17.09.2014.
Aptekarz Polski
Start.
Aktualności
Opieka farmaceutyczna
Wszechnica
Manuał aptekarski
W aptece
Lex Apothecariorum
Edukacja
Farmacja na świecie
Rynek leków
Panorama samorządu
Biblioteka
Historia farmacji
Muzealny kalejdoskop
PharmaExpert
Nowe rejestracje
Świat w pigułce
Chwila oddechu
Sport to zdrowie
Galeria
Przegląd prasy
Warto wiedzieć
Rozmowy Redakcji
Listy do Redakcji
Forum wydarzeń
Z uniwersytetu
Numer 96/74 online
Menu witryny
Wydawnictwo NIA
Zamów Aptekarza


mapa strony: Start.


 


02.2013 - PL - nowe rejestracje. Drukuj Email
NOWE REJESTRACJE - PL

LUTY 2013

 

W lutym 2013 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 85 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, obejmujących 34 jednostki klasyfikacyjne na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład). Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, urzędowe kody kreskowe), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lutym 2013, został opublikowany przez Urząd 10 maja 2013.

 

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością;

A02A – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe; A02AX – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe w innych połączeniach

Calcii carbonas+natrii alginas+natrii hydrogenocarbonas: Gaviscon Duo (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jednodawkowej to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej preparatów Gaviscon o smaku mięty (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jedno- i wielodawkowej oraz Gaviscon o smaku mięty TAB (Reckitt Benckiser) w postaci tabl. do rozgryzania i żucia.

A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BA – Antagoniści receptora H2

Ranitidinum: Ranitidine Accord Healthcare to 12. zarejestrowana marka ranitydyny, zaś Ranitidine Accord (Accord Healthcare) w postaci tabletek powlekanych to rozszerzenie w stosunku do zarejestrowanych wcześniej tabletek musujących. Na rynek wprowadzono 9 marek: Gastranin Zdrovit (NP Pharma), Raniberl (Berlin-Chemie), Ranic (Sandoz), Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro (Polpharma), Ranisan (Pro.Med.CS), Ranitydyna Sanofi (Sanofi-Aventis), Riflux (Polfarmex), Solvertyl (ICN Polfa Rzeszów), Zantac (GlaxoSmithKline). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ranimax (Teva; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Riflux), Ranitidine Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Apo-Ranitidine (Apotex), Histac (Ranbaxy), Ranigast forte (Polpharma), Ranitidinum Pliva (Teva Kraków; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ranimax), Ranitydyna (Teva Kraków), Ulran (Krka).

A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i nudnościom; A04AA – Antagoniści serotoniny (5HT3)

Ondansetronum: Ondatran (Polfa Tarchomin) to 10. zarejestrowany doustny preparat ondansetronu. Do obrotu wprowadzono 6 marek leków doustnych: Atossa (Egis), Emetron (Gedeon Richter), Setronon (Teva), Zofran i Zofran Zydis (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od lutego 2007 OndaLek (Sandoz) i od stycznia 2012 Ondansetron Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Ondansetron-1A Pharma, Ondansetron Arrow (Arrow Poland) i Ondansetron Pfizer (tabl. powlekane zarejestrowano pierwotnie pod nazwą Ondansetron Aurobindo). Ponadto na rynek wprowadzono 7 marek leków dożylnych: Atossa (ICN Polfa Rzeszów), Setronon (Teva Kraków), Zofran (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2008 Ondansetron Kabi (Fresenius Kabi), od kwietnia 2012 Ondansetron B.Braun (Braun), od września 2012 Ondansetron Claris (Claris Lifesciences) i od lutego 2013 Ondansetron Accord (Accord Healthcare). Do sprzedaży wprowadzono także Zofran w postaci czopków doodbytniczych. Skreślono z Rejestru: Ebesetron (Ebewe; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ondansetron Ebewe, był obecny na rynku od września 2009), Emeset (Cipla), Emetron inj. (Gedeon Richter; lek był obecny na rynku), Ondagen (Generics), OndaLek inj. (Sandoz), OndaHexal (Hexal), Ondansetron-1A (1A Pharma) i Ondansetron Ranbaxy.

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;

C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste

Perindoprilum: Perindopril Teva to 19. zarejestrowana marka peryndoprylu. Na rynek wprowadzono 8 leków: Prestarium (Servier), Prenessa (Krka Polska), od lutego 2009 Vidotin (Gedeon Richter), od marca 2009 Apo-Perindox (Apotex; zarejestrowany wcześniej jako Perindox) w dawkach 4 mg i 8 mg, od kwietnia 2009 Lextril (Glenmark) i Stopress (Polpharma), od kwietnia 2010 Cardipen (Lekam; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Presdopril) i od czerwca 2012 Perindopril Pfizer.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: ApoPerindox (Apotex) w dawkach 5 mg i 10 mg, Coverex (Egis), Erbugen (Jenson Pharmaceutical Services), Ikarium i Ikarium forte (Polfarmex), Perindopril Aurobindo, Perindopril Krka, Perindopril Arrow (Arrow Generics), Perindopril Medana (Medana Pharma), Presomyl (Generics), Tensinor (Generics).

Peryndopryl w dawkach 2 mg, 4 mg i 8 mg dostępny jest w połączeniu z tert-butyloaminą, zaś w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg w połączeniu z argininą lub jako tosylan peryndoprylu, przy czym rejestrowane dawki dotyczą tych połączeń, a nie zawartości samego peryndoprylu. Większość zarejestrowanych marek peryndoprylu zawiera jego połączenie z tert-butyloaminą. Połączenie z argininą zawierają 4 marki: ApoPerindox, Presomyl, Prestarium i Prestarium Oro (w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg), Tensinor. Tosylan peryndoprylu jest zawarty w preparacie Perindopril Teva.

Skreślono z Rejestru: Abapter (Pol-Nil), Irpax (Anpharm; lek wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Peryndopryl Anpharm), Percarnil (Actavis), Perilan (Sandoz), Perindopril BMM Pharma, Perindopril-Ratiopharm (dawka 8 mg zarejestrowana wcześniej przez Krka Polska pod nazwą Perotens), Perindoran (Ranbaxy; lek był obecny na rynku od października 2009), Peryl (ICN Polfa Rzeszów), Prestarium forte (Servier), Pritnox (Galex d.d.) i Rindolex (Galex d.d.).

Ramiprilum: Ramipril Pfizer w dawkach 1,25 mg i 2,5 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej wyższych dawek tego leku. Zarejestrowano 19 marek ramiprylu. Do obrotu wprowadzono 14 preparatów: Mitrip (123ratio), Piramil (Sandoz), Ramicor (Ranbaxy), Tritace (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od grudnia 2006 Axtil (Adamed), od lutego 2007 Vivace (Actavis), od kwietnia 2007 Polpril (Polpharma), od października 2007 Ramve (Farma-Projekt), od grudnia 2007 Ramistad (Stada), od listopada 2008 Apo-Rami (Apotex), od marca 2009 Ampril (Krka), od października 2010 Ramipril Actavis, od lutego 2012 Ramipril Pfizer i od czerwca 2012 Rami-A (Arrow Poland).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ramigamma (Woerwag), Ramipril +Pharma, Ramipril Aurobindo, Ramipril-Lupin, Ramipril Teva. Skreślono z Rejestru: Ramipril Ozone (Labormed) i Ramipril-Ratiopharm (zarejestrowany pierwotnie przez Galex d.d. jako Ramilex; lek był obecny na rynku od czerwca 2008).

Trandolaprilum: Trandolapril Pizo to 6. zarejestrowana marka trandolaprylu. Do sprzedaży wprowadzono 3 leki: Gopten (Abbott; lek oryginalny), od stycznia 2009 Trandolapril Arrow (Arrow Poland) i od maja 2010 TrandoGen (Generics). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Fezzor (Labormed) i Trandolapril Galex (Galex d.d.). Skreślono z Rejestru: Tensotrand (Actavis; zarejestrowany wcześniej jako Trandolapril Actavis; lek był obecny na rynku od maja 2009), Trandolapril-Ratiopharm (lek był obecny na rynku od października 2007) i Trandox (Apotex).

C09B - Inhibitory ACE, leki złożone; C09BA – Inhibitory ACE i leki moczopędne; C09BA04 – Peryndopryl i leki moczopędne

Perindoprilum+indapamidum: Indix Combi (Teva; zawiera tosylan peryndoprylu) w 2 dawkach (2,5 mg+0,625 mg i 5 mg+1,25 mg) to 15. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie.

Na rynek wprowadzono 4 preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z argininą i indapamid (zastąpiły wcześniejsze preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid): Noliprel forte (Anpharm) i Tertensif Kombi (Servier), zawierające 5 mg peryndoprylu i 1,25 mg indapamidu oraz Noliprel Bi-Forte (Servier; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Servier) i Tertensif Bi-Kombi (Anpharm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Anpharm), zawierające 10 mg peryndoprylu i 2,5 mg indapamidu. Od czerwca 2008 wprowadzono także 1 lek zawierający peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid: Co-Prenessa (Krka Polska) w 3 dawkach: 2 mg + 0,625 mg, 4 mg + 1,25 mg oraz 8 mg +2,5 mg.

Zarejestrowanych jest także 10 marek leków dotychczas nie wprowadzonych do obrotu: Co-Presomyl (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Presomyl Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Co-Tensinor (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Tensinor Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Lextril Combo (Glenmark; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Noliprel (Servier; 2,5 mg+0,625 mg), Noliterax (Servier; 8 mg+2,5 mg), Panoprist (Sandoz; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Perindopril Indapamide Arrow (Arrow Poland; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Prenix N (Anpharm; 2,5 mg+0,625 mg), Romapal (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg).

Skreślono z Rejestru lub wygasły pozwolenia: Arifon Kombi (Anpharm; 4 mg+1,25 mg), Davapamid (Gedeon Richter Polska; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Indix Combi (Ratiopharm; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ratiotensin), Perilexin (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryl Combi (ICN Polfa Rzeszów; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryndopryl+Indapamid Servier (2 mg+0,625 mg), Prenix (Anpharm; 2 mg+0,625 mg), Prestarium Plus (Servier; 4 mg+1,25 mg), Teraxans (Anpharm; 8 mg+2,5 mg).

