Mamy jeden wspólny cel. Srebrny Jubileusz – relacja z uroczystości.
Dwadzieścia pięć lat temu na fali transformacji ustrojowej odrodził się samorząd aptekarski. Wydarzeniem przełomowym było uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, regulującej zadania i zasady działania samorządu zawodu aptekarskiego.
9 listopada odbyły się w Warszawie ogólnopolskie obchody 25 rocznicy powstania samorządu aptekarskiego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła. To wydarzenie, jak klamra spinało spotkania i imprezy organizowane przez okręgowe izby aptekarskie z okazji srebrnego jubileuszu. Organizatorem obchodów była Naczelna Izba Aptekarska.
Przed południem, o godzinie 11. 00 w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się msza święta, którą w intencji aptekarzy i ich rodzin odprawił ksiądz Józef Jachimczak, były Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia wspólnie z księdzem prałatem Mirosławem Mikulskim i księdzem profesorem Stanisławem Warzeszakiem.
Główne uroczystości odbyły się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Przed rozpoczęciem oficjalnej gali uczestnicy obchodów mieli okazję do obejrzenia wystawy „Farmaceuta artystą”, która zorganizowano w kuluarach Filharmonii. Wystawa była swoistym przeglądem dorobku artystycznego będących farmaceutami twórców. N wystawie mogliśmy podziwiać dzieła: Doroty Pastok-Chomickiej, Ewy Piaseckiej – Kudłacik, Anny Rojek, Agnieszki Głowackiej, Katarzyny Krawczyk, Jerzego Łazowskiego, Wojciecha Piotrowskiego, Tadeusza Suskiego, Nataszy Staniak, Wojciecha Dopierały, Anny Gaudnik, Teresy Wojcieszak, Małgorzaty Strąk, Marka Koteluka, Anna Głowniak – Lipa.
Po zwiedzeniu wystawy, w oczekiwaniu na rozpoczęcie gali była okazja do koleżeńskich spotkań i rozmów w kuluarach przy kawie.
Spotkanie oficjalne rozpoczęło się o godzinie 14.00. Wprowadzenie sztandaru Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego stworzyło podniosły nastrój spotkania. Wielką salę koncertową Filharmonii wypełnili po brzegi farmaceuci z całego kraju, którzy tworzyli samorząd, zasłużeni aptekarze i przedstawiciele okręgowych izb aptekarskich, członkowie Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnego Sądu Aptekarskiego, Naczelnej Komisji Rewizyjnej.
Spotkanie zaszczycili obecnością liczni goście honorowi, których farmaceuci witali serdecznie i brawami.
Z okazji Dnia Aptekarza do Naczelnej Rady Aptekarskiej napłynęły okolicznościowe listy gratulacyjne, w tym list od Stanisława Karczewskiego, Marszałka Senatu RP. List Pana Marszałka został odczytany ze sceny.
Po zakończeniu części ceremonialnej związanej z powitaniami uczestniczących w spotkaniu gości głos zabrała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
W okolicznościowym wystąpieniu, którego obszerne fragmenty cytujemy dziękowała działaczom samorządu, „którzy przez te wszystkie lata pracowali na rzecz naszej organizacji”.
– Mając 25 lat wiemy, że aby cokolwiek osiągnąć musimy włożyć w to mnóstwo, mnóstwo ciężkiej pracy. Wierzymy, że to wszystko, co dziś się dzieje wokół nas, te wszystkie zmiany…nawet, jeśli wydają się gwałtowne…są dla nas znakiem pozytywnych przemian…
Przemiany te – mają jasny cel. Jest nim uporządkowanie przepisów oraz wprowadzenie regulacji, których przez wiele lat nie udało się wprowadzić.
Dlatego z tego miejsca serdecznie dziękuję wszystkim Parlamentarzystom, którzy podjęli się tego trudnego zadania, jakim są zmiany systemowe…
Dziękuję również Ministrowi Zdrowia… za fakt choćby powołania wielu zespołów problemowych, których praca pozwoli wypracować wzorcowe rozwiązania prawne.
– Wielu z nas odnosi wrażenie, że dziś toczy się ostra walka rynkowa pomiędzy aptekami indywidualnymi, a sieciowymi… Ten spór, który toczy się obecnie ma tak naprawdę określić nie kwestię aptek indywidualnych, czy sieciowych, ale to…, czym w ogóle ma być apteka, …kim ma być farmaceuta…i jaka ma być jego rola…
Jesteśmy po to, żeby bronić wszystkich farmaceutów i reprezentować ich bardzo szeroko. W naszym odczuciu właśnie w ten sposób – dając dzisiejszym 25-latkom, którzy obecnie kończą studia – szansę na wejście do zawodu i posiadanie własnej apteki, będącej spełnieniem marzeń wielu, wielu farmaceutów.
