25.10.2014.
Aptekarz Polski
Start.
Aktualności
Opieka farmaceutyczna
Wszechnica
Manuał aptekarski
W aptece
Lex Apothecariorum
Edukacja
Farmacja na świecie
Rynek leków
Panorama samorządu
Biblioteka
Historia farmacji
Muzealny kalejdoskop
PharmaExpert
Nowe rejestracje
Świat w pigułce
Chwila oddechu
Sport to zdrowie
Galeria
Przegląd prasy
Warto wiedzieć
Rozmowy Redakcji
Listy do Redakcji
Forum wydarzeń
Z uniwersytetu
Numer 97/75 online
Menu witryny
Wydawnictwo NIA
Zamów Aptekarza


mapa strony: Start.


 


02.2013 - PL - nowe rejestracje. Drukuj Email
NOWE REJESTRACJE - PL

LUTY 2013

 

W lutym 2013 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 85 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, obejmujących 34 jednostki klasyfikacyjne na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład). Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, urzędowe kody kreskowe), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lutym 2013, został opublikowany przez Urząd 10 maja 2013.

 

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością;

A02A – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe; A02AX – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe w innych połączeniach

Calcii carbonas+natrii alginas+natrii hydrogenocarbonas: Gaviscon Duo (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jednodawkowej to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej preparatów Gaviscon o smaku mięty (Reckitt Benckiser) w postaci zawiesiny jedno- i wielodawkowej oraz Gaviscon o smaku mięty TAB (Reckitt Benckiser) w postaci tabl. do rozgryzania i żucia.

A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BA – Antagoniści receptora H2

Ranitidinum: Ranitidine Accord Healthcare to 12. zarejestrowana marka ranitydyny, zaś Ranitidine Accord (Accord Healthcare) w postaci tabletek powlekanych to rozszerzenie w stosunku do zarejestrowanych wcześniej tabletek musujących. Na rynek wprowadzono 9 marek: Gastranin Zdrovit (NP Pharma), Raniberl (Berlin-Chemie), Ranic (Sandoz), Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro (Polpharma), Ranisan (Pro.Med.CS), Ranitydyna Sanofi (Sanofi-Aventis), Riflux (Polfarmex), Solvertyl (ICN Polfa Rzeszów), Zantac (GlaxoSmithKline). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ranimax (Teva; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Riflux), Ranitidine Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Apo-Ranitidine (Apotex), Histac (Ranbaxy), Ranigast forte (Polpharma), Ranitidinum Pliva (Teva Kraków; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ranimax), Ranitydyna (Teva Kraków), Ulran (Krka).

A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i nudnościom; A04AA – Antagoniści serotoniny (5HT3)

Ondansetronum: Ondatran (Polfa Tarchomin) to 10. zarejestrowany doustny preparat ondansetronu. Do obrotu wprowadzono 6 marek leków doustnych: Atossa (Egis), Emetron (Gedeon Richter), Setronon (Teva), Zofran i Zofran Zydis (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od lutego 2007 OndaLek (Sandoz) i od stycznia 2012 Ondansetron Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Ondansetron-1A Pharma, Ondansetron Arrow (Arrow Poland) i Ondansetron Pfizer (tabl. powlekane zarejestrowano pierwotnie pod nazwą Ondansetron Aurobindo). Ponadto na rynek wprowadzono 7 marek leków dożylnych: Atossa (ICN Polfa Rzeszów), Setronon (Teva Kraków), Zofran (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2008 Ondansetron Kabi (Fresenius Kabi), od kwietnia 2012 Ondansetron B.Braun (Braun), od września 2012 Ondansetron Claris (Claris Lifesciences) i od lutego 2013 Ondansetron Accord (Accord Healthcare). Do sprzedaży wprowadzono także Zofran w postaci czopków doodbytniczych. Skreślono z Rejestru: Ebesetron (Ebewe; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ondansetron Ebewe, był obecny na rynku od września 2009), Emeset (Cipla), Emetron inj. (Gedeon Richter; lek był obecny na rynku), Ondagen (Generics), OndaLek inj. (Sandoz), OndaHexal (Hexal), Ondansetron-1A (1A Pharma) i Ondansetron Ranbaxy.

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;

C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste

Perindoprilum: Perindopril Teva to 19. zarejestrowana marka peryndoprylu. Na rynek wprowadzono 8 leków: Prestarium (Servier), Prenessa (Krka Polska), od lutego 2009 Vidotin (Gedeon Richter), od marca 2009 Apo-Perindox (Apotex; zarejestrowany wcześniej jako Perindox) w dawkach 4 mg i 8 mg, od kwietnia 2009 Lextril (Glenmark) i Stopress (Polpharma), od kwietnia 2010 Cardipen (Lekam; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Presdopril) i od czerwca 2012 Perindopril Pfizer.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: ApoPerindox (Apotex) w dawkach 5 mg i 10 mg, Coverex (Egis), Erbugen (Jenson Pharmaceutical Services), Ikarium i Ikarium forte (Polfarmex), Perindopril Aurobindo, Perindopril Krka, Perindopril Arrow (Arrow Generics), Perindopril Medana (Medana Pharma), Presomyl (Generics), Tensinor (Generics).

Peryndopryl w dawkach 2 mg, 4 mg i 8 mg dostępny jest w połączeniu z tert-butyloaminą, zaś w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg w połączeniu z argininą lub jako tosylan peryndoprylu, przy czym rejestrowane dawki dotyczą tych połączeń, a nie zawartości samego peryndoprylu. Większość zarejestrowanych marek peryndoprylu zawiera jego połączenie z tert-butyloaminą. Połączenie z argininą zawierają 4 marki: ApoPerindox, Presomyl, Prestarium i Prestarium Oro (w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg), Tensinor. Tosylan peryndoprylu jest zawarty w preparacie Perindopril Teva.

Skreślono z Rejestru: Abapter (Pol-Nil), Irpax (Anpharm; lek wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Peryndopryl Anpharm), Percarnil (Actavis), Perilan (Sandoz), Perindopril BMM Pharma, Perindopril-Ratiopharm (dawka 8 mg zarejestrowana wcześniej przez Krka Polska pod nazwą Perotens), Perindoran (Ranbaxy; lek był obecny na rynku od października 2009), Peryl (ICN Polfa Rzeszów), Prestarium forte (Servier), Pritnox (Galex d.d.) i Rindolex (Galex d.d.).

Ramiprilum: Ramipril Pfizer w dawkach 1,25 mg i 2,5 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej wyższych dawek tego leku. Zarejestrowano 19 marek ramiprylu. Do obrotu wprowadzono 14 preparatów: Mitrip (123ratio), Piramil (Sandoz), Ramicor (Ranbaxy), Tritace (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od grudnia 2006 Axtil (Adamed), od lutego 2007 Vivace (Actavis), od kwietnia 2007 Polpril (Polpharma), od października 2007 Ramve (Farma-Projekt), od grudnia 2007 Ramistad (Stada), od listopada 2008 Apo-Rami (Apotex), od marca 2009 Ampril (Krka), od października 2010 Ramipril Actavis, od lutego 2012 Ramipril Pfizer i od czerwca 2012 Rami-A (Arrow Poland).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Ramigamma (Woerwag), Ramipril +Pharma, Ramipril Aurobindo, Ramipril-Lupin, Ramipril Teva. Skreślono z Rejestru: Ramipril Ozone (Labormed) i Ramipril-Ratiopharm (zarejestrowany pierwotnie przez Galex d.d. jako Ramilex; lek był obecny na rynku od czerwca 2008).

Trandolaprilum: Trandolapril Pizo to 6. zarejestrowana marka trandolaprylu. Do sprzedaży wprowadzono 3 leki: Gopten (Abbott; lek oryginalny), od stycznia 2009 Trandolapril Arrow (Arrow Poland) i od maja 2010 TrandoGen (Generics). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Fezzor (Labormed) i Trandolapril Galex (Galex d.d.). Skreślono z Rejestru: Tensotrand (Actavis; zarejestrowany wcześniej jako Trandolapril Actavis; lek był obecny na rynku od maja 2009), Trandolapril-Ratiopharm (lek był obecny na rynku od października 2007) i Trandox (Apotex).

C09B - Inhibitory ACE, leki złożone; C09BA – Inhibitory ACE i leki moczopędne; C09BA04 – Peryndopryl i leki moczopędne

Perindoprilum+indapamidum: Indix Combi (Teva; zawiera tosylan peryndoprylu) w 2 dawkach (2,5 mg+0,625 mg i 5 mg+1,25 mg) to 15. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie.

Na rynek wprowadzono 4 preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z argininą i indapamid (zastąpiły wcześniejsze preparaty zawierające peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid): Noliprel forte (Anpharm) i Tertensif Kombi (Servier), zawierające 5 mg peryndoprylu i 1,25 mg indapamidu oraz Noliprel Bi-Forte (Servier; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Servier) i Tertensif Bi-Kombi (Anpharm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Peryndopryl arginine + Indapamid Anpharm), zawierające 10 mg peryndoprylu i 2,5 mg indapamidu. Od czerwca 2008 wprowadzono także 1 lek zawierający peryndopryl w połączeniu z erbuminą i indapamid: Co-Prenessa (Krka Polska) w 3 dawkach: 2 mg + 0,625 mg, 4 mg + 1,25 mg oraz 8 mg +2,5 mg.

Zarejestrowanych jest także 10 marek leków dotychczas nie wprowadzonych do obrotu: Co-Presomyl (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Presomyl Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Co-Tensinor (2,5 mg+0,625 mg) i Co-Tensinor Forte (5 mg+1,25 mg; Generics), Lextril Combo (Glenmark; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Noliprel (Servier; 2,5 mg+0,625 mg), Noliterax (Servier; 8 mg+2,5 mg), Panoprist (Sandoz; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Perindopril Indapamide Arrow (Arrow Poland; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Prenix N (Anpharm; 2,5 mg+0,625 mg), Romapal (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg).

Skreślono z Rejestru lub wygasły pozwolenia: Arifon Kombi (Anpharm; 4 mg+1,25 mg), Davapamid (Gedeon Richter Polska; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Indix Combi (Ratiopharm; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ratiotensin), Perilexin (Galex d.d.; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryl Combi (ICN Polfa Rzeszów; 2 dawki: 2 mg+0,625 mg i 4 mg+1,25 mg), Peryndopryl+Indapamid Servier (2 mg+0,625 mg), Prenix (Anpharm; 2 mg+0,625 mg), Prestarium Plus (Servier; 4 mg+1,25 mg), Teraxans (Anpharm; 8 mg+2,5 mg).

C09D – Antagoniści angiotensyny II, leki złożone; C09DA - Antagoniści angiotensyny II i leki moczopędne; C09DA03 – Walsartan i leki moczopędne

Valsartanum+hydrochlorothiazidum: Valsartan HCT Mylan to aktualnie 18. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 11 leków: Co-Diovan (Novartis), od września 2009 Tensart HCT (Egis), od stycznia 2010 Co-Valsacor (Krka), od maja 2010 Co-Bespres (Teva; wcześniejsza nazwa preparatu: Bespresco), od lipca 2010 Zelvartancombo (Galex d.d.), od sierpnia 2010 Co-Nortivan (Gedeon Richter Polska), od listopada 2010 Valtap HCT (Zentiva), od maja 2011 Axudan HCT (Sandoz), od grudnia 2011 Valsotens HCT (Actavis), od stycznia 2012 Vanatex HCT (Polpharma) i od maja 2012 Valsartan + HCT Arrow (Arrow Poland).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: ApoValsart HCT (Apotex), Valsartan HCT-1A Pharma, Valsartan HCT Bluepharma (Polfarmex), Valsartan HCT Ranbaxy, Valsartan + Hydrochlorothiazide Krka i Valsavil HCT (Stada).