C09D – Antagoniści angiotensyny II, leki złożone; C09DA - Antagoniści angiotensyny II i leki moczopędne; C09DA03 – Walsartan i leki moczopędne

Valsartanum+hydrochlorothiazidum: Valsartan HCT Mylan to aktualnie 18. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 11 leków: Co-Diovan (Novartis), od września 2009 Tensart HCT (Egis), od stycznia 2010 Co-Valsacor (Krka), od maja 2010 Co-Bespres (Teva; wcześniejsza nazwa preparatu: Bespresco), od lipca 2010 Zelvartancombo (Galex d.d.), od sierpnia 2010 Co-Nortivan (Gedeon Richter Polska), od listopada 2010 Valtap HCT (Zentiva), od maja 2011 Axudan HCT (Sandoz), od grudnia 2011 Valsotens HCT (Actavis), od stycznia 2012 Vanatex HCT (Polpharma) i od maja 2012 Valsartan + HCT Arrow (Arrow Poland).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: ApoValsart HCT (Apotex), Valsartan HCT-1A Pharma, Valsartan HCT Bluepharma (Polfarmex), Valsartan HCT Ranbaxy, Valsartan + Hydrochlorothiazide Krka i Valsavil HCT (Stada).

Skreślono z Rejestru: Anartan HCT (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od grudnia 2009), Co-Diomef (Mepha), Valsanorm HCT (+Pharma), Valsartan HCT Genericon, Valsartan HCT-Ratiopharm, Valsartan Hydrochlorothiazide Pliva (Teva).

C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A - Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy HMG CoA

Atorvastatinum: Calipra (Alkaloid-Int) i Atorvastatin Ranbaxy to odpowiednio 39. i 40. zarejestrowana marka preparatów atorwastatyny, zaś Atorvasterol (Polpharma) w dawce 80 mg to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej niższych dawek tego leku. W obrocie pojawiły się 22 leki: Atoris (Krka), Sortis (Pfizer; lek oryginalny), Tulip (Sandoz), od czerwca 2006 Torvacard (Zentiva), od października 2006 Atorvox (Teva), od lutego 2007 Atrox (Biofarm), od stycznia 2008 Torvalipin (Actavis), od marca 2008 Atorvasterol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorvin), od kwietnia 2008 Atractin (PharmaSwiss; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Copastatin), od listopada 2008 Corator (Lekam), od grudnia 2008 Larus (Gedeon Richter Polska; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorpharm), od maja 2009 Atorvastatinum Farmacom, od czerwca 2009 Torvazin (Egis), od lipca 2010 Storvas (Ranbaxy), od września 2010 Apo-Atorva (Apotex), od października 2011 Atorgamma (Wörwag), od lutego 2012 Lambrinex (S-Lab), od czerwca 2012 Atorvastatinum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Teva Pharma), od lipca 2012 Atorvastatin Arrow (Arrow Poland), od marca 2013 Ivistatyna (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Olinka) i Pharmastatin (Stada) oraz od kwietnia 2013 Atorvastatin Bluefish.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Actozora (Actavis), Atolinka (Olinka), Atorlip (Sun-Farm), Atorock (Rockspring Healthcare), Atorvagen (Generics), Atorvanorm (+Pharma), Atorvastatin-1A Pharma, Atorvastatin Billev, Atorvastatin Egis, Atorvastatin Stada, Liporion (Orion), Mephator (Mepha), Olinkator (Olinka), Orztiza (Actavis), Statorva (Krka) i Xistatin (Biokanol).

Skreślono z Rejestru: Atorvastatin Miklich, Atorvastatin Pfizer, Atorvastatin-Ratiopharm, Atosener (Sandoz), Euroclast (Sandoz), Gletor (Glenmark), Haepcard (Sandoz), Voredanin (Labormed; lek był obecny na rynku od czerwca 2011), Xavitor (Tabuk Poland; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Medis pod nazwą Copator, był obecny na rynku od grudnia 2009).

 

G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe

G03 – Hormony płciowe i środki wpływające na czynność układu płciowego;

G03A - Hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnie;

G03AA – Progestageny i estrogeny, preparaty jednofazowe;

G03AA09 – Dezogestrel i estrogen

Desogestrelum+ethinylestradiolum: Estmar (Zentiva) to 7. zarejestrowana w tej klasie marka środków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Marvelon (Organon), Mercilon (Organon), Novynette (Gedeon Richter), Regulon (Gedeon Richter) oraz od marca 2012 Ovulastan i Ovulastan forte (Polfa Pabianice). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Dessette i Dessette forte (Sun-Farm). Wszystkie środki zawierają 0,15 mg dezogestrelu, a różnią się dawką etynylestradiolu: 0,02 mg zawierają Dessette, Estmar, Mercilon, Novynette i Ovulastan, a 0,03 mg zawierają Dessette forte, Estmar, Marvelon, Ovulastan forte i Regulon.

G03AA12 – Drospirenon i estrogen

Drospirenonum+ethinylestradiolum: Flexyess (Bayer) to 23. zarejestrowana marka środków antykoncepcyjnych o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek tych środków: Yasmin (Bayer), od stycznia 2007 Yasminelle (Bayer), od grudnia 2008 Yaz (Bayer), od lipca 2010 Asubtela (Temapharm), Midiana (Gedeon Richter Polska) i Naraya (Temapharm), od lutego 2011 Lesine (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol) i Lesinelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol), od listopada 2011 Daylette (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2012 Vibin (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Subtelineight, a następnie Subteliv) i Vibin Mini (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Narayeight, a następnie Naravela) oraz od listopada 2012 Naraya Plus (Temapharm).

Nie ma jeszcze na rynku preparatów: Aliane (Bayer), Aneea (Gedeon Richter Polska), Belusha (Gedeon Richter Polska), Cortelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Linatera (Bayer; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Ethinylestradiol/Drospirenon Bayer), Lulina (Ivowen), Palandra (Bayer), Sidretella (Zentiva; środek zarejestrowany pierwotnie przez Leon Farma pod nazwą Pirestrol), Teenia (Gedeon Richter Polska), Varenelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Veyann (Teva).

Wszystkie środki zawierają 3 mg drospirenonu. Różnice dotyczą zawartości estrogenu. Dawkę 0,02 mg etynylestradiolu zawierają: Aliane, Aneea, Belusha (z placebo), Daylette (z placebo), Flexyess, Lesinelle, Linatera, Naraya, Naraya Plus (z placebo), Sidretella 20, Teenia, Varenelle (z placebo), Veyann (z placebo), Vibin Mini (z placebo), Yasminelle i Yaz (z placebo). Dawkę 0,03 mg etynylestradiolu zawierają: Asubtela, Cortelle, Lesine, Lulina, Midiana, Palandra, Sidretella 30, Vibin (z placebo) i Yasmin.

G03F – Progestageny i estrogeny, leki złożone; G03FA - Progestageny i estrogeny, preparaty zawierające stałe dawki; G03FA01 – Noretisteron i estrogen

Norethisteronum+estradiolum: Gynaika (Zentiva) tabl. powlekane 0,5 mg + 1 mg to 6. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie, w tym 4. marka doustna. W sprzedaży dostępne są 3 marki preparatów doustnych - w dawce 0,5 mg noretisteronu i 1 mg estradiolu: Activelle (Novo Nordisk) i od sierpnia 2008 Cliovelle (Dr. Kade); w dawce 1 mg noretisteronu i 2 mg estradiolu: Kliogest (Novo Nordisk). Ponadto dostępne są 3 systemy transdermalne uwalniające 50 mcg estradiolu/24 godz., lecz różniące się dawkami uwalnianego noretisteronu: Estalis 50/140 (Novartis), Systen Conti (Janssen-Cilag) i Estalis 50/250 (Novartis) uwalniają odpowiednio 140 mcg, 170 mcg i 250 mcg noretisteronu/24 godz..

G04 – Leki urologiczne; G04B – Inne leki urologiczne, w tym przeciwskurczowe; G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji

Sildenafilum: Sildenafil Teva w postaci tabletek do rozgryzania i żucia to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Zarejestrowano 34 marki syldenafilu. Na rynek wprowadzono 16 preparatów z opisanym wyżej zastosowaniem: Maxigra (Polpharma), Viagra (Pfizer), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od grudnia 2010 Sildenafil Medana (Medana Pharma), od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm i Vigrande (Zentiva), od sierpnia 2011 Ecriten (Jelfa), od października 2011 Silfeldrem (+Pharma), od grudnia 2011 Sildenafil Apotex, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od października 2012 Lekap (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Syldenafil Jubilant) i od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Amfidor (Egis), Erasilton (Actavis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Sigillata pod nazwą Vilgendra), Fildlata (Sigillata), Rosytona (Actavis), Sildeagil (Sun-Farm), Sildenafil Accord (Accord Healthcare), Sildenafil Ajanta Pharma, Sildenafil Aspen, Sildenafil Axxon, Sildenafil Bluefish, Sildenafil Hasco (Hasco-Lek), Sildenafil Macleods, Sildenafil Mylan, Sildenafil Pfizer, Sildenafil Stada, Sildenafilum Farmacom, Yextor (Tactica Pharmaceuticals).

Skreślono z Rejestru: Sildenafil-1A Pharma, Sildenafil Arrow (Arrow Poland), Sildenafil BMM Pharma.

Do sprzedaży wprowadzono także preparat Revatio (Pfizer). Lek zawiera sildenafil umieszczony przez WHO w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tego preparatu (leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym sklasyfikowanym według WHO jako klasa II i III - lek stosuje się w celu poprawy zdolności wysiłkowej; wykazano skuteczność działania leku w pierwotnych postaciach nadciśnienia płucnego oraz wtórnych związanych z chorobami tkanki łącznej) bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;

J01A/J01AA – Tetracykliny

Lymecyclinum: Damelium (Actavis) to 1. zarejestrowany lek generyczny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Tetralysal (Galderma).

J01C – Beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne – penicyliny; J01CR – Złożone preparaty penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamaz;

J01CR02 – Amoksycylina i inhibitor enzymatyczny

Amoxicillinum+acidum clavulanicum: Ramoclav (Ranbaxy) w dawkach 875 mg + 125 mg to rozszerzenie względem niższych dawek tego leku. Zarejestrowano 10 marek leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 8 preparatów: Amoksiklav (Sandoz), Augmentin (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Curam (1A Pharma), Forcid (Yamanouchi), Ramoclav (Ranbaxy), Taromentin (Polfa Tarchomin), od sierpnia 2007 Amoclan (Hikma Farmaceutica) i od lutego 2013 Recute (Pfizer). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amoclan BID (Hikma Farmaceutica), Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo i Co-amoxiclav Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Skreślono z Rejestru: Claviratio (Ratiopharm), Klavocin (Teva Kraków).

J01CR05 – Piperacylina i inhibitor enzymatyczny

Piperacillinum+tazobactamum: Piperacillin/Tazobactam Noridem to 10. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 leków: Tazocin (Pfizer), od października 2009 Tazacylin (Axxon), od grudnia 2010 Piperacillin/Tazobactam Kabi (Fresenius Kabi) oraz od czerwca 2011 Piperacillin/Tazobactam Actavis i Piperacillin/Tazobactam Teva. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Piperacillin + Tazobactam Mylan, Piperacillin/Tazobactam Aurobindo, Piperacillin/Tazobactam Milpharm, Piperacillin/Tazobactam Sandoz. Skreślono z Rejestru: Piperato (Midas Pharma), Tazabax (Ranbaxy), Tazopiperatio (Ratiopharm).

