canada-pharmacy vega 100 tablets side effects in urdu zyprexa dosage for sleep prednisone 6 day dose pack 5mg generic cialis cost of alprazolam without insurance best cough medicine over the counter order viagara on line 1942 universal drugstore canada singulair side effects in women where to buy viagra in karachi cialis generico inghilterra fungsi metronidazol generic prozac trazodone sales esomeprazole no prescription viagra en guatemala nitro glycerine buy cheap viagra antabuse rite aid buy metformin without a script cineteca viagra clomiphene citrate success stories brand viagra cialis china paypal cheap clomid pills no presription viagra pharmacy reviews viagra india pfizer exhamaster sensitive buy store viagra buy single viagra maxalt generic cialis in greece crestor versus lipitor cost comprare cialis in egitto kamagra online pharmacy uk paypal cheap wellbutrin without prescriptions viagra pills cost in india pink female viagra buy promethazine with codeine syrup blue diamond pills 100 ciprofloxacino 500 mg dosis buy buspar cheap propecia reviews buying seraquel from india womenra generic viagra in the usa for sale viagra without prescription. quiero comprar cytotex en argentina legal viagra alternative aldactone on line metformin online usa generic viagra blue pill cheap propecia tablets viamedic viagra professionnel long term effects of prednisone levitra cialis viagra which is better your pharmacy support team paypal sildenafil buy cialas in canada forum generic levitra england kamagra online usa generic zovirax order india gabapentin online cialis rezeptfrei frankreich obat arimidex anastrozole plavix shoping buy synthroid no prescription elomet find genaric cialis 800mg. free levitra samples retin a uk motilium dosage ebay uk viagra viagra vancouver canada viagra without prescription usa ginette 35 tablet and intercourse what is cialis professional canadian pharmacy accutane probepackung viagra levitra purchase alli online does viagra really work cytotec online no prescription 24 7 pharmacy in canada buy alligator gar online codeine for sale in canada uk drugs why is relafen discontinued extra super viagra cheapest generic cialis uk llx pill store scabies ciproflox my canadian pharmacy inc maxalt 10 mg viagra price cheap usa advair shortage purchase cialis for daily use online diflucan generic viagra canada customs strattera over the counter viagra equivalent buy sibustat online cialis rezeptfrei mit mastercard kwikmed diazepam can you grow ginseng in florida clomid women japanese viagra professional zithromax z-pak online cialis preiswert kaufen when will plavix go generic buy arimidex no prescription uk buy femara letrozole prozac pharmacy cheap online meds no prescription canada viagra online clomipramina prezzo buy periactin 4mg overnight shipping on asthma inhalers celebrex commercial beach location rx one pharmacy viagra walmart pharmacy viagra saraquill medication canadano prescription drugs finasteride london womens viagra for sale canadian online pharmacies canada mastercard zoloft levitra 40 mg best price kosovarja tu qi video cheap cialis quick shipment us mexican pharmacy online no prescription comprar cialis con paypal paroxetine order order price viagra where to buy cialis in london order strattera viagra alternative testosterone viagra weekend warrior klonopin without script tadalafil cialis from india black viagra pill omeprazole me fait grossire finistride 5mg without pescription valacyclovir hcl 1 gram tablet buy clomid paypal accepted thyroxine sodium tablets for sale maxifort zimax 100 mg why cialis cost so much doxycycline hyclate 100mg sale how long for cialis to work big mountain drugs womens viagra sales name brand cialis online buy avodart uk buy zyvox online levitra samples overnight cialis for women side effects paypal furosemide online buy viagra online in the us generic viagra that takes mastercard over the counter generic prednisone google zepose tablets buy compazine over the counter substitute for bentyl finasteride over the counter walgreens ciprofloxacin sales cialis 40 mg pills misoprostol buy online uk candian health care mall gum disease flagyl 250 mg generic soft tab viagra buy baby diapers wih echeck buy promethazine codine syrup uk generic cialis do they work kamagra from thailand nizagara tablets reviews how can i get doxycycline propranolol unitedstates propecia sell viagra performance anxiety zyvox 600 mg price american pharmacy store prednisone 20mg dogs viagra24.0rg valtrex from canada cheapest cialis in canada medications without a prescription viagra sales in mexico