Skreślono z Rejestru: Anartan HCT (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od grudnia 2009), Co-Diomef (Mepha), Valsanorm HCT (+Pharma), Valsartan HCT Genericon, Valsartan HCT-Ratiopharm, Valsartan Hydrochlorothiazide Pliva (Teva).

C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A - Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy HMG CoA

Atorvastatinum: Calipra (Alkaloid-Int) i Atorvastatin Ranbaxy to odpowiednio 39. i 40. zarejestrowana marka preparatów atorwastatyny, zaś Atorvasterol (Polpharma) w dawce 80 mg to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej niższych dawek tego leku. W obrocie pojawiły się 22 leki: Atoris (Krka), Sortis (Pfizer; lek oryginalny), Tulip (Sandoz), od czerwca 2006 Torvacard (Zentiva), od października 2006 Atorvox (Teva), od lutego 2007 Atrox (Biofarm), od stycznia 2008 Torvalipin (Actavis), od marca 2008 Atorvasterol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorvin), od kwietnia 2008 Atractin (PharmaSwiss; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Copastatin), od listopada 2008 Corator (Lekam), od grudnia 2008 Larus (Gedeon Richter Polska; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorpharm), od maja 2009 Atorvastatinum Farmacom, od czerwca 2009 Torvazin (Egis), od lipca 2010 Storvas (Ranbaxy), od września 2010 Apo-Atorva (Apotex), od października 2011 Atorgamma (Wörwag), od lutego 2012 Lambrinex (S-Lab), od czerwca 2012 Atorvastatinum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Teva Pharma), od lipca 2012 Atorvastatin Arrow (Arrow Poland), od marca 2013 Ivistatyna (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Olinka) i Pharmastatin (Stada) oraz od kwietnia 2013 Atorvastatin Bluefish.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Actozora (Actavis), Atolinka (Olinka), Atorlip (Sun-Farm), Atorock (Rockspring Healthcare), Atorvagen (Generics), Atorvanorm (+Pharma), Atorvastatin-1A Pharma, Atorvastatin Billev, Atorvastatin Egis, Atorvastatin Stada, Liporion (Orion), Mephator (Mepha), Olinkator (Olinka), Orztiza (Actavis), Statorva (Krka) i Xistatin (Biokanol).

Skreślono z Rejestru: Atorvastatin Miklich, Atorvastatin Pfizer, Atorvastatin-Ratiopharm, Atosener (Sandoz), Euroclast (Sandoz), Gletor (Glenmark), Haepcard (Sandoz), Voredanin (Labormed; lek był obecny na rynku od czerwca 2011), Xavitor (Tabuk Poland; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Medis pod nazwą Copator, był obecny na rynku od grudnia 2009).

 

G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe

G03 – Hormony płciowe i środki wpływające na czynność układu płciowego;

G03A - Hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnie;

G03AA – Progestageny i estrogeny, preparaty jednofazowe;

G03AA09 – Dezogestrel i estrogen

Desogestrelum+ethinylestradiolum: Estmar (Zentiva) to 7. zarejestrowana w tej klasie marka środków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Marvelon (Organon), Mercilon (Organon), Novynette (Gedeon Richter), Regulon (Gedeon Richter) oraz od marca 2012 Ovulastan i Ovulastan forte (Polfa Pabianice). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty Dessette i Dessette forte (Sun-Farm). Wszystkie środki zawierają 0,15 mg dezogestrelu, a różnią się dawką etynylestradiolu: 0,02 mg zawierają Dessette, Estmar, Mercilon, Novynette i Ovulastan, a 0,03 mg zawierają Dessette forte, Estmar, Marvelon, Ovulastan forte i Regulon.

G03AA12 – Drospirenon i estrogen

Drospirenonum+ethinylestradiolum: Flexyess (Bayer) to 23. zarejestrowana marka środków antykoncepcyjnych o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek tych środków: Yasmin (Bayer), od stycznia 2007 Yasminelle (Bayer), od grudnia 2008 Yaz (Bayer), od lipca 2010 Asubtela (Temapharm), Midiana (Gedeon Richter Polska) i Naraya (Temapharm), od lutego 2011 Lesine (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol) i Lesinelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol), od listopada 2011 Daylette (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2012 Vibin (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Subtelineight, a następnie Subteliv) i Vibin Mini (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Narayeight, a następnie Naravela) oraz od listopada 2012 Naraya Plus (Temapharm).

Nie ma jeszcze na rynku preparatów: Aliane (Bayer), Aneea (Gedeon Richter Polska), Belusha (Gedeon Richter Polska), Cortelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Linatera (Bayer; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Ethinylestradiol/Drospirenon Bayer), Lulina (Ivowen), Palandra (Bayer), Sidretella (Zentiva; środek zarejestrowany pierwotnie przez Leon Farma pod nazwą Pirestrol), Teenia (Gedeon Richter Polska), Varenelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin), Veyann (Teva).

Wszystkie środki zawierają 3 mg drospirenonu. Różnice dotyczą zawartości estrogenu. Dawkę 0,02 mg etynylestradiolu zawierają: Aliane, Aneea, Belusha (z placebo), Daylette (z placebo), Flexyess, Lesinelle, Linatera, Naraya, Naraya Plus (z placebo), Sidretella 20, Teenia, Varenelle (z placebo), Veyann (z placebo), Vibin Mini (z placebo), Yasminelle i Yaz (z placebo). Dawkę 0,03 mg etynylestradiolu zawierają: Asubtela, Cortelle, Lesine, Lulina, Midiana, Palandra, Sidretella 30, Vibin (z placebo) i Yasmin.

G03F – Progestageny i estrogeny, leki złożone; G03FA - Progestageny i estrogeny, preparaty zawierające stałe dawki; G03FA01 – Noretisteron i estrogen

Norethisteronum+estradiolum: Gynaika (Zentiva) tabl. powlekane 0,5 mg + 1 mg to 6. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie, w tym 4. marka doustna. W sprzedaży dostępne są 3 marki preparatów doustnych - w dawce 0,5 mg noretisteronu i 1 mg estradiolu: Activelle (Novo Nordisk) i od sierpnia 2008 Cliovelle (Dr. Kade); w dawce 1 mg noretisteronu i 2 mg estradiolu: Kliogest (Novo Nordisk). Ponadto dostępne są 3 systemy transdermalne uwalniające 50 mcg estradiolu/24 godz., lecz różniące się dawkami uwalnianego noretisteronu: Estalis 50/140 (Novartis), Systen Conti (Janssen-Cilag) i Estalis 50/250 (Novartis) uwalniają odpowiednio 140 mcg, 170 mcg i 250 mcg noretisteronu/24 godz..

G04 – Leki urologiczne; G04B – Inne leki urologiczne, w tym przeciwskurczowe; G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji

Sildenafilum: Sildenafil Teva w postaci tabletek do rozgryzania i żucia to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Zarejestrowano 34 marki syldenafilu. Na rynek wprowadzono 16 preparatów z opisanym wyżej zastosowaniem: Maxigra (Polpharma), Viagra (Pfizer), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od grudnia 2010 Sildenafil Medana (Medana Pharma), od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm i Vigrande (Zentiva), od sierpnia 2011 Ecriten (Jelfa), od października 2011 Silfeldrem (+Pharma), od grudnia 2011 Sildenafil Apotex, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od października 2012 Lekap (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Syldenafil Jubilant) i od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Amfidor (Egis), Erasilton (Actavis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Sigillata pod nazwą Vilgendra), Fildlata (Sigillata), Rosytona (Actavis), Sildeagil (Sun-Farm), Sildenafil Accord (Accord Healthcare), Sildenafil Ajanta Pharma, Sildenafil Aspen, Sildenafil Axxon, Sildenafil Bluefish, Sildenafil Hasco (Hasco-Lek), Sildenafil Macleods, Sildenafil Mylan, Sildenafil Pfizer, Sildenafil Stada, Sildenafilum Farmacom, Yextor (Tactica Pharmaceuticals).

Skreślono z Rejestru: Sildenafil-1A Pharma, Sildenafil Arrow (Arrow Poland), Sildenafil BMM Pharma.

Do sprzedaży wprowadzono także preparat Revatio (Pfizer). Lek zawiera sildenafil umieszczony przez WHO w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tego preparatu (leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym sklasyfikowanym według WHO jako klasa II i III - lek stosuje się w celu poprawy zdolności wysiłkowej; wykazano skuteczność działania leku w pierwotnych postaciach nadciśnienia płucnego oraz wtórnych związanych z chorobami tkanki łącznej) bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;

J01A/J01AA – Tetracykliny

Lymecyclinum: Damelium (Actavis) to 1. zarejestrowany lek generyczny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Tetralysal (Galderma).

J01C – Beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne – penicyliny; J01CR – Złożone preparaty penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamaz;

J01CR02 – Amoksycylina i inhibitor enzymatyczny

Amoxicillinum+acidum clavulanicum: Ramoclav (Ranbaxy) w dawkach 875 mg + 125 mg to rozszerzenie względem niższych dawek tego leku. Zarejestrowano 10 marek leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 8 preparatów: Amoksiklav (Sandoz), Augmentin (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Curam (1A Pharma), Forcid (Yamanouchi), Ramoclav (Ranbaxy), Taromentin (Polfa Tarchomin), od sierpnia 2007 Amoclan (Hikma Farmaceutica) i od lutego 2013 Recute (Pfizer). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amoclan BID (Hikma Farmaceutica), Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo i Co-amoxiclav Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Skreślono z Rejestru: Claviratio (Ratiopharm), Klavocin (Teva Kraków).

J01CR05 – Piperacylina i inhibitor enzymatyczny

Piperacillinum+tazobactamum: Piperacillin/Tazobactam Noridem to 10. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 leków: Tazocin (Pfizer), od października 2009 Tazacylin (Axxon), od grudnia 2010 Piperacillin/Tazobactam Kabi (Fresenius Kabi) oraz od czerwca 2011 Piperacillin/Tazobactam Actavis i Piperacillin/Tazobactam Teva. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Piperacillin + Tazobactam Mylan, Piperacillin/Tazobactam Aurobindo, Piperacillin/Tazobactam Milpharm, Piperacillin/Tazobactam Sandoz. Skreślono z Rejestru: Piperato (Midas Pharma), Tazabax (Ranbaxy), Tazopiperatio (Ratiopharm).

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe

L01A – Leki alkilujące; L01AX – Inne leki alkilujące

Imatinibum: Imakrebin (Alvogen), Kinacel (Celon), Imatinib Glenmark, Imatenil (Biofarm) i Nibix (Adamed) to odpowiednio 3., 4., 5., 6. i 7. zarejestrowana marka imatynibu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Glivec (Novartis). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Imatinib Teva.

