Start

Zacznijmy z wysokiego C

Bieżący numer otwiera artykuł Witamina Cnapisany pod kierownictwem profesora Bolesława Karwowskiego przez zespół autorów reprezentujących Zakład Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autorzy przedstawili dane i fakty dotyczące witaminy C, która jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy dostarczanych do organizmu z po- karmem. Artykuł przypomina podstawową wiedzę o witaminie C, o której działaniu krążą w przestrzeni medialnej rozmaite nieprawdy lub mity. Artykuł kończy się następującą konstatacją – „Na podstawie aktualnej wiedzy i przedstawionej farmakokinetyki, najlepszym źródłem witaminy C są surowe owoce i warzywa, a nie suplementy diety”.

Publicystyka poświęcona suplementom diety pojawia się na łamach Aptekarza Polskiego regularnie od kilku miesięcy. Artykuły z tej serii zamieszczamy na naszych łamach w dziale Wszechnica Aptekarska pod wspólną winietą – Propedeutyka suplementów diety. Jesteśmy przekonani, że tymi publikacjami przybliżamy aptekarzom mającym w asortymencie aptecznym suplementy diety wiedzę o dystrybuowanych produktach.

30 sierpnia odbyła się w Warszawie konferencja zorganizowana przez Instytut Ochrony Zdrowia poświęcona suplementom diety. Przysłuchując się tej konferencji nabraliśmy przekonania, że rynek suplementów diety, które – podkreślmy, nie są produktami leczniczymi, wymaga kompleksowego przejrzenia i interwencji na każdym poziomie – od producentów suplementów i twórców reklam tych produktów przez hurtownie i punkty dystrybucji, po instytucje badawcze i organy nadzoru państwowego. Wszystko po to, żeby pacjenci mieli pewność, że otrzymują odpowiednie jakościowo produkty, a reklama lub informacja o nich jest rzetelna i nikogo nie wprowadza w błąd. Temat suplementów diety jest gorący, zapowiada się, że nie zostanie on odłożony na później. Już wkrótce, 17 października, jeżeli się nic nie zmieni kolejną konferencję poświęconą suplementom diety zorganizuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, zapowiedział profesor Mirosław Wysocki, dyrektor tej placówki.

Już po wakacjach. Szybko minęły. Przyszła pora na sprawy i zajęcia, którym poświęcamy się w „pracowitym” czasie. Miesiąc wrzesień jest, niemalże dla wszystkich, powrotem do aktywności – szkolnej, zawodowej, społecznej, politycznej, sportowej… Wystarczy spojrzeć w kalendarz, żeby się o tym przekonać.

Z wydarzeń ze świata farmacji wybieramy i polecamy Państwa uwadze XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, który przebiegać będzie pod hasłem Farmacja w Polsce perspektywy nauki i zawodu. Farmaceuci są bardzo zainteresowani udziałem w tym spotkaniu. Już kilkaset osób zadeklarowało udział, o czym poinformowali organizatorzy Zjazdu. Szczegóły dotyczące tego naukowego wydarzenia, które dziać się będzie w dniach 19-22 września w Krakowie są udostępnione na naszych łamach.

PTFarm nie zamierza zwolnić tempa, czego przykładem jest kolejne przedsięwzięcie naukowe. Konkretnie w dniach 20-21 października odbędzie się we Wrocławiu 3 Kongres FARMACJA 21. Nowe wyzwania. Z satysfakcją informujemy, że spotkania te odbywać się będą pod patronatem medialnym Aptekarza Polskiego, co daje nam tytuł do szerokiego ich promowania, co czynimy informując na naszych łamach o programach oraz warunkach uczestnictwa w tych spotkaniach, do czego, jako patron, zachęcamy. Zacznijmy z wysokiego C.

Powróćmy do kalendarza wydarzeń organizowanych przez okręgowe izby aptekarskie. Wrzesień będzie przebiegał pod znakiem imprez sportowych. 7 września rozpoczynają się VI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy, których organizatorem jest Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie. Do udziału w regatach, które odbędą się na mazurskim jeziorze Kisajno zgłosiło się 21 załóg. Mamy przyjemność poinformować, że redakcja Aptekarza Polskiego jest patronem medialnym regat oraz fundatorem nagrody dla najlepszego skippera.

23 września, pierwszego dnia kalendarzowej jesieni odbędą się w Józefowie k/Warszawy II Mistrzostwa Polski Farmaceutów w maratonie MTB, które organizuje firma Hurtap S.A. wraz z Okręgową Izbą Aptekarską w Łodzi. Mistrzostwa te są imprezą z pomysłem. W programie przewidziane są konkurencje, w których uczestniczyć mogą farmaceuci oraz towarzyszące im osoby z grona rodziny lub przyjaciół. Kto się jeszcze nie zapisał może to uczynić nawet w dniu zawodów. Informacje szczegółowe są dostępne za naszym pośrednictwem. Rozkręćmy się. Życzymy, żeby te słowa były powakacyjną zachętą do działania i aktywności, nie tylko sportowej.

Redakcja Aptekarza Polskiego.

Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zamknij