doxycycline for dogs medication africa cilias kamagra with paypal buying cialis online safe cytotec no prescription low cost daily cialis loss of a pet what to say dutasteride avodart viagra price compare canadian pharmacy generic abilify best place to purchase viagra where to buy salbutamol nebules buy cheap viagra online in australia fucidin cream acne albuterol online prescription good generic viagra cialis sample viagra nolvadex online to australia osu levitra comprar spironolactone without prescription retin a canada over the counter cialis 20 mg for sale canadapharmacyvagra800mg buying fluconazole online cialis for daily use online engine om603 aciclovir prezzo buy actavis syrup online i need erythromycin over the counter cialis with alcohol suhagraat manane ka tarika where to find 60ml cialis where can find alli pills available buy bromocriptine filmi bg audio venta_de_cialis_en_barcelona what is viagra made of noprescriptiondrugs prednisone online pharmacy 24h pharmacy ltd generic viagra sale cheap sex power tablet for man in hindi viagra online sale in india finpecia without perscription cialis lilly brand pills no prescription cialis paypal accepted andkon erfahrungen 777 tablets cheap female viagra online lithium buy online cialis dose size purchase brand name periactin propecia online pharmacy sellers viagra online canadian pharmacy vipps blood pressure medications for sale asstr how to buy proscar in usa clomid online fast delivery online viagra generic buy prednisone for dogs no prescription cialis soft tabs 40 mg buy azithromycin tablets usp were to buy toradol iv priligy original pharmacie am?Šricaine online over night shipping antibiotics lantus solostar how to get free inhalers nexium lawsuits outcome cipla pharmaceuticals india ranbaxy where to buy motilium online dexamethasone without a prescription cialis_in_berlin_kaufen viagra over the counter walmart donde puedo comprar lexapro en canada how much does a viagra pill cost canadian pharmacies for accutaine does levitra expire beprogel exelon employment prednisoe for sale canadian pharmacy lerk sildenafil reviews cialis cost at walmart order paroxetine without prescription septilin benefits valtrex dosage for cold sore outbreak viagra kaufen per nachnahme lerk sildenafil vs viagra provera without prescription generic cialis tadalafil 20mg reviews cialis p force musei aperti a natale online pharmacy accepts mastercard rx health drugs viagra viagra soft no prior prescription cialis paypal only article 91 viagra no prescription nizagara canada comprar alli online places to order and pickup zithromax best online pharmacies in india fungsi flagyl clomid pills for sale cialis from canada online pharmacy tetracycline sale free sample generic viagra online sildenafil buy generika viagra bestpreis sureway trinidad canadaonlinepharmacy clomid for male purchase where to buy cheap cialis online alli diet pills in canada buy asthma inhalers over the counter viagra cobra red viagra cialis buy zenegra online comprar viagra con paypal online pharmacy reviews 2013 drugs from india www.veskimetsa.ee viagra sale canadian dutasteride for sale metronidazole for dogs, no prescription what works best levitra or viagra viagra fast shippipng where to buy fertility drugs online cialis generika 5mg kaufen meilleur prix cialis cymbalta over the counter viagra price australia cialis bez recepta india propecia is accutane on line a scam viamed no rx needed pharmacies percocet tantra oral jelly side effects cialissoft tab ciprobay side effects generic viagra online low price female viagra 100mg tadalafil 40 mg compe pricing flagyl dosage for dogs albendazole buy levitra sample online pharmacy can i buy cialis paypal hyzaar american express acheter du nizagara en ligne geriforte side effects buy amoxicillin without px obat herpes acyclovir how to order cytotec canadian meds lisinopril 10 mg side effects does medicare pay for cialis ordering paxil without prescription buy metronizadole online paypal india generic viagra order sale cheap pills ru buy adderall xr 30 mg in uk best price 100mg viagra potenzmittel cheap linisopril' buy viagra online with american express crestor rosuvastatina tabletas norstan-isoniazid fertility drugs online levitra preise buy cialis online south africa viagra jelly reviews for men need viagra pills i would like to purchase cialis canadian celebrex without prescription list of antimicrobial drugs viagra in dubai legal buy real viagra no prescription acheter airomir generic medicine of kamagra in belarus buying propecia online india pharmacy online dostinex