L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny

Capecitabinum: Binoda (GlaxoSmithKline), Capecitabine Cipla i Capecitabine Fresenius Kabi to odpowiednio 14., 15. i 16. zarejestrowana marka kapecytabiny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Xeloda (Roche). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Capecitabine Accord, Capecitabine Actavis, Capecitabine Glenmark, Capecitabine Intas, Capecitabine Krka, Capecitabine medac, Capecitabine Polpharma, Capecitabine Teva, Coloxet (Egis), Symloda (SymPhar), Vopecidex (PharmaSwiss) i Xalvobin (Alvogen).

 

M – Układ mięśniowo-szkieletowy

M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne;

M01AE – Pochodne kwasu propionowego

Ibuprofenum: Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare) to 28. zarejestrowana marka preparatów ibuprofenu, zaś Brufen Forte (Abbott) zawiesina doustna 4% to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej zawiesiny 2% i tabletek powlekanych.

Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostały wprowadzone: Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibufen Total (Polpharma), Ibuprom, Ibuprom Duo i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Forte, Nurofen Ultra (zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP), Nurofen Ultra Forte, Nurofen Ultrafast i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint Caps (US Pharmacia, Wrocław), od lipca 2006 Nurofen Ultra Forte (Reckitt Benckiser), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser), od września 2009 Aprofen i Aprofen forte (Polfarmex), od października 2009 Iburion (Orion), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte i w listopadzie 2008 pod nazwą Nurofen Migrenol), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Zentiva), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od sierpnia 2011 Brufen (Abbott), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm) i od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek).

Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 9 marek: Ibufen i Ibufen D (Medana Pharma), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od sierpnia 2009 Bufenik 2% i 4% (Ratiopharm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Ibusir), od maja 2010 Ibalgin Baby (Zentiva), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum zawiesina o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (Abbott) i od września 2012 Ibum forte zawiesina (Hasco-Lek).

Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Brufen retard (Abbott), Buscofem (Boehringer Ingelheim), Ibuprofen Actavis (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Alchemia), Ibuprofen Banner, Ibuprofen Forte Hasco (Hasco-Lek), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Irfen (Mepha), Nurofen Ultra Forte do rozpuszczania i Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny (oba: Reckitt Benckiser).

Skreślono z Rejestru: Ibuprofen Banner Pharmacaps, Nurofen Topss (Reckitt Benckiser), Pabi-Ibuprofen tabl. powl. 400 mg (Polfa Pabianice) i Solpaflex (GlaxoSmithKline).

M01AX – Inne niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne

Glucosaminum: Proenzi (Walmark) to aktualnie 7. zarejestrowany doustny lek zawierający glukozaminę. W sprzedaży pojawiły się 4 produkty lecznicze: Arthryl (Rottapharm), od września 2006 Glukozamina Pharma Nord, od maja 2009 Flexove (Expanscience; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Navamedic pod nazwą Glucomed) i od kwietnia 2010 Actistav (Biofarm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Biozamina), natomiast nie zostały jeszcze wprowadzone: Chondrostad (Stada) i Slideflex (Blue Bio Pharmaceuticals; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Dolenio). Z Rejestru skreślono: Gool (Medagro; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Artraxin), Stavaktiv Elastik (US Pharmacia), Voltaflex Glucosamine (Novartis).

Na rynku znalazło się także co najmniej 40 preparatów z glukozaminą w różnych (nieraz wysokich) dawkach (i drugie tyle preparatów złożonych zawierających glukozaminę), wprowadzonych jako produkty spożywcze – suplementy diety: ActivePharm Glukozamina Ochrona Stawów (Active Pharm), Apteczka Domowa Giętkie Stawy Glukozamina (Bio Medica), Arthro Balans (Vitabalans), Arthron Flex (Unipharm), Arthrostop Classic (Walmark), Arthrozamina Polfa-Łódź, Artresan 1 a Day (ASA), Artretcaps Glukozamina (Herbapol Kraków), Artreum (Puritan’s Pride), Artro-Vital Jedyny (Olfarm), Bio-Active Glukozamina (Bio-Active), Bio-Glukozamina (Pharma Nord), Eld Glukozamina (Tech-Food), Flexodon (Medicom), Glucosamin i Glucosamin Forte (Vitalas), Glucosamine ‘1000’ i Glucosamine Sulfate (Now Foods), Glucosamine Sulfate (Biotech), Glukozamina (Apteka Medyczna), Glukozamina (Chemman), Glukozamina (Domowa Apteczka), Glukozamina 500 Farm (Invent Farm), Glukozamina 500 mg (Ozone), Glukozamina 1000mg (Power Health), Glukozamina 1000 mg (Solgar), Glukozamina Complex (Kabco), Glukozamina Gal, Glukozamina Ozone, Glukozamina Redflex (Avec), Na Stawy (Kwiaty Polskie Marketing), Ortholan (ICMC), Pharma Zdrowia Glukozamina 900 (Pharm Service), Reumatrix (Scanomedica), Royal Plus Glukozamina (Danfarma), Stavomax (GlaxoSmithKline, Poznań), Stawolux (ICN Polfa Rzeszów), SupHerb Glucosamine (SupHerb), Vita Care Glukozamina (Jemo-Pharm), Vitana Artromax (Vitapol-Farm), Zdrovit Glukozamina (NP Pharma).

M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA - Bifosfoniany

Acidum zoledronicum: Zoledronic acid Zentiva to 21. zarejestrowany lek z kwasem zoledronowym. Na rynek wprowadzono 4 leki: Zometa (Novartis Europharm), od września 2012 Zomikos (Vipharm) i od lutego 2013 Zoledronic acid Teva wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową, a także Aclasta (Novartis Europharm) stosowany w osteoporozie.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Desinobon (Alvogen), Fayton (Glenmark), Osporil (Egis), Symdronic (SymPhar), Zolacitor (Chiesi), Zolako (Vipharm), Zoledronic acid Actavis, Zoledronic acid Fresenius Kabi, Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Medac, Zoledronic acid Mylan, Zoledronic acid Polpharma, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Zentiva, Zoledronic Fair-Med o wskazaniach odpowiadających lekowi Zometa oraz Symblasta (SymPhar), Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Teva Pharma i Zoledronic acid Zentiva o wskazaniach odpowiadających lekowi Aclasta.

 

N – Układ nerwowy

N02 – Leki przeciwbólowe;

N02A – Opioidy; N02AX – Inne opioidy

Tramadolum: Tramadol Aurobindo kaps. to aktualnie 9. zarejestrowana marka preparatów tramadolu.

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów jednodawkowych o standardowym uwalnianiu na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal), natomiast nie wprowadzono jeszcze preparatów Noax (CSC Pharmaceuticals Handels) w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej i Tramadol Vitabalans tabl..

Do sprzedaży wprowadzono 5 leków o przedłużonym uwalnianiu: Poltram Retard (Polpharma), Tramal Retard (Grünenthal), Tramundin (Norpharma), od czerwca 2007 Adamon SR (Meda) i Noax Uno (CSC Pharmaceuticals Handels) oraz od grudnia 2008 Oratram (Molteni).

Spośród zarejestrowanych doustnych preparatów wielodawkowych (krople) na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza i Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów doodbytniczych (czopki) na rynek wprowadzono 1 lek: Tramal (Grünenthal).

Spośród zarejestrowanych preparatów iniekcyjnych na rynek wprowadzono 2 leki: Poltram (Polpharma) i Tramal (Grünenthal).

Skreślono z Rejestru: Ethypharm Tramadol (Ethypharm), Poltram Rapid (Polpharma), Tralgit (Zentiva), TramaLek (1A Pharma), Tramadol czopki (GlaxoSmithKline, Poznań), Tramadol kaps. (Gedeon Richter Polska), Tramadol kaps. (Teva Kutno), Tramadol inj. (Teva Kraków), Tramadol-1A Pharma (wprowadzony wcześniej na rynek przez Sandoz pod nazwą TramaHexal ID), Tramadol HCl P.S.S. Pharma retard (P.S.S. Pharma), Tramadol Retard (Lannacher), Tramadol-Stada, TramaHexal tabl. musujące i iniekcje (Sandoz; lek był obecny na rynku), TramaHexal krople (1A Pharma; w grudniu 2007 zmiana nazwy na Tramadol-1A Pharma), Tramal PR (Grünenthal; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Tramium), Tramcod (Polfa Warszawa), Travictol (Actavis; lek obecny na rynku od lutego 2008).

N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;

N02BE – Anilidy

Paracetamolum: Paracetamol Polpharma w postaci iniekcyjnej to 40. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek wprowadzono 28 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap oraz od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Medagro), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Grippostad (Stada), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Rubital (Gemi), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb), preparaty o nazwie międzynarodowej Paracetamol wytwarzane przez wielu producentów (Biofarm, Farmina, Filofarm, Galena, Hasco-Lek, Herbapol Wrocław, Marcmed, Polfa-Łódź, Polfarmex) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od października 2011 Paracetamol Actavis (iniekcje), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki i Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio, od stycznia 2013 iniekcje do wlewów Paracetamol B. Braun i od lutego 2013 Paracetamol Actavis tabl. powlekane.

Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap Direct Max (US Pharmacia), Bolopax (NP Pharma), Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline), Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące, Paracetamol Actavis tabl. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata), Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol Hospira inj. (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Combino Pharm pod nazwą Paracetamol Vancombex), Paracetamol Life (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Galpamol), Paracetamol Sandoz inj., Paracetamol Teva inj., Paralen Sus (Zentiva), Paramax Rapid (Vitabalans), Tespamol (Galpharm Healthcare), Theraflu Grip Owoce Leśne i Theraflu Grip Miód i Cytryna (Novartis).

Skreślono z Rejestru syropy Paracetamol o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Plicet syrop (Teva Kraków), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Tazamol (Polfa Tarchomin).

N02BE51 – Paracetamol, preparaty złożone z wyłączeniem leków psychotropowych

Paracetamolum+phenylephrinum: APAP Przeziębienie Caps (US Pharmacia) to 3. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono Theraflu Zatoki (Novartis). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat GeloPromt (Pohl-Boskamp).

N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe

Levetiracetamum: Levetiracetam Sanovel to 46. zarejestrowana marka lewetyracetamu. Na rynek wprowadzono 13 marek: Keppra (UCB; lek oryginalny), od października 2011 Levetiracetam Teva, od marca 2012 Levetiracetam Actavis, od kwietnia 2012 Vetira (Adamed), od maja 2012 Trund (Glenmark), od czerwca 2012 Levetiracetam GSK (GlaxoSmithKline), od sierpnia 2012 Cezarius (Hasco-Lek), od listopada 2012 Eliptus (Biofarm), Levetiracetam Actavis Group (Actavis) i Levetiracetam Apotex, od stycznia 2013 Symetra (SymPhar), od lutego 2013 Levetiracetam Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit) i od kwietnia 2013 Levetiracetam PharmaSwiss.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Altein (+Pharma), Dretacen (Sandoz), Epiletam (Egis), Eprilexan (Pharmaselect), Etibral (Polfa Warszawa), Kapidokor (Vipharm), Levebon (G.L. Pharma), Levelanz (Abbott), Levelept (Sun-Farm), Levetiracetam Accord (Accord Healthcare), Levetiracetam Arrow, Levetiracetam Astron (Astron Research), Levetiracetam Aurobindo, Levetiracetam Bluefish, Levetiracetam FGX (FirstGenerixInternational), Levetiracetam Lupin (Generics), Levetiracetam Mylan, Levetiracetam Orion, Levetiracetam Pfizer, Levetiracetam Ranbaxy, Levetiracetam Ratiopharm, Levetiracetam Stada, Levetiracetam Sun inj. (Sun Pharmaceuticals Industries Europe), Levetiragamma (Wörwag), Lewetyracetam Ewopharma (Pro.Med.CS), Lewetyracetam-Neuraxpharm, Matever (Pharmathen), Noepix (Actavis), Normeg (Zentiva), Polkepral (Polfa Tarchomin), Pterocyn (SVUS Pharma) i Zelta (Axxon).

