Spis treści

AKTUALNOŚCI

WSZECHNICA APTEKARSKA

MANUAŁ APTEKARSKI

FARMACJA SZPITALNA

LEX APOTHECARIORUM

RYNEK LEKÓW

PANORAMA SAMORZĄDU

BAROMETR PEX PHARMASEQUENCE

NOWE REJESTRACJE

FORUM WYDARZEŃ

MUZEALNY KALEJDOSKOP

OPIEKA FARMACEUTYCZNA

PRZEGLĄD PRASY

TEST WIEDZY

#1 Grupą szczególnie narażoną na tzw. świerzb norweski są:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Świerzb – choroba wstydliwa.

Świerzb norweski (tzw. świerzb hiperkeratotyczny) jest rzadziej obecnie spotykaną postacią choroby, która dotyka najczęściej osoby z upośledzoną odpornością (osoby zakażone HIV, w trakcie leczenia immunosupresyjnego).

#2 Ekstruzja to metoda wykorzystywana do wytwarzania żywności funkcjonalnej, polega ona na:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Żywność funkcjonalna jako sposób zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.

W procesie ekstruzji produkty są poddawane wysokiej temperaturze (100-200°C) tylko przez 20-60 sekund, co ogranicza negatywny wpływ procesu na składniki żywności.

#3 Farmakoterapia biegunki u niemowląt obejmuje:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Biegunka u niemowląt.

Szczepienie oraz zachowanie higieny są ważnymi działaniami profilaktycznymi. W przypadku jednak, kiedy wymagane jest wdrożenie leczenia najsilniejsze zalecenia dotyczą smektynu, racekadotrylu, wybranych leków roślinnych, probiotyków oraz środków zapobiegających odwodnieniu. Antybiotykoterapia nie jest leczeniem pierwszego wyboru.

#4 W angioplastyce do powlekania stentów, w celu ograniczenia restenozy stosuje się:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Leki przeciwnowotworowe – zastosowanie poza onkologią.

Wprowadzenie ciała obcego do tętnicy wywołuje uszkodzenie, a następnie gojenie się jej ściany. Jeśli proces ten zachodzi zbyt intensywnie, może dojść do restenozy, czyli ponownego zamknięcia światła naczynia. Leki takie jak paklitaksel i ewerolimus ograniczając tempo proliferacji komórek zmniejsza ryzyko restenozy.

#5 Do substancji wiążących wodę w preparatach dermatologicznych zaliczamy:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Receptura okiem praktyka – część trzecia. Lek recepturowy w pielęgnacji i terapii skóry chorego leżącego.

W składzie preparatów nawilżających, powinny znaleźć się substancje wiążące wodę w głębszych warstwach naskórka, takie jak glicerol oraz takie, które działają na powierzchni naskórka – na przykład kwas hialuronowy.

#6 W celu odwrócenia działania antykoagulacyjnego rywaroksabanu można zastosować:?Podpowiedzi szukaj w artykule: 04.2019 – UE – nowe rejestracje.

Andexanet alfa jest wskazany dla pacjentów dorosłych leczonych bezpośrednim inhibitorem czynnika krzepnięcia Xa (FXa) (apiksabanem lub rywaroksabanem) w przypadku konieczności odwrócenia działania antykoagulacyjnego z powodu zagrażającego życiu lub niemożliwego do opanowania krwawienia.

#7 Pod wpływem jonów sodu z wydzieliny rany żel wytwarza:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Specjalistyczne, kombinowane, tradycyjne. Co należy wiedzieć o opatrunkach?

Po aplikacji alginian wapnia z opatrunku – pod wpływem jonów sodu z wydzieliny rany – tworzy żel. W wyniku tego uwolnione jony wapnia wpływają na miejscową hemostazę.

#8 „NMF” to skrót oznaczający:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Specjalistyczne, kombinowane, tradycyjne. Co należy wiedzieć o opatrunkach?

Zdrowa skóra posiada odpowiedni zapas wody oraz naturalny czynnik nawilżający – NMF (natural moisturizing factor), który stanowi barierę ochronną przed nadmierną utratą wody drogą przeznaskórkową.

#9 Charakterystyczne objawy świerzbu to:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Świerzb – choroba wstydliwa.

Świerzb to choroba przebiegająca ze świądem, który nasila się w nocy oraz po kąpieli, kiedy to na skutek ciepła świerzbowce uaktywniają się. W miejscach ich bytowania (świerzbowce wiercą w skórze charakterystyczne  norki) pacjent intensywnie się drapie, co skutkuje powstaniem tzw. przeczosów.

#10 W przypadku ran zakażonych wskazane jest zastosowanie:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Specjalistyczne, kombinowane, tradycyjne. Co należy wiedzieć o opatrunkach?

W przypadku ran zakażonych jednym z rozwiązań jest zastosowanie opatrunku z włókniny pokrytej srebrem, siarczanem srebra lub solą srebrową sulfadiazyny. Pod wpływem wydzieliny z rany, z opatrunku uwalniają się jony srebra o działaniu przeciwbakteryjnym zarówno na bakterie gram-ujemne jak i gram-dodatnie.

Zakończ

Wyniki

Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się