Spis treści

AKTUALNOŚCI

MANUAŁ APTEKARSKI

WSZECHNICA APTEKARSKA

LEX APOTHECARIORUM

RYNEK LEKÓW

FARMACJA SZPITALNA

PANORAMA SAMORZĄDU

W APTECE

BAROMETR PEX PHARMASEQUENCE

NOWE REJESTRACJE

FORUM WYDARZEŃ

PRZEGLĄD PRASY

TEST WIEDZY

#1 Koncepcja „work-life balance zakłada”, że:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Czy pomaganie innym może nas uszczęśliwić?

Koncepcja „work-life balance” koncentruje się na takim rozłożeniu codziennych obowiązków, by była zachowana harmonia pomiędzy czasem spędzanym w pracy, a odpoczynkiem i życiem domowym. To stan, w którym wszystkie elementy życia tworzą wspólną całość.

#2 Wśród przyczyn powstawania Zespołu Niespokojnych Nóg wymienia się:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Zespół niespokojnych nóg – poważne schorzenie czy wymyślona choroba?

Pełen patomechanizm RLS jest nieznany. Wskazuje się na zaburzenia w metabolizmie dopaminy i żelaza oraz udział genów

#3 W terapii nebulizacyjnej nie jest zalecane stosowanie następujących połączeń:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Aerozoloterapia. Praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej.

Sterydy można łączyć praktycznie z większością leków – poza lekami z tej samej grupy czy ambroksolem.

 

#4 „Złotym standardem” badań klinicznych jest:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Kliniczne badania porównawcze leków "head to head".

W ostatnich latach zasadniczo odchodzi się od stosowania placebo, a są takie badania kliniczne, które z etycznego punktu widzenia nie pozwalają na zastosowanie placebo (np. badania onkologiczne czy metaboliczne, takie jak cukrzyca). Rekomenduje się wybór jednego pierwszorzędowego punktu końcowego (ang. primary outcome), która zawarty został w hipotezie badania.

#5 Dla których leków łysienie androgenowe jest wskazaniem rejestracyjnym??Podpowiedzi szukaj w artykule: Skuteczna terapia łysienia u kobiet i mężczyzn.

W terapii łysienia stosuje się wiele leków, ale wiele z nich „off-label”.

#6 Łysienie może być skutkiem zastosowania takich leków, jak:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Skuteczna terapia łysienia u kobiet i mężczyzn.

Stosowanie niektórych leków może powodować łysienie. Często trudno powiązać terapią z dolegliwościami, ponieważ przerzedzenie włosów na głowie może wystąpić od 1 tygodnia nawet do 5 miesięcy od wystąpienia przyczyny.

#7 Jeżeli w monografii farmakopealnej nie ma doodbytniczych dawek maksymalnych dla danej substancji, to:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Czopki jako alternatywna forma podania leków.

Jeżeli w monografii nie ma doodbytniczych dawek maksymalnych, to przyjmuje się maksymalne dawki doustne. Uzasadnia się to w ten sposób, że szybkość wchłaniania substancji leczniczej po podaniu doodbytniczym jest podobna jak po podaniu doustnym.

#8 Badaniem klinicznym zakładającym, że nowy produkt jest skuteczniejszy niż interwencja zastosowana w grupie kontrolnej jest:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Kliniczne badania porównawcze leków „head to head”.

Nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie badania typu superiority. Ma to miejsce w przypadku, gdy zakładana różnica między porównywanymi interwencjami jest bardzo mała i w związku z tym wielkość próbki wymagana do wykazania wyższości będzie ogromna.

#9 Osłabienie działania antykoncepcyjnego może wystąpić podczas stosowania tabletek hormonalnych wraz z:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Interakcje hormonalnej antykoncepcji doustnej.

Najwięcej interakcji pomiędzy doustną antykoncepcją, a innymi lekami wynika z wpływu na enzymy metabolizujące leki w wątrobie.

#10 Paradoksalne nasilenie się objawów wraz ze zwiększaniem dawki i dłuższym czasem leczenia nosi nazwę:?Podpowiedzi szukaj w artykule: Zespół niespokojnych nóg – poważne schorzenie czy wymyślona choroba?

Augmentacja to charakterystyczne między innymi dla RLS zjawisko związane z leczeniem, polegające na nasileniu objawów choroby (większa intensywność objawów i wydłużenie czasu ich występowania w ciągu dnia).

Zakończ

Wyniki

Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się