N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BC – Agoniści dopaminy

Ropinirolum: Ceurolex SR (Orion) to 21. zarejestrowana marka ropinirolu. Na rynek wprowadzono 10 marek: lek oryginalny Requip i Requip-Modutab o przedłużonym uwalnianiu (GlaxoSmithKline), od czerwca 2008 Adartrel (GlaxoSmithKline), od stycznia 2010 Aropilo (Vipharm), od sierpnia 2010 Parnirol (Glenmark), od listopada 2010 Aropix (Temapharm) i Ceuronex (Orion), od sierpnia 2011 Rolpryna SR (Krka), od stycznia 2013 Nironovo SR (Adamed) i Repirol SR (PharmaSwiss) oraz od kwietnia 2013 Ropodrin (Egis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aparxon PR (Teva), Elozrol (Vipharm), Nironovo (Blau Farma Group), Polpix SR (Polpharma), Raponer (Actavis), Ropinirole Accord (Accord Healthcare), Ropinirole Aurobindo, Ropinstad (Stada), Skonnerop (Sigillata), Valzorol (Sigillata). Skreślono z Rejestru: Aparxon (Teva), Contexine (Ranbaxy), Lirona (Teva), Ropinir (Axxon), Ropinirole Arrow (Arrow Poland), Ropitor (Torrent Pharma).

N05 – Leki psychotropowe; N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CD – Pochodne benzodiazepiny

Midazolamum: Midazolam Sandoz w 2 dawkach iniekcyjnych to aktualnie 6. zarejestrowany preparat do wstrzyknięć z midazolamem. Na rynku pojawiły się 4 leki: Midanium (Polfa Warszawa), Midazolam Chiesi (lek wprowadzony początkowo pod nazwą Midazolam Torrex), Sopodorm (ICN Polfa Rzeszów) i od listopada 2010 Midazolam Accord (Accord Healthcare). Lek oryginalny Dormicum (Roche) dostępny jest w postaci doustnej. Nie został jeszcze wprowadzony do sprzedaży Midazolam Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Dormicum inj. (Roche), Fulsed (Ranbaxy), Midazolam-MIP (MIP Pharma Polska).

N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne;

N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny

Sertralinum: Sertraline Bluefish to aktualnie 16. zarejestrowana marka sertraliny. Na rynek wprowadzono 13 leków: Asentra (Krka), Asertin (Biofarm), Sertralinum 123ratio (rejestracja V 2007 jako SerTeva, III 2008 zmiana nazwy na Apresia, XII 2008 wprowadzenie na rynek; IX 2009 zmiana nazwy na Luxeta; XI 2011 zmiana nazwy na Sertralinum 123ratio), Stimuloton (Egis), Zoloft (Pfizer; lek oryginalny), Zotral (Polpharma), od lipca 2006 Setaloft (Actavis), od października 2007 Sertagen (Generics), od września 2008 Sertraline Arrow (Arrow Poland), od marca 2009 Sertraline Aurobindo, od października 2010 Sertranorm (+Pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Actavis jako Sertralin Actavis), od kwietnia 2011 Miravil (Orion) i od marca 2013 Sertralina Krka. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Restaline (Farmalider) i Zortral Pro (J&P Pharma).

Skreślono z Rejestru: Antideprimal (Jelfa), Exazol (Expharm), Sertiva (Sandoz), Sertraline-1A Pharma (1A Pharma; preparat wprowadzony uprzednio na rynek pod nazwą SertaHexal), Sertraline Pliva (Teva Kraków; preparat wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Luxeta), Setaratio (Ratiopharm; lek był obecny na rynku od lipca 2006) i Tralix (Sanofi-Synthelabo, Rzeszów).

N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne

Venlafaxinum: Venlafaxine Mylan to 25. zarejestrowana marka wenlafaksyny. Do obrotu wprowadzono 14 marek: Efectin ER (Pfizer), Velafax i od września 2007 Velafax XL (Farmacom), od grudnia 2006 Venlectine kaps. o przedłużonym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), od października 2007 Alventa (Krka), od listopada 2007 Velaxin ER (Egis), od października 2008 Axyven (Axxon; po zmianie nazwy i podmiotu odpowiedzialnego z Venlafaxine Liconsa), od maja 2009 Lafactin (Apotex), od września 2009 Prefaxine (Polpharma), od listopada 2009 Faxolet ER (Polfa Pabianice), od grudnia 2009 Faxigen XL (Generics), od lutego 2010 Venlabax MR (Ranbaxy), od kwietnia 2010 Efevelon SR (Actavis), od lutego 2011 Venlafaxine Bluefish XL (Bluefish Pharmaceuticals) i od kwietnia 2011 Oriven (Orion).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Afaxine (PharOS), Depretaxer (Sopharma), Efexiva (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxin Sandoz), Jarvis (Gedeon Richter), Paxifar ER (Biofarm), Tavex (Krka), Tifaxin PR (Stada), Tonpular PR (Wockhardt), Venlagamma (Wörwag) i Zaredrop (ITF Pharma).

Skreślono z Rejestru: Lanvexin (G.L. Pharma; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Venlafaxine Gerot), Nopekar (Labormed; wcześniejsza nazwa: Estaq), Symfaxin ER (SymPhar; lek był na rynku od sierpnia 2007), Velahibin (Actavis), Velaxiran MR (Ranbaxy), Venlafaxine Arrow (Arrow Poland), Venlafaxin-Ratiopharm PR, Venlafaxinum XL Farmacom, Venlax XL (Celon Pharma), Venlectine tabl. o standardowym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), Xaveksin ER (Tabuk Poland).

N07 – Inne leki działające na układ nerwowy; N07B – Leki stosowane w uzależnieniach; N07BA – Leki stosowane w uzależnieniu od nikotyny

Nicotinum: Nico Fruit i Nico Mint (Apotex) w postaci gumy do żucia to 5. zarejestrowana marka preparatów z nikotyną. Na rynek wprowadzono następujące produkty:

- Nicorette (McNeil) w postaci gumy do żucia (4 smaki: Classic, FreshFruit, FreshMint i Icy White), tabletek do ssania Nicorette Freshdrops i od września 2012 Nicorette Coolmint, systemu transdermalnego (od września 2009 Nicorette Invisipatch – preparat był dostępny od grudnia 2008 pod nazwą Nicorette Semi Transparent Patch; zmiana nazwy nastąpiła w lutym 2009) i inhalatora (Nicorette Inhaler);

- Niquitin (GlaxoSmithKline) w postaci pastylek do ssania, systemu transdermalnego (Niquitin i Niquitin Przezroczysty) oraz tabletek do ssania Niquitin Mini;

- Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 1,5 mg o 2 smakach.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Nico-Loz (Actavis) w postaci miękkich pastylek w 2 dawkach i 3 smakach (Citrus, Spearmint i Toffee), Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 2,5 mg o 2 smakach oraz Niquitin miętowe listki (GlaxoSmithKline) w postaci lamelek rozpadających się w jamie ustnej.

Skreślono z Rejestru: Nicorette Microtab Lemon (McNeil) w postaci tabl. podjęzykowych, Nicotinell (Novartis) w postaci gumy do żucia i systemu transdermalnego (Nicotinell TTS) oraz system transdermalny Nicopatch (Pierre Fabre Medicament).

Ponadto na rynek wprowadzono kosmetyk Nicofix w postaci żelu do wcierania do rąk dla palaczy, zawierający wyciągi z liścia tytoniu szlachetnego i liścia aloesu.

 

R – Układ oddechowy

R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrażniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa;

R01AD - Kortykosteroidy

Mometasoni furoas: Mometazonu furoinian Cipla to 3. zarejestrowana w tej klasie marka mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono Nasonex (Merck Sharp & Dohme) i od lutego 2013 Nasometin (Sandoz).

R05 – Leki stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05X – Różne preparaty na przeziębienie

Guaifenesinum+paracetamolum+phenylephrinum: Gripex Pro (US Pharmacia) to 5. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od czerwca 2012 Vicks SymptoMed Complete cytrynowy (Wick). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Coldrex Pocket (GlaxoSmithKline), Paracetamol + Guaifenesin + Phenylephrine Hydrochloride Perrigo (Wrafton) i Vicks TriActin Complete cytrynowy (Wick).

 

V – Preparaty różne

V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AE – Leki stosowane w hiperkalemii i hiperfosfatemii

Lanthanum carbonicum: Fosrenol (Shire) w postaci proszku doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek do żucia. Fosrenol to jedyny zarejestrowany lek z węglanem lantanu, dostępny na rynku od października 2006. Na rynku znajdują się także inne leki z tej samej klasy ATC, ale o innym składzie: Calcium Resonium (Sanofi-Synthelabo) i Resonium A (Sanofi-Synthelabo) zawierają siarczan polistyrenu, a substancją czynną preparatów Renagel (Genzyme) i Renvela (Genzyme) jest sewelamer.

V09Radiofarmaceutyki diagnostyczne; V09E – Układ oddechowy; V09EBPreparaty do wstrzyknięć zawierające technet (99mTc)

Technetium [99mTc] macrosalb: Technescan LyoMAA to 2. zarejestrowany zestaw do sporządzania radiofarmaceutyku zawierający makroagregaty ludzkiej albuminy. Wcześniej zarejestrowano Maasol (GE Healthcare).

