Start

Jesteśmy z Wami już dziesięć lat

Drodzy Czytelnicy! Pismo Aptekarz Polski istnieje już dziesięć lat. Przypominając ten fakt, chcemy zwrócić uwagę na jeden z aspektów działalności programowej Naczelnej Izby Aptekarskiej, którym jest wydawanie Aptekarza Polskiego. Aptekarz Polski jest częścią dorobku, którym w roku jubileuszu dwudziestopięciolecia może się pochwalić samorząd aptekarski.

Profil Aptekarza Polskiego jest ukształtowany. Tworzą go podstawowe linie programowe: zawodowa i samorządowa, które są wzbogacone opracowaniami dwóch uznanych instytucji analityczno–badawczych: IMS i PharmaExpert, przedstawiającymi obraz rynku farmaceutycznego. Różnorodny zakres tematyczny publikowanych materiałów odzwierciedla zawodowe zainteresowania farmaceutów oraz aktualny tok wydarzeń w środowisku aptekarskim i w otoczeniu.

Aptekarz Polski zyskał uznanie u czytelników. Jednym z obiektywnych wskaźników tego uznania jest dzienna liczba tzw. wejść na nasze strony istniejące w sieci pod adresem- www.aptekarzpolski.pl. Średnio 2 tysiące dziennie. Ten imponujący rezultat zawdzięczać należy przede wszystkim autorom, których teksty cieszą się zainteresowaniem.

Aptekarza Polskiego redaguje i tworzy zespół w niezmienionym od dziesięciu lat składzie: Michał Grzegorczyk – redaktor wydawca, Zbigniew Solarz – redaktor naczelny, Tomasz Baj – zastępca redaktora naczelnego i konsultant farmaceutyczny oraz Olga Sierpniowska – sekretarz redakcji, która dołączyła do zespołu w 2008 roku.

xxx

A w bieżącym numerze…?

W dziale Wszechnica Aptekarska publikujemy kolejny artykuł z cyklu „Repetytorium do specjalizacji”. Artykuł, którego autorką jest doktor Regina Kasperek poświęcony jest technologii otrzymywania tabletek ulegających szybkiemu rozpadowi w jamie ustnej.

Michał Stawarczyk, przedstawia artykuł pod tytułem „Zrównoważona konsumpcja”. Konstatując, że „ludność na świecie zużywa dobra i usługi w tempie przekraczającym sumę wszystkich poprzednich pokoleń” autor konkluduje, że „świadomość i znajomość problemów środowiskowych powinna więc stanowić bodziec do zmiany modelu życia, który musi być ukierunkowany na osiągnięcie poziomu zapewniającego zaspokojenie podstawowych potrzeb i uwzględniający założenia zrównoważonego rozwoju”. Ciekawy i pouczający tekst.

W dziale „Rynek Leków” zajmujemy się problemem tzw. leków sierocych, które stosuje się w terapii chorób rzadkich. Autorka artykułu, dr Anna Serafin pisze, że „farmakoterapia chorób rzadkich staje się priorytetem dla krajów nie tylko Unii Europejskiej, które wprowadzają programy leczenia chorób rzadkich.(…), w 1999 roku Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie wspólnej polityki dotyczącą leków sierocych w państwach Unii Europejskiej. Parlament Europejski opracował, a następnie przyjął rozporządzenie Rady WE 141/2000 w sprawie sierocych produktów leczniczych, które zapewniło przemysłowi farmaceutycznemu istotne zachęty do inwestowania w opracowywanie leków stosowanych w chorobach rzadkich.

Na jednej z okładek publikujemy plakat informujący o drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego – „FotoFarm”, którego organizatorem jest Śląska Izba Aptekarska w Katowicach. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie, zwłaszcza, że okoliczności – WAKACJE, stwarzają okazję do robienia zdjęć. Tym z Państwa, którzy wyjeżdżają na urlop życzymy udanych wojaży, a wszystkich czytelników zapraszamy do czytania Aptekarza Polskiego, który online jest dostępny w każdym niemalże miejscu, gdzie Państwo jesteście.

Redakcja Aptekarza Polskiego

 

Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zamknij