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe

L01A – Leki alkilujące; L01AX – Inne leki alkilujące

Imatinibum: Imakrebin (Alvogen), Kinacel (Celon), Imatinib Glenmark, Imatenil (Biofarm) i Nibix (Adamed) to odpowiednio 3., 4., 5., 6. i 7. zarejestrowana marka imatynibu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Glivec (Novartis). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Imatinib Teva.

L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny

Capecitabinum: Binoda (GlaxoSmithKline), Capecitabine Cipla i Capecitabine Fresenius Kabi to odpowiednio 14., 15. i 16. zarejestrowana marka kapecytabiny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Xeloda (Roche). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Capecitabine Accord, Capecitabine Actavis, Capecitabine Glenmark, Capecitabine Intas, Capecitabine Krka, Capecitabine medac, Capecitabine Polpharma, Capecitabine Teva, Coloxet (Egis), Symloda (SymPhar), Vopecidex (PharmaSwiss) i Xalvobin (Alvogen).

 

M – Układ mięśniowo-szkieletowy

M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne;

M01AE – Pochodne kwasu propionowego

Ibuprofenum: Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare) to 28. zarejestrowana marka preparatów ibuprofenu, zaś Brufen Forte (Abbott) zawiesina doustna 4% to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej zawiesiny 2% i tabletek powlekanych.

Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostały wprowadzone: Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibufen Total (Polpharma), Ibuprom, Ibuprom Duo i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Forte, Nurofen Ultra (zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP), Nurofen Ultra Forte, Nurofen Ultrafast i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint Caps (US Pharmacia, Wrocław), od lipca 2006 Nurofen Ultra Forte (Reckitt Benckiser), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser), od września 2009 Aprofen i Aprofen forte (Polfarmex), od października 2009 Iburion (Orion), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte i w listopadzie 2008 pod nazwą Nurofen Migrenol), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Zentiva), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od sierpnia 2011 Brufen (Abbott), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm) i od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek).

Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 9 marek: Ibufen i Ibufen D (Medana Pharma), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od sierpnia 2009 Bufenik 2% i 4% (Ratiopharm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Ibusir), od maja 2010 Ibalgin Baby (Zentiva), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum zawiesina o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (Abbott) i od września 2012 Ibum forte zawiesina (Hasco-Lek).

Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Brufen retard (Abbott), Buscofem (Boehringer Ingelheim), Ibuprofen Actavis (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Alchemia), Ibuprofen Banner, Ibuprofen Forte Hasco (Hasco-Lek), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Irfen (Mepha), Nurofen Ultra Forte do rozpuszczania i Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny (oba: Reckitt Benckiser).

Skreślono z Rejestru: Ibuprofen Banner Pharmacaps, Nurofen Topss (Reckitt Benckiser), Pabi-Ibuprofen tabl. powl. 400 mg (Polfa Pabianice) i Solpaflex (GlaxoSmithKline).

M01AX – Inne niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne

Glucosaminum: Proenzi (Walmark) to aktualnie 7. zarejestrowany doustny lek zawierający glukozaminę. W sprzedaży pojawiły się 4 produkty lecznicze: Arthryl (Rottapharm), od września 2006 Glukozamina Pharma Nord, od maja 2009 Flexove (Expanscience; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Navamedic pod nazwą Glucomed) i od kwietnia 2010 Actistav (Biofarm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Biozamina), natomiast nie zostały jeszcze wprowadzone: Chondrostad (Stada) i Slideflex (Blue Bio Pharmaceuticals; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Dolenio). Z Rejestru skreślono: Gool (Medagro; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Artraxin), Stavaktiv Elastik (US Pharmacia), Voltaflex Glucosamine (Novartis).

Na rynku znalazło się także co najmniej 40 preparatów z glukozaminą w różnych (nieraz wysokich) dawkach (i drugie tyle preparatów złożonych zawierających glukozaminę), wprowadzonych jako produkty spożywcze – suplementy diety: ActivePharm Glukozamina Ochrona Stawów (Active Pharm), Apteczka Domowa Giętkie Stawy Glukozamina (Bio Medica), Arthro Balans (Vitabalans), Arthron Flex (Unipharm), Arthrostop Classic (Walmark), Arthrozamina Polfa-Łódź, Artresan 1 a Day (ASA), Artretcaps Glukozamina (Herbapol Kraków), Artreum (Puritan’s Pride), Artro-Vital Jedyny (Olfarm), Bio-Active Glukozamina (Bio-Active), Bio-Glukozamina (Pharma Nord), Eld Glukozamina (Tech-Food), Flexodon (Medicom), Glucosamin i Glucosamin Forte (Vitalas), Glucosamine ‘1000’ i Glucosamine Sulfate (Now Foods), Glucosamine Sulfate (Biotech), Glukozamina (Apteka Medyczna), Glukozamina (Chemman), Glukozamina (Domowa Apteczka), Glukozamina 500 Farm (Invent Farm), Glukozamina 500 mg (Ozone), Glukozamina 1000mg (Power Health), Glukozamina 1000 mg (Solgar), Glukozamina Complex (Kabco), Glukozamina Gal, Glukozamina Ozone, Glukozamina Redflex (Avec), Na Stawy (Kwiaty Polskie Marketing), Ortholan (ICMC), Pharma Zdrowia Glukozamina 900 (Pharm Service), Reumatrix (Scanomedica), Royal Plus Glukozamina (Danfarma), Stavomax (GlaxoSmithKline, Poznań), Stawolux (ICN Polfa Rzeszów), SupHerb Glucosamine (SupHerb), Vita Care Glukozamina (Jemo-Pharm), Vitana Artromax (Vitapol-Farm), Zdrovit Glukozamina (NP Pharma).

M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA - Bifosfoniany

Acidum zoledronicum: Zoledronic acid Zentiva to 21. zarejestrowany lek z kwasem zoledronowym. Na rynek wprowadzono 4 leki: Zometa (Novartis Europharm), od września 2012 Zomikos (Vipharm) i od lutego 2013 Zoledronic acid Teva wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową, a także Aclasta (Novartis Europharm) stosowany w osteoporozie.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Desinobon (Alvogen), Fayton (Glenmark), Osporil (Egis), Symdronic (SymPhar), Zolacitor (Chiesi), Zolako (Vipharm), Zoledronic acid Actavis, Zoledronic acid Fresenius Kabi, Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Medac, Zoledronic acid Mylan, Zoledronic acid Polpharma, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Zentiva, Zoledronic Fair-Med o wskazaniach odpowiadających lekowi Zometa oraz Symblasta (SymPhar), Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Teva Pharma i Zoledronic acid Zentiva o wskazaniach odpowiadających lekowi Aclasta.

 

N – Układ nerwowy

N02 – Leki przeciwbólowe;

N02A – Opioidy; N02AX – Inne opioidy

Tramadolum: Tramadol Aurobindo kaps. to aktualnie 9. zarejestrowana marka preparatów tramadolu.

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów jednodawkowych o standardowym uwalnianiu na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal), natomiast nie wprowadzono jeszcze preparatów Noax (CSC Pharmaceuticals Handels) w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej i Tramadol Vitabalans tabl..

Do sprzedaży wprowadzono 5 leków o przedłużonym uwalnianiu: Poltram Retard (Polpharma), Tramal Retard (Grünenthal), Tramundin (Norpharma), od czerwca 2007 Adamon SR (Meda) i Noax Uno (CSC Pharmaceuticals Handels) oraz od grudnia 2008 Oratram (Molteni).

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów wielodawkowych (krople) na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów doodbytniczych (czopki) na rynek wprowadzono 1 lek: Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów iniekcyjnych na rynek wprowadzono 2 leki: Poltram (Polpharma) i Tramal (Grünenthal).

Skreślono z Rejestru: Ethypharm Tramadol (Ethypharm), Poltram Rapid (Polpharma), Tralgit (Zentiva), TramaLek (1A Pharma), Tramadol czopki (GlaxoSmithKline, Poznań), Tramadol kaps. (Gedeon Richter Polska), Tramadol kaps. (Teva Kutno), Tramadol inj. (Teva Kraków), Tramadol-1A Pharma (wprowadzony wcześniej na rynek przez Sandoz pod nazwą TramaHexal ID), Tramadol HCl P.S.S. Pharma retard (P.S.S. Pharma), Tramadol Retard (Lannacher), Tramadol-Stada, TramaHexal tabl. musujące i iniekcje (Sandoz; lek był obecny na rynku), TramaHexal krople (1A Pharma; w grudniu 2007 zmiana nazwy na Tramadol-1A Pharma), Tramal PR (Grünenthal; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tramium), Tramcod (Polfa Warszawa), Travictol (Actavis; lek obecny na rynku od lutego 2008).

N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;

N02BE – Anilidy

Paracetamolum: Paracetamol Polpharma w postaci iniekcyjnej to 40. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek wprowadzono 28 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap oraz od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Medagro), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Grippostad (Stada), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Rubital (Gemi), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb), preparaty o nazwie międzynarodowej Paracetamol wytwarzane przez wielu producentów (Biofarm, Farmina, Filofarm, Galena, Hasco-Lek, Herbapol Wrocław, Marcmed, Polfa-Łódź, Polfarmex) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od października 2011 Paracetamol Actavis (iniekcje), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki i Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio, od stycznia 2013 iniekcje do wlewów Paracetamol B. Braun i od lutego 2013 Paracetamol Actavis tabl. powlekane.

Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap Direct Max (US Pharmacia), Bolopax (NP Pharma), Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline), Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące, Paracetamol Actavis tabl. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata), Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol Hospira inj. (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Combino Pharm pod nazwą Paracetamol Vancombex), Paracetamol Life (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Galpamol), Paracetamol Sandoz inj., Paracetamol Teva inj., Paralen Sus (Zentiva), Paramax Rapid (Vitabalans), Tespamol (Galpharm Healthcare), Theraflu Grip Owoce Leśne i Theraflu Grip Miód i Cytryna (Novartis).

Skreślono z Rejestru syropy Paracetamol o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Plicet syrop (Teva Kraków), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Tazamol (Polfa Tarchomin).

N02BE51 – Paracetamol, preparaty złożone z wyłączeniem leków psychotropowych

Paracetamolum+phenylephrinum: APAP Przeziębienie Caps (US Pharmacia) to 3. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono Theraflu Zatoki (Novartis). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat GeloPromt (Pohl-Boskamp).