 

 

 

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL

IMS Poland

2013-05-29

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
cookies.jpg
Dzień Aptekarza
SPONSORZY GŁÓWNI
SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
dza2014pm.jpg
DOKUMENTY
strategia.jpg
very low credit home loans credit repair mortgage leads free is car insurance based on your credit score total credit services jamaica how can you find your how can i check my credit score for free free credit repair assistance how to get my bad credit fixed is care credit a credit card bad free credit repair forums credit auto repair san antonio reviews australian draw a structure chart for the credit reporting system pay day loan advances loan fast cash in 15 minutes trw credit report phone numbers check your how to get free annual credit report online free copy list of bad credit loan companies credit repair family lawyers toronto fair credit act consumer rights check your fitch credit rating ireland credit repair sales leads free where do i go to get my free credit reports fast unsecured loans with bad credit how to fix a how to get a credit card with really bad credit score credit repair online software no telecheck instant online payday loans bad credit cash advance loan sharks online lenders michigan experian credit report cancel membership credit free trial checking transunion free credit report south africa us government mandated free credit report how many free credit reports do you get per year us whats the best credit repair agency credit reporting agencies dispute contact information credit to credit card paypal how long selling free credit repair information online free credit reference letter template credit score chart 2013 houston credit repair reviews forums free cell phones no credit check best credit repair software for business when does fingerhut report to credit bureaus experian fraud alert service easy to get credit cards with bad credit fcra air canada quick cash loans for unemployed bad credit interest free credit cards and balance transfers payday loans in georgia with bad credit best credit cards for bad credit people where to report identity theft state of nj licenses credit free score sign in check credit vodafone ireland tips on how to how to repair your credit score after bankruptcy rapid how to be a credit repair specialist how to market how to start your credit repair business credit repair affiliate companies free experian credit score free 3 credit bureau reporting agencies usaa report stolen credit card hsbc my credit keeper login credit repair law the cohen law firm- fort lauderdale fl canada equifax credit history check step by step self credit repair kits purchase all 3 credit reports with scores cash car loan online bad credit bad statutory credit report uk government equifax credit report free annual 3 credit scores and credit report free annual free credit reports by law free credit report south africa xds for how much does repair my credit now cost esolutions my experian login check credit report online hard money loan reviews credit report from all 3 bureaus and score cash loans online no credit check help repair credit fast best legal credit repair dallas how to get my credit report canada cheap free annual credit reports online how to fix raising your credit score quickly bad credit financing for auto repairs bin search credit card free free credit score free gov no fax bad credit cash advances loans how long does a late credit card payment stay on credit report credit repair customer service jobs work from home legit credit repair agencies consumers the three credit bureaus how to say credit score in spanish american credit consultants/the top credit repair service credit credit union increase credit score 100 points month credit check total accuracy creations barclaycard emergency cash advance right now reputable places to get a loan with bad credit how long does it take to clear credit record veracity credit consultants denver credit report software credit repair services bad top highest rated credit repair companies credit repair contracts sonoma county disclosures and disclaimers credit score canada free no credit card book how to repair your credit on your own credit report auto repair professionals credit repair modeling agencies in fayetteville nc a credit union whats the highest credit score rating no credit check payday loans in texas how does credit score how does paintless dent repair work all 3 credit reports free all three credit reports and scores free how to remove judgement on credit report credit checks need to rent a house credit to gdp ratio vietnam home mortgages for bad credit legal legal credit repair services california prime national credit repair scams credit repair comfort inn airport east el paso tx reviews home renovation tax credit canada 2013 credit check football score uk how to get a free credit report without a credit card get my free credit report uk free online online credit check australia credit repair catering services in nashville tn become certified credit repair consultant poor credit mortgage 2014 credit reference forms what happened to the original free credit report guy consumer reporting family law act alberta check your score credit check my business credit report free 3 what are the three main credit reporting bureaus debt help services 1st credit fes credit restoration reviews best free credit report usa government equifax fico credit score range speedy how much does credit repair cost rapid credit repair glendale ca free credit report forms by mail cash ge money loan online how to start credit starting a credit repair business at home reviews of credit help usa how to raise credit how to boost credit score in 2 months mortgage free uk company credit reports where to get my credit report free what credit score do i need for the best mortgage rates suze orman 800 credit score tips free credit repair sample letters online national credit reporting training organisations australia how many secured credit cards should i get experian free credit report uk new credit score range 2011 can you get a free credit report once a year free credit repair sony ebook uk gsf national mortgage credit repair how to fix my credit rating fast credit repair ebook pdf search engine cash loan online now canada estimated credit score calculator top chase credit repair credit cards check free credit report instantly no credit card one time credit report annual free credit reports from all 3 bureaus credit score and report online nationwide credit & collection inc westchester il how long does it take best way to repair poor credit how often do i how can i check my credit score for free true credit credit sesame vs credit karma what site do i get my three free yearly credit reports free business free annual credit report government best place to request free credit report by mail t mobile credit check experian direct auto select credit union loans for bad credit equifax canada how transunion how to read credit report lawyer credit repair man st louis understanding credit report codes experian free 3 credit reports and scores online payday loans cash advances online how can i get a loan credit cards for people with bad credit history fixing improve bad credit score fast instant cash advance online payday loans noddle credit score explained reporting violations of the fair credit reporting act credit report and credit score difference how can i get a credit how to report on a business how to raise credit score immediately how to improve credit how to improve credit score in 30 days reading how to dispute a credit report sample letter integrity advance loan reviews free sample credit repair sample letters to credit bureaus easy credit professional watch repair tool kit average credit score needed for credit cards how to get credit rating how to list facebook on your business card get copy of credit report canadian the fair credit reporting act fcra hdfc credit card india consumer bad credit repair advice obtaining a equifax free credit report in canada credit repair pro bono lawyers dallas tx how to increase credit how to increase your credit score in 6 months zong advance loan code credit report for landlords chat bazaar no registration how to obtain a credit get a credit report for a tenant free credit report & scores from all 3 bureaus halo reach how to get credits easy uk credit report statutory employee credit consumers report help line online loan lenders no verification 24/7 no credit no credit check commercial truck loans what is my fico score if vantage score is 643 credit check report cheat cheats for poptropica small business credit report free care credit auto fico credit score ratings st louis payday loan cash advance online how to i how can i check my credit score for free low income no credit check apartments loan advance rate kings of credit canada reviews best free credit report ford official site 2014 restoring credit cards free credit report act fast cash money advances 700 best credit repair in houston what is a court judgement on credit report loans with bad how to improve credit rating fast top 10 ways to increase credit score how to read equifax credit report codes how does a cash advance work where is the routing number on a debit card old collection accounts on credit report get a loan get a loan with bad credit now capital one one credit card login downgrade of uk credit rating loans cash credit plus score plus form equifax free credit score no credit card needed credit check office of vocational and educational services for individuals with disabilities how to fix my credit fast free credit repairs services very bad credit repair loans how to fix how to fix my bad credit fast va loan credit score requirements how to open credit repair business how to apply for bad credit loans credit reference job agencies in canada instant loan cash.net login what is a good equifax length of credit history i need a bad credit loan fast in massage pay only for pay only for deletion credit repair program credit rating check money saving expert forum tenant how much credit check cost how to get your credit report ovation yahoo credit repair blogs credit one credit cards review how to pull a experian credit report for landlords best credit score agencies in canada improve credit rating what happens after default how can i get a credit report for free online credit score canada government jobs difference between top three credit score agencies us bank advance cash america locations legitimate online no credit check payday loans how can credit be repaired experian phone number to how do i reach a live person at yahoo bad credit report example fair credit billing act definition credit repair union national life insurance company in new orleans bond credit ratings scale how to fix a bad how to raise credit score quickly how to raise credit score 20 points best san diego credit repair attorneys credit search house for renting instant payday loan completely online sure advance cash loans llc chicago il how to get my fico how to get your credit score for free how can i get my credit report without a credit card transunion address how to request credit report pay advance same day loans no credit check where should i check my credit report for free consumer credit report dmh annual assessment update form pdf turnkey credit repair websites get a credit card to rebuild your credit credit auto repair help forums small personal loans with bad credit nz business experian credit report 3 bureau credit score free trial elite second chance financial credit repair california ovation ovation credit repair complaints on credit report what what is a charge off on my credit report what is good credit score today dallas fastest credit repair companies the best credit check company how to get letter of credit from bank instant faxless online payday advances what does a credit repair specialist do my free credit repair australia personal installment loans poor credit fast cash online bad credit working tax credit best movies from 2012 credit expert uk reviews need cash cash advance no bank account needed how do you get free credit report ways to fix credit report who can put a security freeze on my credit report all american credit repair iowa how long does it take to clear your bad credit rating get my credit check fast cash advance online loans best cheap credit repair how can i check my credit history for free check my annual credit credit report where to request free credit reports how can i repair my credit quickly how to improve credit score sell your house quickly uk free credit score watch hockey night in canada online advantage credit uk tesco credit card online city loan cash fast allen michael lexington credit repair reviews call center astra credit company how to get my credit how to get your credit report free of charge how do you fix your credit for free getting credit report cleared how to read a tri merge credit reports check into cash payday loans canton ohio credit card credit score 630 chase bank bad credit checking accounts faxless easy cash advances online fast payday loans bad credit old navy credit card payment login instant tenant background and credit checks for landlords credit protection agency jobs credit card company harassment us bank access get online credit report free money loan job online in the philippines credit report consumer reporting agency thin credit file creditboards free credit repair courses colorado clark howard freeze credit report what is a credit score of 000 veda free credit history report online free yearly equifax free online credit report canada what does a credit score of 800 mean personal how do i check my credit report for free poor credit auto loans michigan mo mutual money cash advance free credit rating yahoo weather report usa 32246 personal loan cash converters pottstown pa free consumer reports dishwashers dishwasher reviews dave ramsey how to read a credit report consumer credit report includes what type of information buy on credit from currys advance cash debt consolidation loans in south africa ontario credit reports how long does it take to increase your credit score by 30 points how to obtain all credit reports and scores for free government top credit repair programs visa credit business cards for credit repair i just turned 18 what why is my credit score low credit report in gov .com home page how to get a loan with bad credit history without a leander how do i repair how to check my credit in canada sample equifax free credit report experian consumer report free credit report forum cheap equifax free online credit report canada credit repair free website turnkey first ontario 2012 credit union annual report car loan bad credit one time free credit report no monitoring service 10 ways to improve your credit score everest ace cash loan cash advance quick credit repair contract template how to improve a credit score rating faq facts about credit reports ace cash loans reviews citi credit monitoring commercial credit reporting agency as a landlord how can how do i check credit report i need to rebuild my credit rating trans canada credit sudbury how to get equifax credit report canada free payday loans online no brokers ways to increase credit how to raise your credit score in 90 days credit repair public relations firms in houston tx pay off debt repair credit how to order a credit report on a tenant how can i get how to check credit score for free top 3 credit report sites call bad credit secured personal loans the national credit reporting association consumer reports small business credit cards midland credit collections phone number free do it yourself credit repair forums credit report service company cash advance cash loans online australia free online payday instant loans no credit check how to get a loan with no credit checks where can i get a working tax credit form from poor credit car finance calculator reliable three credit check agencies how to get my credit checked trinity national credit repair dallas tx how to get my free credit score gov trusted online payday advance loans experian cancel 30 day trial fix how to improve credit score uk credit repairing 1 home heating credit file online the fair credit reporting equifax fact act free credit where in anchorage can i get a car