Przemówienie Prezes NRA, Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.
Szanowny Panie Ministrze,
Panie i Panowie Posłowie i Senatorowie,
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,
Ogólnopolski Dzień Aptekarza to wyjątkowy i jedyny taki dzień w roku. To święto, które jednoczy całą naszą społeczność. To także doskonała okazja do tego, aby mówić o sukcesach, które już osiągnęliśmy, jak również o wspólnych planach na przyszłość.
Zacznę jednak od tego, co już za nami. W zeszłym roku naszym sukcesem była „Apteka dla Aptekarza” – ustawa, która nie tak dawno obchodziła swoje pierwsze urodziny. Stabilne ceny leków, swobodny dostęp do usług farmaceutycznych oraz kilkaset aptek powstałych tak naprawdę tam, gdzie były pacjentom potrzebne – to najważniejsze skutki tej regulacji, skutki które z resztą przewidzieliśmy i które dziś widać jak na dłoni.
Warto podkreślić, że wspomniana nowelizacja prawa farmaceutycznego uzyskała nie tak dawno prestiżowy tytuł kamienia milowego polskiej farmacji, w plebiscycie zorganizowanym przez jeden z portali branżowych. Choć nadal budzi i pewnie dalej budzić będzie skrajne emocje, szczególnie po stronie jej oponentów, jedno jest pewne – przyjmując właśnie takie rozwiązania, polskie apteki dołączyły do europejskiej wspólnoty, wzorem krajów będących lokomotywami gospodarczymi i zarazem trzonem Unii Europejskiej.
Zapewne wśród nas, a więc również na tej sali znajdziemy niejednego krytykanta, zadającego sobie w duchu pytanie: „Ale to już było – co będzie dalej? Co przed nami?”. Wszystkich tych krytykantów pragnę uspokoić i jednocześnie zapewnić – to nie koniec, a wręcz przeciwnie, to dopiero początek.
Patrzę na Pana Ministra i głęboko wierzę, że tak jak „Apteka dla Aptekarza” była naszym sukcesem w 2017 roku, tak samo ustawa o zawodzie farmaceuty okaże się sukcesem 2018 i 2019 roku. Nie zdradzę chyba tajemnicy, jeśli powiem, że resortowy zespół powołany przez Pana Ministra ds. opracowania projektu tej ustawy zakończył właśnie pracę i w najbliższym czasie projekt trafi już do konsultacji społecznych.
Dla nas wszystkich ten akt prawny ma wyjątkowe znaczenie. Przez wielu farmaceutów jest on postrzegany nie tylko jako „kamień milowy” polskiej farmacji, ale również fundament, czy też filar służący do budowy opieki farmaceutycznej w naszym kraju. Jesteśmy zdeterminowani, aby wieloletnie zaległości w tym obszarze jak najszybciej nadrobić.
Naszą ambicją jest, aby dwa miliony polskich pacjentów codziennie odwiedzających apteki, miało dostęp do nowoczesnych usług farmaceutycznych, wzorem pacjentów z wielu europejskich krajów. Naszą ambicją jest również to, aby potencjał farmaceutów został wykorzystany. Aby ranga naszego zawodu stale rosła. Wierzymy, że już wkrótce będzie to możliwe. Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek byliśmy!
Szanowni Państwo,
W tym gronie spotykamy się od wielu lat. I tak jak wszyscy tutaj siedzimy doskonale zdajemy sobie sprawę, że szeroko rozumiany rynek farmaceutyczny nie znosi próżni. Wręcz przeciwnie. Niemal każdego dnia stale dostarcza nam nowych wyzwań, przez co stymuluje nas do aktywnego działania, i do tego, że stale musimy się zmieniać.
Zacznę najpierw od wyzwań. Takim wyzwaniem dla farmaceutów z pewnością będzie obszar związany z szeroko rozumianym e-zdrowiem, który dynamicznie się rozwija. Uruchomienie w aptekach e-recepty, wdrożenie systemu ZSMOPL, czy przygotowanie placówek do wdrożenia unijnej dyrektywy antyfałszyfkowej, to najważniejsze projekty, na których musimy skupić naszą uwagę. Wierzę, że farmaceuci celująco zdadzą ten egzamin, a resort zdrowia będzie nas wspierał na wszystkich możliwych etapach tych projektów.
A teraz kilka słów na temat zmian. Jak już wspomniałam wcześniej, wyzwania zawsze niosą ze sobą zmianę. Zmiana wymaga od nas wszystkich ciężkiej pracy. Ale wiemy, że warto się zmieniać. Warto być aktywnym. Warto mieć jasno określone cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji.
Właśnie w tej sposób od kilku lat funkcjonuje nasza organizacja. Nasz zespół jest aktywny w wielu obszarach. Mamy za sobą kilkaset debat i spotkań z decydentami. Zabieramy głos podczas kluczowych wielogodzinnych dyskusji na temat kształtu sektora aptecznego, które odbywają się w polskim Parlamencie. Co ważne, dyskusji budowanej na merytoryce i argumentacji, a nie na pokrzykiwaniu i niepotrzebnych emocjach.
O tym, że się zmieniamy świadczy również formuła dzisiejszego i jutrzejszego spotkania. Będzie więcej merytoryki, ponieważ stawiamy na rozwój. A żeby móc się rozwijać, musimy korzystać z doświadczeń europejskich. Stąd obecność naszych znakomitych gości zagranicznych, których z tego miejsca serdecznie pozdrawiam.
Jestem przekonana, że droga którą podążamy jest słuszna. Być może nie zawsze jest ona usłana różami – czasami natrafiamy na wyboje – jednak jest to jedyna droga prowadząca nas do celu. Inna po prostu nie istnieje.
Szanowni Państwo,
Jestem przekonana, że dzięki determinacji, zaangażowaniu i ciężkiej pracy wspólnie dotrzemy do celu naszej podróży. Życzę Państwu wielu sukcesów, satysfakcji i pełnego zadowolenia z wykonywanej pracy.
Dziękuję za uwagę i zapraszam do wspólnego świętowania!