N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe

Levetiracetamum: Levetiracetam Sanovel to 46. zarejestrowana marka lewetyracetamu. Na rynek wprowadzono 13 marek: Keppra (UCB; lek oryginalny), od października 2011 Levetiracetam Teva, od marca 2012 Levetiracetam Actavis, od kwietnia 2012 Vetira (Adamed), od maja 2012 Trund (Glenmark), od czerwca 2012 Levetiracetam GSK (GlaxoSmithKline), od sierpnia 2012 Cezarius (Hasco-Lek), od listopada 2012 Eliptus (Biofarm), Levetiracetam Actavis Group (Actavis) i Levetiracetam Apotex, od stycznia 2013 Symetra (SymPhar), od lutego 2013 Levetiracetam Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit) i od kwietnia 2013 Levetiracetam PharmaSwiss.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Altein (+Pharma), Dretacen (Sandoz), Epiletam (Egis), Eprilexan (Pharmaselect), Etibral (Polfa Warszawa), Kapidokor (Vipharm), Levebon (G.L. Pharma), Levelanz (Abbott), Levelept (Sun-Farm), Levetiracetam Accord (Accord Healthcare), Levetiracetam Arrow, Levetiracetam Astron (Astron Research), Levetiracetam Aurobindo, Levetiracetam Bluefish, Levetiracetam FGX (FirstGenerixInternational), Levetiracetam Lupin (Generics), Levetiracetam Mylan, Levetiracetam Orion, Levetiracetam Pfizer, Levetiracetam Ranbaxy, Levetiracetam Ratiopharm, Levetiracetam Stada, Levetiracetam Sun inj. (Sun Pharmaceuticals Industries Europe), Levetiragamma (Wörwag), Lewetyracetam Ewopharma (Pro.Med.CS), Lewetyracetam-Neuraxpharm, Matever (Pharmathen), Noepix (Actavis), Normeg (Zentiva), Polkepral (Polfa Tarchomin), Pterocyn (SVUS Pharma) i Zelta (Axxon).

N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BC – Agoniści dopaminy

Ropinirolum: Ceurolex SR (Orion) to 21. zarejestrowana marka ropinirolu. Na rynek wprowadzono 10 marek: lek oryginalny Requip i Requip-Modutab o przedłużonym uwalnianiu (GlaxoSmithKline), od czerwca 2008 Adartrel (GlaxoSmithKline), od stycznia 2010 Aropilo (Vipharm), od sierpnia 2010 Parnirol (Glenmark), od listopada 2010 Aropix (Temapharm) i Ceuronex (Orion), od sierpnia 2011 Rolpryna SR (Krka), od stycznia 2013 Nironovo SR (Adamed) i Repirol SR (PharmaSwiss) oraz od kwietnia 2013 Ropodrin (Egis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aparxon PR (Teva), Elozrol (Vipharm), Nironovo (Blau Farma Group), Polpix SR (Polpharma), Raponer (Actavis), Ropinirole Accord (Accord Healthcare), Ropinirole Aurobindo, Ropinstad (Stada), Skonnerop (Sigillata), Valzorol (Sigillata). Skreślono z Rejestru: Aparxon (Teva), Contexine (Ranbaxy), Lirona (Teva), Ropinir (Axxon), Ropinirole Arrow (Arrow Poland), Ropitor (Torrent Pharma).

N05 – Leki psychotropowe; N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CD – Pochodne benzodiazepiny

Midazolamum: Midazolam Sandoz w 2 dawkach iniekcyjnych to aktualnie 6. zarejestrowany preparat do wstrzyknięć z midazolamem. Na rynku pojawiły się 4 leki: Midanium (Polfa Warszawa), Midazolam Chiesi (lek wprowadzony początkowo pod nazwą Midazolam Torrex), Sopodorm (ICN Polfa Rzeszów) i od listopada 2010 Midazolam Accord (Accord Healthcare). Lek oryginalny Dormicum (Roche) dostępny jest w postaci doustnej. Nie został jeszcze wprowadzony do sprzedaży Midazolam Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Dormicum inj. (Roche), Fulsed (Ranbaxy), Midazolam-MIP (MIP Pharma Polska).

N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne;

N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny

Sertralinum: Sertraline Bluefish to aktualnie 16. zarejestrowana marka sertraliny. Na rynek wprowadzono 13 leków: Asentra (Krka), Asertin (Biofarm), Sertralinum 123ratio (rejestracja V 2007 jako SerTeva, III 2008 zmiana nazwy na Apresia, XII 2008 wprowadzenie na rynek; IX 2009 zmiana nazwy na Luxeta; XI 2011 zmiana nazwy na Sertralinum 123ratio), Stimuloton (Egis), Zoloft (Pfizer; lek oryginalny), Zotral (Polpharma), od lipca 2006 Setaloft (Actavis), od października 2007 Sertagen (Generics), od września 2008 Sertraline Arrow (Arrow Poland), od marca 2009 Sertraline Aurobindo, od października 2010 Sertranorm (+Pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Actavis jako Sertralin Actavis), od kwietnia 2011 Miravil (Orion) i od marca 2013 Sertralina Krka. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Restaline (Farmalider) i Zortral Pro (J&P Pharma).

Skreślono z Rejestru: Antideprimal (Jelfa), Exazol (Expharm), Sertiva (Sandoz), Sertraline-1A Pharma (1A Pharma; preparat wprowadzony uprzednio na rynek pod nazwą SertaHexal), Sertraline Pliva (Teva Kraków; preparat wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Luxeta), Setaratio (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od lipca 2006) i Tralix (Sanofi-Synthelabo, Rzeszów).

N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne

Venlafaxinum: Venlafaxine Mylan to 25. zarejestrowana marka wenlafaksyny. Do obrotu wprowadzono 14 marek: Efectin ER (Pfizer), Velafax i od września 2007 Velafax XL (Farmacom), od grudnia 2006 Venlectine kaps. o przedłużonym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), od października 2007 Alventa (Krka), od listopada 2007 Velaxin ER (Egis), od października 2008 Axyven (Axxon; po zmianie nazwy i podmiotu odpowiedzialnego z Venlafaxine Liconsa), od maja 2009 Lafactin (Apotex), od września 2009 Prefaxine (Polpharma), od listopada 2009 Faxolet ER (Polfa Pabianice), od grudnia 2009 Faxigen XL (Generics), od lutego 2010 Venlabax MR (Ranbaxy), od kwietnia 2010 Efevelon SR (Actavis), od lutego 2011 Venlafaxine Bluefish XL (Bluefish Pharmaceuticals) i od kwietnia 2011 Oriven (Orion).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Afaxine (PharOS), Depretaxer (Sopharma), Efexiva (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxin Sandoz), Jarvis (Gedeon Richter), Paxifar ER (Biofarm), Tavex (Krka), Tifaxin PR (Stada), Tonpular PR (Wockhardt), Venlagamma (Wörwag) i Zaredrop (ITF Pharma).

Skreślono z Rejestru: Lanvexin (G.L. Pharma; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxine Gerot), Nopekar (Labormed; wcześniejsza nazwa: Estaq), Symfaxin ER (SymPhar; lek był na rynku od sierpnia 2007), Velahibin (Actavis), Velaxiran MR (Ranbaxy), Venlafaxine Arrow (Arrow Poland), Venlafaxin-Ratiopharm PR, Venlafaxinum XL Farmacom, Venlax XL (Celon Pharma), Venlectine tabl. o standardowym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), Xaveksin ER (Tabuk Poland).

N07 – Inne leki działające na układ nerwowy; N07B – Leki stosowane w uzależnieniach; N07BA – Leki stosowane w uzależnieniu od nikotyny

Nicotinum: Nico Fruit i Nico Mint (Apotex) w postaci gumy do żucia to 5. zarejestrowana marka preparatów z nikotyną. Na rynek wprowadzono następujące produkty:

- Nicorette (McNeil) w postaci gumy do żucia (4 smaki: Classic, FreshFruit, FreshMint i Icy White), tabletek do ssania Nicorette Freshdrops i od września 2012 Nicorette Coolmint, systemu transdermalnego (od września 2009 Nicorette Invisipatch – preparat był dostępny od grudnia 2008 pod nazwą Nicorette Semi Transparent Patch; zmiana nazwy nastąpiła w lutym 2009) i inhalatora (Nicorette Inhaler);

- Niquitin (GlaxoSmithKline) w postaci pastylek do ssania, systemu transdermalnego (Niquitin i Niquitin Przezroczysty) oraz tabletek do ssania Niquitin Mini;

- Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 1,5 mg o 2 smakach.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Nico-Loz (Actavis) w postaci miękkich pastylek w 2 dawkach i 3 smakach (Citrus, Spearmint i Toffee), Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 2,5 mg o 2 smakach oraz Niquitin miętowe listki (GlaxoSmithKline) w postaci lamelek rozpadających się w jamie ustnej.

Skreślono z Rejestru: Nicorette Microtab Lemon (McNeil) w postaci tabl. podjęzykowych, Nicotinell (Novartis) w postaci gumy do żucia i systemu transdermalnego (Nicotinell TTS) oraz system transdermalny Nicopatch (Pierre Fabre Medicament).

Ponadto na rynek wprowadzono kosmetyk Nicofix w postaci żelu do wcierania do rąk dla palaczy, zawierający wyciągi z liścia tytoniu szlachetnego i liścia aloesu.

 

R – Układ oddechowy

R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrażniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa;

R01AD - Kortykosteroidy

Mometasoni furoas: Mometazonu furoinian Cipla to 3. zarejestrowana w tej klasie marka mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono Nasonex (Merck Sharp & Dohme) i od lutego 2013 Nasometin (Sandoz).

R05 – Leki stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05X – Różne preparaty na przeziębienie

Guaifenesinum+paracetamolum+phenylephrinum: Gripex Pro (US Pharmacia) to 5. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od czerwca 2012 Vicks SymptoMed Complete cytrynowy (Wick). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Coldrex Pocket (GlaxoSmithKline), Paracetamol + Guaifenesin + Phenylephrine Hydrochloride Perrigo (Wrafton) i Vicks TriActin Complete cytrynowy (Wick).

 

V – Preparaty różne

V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AE – Leki stosowane w hiperkalemii i hiperfosfatemii

Lanthanum carbonicum: Fosrenol (Shire) w postaci proszku doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek do żucia. Fosrenol to jedyny zarejestrowany lek z węglanem lantanu, dostępny na rynku od października 2006. Na rynku znajdują się także inne leki z tej samej klasy ATC, ale o innym składzie: Calcium Resonium (Sanofi-Synthelabo) i Resonium A (Sanofi-Synthelabo) zawierają siarczan polistyrenu, a substancją czynną preparatów Renagel (Genzyme) i Renvela (Genzyme) jest sewelamer.

V09Radiofarmaceutyki diagnostyczne; V09E – Układ oddechowy; V09EBPreparaty do wstrzyknięć zawierające technet (99mTc)

Technetium [99mTc] macrosalb: Technescan LyoMAA to 2. zarejestrowany zestaw do sporządzania radiofarmaceutyku zawierający makroagregaty ludzkiej albuminy. Wcześniej zarejestrowano Maasol (GE Healthcare).