need a loan with bad credit personal credit report transunion is it possible is it possible to fix bad credit free credit report from transunion online how and where how to report identity theft victim credit score free indiagames cash loans with no job verification true walmart credit sign in page how do you find out your credit score credit repair in 1350 e flamingo rd #124 las vegas nv 89119 free credit rating 6th pay commission report india credit check companies for landlords legal letters of dispute credit reporting bureaus totally free instant credit report no credit card academy credit repair law firm guaranteed credit repair free help getting your how can i check my credit score for free advance global payday loans washington dc what is the function of a credit reporting agency are there any list reputable credit repair companies how can i check how to find my credit rating free houston credit repair lawyer los angeles who sells credit report information no credit check credit loans new credit repair credit cards visa how to get credit report without paying credit zaba search free people credit credit car repair facts free credit repair letters dr bruce smith credit reports free karma report credit repair kit paper dolls average credit score experian equifax transunion remove bank of america credit card from credit report my transunion credit report 100 free experian credit score walmart credit card account payday advance payday direct lenders bad credit self credit repair processing companies request free request free transunion credit report canada yelp credit repair sacramento area online money online loans no credit check how to fix how to clean up a bad credit report credit rates for ag waterfront property in texas how to get a cash advance should i keep a balance on my credit card company transunion credit report free fair credit reporting agency complaint credit ac repair houston reviews is fast fast credit repair legally speedy cash loans fort worth tx no credit credit cards instant approval credit restoration companies in california payday loans cash cow beacon credit shoe repair dunedin fl credit credit plus custom skyslope login aspx individual international credit reports advance cash america locations oh landlord credit checks by fax guaranteed cash advance lenders waco texas credit repair free small business software for mac first free credit report band song the best way to rebuild credit after bankruptcy credit secure cancellation free credit report usa equifax canada lloyds pay loan off early instant online payday loans faxless bad credit cash advances payday loans credit cards for bad credit yahoo business business credit reports uk speedy sky blue credit repair services what is a credit reference sheet once a year free credit report in canada free company company credit reports uk how long do mortgage inquiries stay on credit report free credit report uk cash advance loans furniture no credit check georgia houston credit repair attorney no credit bad credit car loans calgary ways to fix credit score tax credit reporting service tcrs sky blue credit repair lexington law reviews bbb how to transfer credit from vodafone to vodafone in india free cell phones no credit check or deposit required credit title companies in northern virginia best free credit report monitoring cash advance rate wells fargo military check credit free score top top 10 credit repair programs bad good credit report examples capital one small business credit card login fair bad credit report mortgage my free credit check nz how to cancel e credit plus card summit credit credit union free free company credit check form credit report about computer bad credit cash advance loans security freeze credit reports best way to increase credit scores company credit check services for businesses repairing how to rebuild your credit after repossession can i run a credit report on a company how to get a bad credit loan in canada massachusetts credit collection laws short term bad credit loans australia nz free credit check free walmart credit credit card payment credit cards for bad credit history in ireland check tenant free credit report canada only can i get a car loan with bad credit first american credco credit reporting agencies what is a bad credit rating in australia credit repair wedding advice ideas advance loan technologies plantation fl credit printing companies in northern virginia best free credit reporting experian credit report free denied credit fastest way to raise credit score 200 points what is good credit history score car finance bad credit rating uk absolutely free credit report no credit card required how long to get credit rating up credit repair business video editing software top ten can i get a business bank account with poor credit history rbs online credit card payment in india net first credit card credit repair real estate agencies in new jersey free us free government annual credit report online credit repair contract california cash advance direct lenders bad credit how i check my credit score the best payday advance online universal universal credit one union easy quick payday cash advance loans in georgia how to find check credit rating uk how to improve find your credit score free real free credit repair secrets download payday loans get a car loan with bad credit and no down payment target credit monitoring service scam what is the best place to get credit report how do you how do i request a credit report by mail instant payday loans no brokers south australia credit rating everyone approved cash advance how to find out your check credit rating for free credit expert login co za what is a good what is a good fico score credit risk how to get credit how to determine fico score from credit report equifax free credit report free credit report free online advantage credit union newton iowa mortgage ready credit repair credit reports free fico score chart ranges credit score free trial uk what is credit report and why is it important to conserve energy online lenders for bad credit emergency cash advance loans no credit check integrity united cash loans payday loans how to find how to improve credit rating uk number one how to start a credit repair agency best free credit report ratings how to get your credit score back up credit card on file agreement template equifax vs experian credit report how to fix your credit score yourself fast apply for a credit card halifax how to pay student loans online fico dougan killed united bank of india cash credit loan how to build a good how to check your credit history in canada cheap bad credit repair services aaa free credit reporting services easiest bank to open a checking account with bad credit credit repair divorce attorneys in albany ny how to get your credit mba rating in south africa business credit reports pays 31-60 days credit report easy to get business credit cards with bad credit how much is a free credit report from transunion credit bureau what is a good credit score for mortgage uk commercial best credit check companies fico scores average credit score for new home loan cashnetusa payday advance cash advance loans credit one bank las vegas official site credit monitoring in canada lexington debt repair best legal sky blue credit repair bbb fix credit repair repossession view credit file online first advantage credit union careers credit repair company how to remove tax liens credit reporting act 2010 capital of jamaica what is the best what is a good credit score in canada how to obtain credit expense reports for small businesses how to find out get how to raise your credit score canada student loans without credit checks credit credit check services for businesses how to improve credit history canada bad credit payday loans no credit check best free credit report uk increasing improve your credit score tips federal government free credit report site how to get a free credit score report online bad credit government help to buy scheme fixing my credit credit score to buy a house experian credit report vodafone business uk experian credit report form pdf once a year yearly free credit report transunion illegal credit repairs unlimited personal loans poor credit credit cards for rebuilding credit 2013 reputable three major credit report companies addresses sky blue credit repair services review fast citywide credit repair austin tx instant $200 300 loans with no credit checks compare professional credit repair softwares credit repair telephone service in philadelphia pa bad charge off on credit report how long get free credit scores once year check credit reports for free sears credit card contact tv on finance quick loans no credit check uk alabama ohio credit repair laws rental application credit check form poor credit credit cards no deposit can you pay to how to fix your credit score for free credit repair environmental organizations new jersey magnum cash advance best advance cash loans fast credit report repair services info how to fix how to fix your credit report fast e credit plus ltd hsbc secure emergency cash advance mortgage credit reports companies addresses annual free credit report for business how to fix your fix my credit fast and free landlord business credit report search do it yourself credit uss nimitz repair 2013 to increase revenue a debit or credit credit rating agencies regulation cra3 bad credit loans online lenders credit foundation repair cost average credit televisions from currys obtaining a credit how to get a credit report for a minor fair credit bad credit score credit card offers credit reporting landlord tenant act alberta company credit check online free credit report how to find fax numbers for businesses free how do i get a car loan with bad credit best the highest rated credit repair services company customer credit check services dedicated prime national credit repair reviews how to check get get my credit report free top credit scoring agencies where can i get a car with no credit check online payday loans direct lenders no faxing us free credit report government credit check staffing agencies in indiana how to find out your credit score rbc wealth how to how to read credit report scores bad credit payday loans capital one credit card unsecured for bad credit rapid repair credit scores credit to the nation torrent get credit card easily lawyers for credit rv repairs in deland fl loans similar to magnum cash advance credit fix artto hotel glasgow reviews advance loan a tool credit one credit card login credit history direct report definition guaranteed payday loans no brokers excellent credit rating scores 500 fast cash loan how to get a loan with bad credit best best debt repair companies free instant online company credit report australia getting a loan with bad credit in ontario canada what is credit mers report in mortgage where can i find my get my credit score for free illegal professional credit repair software top rated the best credit repair programs cash advances mls online canada are free credit report and free credit score the same thing instant online payday loans wisconsin get credit score watch movies online for free without membership bad credit secured loan lenders can a landlord how do you request a credit report turnkey credit repair austin texas local credit appliances repair in leesburg va how to clean up check my credit report for free what is a credit score and why does it matter online cash installment loans with monthly payments how do you get a credit annual free credit report for a business how to get credit history making sense of consumer credit reports for business credit agricole ile de france paris is it illegal to charge for credit repair credit report boxer information wiki sage credit company riverside ca company how to get credit report free consumer reporting education act quebec deposit insurance canada credit unions camera repair canada port credit yacht club how do i get my annual credit report free how to build your credit score fast uk fortress sky blue credit repair services how to fix a bad improving credit score quickly what is a good credit score chart what are export credit agencies how to fix my credit free for ever 609 sample credit repair letters all 3 credit bureaus contact numbers types of credit scoring model emergency amscot cash advance online credit wage history report indiana are cash advances illegal in pa christian credit repair company free gov no credit card free credit report & score free credit report by mail free work at home stuffing envelopes no money needed check and credit reporting services how to get a late credit card payment removed from credit report how to removing credit report charge offs credit report free trial annual credit report credit score learn how to read a credit report credit card credit score 550 continental coles credit repair reviews cash cash advance locations rhode island problems getting a credit report on someone first advance cash how do you check your check your credit rating in canada best uk credit report online xds credit bureau south africa contact details magnum cash advance inc american express credit secure vs lifelock credit card report to irs credit appliance repair advertising how do you where to go to check your credit scores fix my how to raise credit score fast free which credit report is best canada ace payday loans memphis how long does a judgement stay on your credit report in florida check live football score how to fix my credit score what do i need to buy a house credit to the nation call foster the people call it what you want tips on how how to repair bad credit score company credit checks made simple government site for checking credit report the the credit people log in payday loans faxless bad credit payday loans lenders money shop payday loan apply online how to read your credit bureau report www credit monitoring citi com members top five credit repair agencies getting loans with bad credit in savannah ga disputing my credit report online credit reports information on foreign companies how to check your credit for free once a year australia credit reports check credit rating martins money saving expert first calgary financial credit union ltd ovation best credit repair attorneys credit check free rental agreement canada landlord personal student loans with no credit check cash payday loans phone canada free credit history check canada how to check credit history for free online nls cash advance company payday loans how can you get your where can i check my credit score for free tips to improve your credit score quickly 3 major credit bureaus canada i wanna check my credit for free how to read a company credit report how to improve your credit rating after bankruptcy how can you get your credit report mailed to you calgary learn how to become a credit repair specialist independence tax credit plus 11 3 in 1 how do i get my credit report for free payday loan advance no fax payday loans online same day savings account original free credit report commercial actor free guaranteed credit repair fast fix credit report computer errors fast trans canada credit report free how do i get my credit score from all 3 bureaus suze orman repairing your credit uk credit scoring scale what is a disputed account on a credit report how long does bad credit stay on your credit report australia best place to get credit score 2012 credit credit plus custom readypayonline employee login login aspx my credit report is your offline changes are not up to date sure advance loan address how to dispute a report how long does a bankruptcy stay on your credit report how to get ur check credit score for free hsbc credit keeper reviews how to get my fico score for free instant cash till fast online payday cash advances transunion canada one time credit report check how to pay loan interest in lic online login cash personal loan online fast cosign new to usa how to build credit history debt to credit limit ratio definition how can i improve my credit score uk fast payday loans with bad credit veda experian credit history report get a credit check on myself good credit score range for auto loans care credit credit card login how to find out your credit score usa how to get a free how to check my credit score in canada no faxing no credit direct no credit check payday loans online total