Retinoidy – aktualizacja informacji na temat teratogenności i zaburzeń psychicznych.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych opublikował komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia, zawierający aktualizację informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych z grupy retinoidów. Do tych substancji zalicza się acytretynę, adapalen, alitretynoinę, beksaroten, izotretynoinę, tazaroten i tretynoinę.

Fot. Pixabay.
W komunikacie przypomniano ostrzeżenia dotyczące zagrożenia teratogennością w przypadku stosowania doustnego oraz podtrzymano stanowisko, iż retinoidy stosowane miejscowo są przeciwwskazane również u kobiet w okresie ciąży, a także planujących zajść w ciążę – w ramach ostrożności. Pomimo, iż narażenie ogólnoustrojowe po zastosowaniu miejscowym jest znikome, to ze względu na to, iż ludzie są gatunkiem najbardziej wrażliwym na toksyczne działanie retinoidów zaleca się zachowanie powyższych środków ostrożności. U kobiet w wieku rozrodczym należy je stosować zgodnie z warunkami programu zapobiegania ciąży (PPP).
Zwrócono także uwagę na rzadkie przypadki zaburzeń psychicznych, jakie mogą wystąpić w trakcie leczenia tymi substancjami – zgłaszano przypadki depresji, lęku i wahań nastroju. Pomimo, iż niemożliwe było stwierdzenie wyraźnego wzrostu ryzyka zaburzeń psychicznych u osób przyjmujących doustne retinoidy, zaleca się informowanie pacjentów o takiej możliwości. Należy zwrócić uwagę, że pacjenci z ciężkimi chorobami skóry, już z tego powodu są narażeni na zwiększone ryzyka takich zaburzeń.
Retinoidy sa stosowane w różnych postaciach trądziku, ale także w ciężkim przewlekłym wyprysku rąk, ciężkich postaciach łuszczycy i zaburzeniach keratynizacji. Tretynoinę można również stosować w leczeniu białaczki promielocytowej, a beksaroten stosuje się w leczeniu zmian skórnych w zaawansowanym stadium chłoniaka skórnego T-komórkowego.
Źródło: http://urpl.gov.pl