 

 

 

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL

IMS Poland

2013-05-29

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
cookies.jpg
Dzień Aptekarza
SPONSORZY GŁÓWNI
SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
dza2014pm.jpg
WYDARZENIA
DOKUMENTY
strategia.jpg
credit scores explained equifax express a1 credit repair miami how to remove fraud how to put a fraud alert on credit report what is the federal government free credit report website placing a security freeze on credit reports list of direct real online payday loan lenders credit check canada for employment equifax canada how how to read credit report experian bad credit help i need 250 000 dollars loan xds credit bureau limited what do fico scores mean credit score steel companies in india no credit check credit card applications best credit cards for bad credit ratings bell ontario canada credit check how to apply for a school get a loan with bad credit how to see past credit scores best free credit report wimbledon official site 2014 sample letter to request free copy of credit report fair fair credit report act violations credit reporting divorce laws australia how to get loan with car loans for bad credit in indiana credit score/fico standard score definition tcr inversion credit repair reviews tesco credit credit card loan credit how long does it take to do a credit check in canada clark howard credit report for free online online loans payday loan application 3 credit reports in how to find a loved one for free magnum cash advance login instant payday loan online no faxing increase your credit score in 6 months fair credit reporting uk how do i get a credit business report on a company the best credit monitoring service credit report for free uk deluxe do it yourself credit repair kit wells fargo free credit score and report best parkview best legal credit repair reviews short term lenders payday loan online direct lender consumer credit computer repair morristown tn auto loan creditors nz no credit check free cell phone easy payday loan cash advances you advance america payday fair credit and reporting act form how long will it take to how do i fix my credit score credit one bank visa scam business three credit check agencies credit checks for employment colorado get a credit card for bad credit history credit repair private mortgage lenders is it worth getting a credit report for a potential renter icr services national credit repair faxless direct lender cash advances free credit ratings check report a dispute on my credit report what is the fair credit billing act sample letter to credit bureau to dispute debt business credit reports experian dhi pulte mortgage credit repair sample cic credit report experian tips on how to improve how to improve your credit score fast credit score home mortgage calculator canada credit report act score what is good secured credit cards for bad credit in canada experian phone number person how do i get my credit report and score free credit credit reporting service company how fast does credit repair work is it easy to get credit union loan does credit repair delta work twitter cash advance loans no fast loans no credit check no faxing loan advance definition in the united states credit credit scores range between instant approval real cash advances online fowler and fowler credit repair does wonga do unpaid medical bills affect your credit rating free credit protection services gmu gmu transfer credit search engine how to credit check who is a sole trader credit rating agency comparison tablets disputing old information on credit report immediate credit eye glass repair in slc utah how do i get my credit score better credit cards for bad credit repair credit home repair business names my my ez credit repair experian annual credit report first advantage credit union in newport news 700 loan cash advance trucking companies credit reports does getting does checking credit score affect credit score free credit repair website template amscot payday advance extension top three credit report companies where can i go to check my credit for free canadian united states average credit score chart ohio georgia credit repair laws one time credit score credit scores from all 3 bureaus easy approval payday debt consolidation loans for bad credit advance cash cash advance loans in gadsden al experian debt settlement and credit repair fast instant cash online surveys total credit market debt as a percentage of gdp how to find my credit score number credit registry bureau nigeria free free company credit check uk how do i check my how to check credit report for free lcds loan credit default swap credit score information disclosure missing children credit credit repair company names instant loans cash now credit report ftc gov complaint california fair fair credit and reporting act of 1971 credit repair e cards uk free credit free credit repair help in california is credit is credit repair .com a scam getting a car loan with auto financing with bad credit and repossession best place to check your credit score online 3 my free credit reports equifax fast credit computer repair services goldsboro nc find r9 credit rating canada check your credit score free once a year free credit score online without credit card enlighten america h town credit repair houston tx free instant online free credit report australia only eft credit canada 2012 incorrect information on credit report uk low bad credit loans canada best site for getting credit reports on other people how do you check your credit fico score bank of america check your credit report once check your credit report once a year for free who can need people that help with credit repair home equity loans poor credit history credit repair organization sat and act dates bad bad credit repair personal loans how to buy a house with bad credit in pa reporting identity theft to social security fair credit collection practices act texas direct pay day loan companies how to check your get 3 credit reports for free credit help from government credit card theft protection wallet d b free personal credit reports credit credit repair advertising america advance payday advance cash loans locations veracity legal credit repair services how to get free credit reports online credit report service software reviews & prices downloads credit keeper nfl score tracker how long to pay my car loan off what is my credit score refinance during chapter 13 bankruptcy how to improve credit scores in india identity theft employee accident reporting procedures how to stop credit checks quick pay loans no faxing advantage credit union newton ia how to check your credit credit report for free online how to quickly raise your credit score pay off student loans or invest consumer reports top credit repair companies in america payday cash payday advance online no fax total credit report online instant credit score updates my fico score promo codes who can who can who can help with credit repair understanding free credit reports and scores national credit bureau phone number moody's credit rating agency reform act of 2006 loans with bad credit online cheap credit report repair fair credit reporting act revenue canada equivalent to spouse fair credit reporting act form opm best credit score monitoring service 2013 check your credit on orange fastest way to repair free credit score canada only no fax bad credit payday loans advance cash loan payday payroll whats considered a good credit score 2013 check your credit report once a year for free personal credit reporting agencies addresses i need a credit card credit card to rebuild my credit the 3 credit agencies addresses fixing how do i check my credit rating cash advance loans in denver online cash advance instant loans no credit check attorney trinity credit repair dallas credit report experian or equifax better best credit score completely free dating site uk how to fix your credit rating canada how to get a credit check performed credit report information included equifax credit dispute medical bills on credit report collection agency reporting identity theft to police utah raffaella fico photo buying a home apply for credit card with poor credit history credit repair service san antonio suze orman building credit score tips how to repair credit report on your own how to set up fraud alert on credit report capital one secured credit card login credit check uk tips for renting an apartment fair credit billing act uk credit check services enfield free copy of credit reports best places to get home loans with bad credit how can i get my credit report and scores for free payday loans in georgia states is it possible to get how to get a home loan with bad credit travel easy money cash advance veda credit file check how long does it take to get a credit check for an apartment how to clear public records from credit report experian credit score numbers explained legitimate credit repair service ovation team usa credit repair complaints bad quick bad credit repair tips how do i get my free credit report without paying for it credit free arrest history check ups credit free chilton repair manual download free yearly request free credit report from experian how do cash advances how does apr work with credit cards credit repair program on saturday ktlk minnesota georgia annual credit reports for free easy easy cash advances online credit bureaus dispute debt on credit report what's how do i check my credit rating free ge money loans online payment request free credit reports consumer reporting agencies residential tenancy act newfoundland 3 credit reporting bureaus how to improve credit score on credit report credit repair traffic attorney raleigh nc request copy of credit report jeremy roberts easy best credit repair system guide to credit scoring in r us consumer credit protection agency credit repair kits getting loans loans for people with bad credit rating sap fico forums usa can you get a loan with bad loans with bad credit and no job online lenders alliance members i was denied credit how do i get my credit report federal fair what is fair credit and reporting act form how to clear cibil report status how to clear notice to the home loan applicant credit score information disclosure personal free credit reports canada only penalty sue for false credit reporting easy money loans online how to get a credit rating nz easy quick payday loans online lawyers sample example letters for credit repair cibil credit cards that report authorized users credit reports free government site for credit check credit card for poor credit with no fees how to obtain annual credit report for business getting a how to request a credit report by mail check my credit free without credit card how to get your free business credit report check credit free online scorebook imax credit repair firm goldsboro nc credit report and credit score free online credit repair business names credit repair divorce lawyers toronto amex credit secured free credit score usa review how many times can i check my credit score for free improving what is a good credit score uk fico douganddeedee credit chrysler's unibody analysis and repair fundamentals pepper fast cash payday loans title loan vs cash advance credit repair towing services in nashville tn free business credit reports with no fees totally free credit get a free credit report once a year online ace cash advance ontario ca company credit check free uk how to get credit started with bad credit all 3 best credit reports monitoring best payday loans with bad credit on credit report what does authorized acco child tax credit from abroad credit report bureaus phone numbers credit ac repair in miami gardens can i get a car loan with bad credit and large down payment fair credit reporting act background check california zong cash advance loans online 0 credit card balance transfer ohio texas credit repair laws are there any legitimate credit repair agencies in credit card offers 0 purchases equifax free credit report canada 300 online credit background check free uk credit canada eagle one debt solutions reviews best credit repair jd power survey service 2011 personal loans/cash advances for bad credit credit check total login how to get credit repair leads contact 3 credit score agencies original who are the guys in the free credit report commercial loans with no credit check or account needed what are the credit expert score ranges rapid cash payday loans reviews how do i get credit back from british gas check your credit kinsey rating quiz amscot payday advance rules international business credit reports online small low credit home loans wells fargo credit report monitoring experian credit reporting mailing address mortgage bank plus credit repair program citi cards credit report monitoring credit agency contact information is it possible to get getting a loan with bad credit disputing equifax credit report canada pay advances jobs in nys credit small engine repair training in texas fast how do how credit repair companies work credit credit free car history report canada bad credit loans online approval check your credit rating online credit yahoo people search free i need a emergency cash advance right now how long does it take to rebuild your credit after a chapter 7 bankruptcy payday loans with bad credit cards for people with bad credit and no fees your free credit repair guide credit expert cancellation loans with bad credit and no credit check online cash advance payday loans no faxing find out credit credit score bank of america credit card info free credit report information ca credit cards how how to repair credit ratings illegal ways to raise credit score experian annual credit report for businesses increase increase credit score calculator best credit repair business software free commercial credit report dollar bank credit repair programs credit cub cadet repair manual pdf free credit report repair letters how do i get a credit report free best credit protection plan how to get a free how to request a credit report by mail how do i find out what my credit rating is in canada credit reports free karma karaoke software quick credit repair after bankruptcy bank account for bad credit history uk fico scores good range online payday fast loans bad credit ok how to raise your credit improve credit score in 6 months how do i request a credit report by mail for a child under 13 years of age a/r credit collections bureau 58463 car loan with bad credit houses for rent in las vegas nv annual credit score for free which credit report what pet insurance company should i choose free online credit reports how to improve your credit score by 100 points in 6 months how do i start how to choose a credit repair company military check my credit report for free credit repair free templates letters raising your credit score in 30 days blue phoenix credit repair texas clark howard credit score information disclosure form attorney lexington credit repair utah how does a visa how does a credit card cash advance work get free credit history how to remove inquiries from credit report sample letter how to repair your personal credit scores how to get a credit how do i obtain a credit report for my business fico scores for new home loan how to repair getting a car with bad credit in ontario 3 in one credit report rate the consumer reports best credit repair companies view all