– Z tego miejsca serdecznie dziękuję tym, którzy przez te wszystkie lata pracowali na rzecz naszej organizacji. Dziękuję przedstawicielom Pana Prezydenta, Rządu i Parlamentu, dziękuję moim poprzednikom…Dziękuję również naszym sponsorom, bez pomocy, których nie moglibyśmy dziś spotkać się w tym wyjątkowym miejscu.
– Mimo wielu trudnych wyzwań, które czekają nas w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach, gorąco namawiam wszystkich do wspólnego działania.
I choć nie zawsze wszyscy zgadzamy się ze sobą…
Choć nie wszyscy mamy takie same poglądy…. to tak naprawdę mamy jeden wspólny cel. Różne są tylko drogi do jego osiągnięcia. Warto, żebyśmy wszyscy o tym pamiętali….
Po oficjalnym wystąpieniu prezesa NRA głos zabierali zaproszeni goście, wśród nich jako pierwszy wystąpił Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Po kurtuazyjnym podziękowaniu za zaproszenie i przywitaniu się z obecnymi na sali farmaceutami i działaczami samorządu aptekarskiego pan minister przypomniał, że zawód farmaceuty jest jednym z najbardziej szanowanych. Blisko 90 % osób ufa swojemu aptekarzowi. Nie mam żadnych wątpliwości – powiedział minister, że wykonywanie zawodów medycznych, zawodów zaufania publicznego, do których Państwo się zaliczają to także powołanie i oczywiście służba. Tutaj należy szukać źródła tego zaufania. Służba jest pełniona w duchu tradycyjnych wartości – salus aegroti suprema lex esto.
– Jak Państwo wiedzą toczą się prace nad naprawieniem bardzo wielu rzeczy. Pracujemy nad całym szeregiem różnego rodzaju rozwiązań legislacyjnych, które dotyczą farmacji, aptekarstwa, leków, polityki lekowej. Dokument, który nazywa się Polityka Lekowa, powstaje w Ministerstwie Zdrowia. Wzorem bardzo wielu krajów chcielibyśmy, aby również w Polsce był taki dokument, który całościowo reguluje sprawy dotyczące polityki lekowej.
W praktyce oznacza to również prace, które toczą się w obszarze ustawy refundacyjnej, ustawy prawo farmaceutyczne, ustawy o zawodzie farmaceuty i wielu innych przepisów. Jednym z tych elementów są rozważania na temat roli apteki.
– Czym apteka jest?, Czy apteka to sklep, czy to jest placówka opieki zdrowotnej? To jest miejsce, które jest unikalne pod wieloma względami. Niewątpliwe z tym wiąże się idea, która nazywamy generalnie opieką farmaceutyczną. W jaki sposób powinna wyglądać wizyta pacjenta w aptece? Jakie są powinności aptekarza w stosunku do pacjenta? Nie należy zapominać o innych miejscach, gdzie farmaceuci pracują – apteka szpitalna, rola profesjonalistów w takim dużym zespole, jakim jest szpital.
– Samorząd aptekarski jest jednym z takich obszarów, gdzie obywatele biorą sprawy w swoje ręce na tym poziomie, na którym są ekspertami. To jest przejaw troski obywatelskiej
o wspólne sprawy. Dwa samorządy: terytorialny i zawodów zaufania publicznego, są fundamentami demokracji obywatelskiej w Polsce. Warto nad tym się pochylić pamiętając o zadaniach, jakie samorząd aptekarski ma. Każdy chętnie, zwłaszcza spoza działaczy samorządu mówi, samorząd, to jest organizacja, która powinna mnie reprezentować. Ona ma reprezentować nie tyle interes, co reprezentować zawód. Zatem wyraża opinie, która panują wśród profesjonalistów. Ale jednocześnie jest to organizacja, która ma drugą ważną funkcję, jaką jest sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu. To jest bardzo trudne połączenie, żeby być wyrazicielem opinii, do pewnego stopnia także interesu, ale równolegle sprawować pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu. Za to, że Państwo, jako działacze samorządu aptekarskiego robią to od 25 lat bardzo dziękuję, bo to jest niezwykle ważna społecznie rola.
