Główny Inspektorat Sanitarny będzie uczulał na największe zagrożenia podczas letniego wypoczynku: Wakacje to czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. To również czas, kiedy zapominamy, że nie powinniśmy brać wolnego od zdrowego rozsądku.

  • W 2017 r. w Polsce zgłoszono 21 516 przypadków boreliozy. Przede wszystkim wzrasta podatność człowieka na zakażenie poprzez kontakt z kleszczami, co jest wynikiem zmian społeczno-ekonomicznych, w tym popularyzacji aktywnych form spędzania wolnego czasu przez człowieka w środowisku naturalnym, które jest także naturalnym środowiskiem kleszczy.
  • Aż na 8 tys. ha w Polsce rośnie barszcz Sosnowskiego. To jedna z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych roślin w kraju. Co roku w Polsce notuje się kilkanaście przypadków oparzeń wywołanych przez tę roślinę.
  • Z roku na rok wzrasta liczba osób chorujących na bąblowice. Przez kilka pierwszych lat rozwoju choroby nie występują żadne objawy, co powoduje, że choroba ta jest trudna do zdiagnozowania. Bąblowcem możesz zakazić się jedząc niemyte jagody.
  • W 2017 roku odnotowano 1571 przypadków zachorowań związanych z bakteryjnym zakażeniem jelitowym i 9720 przypadków zachorowań na Salmonellozę. Na sposób przechowywania żywności należy zwracać uwagę, szczególnie podczas upałów.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował proste przepisy na bezpieczne wakacje. Co tydzień w piątek na stronie www.gis.gov.pl i profilach GIS w mediach społecznościowych będą publikowane przydatne informacje i praktyczne porady, które pozwolą zdrowo cieszyć się latem!

Źródło: https://gis.gov.pl/