Start

Czas wakacji. Ktoś pracuje, żeby odpocząć mógł ktoś inny.

Środek lata, miły czas wakacji zachęca do wzięcia urlopu. Poeta i aptekarz Krzysztof Kokot z Nowego Targu ujmuje w wierszu „Wakacje” tę sprawę tak:

„pora odetchnąć, zażyć podróży

kierat czas odpiąć, dość pracy muła

kiedy za oknem jest kanikuła”

Zatem, kto może niech korzysta.

Jednakże pomimo wakacji i wakacyjnych wyjazdów życie toczy się normalnie. Apteki pracują, aptekarze dyżurują. Ktoś pracuje, żeby odpocząć mógł ktoś inny. –Ja wyjechałem w lipcu i chętnie zastąpię Ciebie w sierpniu. Piękny przykład koleżeństwa.

Redakcja Aptekarza Polskiego podchwyciła tę melodię i nie zwalnia tempa. Przygotowaliśmy dla Czytelników kolejny numer naszego miesięcznika, w którym publikujemy przydatne i ciekawe artykuły. Jest co czytać, od pierwszej do ostatniej strony.

Pierwszy w spisie treści artykuł ma tytuł „Maści, jako półstała forma leku recepturowegopoświęcony jest recepturze. Autorka tego artykułu, doktor Regina Kasperek-Nowakiewicz przedstawia kilka opisanych w formie protokołu z wykonania leku recepturowego przykładów recept na maści. Jesteśmy przekonani, że farmaceuta, który czyta artykuły publikowane w cyklu „Repetytorium do specjalizacji” utrzymuje na mistrzowskim poziomie umiejętności fachowe wykonując leki recepturowe lege artis, a przystępując do egzaminu specjalizacyjnego przebrnie go bez problemów.

Uzupełnieniem wspomnianego artykułu jest „Monografia euceryny w farmakopei Polskiej” autorstwa dr Lucyny Wolniak i profesor Małgorzaty Sznitowskiej. Publikacja ta jest kontynuacją inicjatywy edukacyjnej prowadzonej przez Katedrę i Zakład Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowany przez profesor Małgorzatę Sznitowską. Tylko przyklasnąć.

Po miesiącu przerwy powracamy do cyklu „Wpływ mikroflory jelit na nasze zdrowie”. Tym razem dr Karol Adamowski, będący autorem dwóch poprzednich części tego tematu pochyla się nad zagadnieniem terapeutycznych właściwości probiotyków.

Okładkę bieżącego numeru zdobi fotografia pszczoły zbliżającej się do kwiatka. Ta będąca wyrazem lata ilustracja stanowi zarazem nawiązanie do artykułu magister Gabrieli Widelskiej zatytułowanego „Naturalny antybiotyk z ula”. Autorka informuje, że „współczesne badania potwierdziły, że miód jest doskonałym czynnikiem hamującym rozwój bakterii oraz infekcji przez nie wywoływanych, a nawet cechuje się właściwościami bakteriobójczymi”.

W bieżącym numerze rozpoczynamy cykl publikacji objęty wspólnym tytułem „Osobowości farmacji”. Poszczególne publikacje będą przedstawiały współczesnych farmaceutów, ludzi nietuzinkowych, szanowanych i uznawanych ze względu na podejmowane czyny i zdobyte osiągnięcia. Są to ludzie niezwykli, których podziwiamy, bywa, że im zazdrościmy i niejednokrotnie staramy się ich naśladować. Mamy nadzieję, że cykl „Osobowości farmacji” będzie Państwa, drodzy czytelnicy Aptekarza Polskiego, ulubioną lekturą. Rozpoczynamy opowieścią, której bohaterką jest „Magister Elżbieta Taterczyńska. Niezwykła poznanianka”.

Bez względu gdzie Państwo będziecie Aptekarz Polski jest zawsze i wszędzie dostępny. Wystarczy wyszukać w sieci nasz adres: www.aptekarzpolski.pl.

Zapraszamy do lektury. Redakcja

Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zamknij