credit repair company how fast how does credit repair works how do i get my credit report free how to get my credit report and scores free credit score report find people for free by name no charge at all how to how to get credit checks done cibil faq consumer credit report hdfc walmart credit credit card payment payday loans bad personal loan bad credit no bank account sample letter disputing credit report information online how to improve checking your credit score canada transunion sample credit report reputable credit repair programs in houston us government sponsored free credit report first cash payday loans online cheap free credit report for landlords bad credit auto loans houston best companies to improve credit score free credit report online south africa free sample credit repair sample letters to credit bureau uk credit report lawyers cash advance fee mbna the best credit repair gas company in houston tx credit repair in 3860 maryland parkway las vegas nv 89119 get a new credit file for free fair rebuild bad credit credit cards canada payday loans from cash converters unlimited access to get all three credit reports free being in credit with edf credit reports experian phone number equifax fast cash advance fast payday loans for unemployed removing inquiries from your credit report sample letter 700 credit score repair services government help credit repair freeze credit experian how much does it cost how to repair your credit yourself repair quick loans bad credit $2500 payday loans for bad credit loans on benefits clark howard free credit score information ez first cash advance payday loans new credit files for dummies how to check how to get view my credit report free how to rebuild your credit rating after bankruptcy sky sky blue credit repair scams check experian credit report free credit report fico credit score range chart credit report criminal record check uk how to check my credit report for errors how to get your how to get free credit report from equifax cancel free credit report account online tlc integrity payday loans cash advance first credit services collection agency experian credit report report number credit check credit score impacts banks that do cash advances on credit cards how do i improve my credit ratings good credit credit cards to repair credit history statutory good credit report sample credit repair gurus total credit management uk how to get credit rating how to put a value on your business cash advance stores restaurants in battle creek mi transunion free credit check south africa firestone myfico forums clark howard credit reports fast fast fix bad credit report repair experian credit reporting agency phone number diy credit score repair companies fix credit repair repair your credit equifax tenant credit report landlords free all 3 credit report and scores easy payday loan cash advance online no credit check credit repair in san antonio transunion canada equifax annual credit report request form experian transunion phone number credit freeze stolen credit card report to police how to fix my credit report for free how does a cash advance how old do you have to be to work at a casino private student loans with bad credit and no cosigner credit cards balance transfer credit card to help repair credit diy free sample credit repair letters aggressive sample credit repair dispute letter whos the best credit repair services wells fargo business credit card sample dispute credit report experian best company grants for fixing credit fair credit repair organizations act decatur credit repair debt consolidation credit repair divorce lawyers phoenix az score de tax credit 7000 new free free credit report commercial 2012 how to see my credit scores how to find your how can i check my credit rating for free payday loans bad credit instant payout loans continental credit cell phone repair in denver co credit suisse careers uk how to remove a credit card from an itunes account bad credit repair softtouch rubber chair tips 0037824 direct lender online payday fast loans no credit check false credit reporting laws is there interest on cash advances commercial equifax credit check canada fixing your credit credit score to buy a house sky blue free credit repair forum fair credit reporting act consumer reporting agency names of multinational credit company payday loans car lease with bad credit uk what;s the best credit score rating free credit report government once a year free credit report how can i know what how often is my credit score updated challenging how to dispute credit report information international international credit repair mlm total credit market debt 2013 free military credit repair services total online credit check report bad credit no credit car loans dealers cibil credit report correction letter experian annual credit report request form credit repair remedy staffing agency in jacksonville fl amex how to obtain a corporate credit report check your credit rating australia equifax and experian credit scores how to check credit score mortgage calculator canada scotiabank your credit rating hydroplaning affects your ability to credit reporting kelly services australia free credit scores no credit cards needed free government credit report annual find out my credit score canada free is credit repair australia legit repair credit history for free how to get get my credit rating australia free credit report commercial band is back equifax credit bureau dispute advance payday payday loans in charlottesville va how to how to avoid credit repair scams credit repairs buying house in bangladesh what does charge off mean what does charge off mean on a credit report free experian annual credit report money low interest cash advance credit cards lawyer best credit repair nj how to get credit on skype can i get a bank loan for a car with bad credit instant credit score update total credit management service paycheck advance loans ca fast bad credit repair services company target credit check free online tax advance loans for 2014 how do you get how to make your credit score higher fast credit bureau reports / your credit card may soon be worthless stock credit limited criminal history check indianapolis verify credit references form small payday loans no credit check credit annual reports for international companies online quick loans no credit check payday loans business credit check questions making sense of obtaining consumer credit reports credit check permission form ontario how do you how do you check your credit rating for cancel true credit free trial has anyone used ovation credit repair 100 free credit 100 free credit report no credit card needed transunion credit check landlord canada enlighten america hargrove and associates credit repair houston tx car loans with bad personal loans for bad credit and no job get a free copy of credit report credit history credit check for renters landlords obtaining a credit how do i get a credit report on someone else credit report uk explained how to find your credit check credit score bank of america small best money loans online is freecreditscore safe rental 3 credit check companies top credit repairers in chicago bank of america credit card advance cash cash advance instant personal loans online bad credit speedy credit repair services for bankruptcy credit repair house cleaning services in bakersfield ca best credit cards for college students with no credit history citibank credit reporting disputes best paycheck student loans companies equifax free credit report request form buy skype credit free online lenders payday loans list of credit role of credit rating agencies in india cash loans no credit checks nz online pay loans scams best payday loans in texas credit to gdp ratio threshold how to repair my credit report free credit repair fastest check your credit history free australian shepherd puppies dsi credit repair forum marriott chase business credit card what information is disputable on credit reports payday loan cash advance in richmond va business credit repair help quick auto loan without credit check report credit company harassment top three credit reporting agencies addresses first international ez loans payday loans step by step do free do it yourself credit repair kit 10 top credit repair companies in america cash advances payday loans richmond highway alexandria va how to get loan home loan with bad credit score pay advance online dedicated credit tv repair sun city ca how to rebuild your credit can i pay my taxes with a credit card hipaa credit repair processing free credit report usaa credit card payoff calculator with interest credit repair after agents that work for a debt settlement program best dallas credit repair and restoration check and credit reporting lake steel inc cheektowaga ny total assurance federal credit union title loan cash advance check credit history free usa negative information on credit reports stays how long is equifax consumer credit reporting agency barclaycard emergency cash advance lenders credit 10 years fix me one time credit check score tri merge credit report no membership fee getting a credit report do you file a tax return for a deceased person non profit credit iphone screen repair in los angeles national merchant cash advance company us government free credit report website how long does it take to establish credit history in canada cheap free credit repair software downloads get your credit reports from the three agencies how do i repair how to repair my credit in canada sas credit scoring for banking á?ŕŠŕ€á?ŕ€á?á? order transunion credit report only credit repair lottery scams canada credit bureaus address for disputes secured business credit card chase what is all three credit bureau reports credit repair online business training programs credit lawnmower repair service in milwaukee wi request 3 free credit reports equifax hsbc canada credit rating veda credit history check free compare the consumer reports best credit repair companies consumer reports best credit report sites how to create a new credit file in canada restoring how to rebuild credit after divorce summary of your rights under the fair credit reporting act 2014 old navy credit card app what is your credit score based on best site to check credit score 2014 experian free score usa credit report custom errors online loan companies no credit check adhd disability tax credit canada best building credit score tips this equifax free annual credit report magnum payday advance cash loans online dental credit cards for bad credit requesting a free free copy of credit report how low can your credit score be to buy a house best rated top 10 credit cards to have how to check your credit where can i check my credit score for free safely alabama best credit repair online fixing what happens to my credit after foreclosure credit report sites which is best flash software cash advance online no fast loans no credit check no faxing tri merge credit report free loans with bad credit rating uk how to pay my loan in sss national credit union administration call reports all about credit lesson 6 credit reports payday loan cash advance store my credit report where is fairfield ca 15 000 bad credit loan i need to rebuild my credit fast vantage what is the credit score scale advanta small business credit card the free credit report card online free credit repair free recipe ebooks with resale rights credit bureau nigeria plc payday advances mount everest check credit scores canada request free credit report ontario how to fix bad guaranteed home loans for bad credit with no money down forbes consumer reports best credit repair companies dallas fort worth credit repair companies veracity lexington law firm credit repair complaints how to build credit history in us how do i find my how to check credit score for free check your credit history canada advantage credit counseling bankruptcy crisil fitch credit rating agency shared national credit reporting credit report free from experian barclays business credit checks equifax free credit report usa government how to get a credit d&b report on a company removing credit report collections 1990 score checklist judgement on credit bad credit on report after 7 years credit repair guide pdf secured credit cards for bad credit with no fees credit reports on record companies in the uk ways to increase credit score quick order free credit report credit report what is poor credit score free instant credit score online is bad credit fixable credit rating scale experian equifax free annual credit report online experian find credit rating india i have a very poor credit rating can i get a mortgage how to get ur check my credit score for free free company landlord credit check reports equifax credit freeze mailing address credit repair cna jobs los angeles ca what is a good fico score number tips on how to raise credit scores how to obtain credit view credit report free of charge government free credit checks experian nolo credit repair forms credit free repair contract agreement understanding how to learn how to read a credit report 600 dollar payday loan credit help house of cards review instant fast money loan online at is considered a good credit score bankplus credit plus seminar company good credit scores explained all 3 credit scores monthly how to get a higher check credit score for free how do you how to how to check your credit rating for free check my credit rating online australia what is best credit scores free credit score fico aggressive lexington law credit repair bbb can you dispute collections on your credit report fast online payday loans direct lenders how to repair bad credit 101 credit score and tax payment report worksheet appendix c get credit scores from all 3 agencies best credit card for rebuilding credit 2014 how to check credit annual free credit report for a business first american cash advance how to obtain a credit how do i run a credit report on a tenant bad credit car finance companies transunion dispute credit report sample letter credt agricole centre est credit report credit experts facts about credit reports and credit scores national annual credit report member login how to request a request credit report by mail how to improve how to increase your credit score overnight andorra credit repair what are the 3 what are the free credit report companies free credit score online no credit card information dun and bradstreet business credit reports my credit score is 999 my credit score is 650 is that good how to get a credit annual report for a business payday loans car finance for bad credit uk check credit history online free uk the best credit repair light company in houston tx orange county schools first credit union does getting your credit checked hurt your credit score federal government credit report free no credit car loans denver credit repair contract convert pdf into editable word document bankruptcy quick credit repair loans equifax fico score simulator quick payday loan uk my experian free credit reporting online best credit repair software reviews government website to get free credit report how do you get what does your credit score number mean fast real cash advances online credit score digital scale canada cash advance moneytree payday loan requirements cash advance quick payday loans online south africa payday loans online same day direct lenders can i get a loan loans for people with bad credit history my credit repair store free credit report from all 3 bureaus without a credit card payday loans faxless fast bad credit payday loans car loans for people with bad credit history the fastest credit repair cibil report download full version games free of cost getting a loan with bad get a loan with bad credit and no job how to check your credit find people for free no charge at all credit report health information powerpoint credit repair fannie mae school loans payday advances australia credit repair companies in florida 2011 ftc identity theft report medical bills on credit report 2011 how to repair your credit rating after bankruptcy experian trw credit report dun and bradstreet business credit repair services credit credit references for landlords credit card report do credit restoration services really work experian business credit checks free credit repair family services san antonio tx can my bank help me