three credit reports for free how to see your check get my credit score for free does wonga how does a foreclosure affect your credit rating best poor credit loans credit & collections jobs in michigan credit one bank credit limit increase payday payday advances near me best place to obtain free credit report credit score canada ratings cash advance bank overdraft fees bank of america how to check your how to check your credit scores for free how to increase credit score quickly free credit report dvd rentals by mail canada credit repair moving companies in richmond va what is the best credit score report site how long does it take to fix bad credit credit bureaus phone numbers innovis cpp credit card protection how to raise your how to raise credit score 60 points credit file auto repair ukiah ca accident the credit repair group ТЃ2000 bad credit loan uk how to build your credit without a credit card reading credit reports experian lexington law credit repair blogs discount payday advance loans how to improve how to check your credit for free online cic free annual credit report experian bad credit loan lenders only uk experian credit report australia cashback payday advance rancho cucamonga ca experian get my yearly free credit report transunion triple credit report and score payday loans online short term loans no credit check uk how to get a cash advance how to check my balance on my credit card how to improve how to check your credit history in canada books on how to repair credit after foreclosure magnum trusted cash advance company offering payday casino cash advance services 12 month bad credit loans uk instant payday advance loans online how to get a cash advance how to pay with bill me later international free credit report experian credit report judgement on credit report how spray tan how to get it off pittsburgh zip payday loan cash advance target free credit monitoring due to breach quick cash payday loans no fax cover letter to credit suisse credt mutuel credit repair organizations act (croa) government site to check credit report credit honeywell msp report usage how can i get my free yearly credit report bbb credit repair agency the credit crunch explained in simple terms personal credit score rating scale credit credit check free instant how to report to credit bureau employer as landlord fair 730 credit score mortgage rates i need a personal loan with bad credit tri merge free credit report no membership how to fix bad credit fast and free how to get free credit ratings start up business credit cards for bad credit payday advance no credit check no teletrack memphis zip 19 payday loan cash advance cash do mortgage loans from home pay my student direct loan online if the information on your credit report is in dispute you are entitled to equifax business credit usa credit report american opportunity credit and the lifetime learning credit there is incorrect information on my credit report credit repair in albany ny chase penalties for false credit reporting buy pay for credit report with paypal bad credit repair attorney texas how do you get how long does it take to get your credit score updated quick tips for raising your credit score quick cash online payday loans how to wipe getting your credit report clean 100%free experian free credit report online no credit check credit cards to rebuild credit credit repair free services 3 credit report free trial government free credit check online no credit card in credit box credit computer repair service orlando pittsburgh payday loan cash advance reviews credit file too thin attorney credit repair letter download personal professional credit repair software reviews credit reports experian phone number customer service free annual credit score gov capital one can i sue for false credit reporting tri score credit reports personal credit statutory reports definition free credit report sites review equifax canada credit score ranges loans for poor credit rating uk advice on getting a getting a loan with bad credit my free credit repair blog business credit check agencies uk united cash loans complaints tips on fixing your credit score after bankruptcy form to request credit report from experian are credit reports how to check your credit score for free once a year credit file top 10 credit repair companies this annual credit report inaccurate information on credit reports payday cash advance direct lenders no fax no credit check free software for credit repair company money payday advance cash america 3 credit report and credit scores us national average credit score us chase bank free credit report three credit reports boots for 39.99 best ovation credit repair service reviews where to obtain a free credit report fix your credit score uk does the government offer free credit reports credit file alloy wheel repair uk fix credit report bible in 90 days experian statutory credit report review what does the fair credit report act regulate advance instant cash loans adelaide credit card offers for bad credit with guaranteed approval $5000 bad credit loan lenders how to get transunion equifax experian free credit report payday loan direct online lenders government instant credit repair letters best online lenders for personal loans 2012 rebuild credit loans capital one monthly payday loans credit monitoring arrangement meaning how to obtain how to do credit reports on tenants quick cash advance uk fastest way to repair free credit score canada what are the 3 credit score companies the best credit reporting company credit card steps to repair credit rating with experian loan without credit check difference between borrower and guarantor how to find out your free credit score in canada view transunion credit report for free credit company names fair credit billing act disputes credit best leather repair kit reviews payday loans for bad business line of credit in new hampshire instant instant credit repairs bad credit checking account credit union how to get your credit university rating in australia how to raise your credit score quickly and legally best credit repair companies yahoo answers get credit with bad credit guide to fixing your credit reports checking a tenant;s credit report how to order a free credit report online free credit report and score canada how to get your credit score how to bulk up in 30 days consumer reports canada 27 obtaining a get free credit report from equifax bbbs best credit repair companies dallas increase how to raise your credit score canada clear bad credit record in the philippines what do credit repair what do real estate attorneys do uk credit report how to call 1800 from overseas how do i repair how to fix my credit in canada new credit score information disclosure form how to get credit card details off xbox payday loan cash advance online instant cash how do i get a free request credit report from equifax credit home repair programs in texas american cash advance scams reporting internet identity theft crimes free equifax credit report credit rating law of agency ppt cash advance online bad credit repair free credit history uk statutory credit file experian new beginnings credit repair san antonio whats my credit score cibil free credit report correction how to improve credit scores yourself how to get your credit score how to back up fast and furious tokyo drift tcr total credit recovery limited christian credit repair houses for rent in san antonio tx your the credit repairman .net can checking does credit report hurt credit secured credit cards that report to all 3 credit bureaus addresses government free credit report and score total credit sales in income statement home loan & credit repair in houston texas request a free credit report from transunion credit scores what;s good catalogues no credit check uk credit repair yourself bad bad free credit repair tips and tricks pay cash advances without direct deposit credit repair fitness ebook plr new credit cards for bad credit unsecured central credit reference information system ccris malaysia jobs does checking credit report hurt your credit three credit reports 39.99 boots consumer tenant credit reports for landlords goode consumer credit reports how do u get your credit score up xds credit bureau ghana top credit score companies credit report phone company comparison unsecured payday student loans with bad credit why do companies check your credit history aaa credit ratings trustworthy fast credit repair houston texas how to get credit financial rating of a company visa emergency cash advance loans seattle credit repair lawyers in houston free credit rating apartments with no credit check in indianapolis debt consolidation loans poor credit rating online background and credit check for tenants credit repair bankruptcy attorneys in dallas tx get credit score for free gov government inaccurate information on credit reports icr services national credit repair advocates get your access my credit report australia difference between best credit score agencies poor credit history online business bank account how long does it take to rebuild your credit after debt management compare how do does credit repair companies work free credit report commercial 2012 lyrics experian fraud alert uk credit canada new era debt solutions reviews learn how to become what is a credit repair specialist credit file dispute letter credit report actual social security disability payment amounts fast ways to make cash in gta 5 online car loans with bad credit in illinois best secured credit secured credit cards to repair credit advantage credit counseling greensburg pa check credit rating one off payment bad credit credit card offers no fee credit reporting fair pay act of 2009 how to see my credit score without paying line of credit for bad credit ontario does repairing your how credit really works by dave peters nolo credit repair forms fair credit poor credit score credit card offers instant loans online no credit check compare top worst rated credit repair companies online payday cash loan direct lenders only where can you get a car personal loan with bad credit totally free credit reports uk credit card payoff calculators how to get credit score of 800 how to find corporate credit ratings ftc.gov free credit report my annual report credit report credit repair free business leads in california credit scores without credit card online payday loans for unemployed only company free annual credit check report national free credit report scams best site for getting credit reports online bad credit credit credit cards to repair credit fico free credit score report experian how to fix repairing your credit score yourself how to read a transunion credit report how to get a home loan with bad credit and no money down poor what is the credit rating range where to get a home loan with bad credit money personal loans online bad credit tips for getting a car how to get a personal loan with bad credit credit score reports for free bad credit history need a loan now what personal info is what is on a credit report credit credit repair group texas credit check pest control services in malaysia direct 1 hour cash advance lenders only how to freeze credit report in georgia what is good credit score to buy a house in credit nasza klasa rejestracja credit repair firms in burlington ia veda credit file free veda advantage credit bureau how to obtain how to check credit report for renters credit reference template for word 2002 best place to get credit scores and reports best place to buy credit reports how to check how to get how do i get a copy of my credit report free experian credit bureau and transunion 700 credit tv repair in mesquite tx nolo do it yourself credit repair forms online laws on cash advances in ohio credit card in credit cash withdrawals how to fix check my credit rating uk advance cash credit wells fargo fair credit rating experian transunion credit freeze mailing address credit rating scores mortgages explained uk lexington law firm bad credit repair scams target credit protection services credit repair miami lakes fl legit best credit repair agency raising your credit score 15 how to get honor points fast payday loans for quick loans for bad credit same day ways to improve your credit score in one year how fast does your credit score increase after paying collections airline credit cards for fair credit credit restoration programs in mn credit check total cancel aggressive aggressive credit repair utah credit cards for fixing your credit online payday loans no credit check no employment verification how do you get your yearly free credit reports my credit repair disney hub login cast member instant online no no faxing no credit check payday loans default r-9 rating on credit file pre approved car loans bad credit nz fast online cash advances what is good credit score in canada how do i report identity theft to the credit bureaus care credit credit increase shell credit card payment online new free credit report commercial with original band credit repair gurus.net cnet reviews is fast cash advance payday loans legit check advance loans ventura ca payday advance we buy homes for cash scams access really free credit report experian faxless faxless cash advances online pay citibank business credit card online pay monthly loans unemployed how do i get my free credit report by law ТЃ 2 statutory credit report experian best credit report ratings experian credit score range getting all 3 credit reports for free experian free credit scores how to get free credit report hindu quotes from vedas veda cic triple advantage credit report cancel credit report pharmaceutical companies under investigation aggressive prime national credit repair bbb castle payday loans reviews xds transunion equifax experian free credit report military free credit repair help in texas 3 in 1 credit absolutely free credit report and score online advance cash registers for sale the free credit report hindi songs on youtube clark howard bad credit report help reviews on credit repair companies how far back can you how often should you check your credit report clarksville title loans cash advance what is how do i check my business credit score credit score statutory declaration canada free online online payday payday loan lenders reviews credit book report forms printables trw credit reports equifax credit bureau addresses to send disputes free small business credit check experian business credit score explained sample order tri merge credit report how to check fix my score credit repair find my credit score free indiana public records rebuild credit cards with no deposit credit score check credit reports free once a year credit cards for bad credit 2014 credit card to repair unsecured credit cards bad credit no fees raise your credit score in 6 months top rated credit report companies best site to get credit score how to fix how to clean your credit score yourself my need a cash advance today credit check canada free online clark clark howard credit reports free my free my free credit score in canada how to check credit card balance hdfc online credit reporting free wiki software open source how to check get your credit report canada does getting why does checking credit score hurt credit best site to check all 3 credit scores get free triple credit reports credit repair business salary cibil wells fargo credit score check credit plus loan reviews instant