Felieton Redakcji


SZCZEPIENIE SIĘ JEST GESTEM
troski o siebie i zdrowie innych

Bieżący numer Aptekarza Polskiego rozpoczynamy artykułem „na czasie” zatytułowanym, „Kto i dlaczego powinien szczepić się przeciwko grypie?”. Rzeczywiście, z początkiem jesieni odnotowuje się wyraźnie zwiększoną liczbę zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne. Ten trwający aż do wczesnej wiosny czas zwykło się określać w slangu epidemiologicznym nazwą „sezon grypowy”.

Grypa jest chorobą zakaźną o dużej sile rażenia, charakteryzującą się łatwością propagacji wirusów wśród ludzi, a nawet zwierząt. W licznych przypadkach choroba ta skutkuje bardzo groźnymi dla zdrowia powikłaniami, a niekiedy – wcale nie tak rzadko – prowadzi do zgonu. Grypie i jej szkodliwym następstwom można się jednak przeciwstawić. Jak?

Zdaniem ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych i zdrowia publicznego oraz epidemiologów odpowiedź jest oczywista – trzeba się zaszczepić przeciw grypie, ponieważ szczepionka skutecznie chroni przed wirusami wywołującymi tę chorobę. Anna Guzek, lekarz specjalista w dziedzinie epidemiologii, autorka wzmiankowanego artykułu pisze, że „szczepienie przeciwko grypie to najskuteczniejsza, a zarazem najprostsza i najmniej pracochłonna metoda zapobiegania tej chorobie i jej powikłaniom” czyniąc uwagę, że „szczepienie najlepiej wykonać przed rozpoczęciem aktywności wirusa grypy w danej populacji, gdy tylko szczepionka obowiązująca w danym sezonie będzie dostępna. Można je jednak przeprowadzić przez cały okres epidemiczny, jeśli nie udało się tego zrobić wcześniej”. W tych słowach zawarta jest rada, żeby nie zwlekać z decyzją o zaszczepieniu. 


W przeszłości choroby zakaźne dziesiątkowały społeczeństwa.  Na całe szczęście wynaleziono sposoby jak się przed tym zagrożeniem chronić. Tarczą chroniącą przed chorobami zakaźnymi okazały się szczepionki, które wywołują w organizmie człowieka skuteczny mechanizm obronny przed chorobotwórczymi wirusami lub bakteriami. Prawda. Prawda. Prawda.  Stosowanie się do tej prawdy implikuje stosowanie leków, jakimi są szczepionki, których podanie nazywamy szczepieniami.

W kontekście aksjologicznym zaszczepienie się lub poddanie szczepieniu dziecka albo innej osoby zależnej jest gestem, który ma dwa wymiary: indywidualny i powszechny względem całego społeczeństwa. Wymiar indywidualny przejawia się tym, że chronimy nasze własne albo naszego dziecka zdrowie oraz życie. Cóż jest cenniejszego niż te dobra? W wymiarze społecznym, szczepiąc się przyczyniamy się do utrzymania bariery odporności chroniącej całą populację, a przede wszystkim tych ludzi, których w związku z przeciwwskazaniami zaszczepić nie można.

Naszą okładkę ilustruje motyw szczepień. Tą okładką wyrażamy poparcie dla działań, których celem jest profilaktyka i prewencja zdrowia realizowana na drodze szczepień ochronnych.


NIEPODLEGŁA. To słowo jest na ustach wielu Polaków i mieszkańców Polski. Oczywiście, powodem, który to słowo wywyższa jest setna rocznica odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

Jak Polska długa i szeroka, a nawet dalej, bo wszędzie tam gdzie mieszkają Polacy manifestujemy fakt, że sto lat temu, po 123 latach zaborów Polska pojawiła się na nowo na mapie Europy i weszła do rodziny państw niepodległych. 

Mówiąc lub pisząc NIEPODLEGŁA obejmujemy stulecie 1918 -2018. Sięgamy pamięcią do odległych o sto lat czasów przypominając sobie to, co wiemy o wydarzeniach, które w czasach świtu niepodległości zachodziły w naszej Ojczyźnie. Pamięć nasza kieruje się przede wszystkim ku ludziom, którzy wtedy żyli i tworzyli zręby niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Wielkich nazwisk i znaczących wydarzeń przypominamy sobie wiele.  Do stuletniej przeszłości podchodzimy z należnym szacunkiem. Redakcja Aptekarza Polskiego dokłada cegiełkę do zasobu informacji o stuleciu Rzeczypospolitej Polskiej publikując przekrojowy artykuł historyczny pt. „Farmacja polska w latach 1918 – 2018. Wybrane zagadnienia prawne w aptekach” napisany przez dr Lidię Czyż. 

Radosna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę skłania do świętowania.  Cieszą inicjatywy podejmowane przez farmaceutów dla uczczenia tego jubileuszu. Przykładów jest wiele, jak choćby Wieczory Zaduszne, organizowane przez okręgowe izby aptekarskie wspominające aptekarzy, którzy byli „w szeregu” i służyli Rzeczypospolitej. Innym przykładem jest uroczysty wieczór, który odbędzie się 13 listopada, organizowany przez Okręgową Izbę Aptekarską w Łodzi, obejmujący wykład poświęcony patriotycznym tradycjom łódzkich aptekarzy oraz koncert zatytułowany DLA CIEBIE POLSKO.


Surfując po bezbrzeżnym oceanie internetu redaktor Tomasz Baj spotyka się z bardzo ciekawymi „wrzuconymi do sieci” zdjęciami, których autorami są farmaceuci. To doświadczenie zrodziło w głowie Redaktora pomysł, żeby namówić farmaceutów do wyjścia poza krąg znajomych w mediach społecznościowych i zaprosić do podzielenia się swoimi zdjęciami z większą liczbą odbiorców. – „Na łamach Aptekarza Polskiego  chcielibyśmy stworzyć foto-album z życia farmaceutów. Jest to projekt, który mamy nadzieję, zdobędzie Państwa zainteresowanie. Na początek proponujemy temat Jesień” – zapowiada pomysłodawca.

Aby podzielić się z innymi swoimi zdjęciami wystarczy wysłać kilka propozycji na adres mailowy: foto@aptekarzpolski.pl, w plikach *.jpg.  Dlaczego nie? Zapraszamy.

Redakcja Aptekarza Polskiego.

Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się