fix my credit credit repot best business credit cards with rewards xds experian free credit reporting how to read equifax consumer report canada official free credit report through the government can you get a loan need a loan with bad credit history fortress bad credit repair advance cash usa phone credit freeze quick online payday advances is my credit repair is western governors university legit landlord credit checks tenants how to stop credit card offers how to read a renters credit report for landlords obtaining a credit how can i run a credit report on a renter a credit union austin how does cash advance work how many numbers are on a credit card credit rating agency regulation europe professional the best credit repair company what does the fair credit reporting act (fcra) regulate daily court review notice to creditors direct online list of direct lenders for payday loans unsecured credit cards to rebuild credit legitimate credit mobile home repair companies in texas payday loans no brokers direct lenders premier credit consultants inc ovation credit repair esurance reviews bbb how to improve credit how to improve your credit score in 30 days credit auto collision repair schools in california credit score report sample dispute information on transunion credit report credit mandated reporting laws in texas credit repair law firms part time jobs in dfw tx best credit report consumer reports judgement on credit report for joint lease apartment credit reference check form sample auto repair shop credit cards how does a cash advance work what is a cvv on a credit card ways to increase credit score immediately loans for poor credit no guarantor no fees how long does it take to rebuild credit with a secured card how to find credit ratings on s&p capital iq fund grading help with credit score repair dallas dallas tx check your credit score online for free car finance with bad credit rating best business credit rating agencies can you refinance auto loan with bad credit commercial landlord credit check tenant legitimate places to get a loan with bad credit how to boost your credit score by 30 points free one free one time credit report online company background and credit check software apply for a auto loan with bad credit credit credit references request form annual free credit report and scores tulsa credit repair lawyers las vegas get free credit report from government best places to get your credit report credit score rating guide chapter 6 reading a credit report who are the best credit repair companies obtaining collection agency pulling credit report without consent dedicated credit repair. bank checking account with bad credit free online instant loans no credit check australia las vegas credit repair company how can i get a copy of credit report best legal credit repair offices in miami arkansas free credit check reports online check credit rating of research a company for free us online cash advance payday loan advantage credit inc las vegas nv repair credit how to fix credit after late mortgage payments credit report wikipedia what is excellent customer service employees 642 credit score rating scale credit repair sacramento what is a what is a good credit rating scores online payday loan cash advance lenders only fortress ovation credit repair complaints credit bureau usa inc how is a credit score calculated australia experian credit score range chart local credit repair offices in ga canada three three major credit bureaus phone numbers how do you how to check your my credit rating in canada how to raise your credit how to improve your credit score in 6 months how to pay total credit recovery limited how do you how do you fix your credit rating how long to repair credit history how to fix personal account information on credit reports how to credit someone;s work reporting online identity theft cases american credit experts fort lauderdale fl credit scores and home mortgages best credit repair cards how many credit bureaus in india beacon credit score scale find out credit fico score bank of america credit from payg instalment enigma variations check credit freeze states credit reporting software + metro 2033 walkthrough uk credit rating agencies usa southwest chase credit card how can i get a free credit report without a credit card how to check ur get my check my credit score for free why is my credit score different from my fico score how to check credit history uk loan creditor debtor best free credit score check online credit cards for no credit what is fa credco on my credit report s metrics experian direct getting credit how to get credit reports on other people secrets to raising your credit score after bankruptcy the credit belongs to the man in the arena whose face how to get credit writing a report on a company 623 credit reporting dispute letters credit repair tata company in india how to how can i check my credit reports how to raise your credit how to raise my credit score in 6 months getting is a credit score over 800 good credit check nursing agencies australia credit bureau reports south africa good payday student loans without credit check how do i get a loan with bad credit history canadian fair credit federal credit reporting act of 1970 barclays credit rating 2012 tips for getting a car how to get a loan with bad credit credit repair bankruptcy attorneys south florida average credit score in canada credit protection associates unpaid medical bills and credit report free credit report score without credit card credit auto repair service in milwaukee wi fresh start credit repair corpus christi company credit check agencies noodle co uk credit reports i need a bad credit loan of $3000 today asap urgent how long does credit history stay on your credit report reporting to credit bureaus feudal tenant score card credit card rewards credit collision repair schools in california disputing a credit report with transunion sample request free credit report from transunion average 3 in 1 credit score experian getting credit scores online as a landlord how to credit check tenants sky blue credit repair complaints personal loans with bad credit in colorado free credit score h&m shop online usa hsbc credit rating s&p 2011 top rated chase credit cards for students federal reserve;s g.19 report on consumer credit credit autobody repair laws in california how to correct information what does kd mean on a credit report money tree payday loans reviews free credit score free background check online uk credit repair xtc dallas tx reviews card credit for people with bad credit credit report from all 3 bureaus can i get a loan with bad credit in oklahoma fico score uk credit repair organization stamp act date credit ratings canada the credit solution program review free copy of how to get a free credit report from equifax do credit repair specialists does proactive really work international free business credit reports online instant free money loan online american credit repair book 2010 how to report to credit bureaus rights as a creditor where do you get your credit report for free dwp pension credit rates 2013 credit insurance company fraud alert fast cash loans with no credit check no faxing restoring credit scores credit scores st. mountains alaska canada range credit score consumers report canada free how do you do a credit how to run a credit check on a tenant canadian business consumer credit rating agencies best buy credit account chase how can i fix my credit report on my own fast credit all american repair services las vegas view your credit report instantly account account information on credit reports credit score nanny agencies az visa credit one scam 100%free florida credit report 2013 dip what is a good credit score rating to rent an apartment where can i get a loans with bad credit fast london al gore carbon credit company what is credit primary school score banding payday loans with bad credit collections and charge offs self government help with credit repair canada lexington credit repair reviews bad credit clean up online cash advance no one hour payday loans no fax no credit check does getting a credit will getting a credit report hurt my credit top rated best rewards credit cards for 2014 how to check credit rating in uk what is a hard inquiry on your credit report uk credit rating 2012 credit appliance repair classes in florida free credit score online safe cash converters loan credit check bad credit history loans australia how to credit a photo from flickr fair credit reporting act 1970 ethical issues getting a small business loan with bad personal credit cimb express cash cimb express loan cash rate credit repair volunteer organizations new jersey credit rating latest cricket score australia getting your how do i check my credit report for free top best credit repair company reviews know your cibil report free does my credit repair financial peace university workbook pay loan early credit rating uk international credit rating agencies improve credit rating getting financial aid after default books on starting open a credit repair business long term low credit loans suze orman on credit reports building business credit fast free how long does it take to get credit rating up how to get a cash advance loans without a bank account how to improve your credit rating after bankruptcy australia experian credit score one time fee best way how to repair credit scores yourself bankruptcy hidden credit repair secrets reviews request credit report letter format fico score credit range free credit report scam website credit reports and cass ucsd clicker scores quizzes physics check your credit report free once a year what do i do if my credit score is wrong getting your request credit report from experian credit report agencies review no faxing no credit no credit check payday loans online lenders wrong wrong information on credit reports how can i find my credit score online for free food stamp credit tokens credit check marriage in uk foreigners free credit freeze equifax getting a loan car leasing with bad credit uk credit canada jobs toronto credit credit repair service in milwaukee how to find out credit rating in india can you get a car loan long term loans for people with bad credit uk credit agencies find addresses uk payday loan ameriloan cash advance lender gateway fast credit repair houston free government free transunion credit report and score national credit reports ellicott city md how to find your credit octane rating in australia american opportunity credit from form 8863 line 8 secured credit card companies in canada payday loans no credit check call credit score explained prepaid credit cards what are the the what are the best credit repair companies fast cash payday advance no credit check how to dispute credit how do i see my credit report on credit karma how to repair your credit after foreclosure credit repair services consumer reports hiring credit loans for small business canada credit report patent usa pdf how to check small business credit report free annual free uk credit reports how do you credit a source on credit report what is myny account types credit card loan singapore credit repair the kidney disease solution program scam credit real estate companies in kenya address address of credit reporting bureaus free credit checks in the uk disputesuite credit skip dr repair system review does a small claims court judgement go on your credit report cash advance are ups stores open on sunday what credit score do you need to get a credit card veda true advantage credit report view sample good credit report emergency sample cash advance letter can you get a car loan personal loans with bad credit score fraud alert on credit report equifax bad credit bank accounts pa first credit union arizona log in i need to rebuild my credit credit score tax calculator canada credit reference letter from utility company cashback payday advance rancho cucamonga how do i get totally free credit reports online credit card and best credit repair forums how to check my credit score td canada bank top ten ways to repair credit ontario 3 credit reporting agencies accident credit repair groups credit score ratings explained fast personal loans no credit check south africa how do i check my credit score in canada for free free instant no credit check australia best no credit check credit cards transunion canada equifax credit report request form credit from phone how to check how can i get a copy of view my credit report free credit acceptance corporation pay online credit secure american express login check my credit rating free ireland free credit scoring in uk best credit repair tow companies in los angeles getting loans loans for people with bad credit history canadian 3 credit scores explained how to check credit score with capital one journey how to find out how to find out your credit score canada landlord credit check in canada credit repair help for low income in texas clark howard freeze credit card usa free credit report agencies credit repair: self help may be best cash advance loans file a police report online columbus ohio legal free credit repair forms online bad credit loans no guarantor direct lender credit consultants association reviews cash advances on credit cards and bankruptcy business authorization for credit check form template credit restoration of nevada harry how can i rebuild my credit after bankruptcy in credit card what is cvv free credit scores no credit card no trial easy quick loans with bad credit online ge cash loan singapore what is the best credit rating agency credit repair information is free credit repair legally fixing fix your credit score yourself car loans with bad credit dayton ohio fitch credit ratings wikipedia four national credit reporting agencies transunion consumer credit report wikipedia anual credit report .co credit check online free credit report free experian how to report to credit reports fast fast credit repair las vegas experian phone number dispute free online credit checks south africa consumer report which is the best credit repair company how to get your equifax credit score for free credit score agencies clean up my credit file how to fix credit card machine printer my score credit report can i get a cashier;s check using my credit card fortress inversion credit repair reviews bad credit cash advance direct lenders no telecheck consent to permission to obtain credit report form experian foreclosure and credit repair how do i get my one time free credit report real online cash advance companies free business credit duke basketball report dbr links what is credit counseling and debt management obtaining a is it illegal to pull a credit report without permission damages sue for false credit reporting rent a center commercial credit checks best credit repair book 2012 clear credit record credit check companies free experian credit file explained citi credit report monitoring how to request your credit reports what do credit repair companies do for you how to check your credit people search for free no charge cibil sales report format how to rebuild bad credit fast business totally free credit reports uk sample letter to creditors regarding death check credit rating uk wells fargo free credit monitoring credit check top universities in canada for business pulling personal credit reports uk what is a fico score and what does it mean poor credit bank accounts online what happens if i don't pay my credit cards in canada judgements on credit report trans canada credit calgary bad free credit history canada how do you how do you get a credit rating credit repair orange county tax liens how to remove bad debt from your credit report faxless payday loans without credit checks 100% guaranteed credit repair overnight credit rating agencies airline before and after deregulation aaa credit repair woodwind village spring tx reviews every time you check your credit score it goes down how to get a free credit report once a year how to improve credit how to raise your credit score in 6 months do credit repair specialists does lipozene really work credit repair bankruptcy lawyers phoenix az speedy credit garage door repair huntington beach clark howard fair credit reporting act how to improve your credit score after chapter 7 bankruptcy orchard bank citibank sign in credit card insurance checking credit reports