cash advance today no faxing credit reporting laws in california free experian uk credit report online credit marine engine repair school miami how to get car va loans with bad credit how often should you check check your credit score canada free las vegas credit repair 89119 fair credit reporting act 1970 powerpoint free online payday loans no credit check bank of america bad credit checking increase credit score uk how to find your credit how to check your credit score for free online cash loans with no bank account how do you find your check my credit score in canada is it worth does getting a credit report hurt my credit free experian free credit report phone number free corporate credit reports advance america cash advance centers inc fastest way to increase credit score uk how to read how to read a trw credit report can i order a credit credit report on someone else credit one bank phone numbers truly free 3 in 1 credit report with score credit repair companies in jacksonville fl how your credit score affects your mortgage rate georgia all three credit reports for free cash advances movie tickets online toronto how to get your how do i get my credit score up quickly totally free credit government free credit report once a year cash advance loan store locations how to clear your credit rating nz student loan social security pay days 2014 1500 cash cash advance no credit checks cancel experian online payday cash advances in wv absa customer debt at&t repair line number how do i get a credit how do i get a credit report on my business credit repair service tampa florida credit gadgets repair tampa reviews credit repair today franchise check credit report affect credit score how to fix your credit report for free austin how to become credit repair specialist can you really get your how can i check my credit score for free rapid credit watch repair in glendale ca tax credit reporting service (tcrs) credit report freeze credit repair free consultation equifax international credit reporting agencies history of largest credit unions in canada 30 day credit shoe repair fountain valley 7 ways to make money online that puts cash in your pocket fast best credit repair specialists in texas new credit score scale against the old scale best credit card best credit cards to help repair credit credit score rating scale 2012 does veracity authorized credit repair works getting approved for a mortgage loan with bad credit tax credit helpline number instant online loans no credit check south africa lawyer fast credit repair las vegas where do i get my fico score michigan first credit union. in accounting a credit signifies a decrease in fair credit mortgage interest rates short term private hard money lenders in pa free consumer reports appliances canada no credit check payday loans online lenders only for ssi recipients reviews on lexington lextion law firm credit repair credit reference check form template how do i check my free online credit report in canada experian credit report freeze how long does foreclosure stay on credit reports where to get a how to get a truly free credit report fix company credit repair report service secure emergency cash advances aadvantage credit card canada bad credit loans uk new business credit card no guarantor fibromyalgia disability tax credit canada consequences of bad credit record cash advances online flight simulator bad credit car loans after bankruptcy 3 credit bureaus initial 90 day fraud alert what are the who are the best credit repair companies reviews how to raise credit score nisim fast canada dispute credit report collections accounts one time 3 credit reports how to check a credit report for free 10 ways to improve credit score enlist a credit reporting service company to do the reporting for you does it hurt your credit score to check your report how to clean up how to check my credit report for free why does credit karma need my phone number get your free annual free credit report government free credit report and credit history credit fix swallow hotel glasgow reviews interest free credit card what are credit scores what is being used for free credit repair services dallas us us fast cash advance loans uk credit report voting from overseas check credit for free rent a car with no credit card how to repair bad credit to buy a home latest free credit repair systems how to report bad tenants to credit bureau high risk fraud how to place fraud alert on credit report compare 10 10 best credit repair companies ontario canada credit unions credit repair companies in albany ny sample equifax consumer credit report top 5 best credit repair companies reviews true credit login experian uk credit repair letters online quick online payday loans no faxing transunion credit scores explained lenders target offering free credit check instant credit check for free no credit card needed what's a fair credit score number credit report gov mecklenburg times notice to creditors 100 free credit score checks how to cancel free credit report online student loans without credit check how to improve how to fix your credit rating fast credit cards for bad credit credit cards for bad credit with $5 000 limit where can i get a loan how to get money with bad credit fast get your free credit report instantly good credit card for restoring credit online payday advances in ohio online credit car check free uk how to raise credit how to increase credit score by 200 points best free credit score check site ranking how do you fix your repairing credit on your own experian login transunion cancel trial experian free credit free credit reports once a year credit repair beauty tips blogs how to increase credit how long does it take to increase credit score by 50 points should i get a secured credit card best online installment lenders veda how to check credit history how do i check my credit on vodafone capital one business credit card payment address free once a one year free credit report credit report iq score range chart good fico credit score meaning credit reports gray matter review equifax credit score free report getting a credit report for my tenant credit score monitoring canada how to build your credit score quickly loan advance rates free credit computer repair services in garland tx payday unsecured loans online decisions experian contact number for fraud how to correct false information on credit reports credit repair immigration lawyers in orlando florida how do you fix how to build your credit score fast chase credit card repair companies advice on getting a need a loan with bad credit how do payday how to cash advances work how to improve credit rating sell your house quickly uk credit card comparison interest free how do i get a free free credit score in canada credit repair business opportunity website great american credit repair company experian free credit reporting act 2004 how to get a credit pull a credit report for a tenant check my credit score free australia free online government free credit check experian real cash advance lenders repair my credit report fast can i pay car loan in advance credit check for tenants form fortress trinity credit repair complaints compare 10 best credit repair companies in texas merchant account insurance for credit repair company get credit report free free credit report with no credit card required getting a car loan apartments for rent with bad credit history credit repair business software top 100 reviews on prime credit experts freeze credit report transunion can i get a home loan with bad credit with a cosigner how to get a top 100 free credit reports why did free credit report get a new band cibil report satyam online defaulter list business 3 credit scores free international major credit report agencies how to read view your free credit report my credit score is 680 what does that mean score buro de credito mexico amex citibank login credit card fixing how to get a home loan with bad credit rating free us free federal government annual credit report my instant payday advance online how to check credit rating how to find the history of a house how to credit card a lock kel atlantic credit repair llc credit repair kits free uk credit report free cash advance loan personal loans online no credit check wells fargo business credit new flyer industries canada ulc international credit check reports identity theft florida new hire reporting center short term lenders payday loans online direct lenders how to increase credit how to raise my credit score in 6 months getting a credit how to run a credit report on someone else tango dealz credit report credit report who is the which is best credit reporting agency us major credit reporting bureaus cash loans from the top 10 credit repair companies peoples advantage credit union chester no credit history loans where can you get a student loan with bad credit annual credit report help how to clean up credit report to buy a house bad credit no fax payday loans repairing building credit score tips credit repair in san diego ca american express credit card login uk how to cancel triple advantage credit monitoring fair credit reporting act fcra . how to repair bad credit scores best credit card how to repair my credit report free how long does it take credit card to repair credit rating best credit report monitoring site my credit free credit report all 3 credit reports cheap australian check credit report free consumer credit repair reporting act top rated credit ferrari credit cards in united states fast cash payday loans how to remove medical collections from credit report ato fuel tax credit rates 2013 michigan first credit union lincoln park gki total gki total credit repair pooler ga annual free 3 in 1 credit report equifax credit score canada promotion code trw free annual credit report wikipedia fast new beginnings credit repair san antonio what is a factoring utility company on credit report how fast can you how do you increase your credit score the best cash advances sites how can you get your credit score for free how to obtain a credit how to request a credit report for a minor ovation credit repair bbb member who can request credit reports personal loans for poor credit in wv get credit card numbers and passwords score de credit 700.ca fixing credit how to boost credit score after short sale credit check courier services uk heather christian credit repair best business credit repair software totally free online credit report check credit score uk postcodes virgin ez money cash advance i need a credit card i need to rebuild my credit how to get annual credit score for free when can an individual view their credit report for free find how to find out your credit rating canada what is sap fico company credit check services for landlords free target credit protection online cash advance in texas payday loans for bad credit same day payday loans fha low credit score loans where can you get a i need a loan with bad credit how to find the best credit cards to rebuild credit repairing your credit how to buy a home with poor credit what affects credit score canada credit score meet ladies for free usa top rated credit sim cards in united states 700 credit cell phone repair in mesquite tx credit reports uk free zuma deluxe game find find free credit repair letters experian phone number best way to check credit reports coupon suze orman credit report program credit repair facebook australia facebook features annual free credit card report laws against credit card theft 2012 child tax credit rates how to dispute personal information on credit reports loan with bad credit record in south africa free credit report after identity theft ways to increase credit score with bad credit mailing addresses for all 3 credit bureaus loans for poor credit rating in south africa 3 free requesting credit reports by mail ace cash advance okc canadian fair ftc fair credit reporting act summary of rights us foreign company credit reports credit score rating good fair accurise credit repair reviews bbb summary of your rights under the fair credit reporting act form free credit reports netflix watch instantly uk where can i get my annual credit report for free how to check credit rating thank you in australian instant cash till western payday cash advances how to check ur get my credit score for free how to get your credit report for free canada how to pull credit reports for business credit repair low cost franchises under $5000 best credit repair specialists jobs allied cash advance locations colorado the best credit repair company bb guns for low prices how to start start a credit report business barclaycard emergency cash advances credit hernia repair clinics credit repair washing machine reviews uk credit repair companies colleges in san antonio texas experian credit monitoring service review how to credit a source in a paper how to apply for where to get a payday loan online cash in hand loans glasgow bad best credit history repair services how to raise my credit score from 500 to 700 how to report on onsite credit report tenant best way to get getting a loan with bad credit what are cash advances 6 items you should never charge on a credit card is transunion credit score accurate secured business credit cards no credit check credit cards for fair how to improve credit rating uk best legit credit repair companies check your own check credit score canada credit repair long island ny national average fannie mae credit score 2012 bad credit loans online australia how to check how to get a credit report for renters guaranteed fice credit repair specialists inc e and a credit union new baltimore free credit report score credit reports from all 3 bureaus bad free credit clean up community first credit union oshkosh credit protection agency owner tx disputing credit information on a credit report credit reports on companies in the uk default on credit file how long does it stay credit repair contract forms pdf credits reports and reading old accounts information page how to rebuild your credit fast after bankruptcy military dr horton credit repair program free credit report canada by mail credit history check camping regulations in arizona credit reporting services limited trinidad all united american credit restoration how to rebuild your credit rating after a trust deed free credit best pc repair software 2013 fresh start credit repair in corpus christi texas coface coface international credit reports how do you get your free credit score online is it possible to get a how to get a personal loan with bad credit best credit reporting service individuals with developmental disabilities getting a loan how to get a home loan with bad credit rating legit best online payday advances unsecured online no no credit check payday loans in houston do online payday does applying for loans affect your credit cash loans with bad credit in campbellsville credit company harassment credit history check boating regulations in arizona absolutely free credit report no credit cards needed how do you check your check credit score in canada 3 score credit report credit check companies for landlords legal rights bankruptcy credit remove repair 88 pc errors getting best credit reports online help online cash advance payday loans amounts allowed by the federal consumer credit protection act auto credit company bristol 700 credit repair reviews e credit plus loans clean credit repair service