– Najważniejsi w tym wszystkim, co robimy powinni być pacjenci. Dziękuję za współpracę nie tylko w tych sprawach, które Państwa bezpośrednio dotyczą, jeśli chodzi o wykonywany zawód, ale po prostu o to, co dotyczy ludzi chorych. Bardzo dziękuję za współpracę przy realizacji programu 75+.
– W imieniu władz państwowych chciałbym z góry pogratulować tym, którzy dostaną odznaczenia państwowe i samorządowe. To jest elita elit. Ci, którzy najwięcej się zasłużyli. Może, są też tacy, którzy nie otrzymają odznaczeń, ale też zasłużyli. Tym także chciałbym bardzo gorąco podziękować.
– Bez Państwa, ani pacjenci nie byli by bezpieczni, ani służba zdrowia nie funkcjonowałaby tak jak należy i wreszcie bez Państwa samorządowców, takiego szczególnego rodzaju samorządowców zawodowych, zawodów zaufania publicznego nasza nowoczesność była by niepełna. Bardzo dziękuję za te 25 lat troski i wysiłku. Życzę dobrego świętowania – zakończył Minister.
W następnej kolejności na scenie występowali gratulując samorządowi aptekarskiemu 25- lecia istnienia oraz dziękując za współpracę goście reprezentujący samorządy zawodów zaufania publicznego: Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych oraz pani Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Następnie ze sceny płynęły gratulacje i życzenia od innych osób i organizacji.
W imieniu ZG PTFarm i prezesa profesora Janusza Pluty gratulacje przekazał Jerzy Szewczyński. W spotkaniu jubileuszowym uczestniczyli goście zagraniczni. W imieniu farmaceutów litewskich głos zabrał profesor Eduardas Tarasevicius, prezes Litewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Potem wystąpił Oleg Klimow, prezydent Ogólnoukraińskkiej Izby Aptekarskiej i Michael Jung, przedstawiciel Niemieckiego Związku Izb Aptekarskich.
Po gościach z zagranicy głos zabrali Rafał Kowalczyk, dyrektor Marketingu Pfizer Trading, głównego sponsora uroczystości, Kazimierz Herba, założyciel i prezes Neuca SA, Grzegorz Mródź, wiceprezes Zarządu Kamsoft SA. Wystąpienia ze sceny zakończyła wypowiedź przedstawicielki DOZ.
W następnej części spotkania odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz medali i wyróżnień samorządowych przyznanych przez Naczelną Radę Aptekarską.
Decyzją Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Janina Murawska z OIA Olsztynie. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: Anna Gołdyn z OIA Kaliszu, Przemysław Orlikowski z OIA w Częstochowie, Janina Maria Pawłowska z OIA w Krakowie, Marianna Teresa Stefańczyk z OIA w Łodzi. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Aleksandra Halina Adamczyk z OIA w Bydgoszczy i Maria Baś z OIA w Krakowie.
Minister Zdrowia wyróżnił 11 aptekarzy Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Odznaki otrzymali: Izabela Czop – OIA Poznań, Kazimierz Kowalczyk – OIA Bielsko – Biała, Izabela Kromkowska – OIA Łódź, Joanna Machalska – OIA Kraków, Maria Owczarek – Neumann – OIA Kalisz, Maria Pająk – OIA Opole, Mariusz Politowicz – OIA Kalisz, Ewa Stępniak – OIA Poznań, Janusz Świderek – OIA Łódź, Ewa Elżbieta Tobolska – Klimek – OIA Gdańsk, Małgorzata Tomańska – OIA Opole.
Za zasługi dla chwały, pożytku rozwoju aptekarstwa Naczelna Rada Aptekarska przyznała medale im. Profesora Bronisława Koskowskiego, tytuły Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego oraz tytuły Mecenasa Samorządu Aptekarskiego.
Osobom zasłużonym w działalności na rzecz samorządu aptekarskiego wręczono także medale XXV-lecia , które Naczelna Rada Aptekarska ustanowiła z okazji jubileuszu. Lista laureatów odznaczeń i wyróżnień samorządowych opublikowana została w poprzednim numerze Aptekarza Polskiego.
Nawiązaniem do rocznicowego charakteru spotkania było przedstawienie przez Marka Tomkowa, wiceprezesa NRA wykładu poświęconego historii samorządu aptekarskiego.
Po przerwie, która była okazją do koleżeńskich spotkań i rozmów odbyła się cześć artystyczna. Końcowym akcentem obchodów był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Polskiej Symfonicznej Orkiestry Radiowej im Witolda Lutosławskiego.
Z.S.