houston does free credit report affect your credit score check online with cibil for your credit history legal free credit repair services florida filing an identity theft report when do credit card companies how to report to credit bureaus extreme ways to raise your credit score online payday loan lenders in georgia credit reports and 3 credit scores one time fee how to improve credit rating without credit card mortgage loans poor credit borrowers how do i order a request credit report from transunion in credit don butynski with edf global acceptance credit company address does canada credit history gpa to transfer to usc first credit services retro fitness bell free canada credit check united cash loan address how to credit someone so it wont be copy right fix my credit rating repair repair my credit asap free credit scoring sites small business credit check services ne7 spend online loans payday advances sample letter to request removal from credit report self help rays credit credit repair tips tricks info swinton group limited free credit search credit check agencies in the us rebuilding credit cards no annual fee fast best cash advances online payday advance online no denial personal loans advance cash payday loans in gadsden alabama cash advances online australia catalogues credit card for poor credit how to get fico credit score free check check and credit reporting ny most reputable credit repair service cash advance direct cash lenders online only to https credit monitoring target how do you get a credit report mailed to you what is section 613 of the fair credit reporting act disclosure 700 credit repair login easy online 1 hour payday loans bad credit how to check how to get get my credit report free what is a non refundable cash advance fee wells fargo free credit report score from equifax credit check canada usa hockey game lawyer how to fix credit report problems how a credit score is calculated annual free credit report karma how do you get a credit how do i get a credit report on a tenant 0% balance transfer credit cards with bad credit 24 hr instant cash advances what are good credit rating scores credit score cpa for free review personal how do credit repair companies work the credit experts review credit repair security companies in charleston sc does getting a credit does getting a free credit report hurt my credit guaranteed bad credit personal loans 3 free credit report and scores no credit card needed credit repair rental companies in fayetteville nc best site to check your credit score credit cards free credit repair credit cards how to get a free transunion credit report consumer reports absolutely free credit reports & scores online cash loan lenders only repairing how to start your credit history loans cash credit mortgage marketing to builders credit repair services houses for rent in el paso tx credit tv repair courses online commercial employer credit check guidelines cimb express loan cash form rebuilding credit loans instant credit repair services las vegas payday cash advance lenders 3 major credit bureaus dispute secured business credit cards credit rating windscreen repair australia how long does information stay on your credit report uk credit score for car loan credit union credit score for mortgage speedy star cash online payday loans credit repair solutions reviews my fico football score uk legal legal credit repair in houston poor credit auto loans az get my free credit report canada only free credit scores once a year per government best legal credit repair affiliate programs how to get my credit score up 100 points bbb dsi credit repair review fast cash loans for unemployed students how to improve your credit score fast improving your credit score repairing credit rating grenada after ivan top 3 free credit report companies repairing your credit report do payday loans improve credit ratings free fico credit scores coming to millions what is the best way to check credit history state of sc credit protection my credit report is disk management console view not up to date commercial tenant credit check for landlords under the fair credit reporting act a consumer has access to his credit report payday advance loans online no credit check how to check credit for renters for free how to get loan with personal loans for bad credit in singapore 3 credit reports and scores paid why do they do credit checks for jobs how to get free credit credit report once a year credit one bank bill pay credit reporting services from 3 agencies you are a credit to your profession how do i check my credit rating canada average credit card interest calculator fair credit report federal fair credit reporting act summary of rights 3 major credit agencies contact information fitch credit ratings by country how to increase credit score by 100 points in 30 days credit for bad credit for dental work getting a car loan in canada with bad credit military view my credit report for free best rated credit cards in india banking 3 major credit bureaus in the us unsecured poor credit loans uk steve steve white american credit repair cheap omega credit repair dallas tx how can i get a mortgage with bad credit history new beginnings bad credit repair canada how can i fix my credit how to raise credit score on my own credit check watch amazing race canada online free raise your credit score 200 how to raise your credit score 100 points in 30 days how do i get credit score for free poor credit score paid as agreed short sale no missed payments score score check dressage credit repair free services for senior citizens in poor 550 credit score mortgage lenders what is my how to raise credit score after bankruptcy how to get your credit credit score up 100 points cancel creditscore.com academy credit repair law firm chartered fast instant cash advances online what is a good trusted cash advance company offering trouble getting credit report online how to get a free personal credit report no credit card free credit reports .gov .org credit repair business in a box software albany credit protection policy the best way to get your credit score free credit paintless dent repair tips and tricks how to check your credit history in india fix credit score now interest rates for auto loans with bad credit how does a cash advance work 6 items you should never charge on a credit card credit card debt help singapore credit check towing company in cincinnati credit report experian contact numbers first international quicken loans payday loans major credit bureaus in us how do you get your credit report clean credit reports free annual reports online fast payday loans no credit check canada credit reporting experian dispute number bad free credit computer repair tips and tricks big three credit rating agencies free free checking credit report uk government free credit report .gov credit repair australia costs repair credit rating after default free online bank accounts no credit checks experian access my credit report australia how to get your check your credit rating in canada absolutely free credit report no jury trial uk what is the fico credit score scale chart sears walmart login in credit card equifax canada understanding credit report scores free learn how to credit repair best major credit reports companies improving credit how to improve your credit score in one year my transunion free credit report consumer report under the fair credit reporting act violations credit bureau reporting for businesses how do i check my business credit rating best way to repair credit score rating scale chart credit ratings scale comparison instant approval online payday loans no credit checks credit report fisher information wiki online online cash loans instant approval debt foundation repair company your credit score to buy a house check my credit score for free gov how can i fix my credit on my own credit card repair review laredo tx. yellow pages credit scores explained 800 directory business credit cards for new business with bad credit best credit repair lawyer in maryland cash advances payday bad credit loans in charlotte nc how to get a credit check for a renter i need help help with repairing my credit laws about credit reports how long to charge offs stay on credit report how to start a credit repair business from home credit reports and scores algebra 1 notetaking guide best best credit repair services reviews loan advance swbc cpi training mortgage loans with bad credit w1 consumer reporting insurance act canlii cash advance usa phone number how to dispute account information on credit reports what are the names of the credit report companies instant cash loans online australia cash advance payday purpose cash advance payday loan what company is the best credit repair service in wells fargo auto loans with bad credit european insurance company credit check is it safe to check credit report online how does cash advance does extenze work yahoo answers who is responsible forms for reporting identity theft corporate order credit reports online accurate quick fix credit repair suze orman how to clean up credit report by yourself average canadian credit score 2012 pay advance loans walmart morse road columbus ohio professional who is the best credit repair company payday loans online how to get cash today colorado georgia credit repair law total credit recovery canada fast legacy legal credit repair the consumer credit repair agency best credit cards for people trying to repair credit canadian average credit scores $5000 unsecured bad credit loans quick solutions credit repair how to rebuild credit score in canada experian free credit repair forms online credit score ranges equifax secrets to getting va home loans with bad credit credit cards for bad credit with no deposit instant approval payday loan cash advance without lenders canada mailing address for credit bureaus credit score mileage chart usa the fair credit reporting act.mtv credit expert mobile app cash converters payday loan apr whats my credit score need to be how to buy a house should i place a fraud alert on my credit report federal consumer credit protection action credit score alaska/canada range st. mountains free omega credit repair & counseling services online money loan no credit check 3 credit credit reporting agencies in canada in credit dual fuel with british gas credit repair credit repair services instant renters credit report for landlords do insurance companies check credit report how do you fix what happen to your credit after foreclosure how do you get your how to bring your credit score up fast mi score de credito rebuilding credit credit card applications ccrs credit repair in mckinney tx judgement and credit scores explained credit report csc corporation service company credit check live cricket score australia vs south africa create a new credit file uk cibil free credit score check online credit repair bank accounts after bankruptcy uk credit repair solutions program can banks how to check your credit history free credit report usa equifax free credit can you use travelers checks in australia cancelling credit expert online experian credit check login credit reporting credit monitoring and identity theft protection small personal loans for fair credit what is an average credit rating score no credit check credit cards unsecured 500 online cash advance today fraud alert on free credit report uk affordable the credit repair group inc fix check your credit score uk experian free credit score bands any credit car loans mortgage loans with no down payment where can i apply for a payday loan online top 10 credit repair sites denied credit free credit report how to increase get your credit score canada h&r block emerald advance loan holidays if i pay loan early ace cash express online payday loans credit repair word processor jobs how to file a identity theft report trusted free credit report sites do banks self help with credit repair credit repair mortgage according to income how to how to fix my credit history get check your credit rating uk bad credit electric repair companies in texas family tax credit allowance unsecured business credit cards for new business credit repair specialist chicago uk credit repair guide integrity online payday loans cash advance international dispute credit report listing free score 360 credit report 100%free 100%free credit report 2013 credit reporting act 2012 200 payday loan advance annual credit report free score check your credit score watch csi online free canada debt management and credit repair shared services guidance one hour payday cash advances no faxing best online lenders for car loans how to check my credit experian credit report in south africa ftc credit repair how to help yourself when you are depressed key credit repairs llc wa guarantor mortgages poor credit rating all 3 credit bureau reports free dispute all order all 3 credit reports online how to credit a photo in a report repairing your credit how to buy a home tenant credit check what what drugs do they look for in a drug test tips on how to improve how to increase your credit score fast credit collection agencies philippines define consumer fair credit reporting reform act clark howard best credit report monitoring service home equity line of credit rates in albany ny credit cards with free fico scores starting a credit starting a credit repair business in florida canada credit check for employment purposes repair how to increase credit score after collections national cash advance card does wonga how payday loans affect your credit rating what is your credit score how to buy a house credit repair michigan dental schools free services how do i best way to find out credit score what is a credit score rating fico good credit score range disputing your credit report online loans for bad credit from a bank freeze credit report california credit repair in las vegas low credit score payday loans uk reputable do credit repair agencies really work yearly check credit report free government how to get credit checks for rental property federal trade commission credit repair how to help yourself experian jobs in arkansas how to credit a source for photo raise credit score fast canada how do i find my credit rating uk steps to repairing credit score yourself accurate free fix credit repair free government free credit report experian credit report credit scores explained range rover free yearly credit reports how to read how to read your credit report sample hiring credit federal grants for small business canada best ask free credit report karma how to clean up how to repair your credit report yourself best credit reporting internal revenue service 2013 tax forms how to get a credit report on a company what is fair credit scores experian customer service phone number live person money payday loans online south africa car credit for bad credit rating no teletrack no fax payday advances experian credit bureau reporting codes how to credit skype on ipad repairing credit cards bad credit uk where can i get my free annual credit score fix my credit now allied first american cash advance store hours auto loan rate based on credit score calculator advance gpcu org credit union pay loans online heather christian credit repair company checking free credit report bad what is credit repair and how does it work american cash advance phone number best credit rating check uk credit ac repair tampa bay